daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Aviation News.

Reply
 
Thread Tools
Old March 10th, 2012, 02:16 PM   #1
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

[AL/RKS] Aeroportet Rajonale dhe Ushtarake | Regional and Military Airports

Pista

http://static.panoramio.com/photos/o...l/68232964.jpg
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 06:23 PM   #2
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Roja ai ne piste apo cuni rojes
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 09:59 PM   #3
AlbanianBerlin
Registered User
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 160
Likes (Received): 28

Aeroporti i Gjakoves ka me shum shansa me u ba aeroport nderkombetar.
__________________
Fight for eAlbania:

http://www.erepublik.com/en/referrer/IbishKajtazi
AlbanianBerlin no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 08:44 PM   #4
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 603
Likes (Received): 79

Ky djali eshte puntor i teknikes se aeropoti, dhe i kontrollon aeroplanet a po ju punojn dritat! Kur i she lopėt neper autostradė te shqiperisė athere nuk me befason kur del djali i vogel ne pistė te aeroplanave, se jan njerez te eger! Me i than shqiptarit bani nuk e bon por ju i thu jo aj e ban at pun.
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 09:20 PM   #5
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443


Mos duhet te ruhet nga aeroplanet qe do ulen pas 20 vjetesh ne aeroport apo cfare?
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2012, 09:44 PM   #6
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,120
Likes (Received): 1801

Pista e A. Kukesit eshte 1.8 km ndersa ajo e Rinasit (qe konsiderohet e vogel) 2.8km.
Une e shikoj si nje aeroport gjysem ushtarak qe me disa helikoptere mund ti sherbeje shume mire zones se veriut per cdo lloj emergjence qe mund te kete (qe keto vitet e fundit jane te pervitshme).
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 12:13 AM   #7
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 12:33 AM   #8
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by AlbanianBerlin View Post
Aeroporti i Gjakoves ka me shum shansa me u ba aeroport nderkombetar.
Asnjeri nuk ka per tu bere aeroport nderkombetar, sepse nuk ka kerkese.

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
Pista e A. Kukesit eshte 1.8 km ndersa ajo e Rinasit (qe konsiderohet e vogel) 2.8km.
Une e shikoj si nje aeroport gjysem ushtarak qe me disa helikoptere mund ti sherbeje shume mire zones se veriut per cdo lloj emergjence qe mund te kete (qe keto vitet e fundit jane te pervitshme).
+1
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 03:56 AM   #9
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Aeroporti I Gjakovės

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 01:05 PM   #10
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

[AL/RKS] Aeroportet Rajonale dhe Ushtarake | Regional and Military Airports

Ketu te postojme te dhenat,fotot dhe lajmet me te fundit rreth aeroporteve rajonale dhe ushtarake te vendeve tona.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 09:31 PM   #11
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 603
Likes (Received): 79

Me i pas rrugt e mira prej prishtinė ne pjeset tjerra te Kosoves nuk kish pas nevoj mi pas dy aeroporta gjysme funktional, se na e dim krejt qysh eshte fluksi per ne Kosovė! Aeroporti i Gjakovės eshte mir me kan aeroport i ushtrisė se kosoves por momentalisht kosova nuk ka ushtri kjo don me than se na varemi hala nga ushtaret italian! Se nese e nshon kfori italian aeroportin e gjakovės ka me u ba sikur fush per lopė! Nese ka nevoj pas 10 vjetve me pas aeroport te dyt athere mundesh me mundu edhe nje her per me bo aeroport civilė dhe ushtarakė! Unė jam i gjakovės dhe nuk me pengon per me shku ne prishtinė ne aeroport tash ku eshte ka ndertohet rruga per pejė!
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 09:35 PM   #12
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443

Perurimi i aeroportiti te Kukesit, Zayed Bin Sultan

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2012, 03:58 PM   #13
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Jo, "Aeroporti i miqesise shqiptaro-emirate", por ky "ass-licking" emen.

__________________

Pirro_E7 liked this post
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2012, 02:43 AM   #14
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443

Aeroporti i Kukesit

http://www.bashkiakukes.com/#prettyPhoto[airport]/0/
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2012, 10:09 AM   #15
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Nuk hapet ajo qe ke postuar.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2012, 02:38 PM   #16
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,437
Likes (Received): 3045

[EDIT]
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2012, 03:54 AM   #17
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2012, 05:00 PM   #18
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,425
Likes (Received): 5664


Aeroporti ushtarak i Gjadrimes (Lezhe)

Tunelet ....

Ku i dihet,ne te ardhmen mund te riaktivizohen ...
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2012, 07:29 PM   #19
Gizzan
Registered User
 
Gizzan's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3,795
Likes (Received): 3838

cili ka kapacitet me shume per aviona?
__________________
"Unė kam ngrit krye pėr hakin e Shqipnis. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur asht mirė Shqypnia!"-Isa B.

Gizzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2012, 07:51 PM   #20
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,425
Likes (Received): 5664


Baza Ajrore e Gjadrit ėshtė ndėrtuar pas pesė vitesh punė tė xhenierėve, tė mijėra punėtorėve nga Shkodra, Lezha e rrethinat e tyre, si dhe e mjaft specialistėve nga i gjithė vendi. Aerodromi, i ndėrtuar me cilėsi tė lartė, sipas kėrkesave skrupuloze tė xhenierėve tanė e specialistėve kinezė, u bė me dimensione bashkėkohore e me tė gjithė infrastrukturėn e nevojshme. Regjimenti i Xhenios ndihmoi aty me rreth 2000 forca, oficerė, ushtarė e civilė, duke punuar me turne. Ata punuan pėr disa vite, rreth dymbėdhjetė orė nė ditė. Efektivi komandohej nga ushtarakė tė shquar tė Regjimentit tė Xhenios si: Lele Godo, Rexhep Hoxha, Mėrkur Ēarēani, kryeinxhinieri Kristaq Luarasi, etj.

Me 25 mars 1974, ministri i Mbrojtjes Beqir Balluku, nė urdhrin Nr. 001110 urdhėronte "Hapjen e Regjimentit tė Katėrt tė Aviacionit Gjuajtės Bombardues nė aerodromin e Zadrimės, mbi bazėn e skuadriljes sė parė MIG-21 tė Rinasit dhe tė skuadriljes MIG-19 tė Kuēovės". Nė muajin prill 1976 u organizua ceremonia e dorėzimit tė saj. Me 10 korrik tė vitit 1974 u pėrurua pista. Drejtues tė dikasterit tė Mbrojtjes e tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, punėtorė e specialistė tė huaj, ushtarakė tė shumtė, por edhe banorė tė zonave pėrreth do tė ishin atė ditė tė pranishėm pėr tė parė nga afėr uljen e dy avionėve. Atė ditė vere do tė uleshin aty Haki Jupasi me avion MIG-19, nė atė kohė komandant i Regjimentit tė Rinasit dhe zv/komisari i Rinasit, Serafin Shegani me avion MIG-21.

Tuneli kishte tė sistemuar tri skuadrilje avionėsh, pra mė shumė se 40 tė tillė. Nė anėn e djathtė ishte ofiēina e riparimit tė avionėve. Ajo ishte moderne, i kishte tė gjitha mjetet e nevojshme pėr kryerjen e punimeve nė avion pa qenė nevoja pėr tė dalė prej tunelit. Kishte makina metalprerėse, mjete pėr ndarjen e avionit nė dy pjesė, qė jepnin mundėsi pėr riparime, stenda pėr kontrollin e aparaturave tė avionit etj. Brenda nė tunelin e madh ishte edhe centrali i pavarur elektrik me djegie tė brendshme me dy motorė tė mėdhenj. Sistemi elektrik i pavarur, futej nė funksion kur ndėrpritej lidhja elektrike me Shkodrėn apo Lezhėn, ose lidhja direkt qė kishte baza me hidrocentralin e Vaut tė Dejės. Tuneli kishte njė sistem perfekt zjarrfikės e ventilimi, ndėrsa nga brenda tij, harku i mureve tė betonit ishte i veshur me material plastik, pėr tė eliminuar lagėshtirėn e tepėrt qė dėmtonte teknikėn dhe njerėzit. Mbi tunel ishte mali i Kakarriqit, mjaft i lartė, qė eliminonte mundėsinė e dėmtimit nga ēdo lloj bombe. Po nėn mal, nė tunele tė tjera mė tė vegjėl, ishin depot e raketave tė drejtuara tė avionit MIG- 21, dhe depot e mėdha tė karburanteve. kostoja

Nė tunele ishin sistemuar depot e laboratorėt e vėnies nė funksionim tė baterive, magazina tė armatimit, bombave tė avionėve e raketave tė padrejtuara SAM-57. Tuneli i madh i avionėve, i ndėrtuar nė formė patkoi, apo U-je, kishte dy hyrje-dalje, nė secilėn prej tė cilave ishin nga dy palė dyer tė mėdha, aq sa duhej pėr tė kaluar lirshėm avionėt. Ato ishin prej hekuri e betoni dhe me strukturėn e tyre mendohej se ishin tė afta tė pėrballonin valėn goditėse tė bombės atomike. Nė ēdo tunel, do kaloje njė sistem dyersh, tė llogaritura qė tė ndalonin efektet e bombardimeve, apo tė valės goditėse, tė mbėrrinin deri tek objektet e punės sė njerėzve e teknikės. Njė bombardim, mund tė nxirrte jashtė pėrdorimit njėrėn, apo disa prej dyerve, por gjithsesi, sistemi me shumė dyer parandalonte shkatėrrimin e plotė tė objekteve qė ishin nė zemėr tė malit. Pranė ēdo depoje dhe objekti kishte disa dyer tė tilla rezervė. Nė mes tė "patkoit", ishte hyrja pėr nė tunelin e vendkomandės sė repartit. Nga njė sallė e madhe drejtoheshin operacionet e luftimit. Ajo kishte pranė sallėn e kontrollit tė hapėsirės ajrore, njė sallė mbledhjesh, zyra tė ndryshme pėr drejtuesit e repartit, mensėn e tė gjitha ambientet e nevojshme pėr tė gjithė efektivin. Vetėm dhoma fjetjeje ishin pesėdhjetė tė tilla. Tuneli i vendkomandės, nėpėrmjet kalimesh tė ngushta, lidhej me tė dy anėt e tunelit tė avionėve.
....Gazeta Shekulli
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
airport, albania, kosova

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:52 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu