daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 11th, 2011, 08:09 PM   #1
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 1493

Romanian Road Quality Map

Autorul celei mai recente variante a hartii este @vancouverro

Harta mare aici / A larger, more legible map can be found below:

http://i.imgur.com/XuPiKAS.png

The legend in English:
Quote:
Blue - Excellent Road Quality
Green - Good Road Quality
Yellow - Acceptable Road Quality
Red - Bad Road Quality. Note that a small number of "red" roads are not sealed (asphalted) roads.
Quote:
Originally Posted by vancouver
Iată o hartă mărită cu Transalpina, Transfăgărășan și DN7A.

ATENȚIE: aceste drumuri nu sunt destinate tranzitului și parțial sunt închise iarna !!!

Adaug si rezultatele recensamantului CESTRIN/CNADNR din 2010. Acestea sugereaza aglomeratia pe DN-uri si autostrazi. Nota, datele sunt din 2010, asa ca lipsesc multe sectiuni de autostrada deschise recent. Ca regula generala, drumurile 1+1 reabilitate suporta 8-10.000 vehicule/zi, cele nereabilitate 4.000-7.000; drumurile 2+2 12-17.000; autostrazile 2x2 20.000-35.000. Pentru zonele muntoase, scadeti 20-25%.

The following map contains the result of the National Traffic Census (2010), suggesting the average daily traffic load each road section has. The map was constructed by CESTRIN/RNCMNR, so it's official. As a general rule, 1+1, roads marked above with blue and green have a capacity of 8000-10.000 vehicles/day, roads marked yellow or red between 4.000 and 7.000 vehicles/day, 2+2 roads have a capacity of 12.000-17.000 vehicles/day and motorways 20.000 - 35.000 vehicles/day. For mountainous areas, subtract 20-25%.

Harta a fost publicata intr-un articol de opinie dintr-un ziar romanesc. Cum drepturile de autor apartine exclusiv CESTRIN, si e un document de interes public (cf. legii 544) nu sunt obligat sa mentionez articolul intermediar din presa, si nu o voi face, articolul fiind o mizerie politica.

Recensamantul in format mai mare si mai lizibil aici / The census in a larger format here:

http://i.imgur.com/FeLtuzb.jpg

Harta calității drumurilor din Republica Moldova (click pe ea pentru mărire):

Last edited by bogdymol; August 9th, 2014 at 09:26 AM.
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 16th, 2011, 04:22 PM   #2
silviubad
Registered User

silviubad's Avatar

Likes (Received): 4

Starea Drumurilor

Dupa ce am observat ca unii utilizatori au cerut informatii asupra starii unor drumuri din tara pe alte topicuri, am decis cu acordul lui Cosmin sa il creez pe acesta.
Eu insusi vroiam sa va cer niste informatii despre urmatoarele 2 trasee:

1. Satu Mare - Sighetu Marmatiei - Gura Humorului - Pascani - Iasi
2. Oradea - Cluj - Reghin (care-mi convine intre A3-Tg. Mures sau prin Apahida) - Toplita - Targu Neamt - Targu Frumos - Iasi.

Ar trebui sa ma intorc in Romania si as dori sa stiu si cat de traficate sunt aceste drumuri.
Multumesc mult si drum bun!
silviubad no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2011, 04:41 PM   #3
alecu26
Registered User

Likes (Received): 849

Quote:
Originally Posted by silviubad View Post
Dupa ce am observat ca unii utilizatori au cerut informatii asupra starii unor drumuri din tara pe alte topicuri, am decis cu acordul lui Cosmin sa il creez pe acesta.

2. Oradea - Cluj - Reghin (care-mi convine intre A3-Tg. Mures sau prin Apahida) - Toplita - Targu Neamt - Targu Frumos - Iasi.

Ar trebui sa ma intorc in Romania si as dori sa stiu si cat de traficate sunt aceste drumuri.
Eu zic varianta 2, si pe A3, nu pe la Apahida. Apahida-Reghid e dezastru.

O alta varianta....ca asa sigur ai drum excelent aproape tot timpul....este sa mergi din Cluj pe la Dej-Bistrita-Vatra Dornei (Suceava) Iasi. Oradea-Cluj e destul de prost si trafic maricel, greu merg depasirile.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2011, 10:14 PM   #4
udar
Registered User

udar's Avatar

Likes (Received): 53

super initiativa!
si eu as vrea sa stiu care este varianta cea mai buna de traseu Timisoara-Targul Secuiesc si care varianta este mai spectaculoasa ca si peisaje , peste 2 saptamani o sa am drum in zona si as vrea sa stiu niste variante nu am mai fost pe acest traseu decat pana la Brasov prin Sibiu ,Fagaras si apoi Bucuresti
udar no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2011, 10:15 PM   #5
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

Likes (Received): 111

Quote:
Originally Posted by silviubad View Post

traseul 1. cu intrare in tara prin Satu Mare nu il recomand nimanui. pana la Iacobeni (adica 260 km) drumul e foarte rau. eventual din Sighetu Marmatiei sa o iei pe DJ186 pe la Barsana - Moisei si apoi inspre Iacobeni.

traseul 2. e cel mai bun dupa parerea mea. cum a spus si alecu26, oradea - cluj - dej - bistrita - vatra dornei - gura humorului - iasi!
Staude6 no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2011, 09:44 AM   #6
vinterriket
I own a PC Computer

vinterriket's Avatar

Likes (Received): 6184

Quote:
Originally Posted by udar View Post
si eu as vrea sa stiu care este varianta cea mai buna de traseu Timisoara-Targul Secuiesc si care varianta este mai spectaculoasa ca si peisaje
Daca e sa ne referim doar la peisaje, atunci probabil ca cea mai buna varianta ar fi Timisoara - Lugoj - Otelu Rosu - Petrosani - Voineasa - Rm Valcea - Curtea de Arges - Campulung - Brasov - Tg. Secuiesc. Dar nu cred ca e si cea mai convenabila
vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2011, 11:30 AM   #7
Dorin Nikos
Proud "mitic"

Dorin Nikos's Avatar

Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by udar View Post
super initiativa!
si eu as vrea sa stiu care este varianta cea mai buna de traseu Timisoara-Targul Secuiesc si care varianta este mai spectaculoasa ca si peisaje , peste 2 saptamani o sa am drum in zona si as vrea sa stiu niste variante nu am mai fost pe acest traseu decat pana la Brasov prin Sibiu ,Fagaras si apoi Bucuresti
tim-lugoj-deva-sibiu-bv-tg.secuiesc...ireprosabil (cu exceptia traversarii sebesului...)
Old May 17th, 2011, 06:18 PM   #8
udar
Registered User

udar's Avatar

Quote:
Originally Posted by vinterriket View Post
Daca e sa ne referim doar la peisaje, atunci probabil ca cea mai buna varianta ar fi Timisoara - Lugoj - Otelu Rosu - Petrosani - Voineasa - Rm Valcea - Curtea de Arges - Campulung - Brasov - Tg. Secuiesc. Dar nu cred ca e si cea mai convenabila
multam da este ok varianta pentru peisaje traseul Timisoara - Lugoj - Otelu Rosu - Petrosani - Voineasa - Rm Valcea - Curtea de Arges -Transfagarasean l-am facut acum 2 ani si pe bucata Petrosani-Caciulata a fost prost drumul, dar ai avut ce vedea
ma gandeam sa ocolesc zona Brasovului
Old May 17th, 2011, 06:20 PM   #9
udar
Registered User

udar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dorin Nikos View Post
tim-lugoj-deva-sibiu-bv-tg.secuiesc...ireprosabil (cu exceptia traversarii sebesului...)
da este cel mai drept si ok drumul
Old June 1st, 2011, 08:56 PM   #10
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

Salutare. Vreau sa merg in concediu cu masina de la Baia Mare in Grecia. Eu am gasit ceva variante:

1. Baia Mare - Reghin - Tg. Mures - Sighisoara - Brasov - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Haskovo - Salonic

2. Baia Mare - Dej - Cluj Napoca - Alba Iulia - Caransebes - Drobeta Turnu Severin - Vidin - Sofia - Salonic

3. Baia Mare - Satu Mare - Oradea - Timisoara - Smederevo - Skopje - Salonic

Care credeti ca e mai buna? Sau sunt si alte variante? Merci
Old June 1st, 2011, 09:25 PM   #11
lightvlad
Registered User

Likes (Received): 0

Eu iti propun alt traseu.Tu decizi daca vrei sa urmezi ruta.

3. Baia Mare - Satu Mare - Oradea - Arad - Szeged - Belgrad - Skopje - Salonic.
lightvlad no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2011, 11:17 PM   #12
frunzaverde
Registered User

Quote:
Originally Posted by Staude6 View Post
Salutare. Vreau sa merg in concediu cu masina de la Baia Mare in Grecia. Eu am gasit ceva variante:
1. Baia Mare - Reghin - Tg. Mures - Sighisoara - Brasov - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Haskovo - Salonic
2. Baia Mare - Dej - Cluj Napoca - Alba Iulia - Caransebes - Drobeta Turnu Severin - Vidin - Sofia - Salonic
3. Baia Mare - Satu Mare - Oradea - Timisoara - Smederevo - Skopje - Salonic

Care credeti ca e mai buna? Sau sunt si alte variante? Merci
Varianta 3 de departe! De la Smederevo pana la Salonic este autostrada (mare parte profil complet, cu anumite segmente in care exista o singura cale). In Macedonia autostrada nu e neaparat excelent intretinuta, dar este in stare mai mult decat decenta.
Rezervarea mea este Oradea - Arad, care e rau (si in lucru), si Pancevo - Smederevo, care si el e rau pe vreo 20 km, dar tot e muuult mai bun decat sa traversezi Belgradul.

Varianta lui Lightvlad nu mi se pare foarte eficienta. Traversatul Belgradului, la absolut orice ora este chin, am stat odata pe Gazela (pe care trebuie sa-l treci daca vii dinspre Ungaria) peste 2 ore, si nu ai alternativa. In plus, mi se pare un ocol destul de mare, si inca o vama de facut (RO-HU, HU-RS), ambele destul de aglomerate (la HU-RS, poti sta si 2 ore, daca ai ghinion sa prinzi o schimbare de ture la sarbi).
Arad - Timisoara e bunicel (desi f. aglomerat, dar macar la anu' avem autostrada), Timisoara nu o sa-ti ia prea mult, nu e extrem de mult prin oras, Timisoara-Moravita e excelent, Moravita - Vrsac - Pancevo e rezonabil spre bun, Pancevo - Smederevo (24) e rau pe portiuni, dar sunt numai 50 km, si se pot face lejer intr-o ora. Vezi sa nu faci stanga la Banatski Karlovac pe drumul 123, cum mai recomanda unele GPS-uri mai... destepte, ala e drum de pamant!

Vezi, desigur, ca toate persoanele care aleg varianta asta sa aiba pasaport (si valabilitatea acestuia sa fie mai mare de 6 luni) si masina sa aiba carte verde cu simbolul MK valid.

Si vezi ca toate autostrazile in MK se platesc (luau euro si dolari cand am fost eu, in 2009). Nu e scump, dar sunt multe-multe statii de taxare (vreo 6)
Old June 2nd, 2011, 08:55 AM   #13
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 171

Quote:
Originally Posted by frunzaverde View Post

Vezi, desigur, ca toate persoanele care aleg varianta asta sa aiba pasaport (si valabilitatea acestuia sa fie mai mare de 6 luni) si masina sa aiba carte verde cu simbolul MK valid.
Nu mai e necesar pasaportul nici in Serbia si nici in Macedonia.
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 10:00 AM   #14
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

mersi pentru sfaturi!
Old June 2nd, 2011, 04:06 PM   #15
alecu26
Registered User

Likes (Received): 849

ia vedeti ce se spune despre Arad-Oradea....3 ore pentru 100 km....

Eu zic ca e de evitat....sau sa treci acolo foarte devreme sau foarte tarziu cand e pustiu.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 04:49 PM   #16
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 7450

Nu ai nevoie de Pancevo-Smederevo. Mergi de la Vrsac direct la Kovin. Am facut eu drumul asta acuma o saptamana, si e f OK, drum liber, putine masini, pe alocuri mai ingust, dar fara probleme. Doar limita de 80, si 50 sau 60 in localitati, treci prin ceva sate.

Pe mine m-a dus GPS-ul pe ruta asta http://goo.gl/maps/5wBL s-ar putea ca http://goo.gl/maps/Qtqd sa fie mai rapida, dar nu am facut-o. Daca nu esti in mega graba, poti si face un popas la Bela Crkva la niste lacuri frumoase, sau chiar sa tragi o fuga la Banatska Palanka, sa vezi Dunarea (daca esti curios, poti vedea thread-ul meu de poze de aici http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1283091)

Poti vedea aici niste poze cu drumul pana la Kovin (ca apoi am luat-o spre Belgrad).
http://cid-a3824c430498f01e.photos.l...0874.JPG?ref=2
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 07:14 PM   #17
frunzaverde
Registered User

Quote:
Originally Posted by cinxxx View Post
Nu ai nevoie de Pancevo-Smederevo. Mergi de la Vrsac direct la Kovin. Am facut eu drumul asta acuma o saptamana, si e f OK, drum liber, putine masini, pe alocuri mai ingust, dar fara probleme. Doar limita de 80, si 50 sau 60 in localitati, treci prin ceva sate.

Pe mine m-a dus GPS-ul pe ruta asta http://goo.gl/maps/5wBL s-ar putea ca http://goo.gl/maps/Qtqd sa fie mai rapida, dar nu am facut-o. Daca nu esti in mega graba, poti si face un popas la Bela Crkva la niste lacuri frumoase, sau chiar sa tragi o fuga la Banatska Palanka, sa vezi Dunarea (daca esti curios, poti vedea thread-ul meu de poze de aici http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1283091)

Poti vedea aici niste poze cu drumul pana la Kovin (ca apoi am luat-o spre Belgrad).
http://cid-a3824c430498f01e.photos.l...0874.JPG?ref=2
Pe a doua ruta, ai drum de pamant in jur de 20 km. Nerecomandat!
Old June 2nd, 2011, 07:33 PM   #18
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 7450

Bun atunci, dar prima varianta chiar e o optiune buna, parerea mea ... testat personal .
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2011, 03:07 PM   #19
frunzaverde
Registered User

Aveti idee cum mai este DN24 (Tecuci - Crasna) si DN24B (Crasna - Husi)? In iulie trebuie sa ajung in Chisinau din Bucuresti si ma gandesc la alternativele posibile. Am vazut filmulete din primavara care m-au ingrozit, dar am inteles ca drumul a fost peticit si apoi intrat in reabilitare.
Este DN2F (Bacau - Vaslui) o alternativa? Sau poate un ocol prin Iasi? Vreau sa intru in RM prin Albita - M1-ul moldovenesc este probabil singurul drum bun din RM...

La intoarcere, trebuie sa ajung la Galati, si ma gandeam la DN24A/DN26, de-a lungul luncii Prutului. E o zona din tara in care n-am fost niciodata, si ma gandesc ca chiar daca drumul nu e foarte bun, macar ma bucur de drum liber si peisaje noi. Dar daca e rupt de sa-mi distrug masina, mai bine aleg sa o iau prin alta parte...

Multumesc in avans!
Old June 7th, 2011, 04:31 PM   #20
dnd
Registered User

dnd's Avatar

Likes (Received): 607

Ai doar doua trasee:
1. Folosind DN2 -> DN24 -> Crasna -> Husi -> M1 in Moldova.

Doar in Barlad si o portiune dupa Crasna e prost drumul (cativa km), in rest e ok pana la Chisinau.
Pe M1 circuli cu maxim 100 km/h pentru ca sunt patrule mobile de politie.

2. De dus/intors prin Galati, atunci ai de ales un drum mai prost pana la Cahul.

Din Chisinau o iai pe R3 (o mare parte deja reparat) pana la Hincesti (urmeaza o portiune de cativa km de drum in stare proasta, cu multe valuri si pe alocuri destul de ingust pentru a incapea doua masini) -> R34 (in stare nu chiar buna, se poate circula cu 100 km/h) Leova -> Cantemir -> Cahul -> Romania DN 26 (drum in stare buna, stau multe patrule de politie se trece prin foarte multe sate vreo 80% din traseu) -> Galati DN2B -> Centura Brailei -> DN 21 -> A2 -> Bucuresti

Uite aici ai cateva poze cum arata R3 si R34.
http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=133
dnd no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
calitatii, drumurilor, harta, map, quality, road, romania, romanian

Thread Tools

Posting Rules