daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old June 8th, 2008, 01:25 PM   #1
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

[RKS] Rrugė Kombėtare dhe Autoudhė | National Roads and Highways

SIVJET 7 MILION EURO PĖR INFRASTRUKTURĖN E RRUGĖVE TĖ DUKAGJINIT
Prishtinė, 19.05.2008

Nė vazhdim tė aktiviteteve tė njėpasnjėshme tė MTPT prej fillimit tė kėtij viti, sot nė Banjė tė Pejės u bė edhe pėrurimi i rrugės (projekt i qeverisė sė mėparshme) Banjė e Pejės – Vrellė e Istogut e gjatė 6 km dhe e gjėrė 6 metra, qė ka kushtuar 747 mijė euro, investitore e sė cilės ėshtė MTPT.

Pėrurimin e kėsaj rruge qė ėshtė njė projekt shumė i mirė dhe i rėndėsishėm pėr ekonominė e kėsaj treve tė Dukagjinit, e bėnė kryeministri i Qeverisė sė Kosovės, z. Hashim Thaēi dhe Zėvendėsministri i Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės, z. Adem Grabovci me bashkėpunėtorėt e tyre, si dhe pėrfaqėsuesit e komunės sė Banjės sė Pejės dhe tė Istogut, e qytetarė tė kėtyre dy komunave fqinje.
Me kėtė rast, nga deklaratat e Kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė Zėvendėsministrit tė MTPT –sė z.Adem Graboci, doli se Qeveria e Republikės sė Kosovės ka dalė me projekte shumė serioze nė ngritjen e infrastrukturės rrugore nė teritorin e Dugagjinit, ku do tė investohet afro 7 (shtatė) milion Euro. Pėr kėtė z. Zhaēi ka thėnė: – Ėshtė pėrmbyllja e njė projekti tė rėndėsishėm pėr kėtė trevė tė Dugagjinit. Qeverija e Kosovės vetėm nė infrastrukturė rrugore ka planifikuar tė investojė mbi 6 milion evro nė kėtė trevė nė mėnyrė qė tė modernizohet, tė zhvillojet , e tė krijohen vende tė reja tė punės, prandaj, i uroj gjithė qytetarėve tė kėsaj treve, natyrisht se gjithė pėrkushtimi do tė jetė sa mė afėr tyre, nė shėrbim tė tyre, dhe nė shėrbim tė gjithė qytetarėve tė vendit, dhe do tė vazhdojmė me projekte tjerė tė cilėt do tė implementohen nė tė ardhmen shumė tė afėrt.
Nė pyetjen e gazetarėve se cili do tė jetė programi i qeverisė pėr tė ardhmen, z. Thaēi potencoi edhe njė herė: – Thashė, do tė investojmė me mbi 6 milion euro vetėm nė infrastrukturėn rrugore, prandaj qeveria e Kosovės do tė investojė mbi ēdo cep tė teritorit tė Kosovės e nė shėrbim tė qytetarit tė Kosovės, pėr njė jetė mė tė mirė, mė solide, mė tė avancuar dhe drejt standardeve evropiane.
Kėshtu u prononcua edhe Zėvendėsministri Adem Grabovci duke thėnė se atė ēka tha Kryeministri, e mbėshtet edhe MTPT nė projektet e veta ku ka orientime tė qarta qė tė bėjė punė edhe mė shumė nė ndėrtimin e infrastrukturės rrugore dhe ndėrtimin e objekteve tjera qė kanė lidhmėni me infrastrukturė.. – Kėtė vit, nė infrastruktuėn rrugore nė regjionin e Dugagjinit, qeverija do tė investojė rreth 7 milion euro, por, duke mos harruar edhe pjesėn ku parashifen investime nė ndėrtimin e shkollave dhe tė infrastrukturės tjetėr qė parashifet pėr regjionin e Dugagjinit. MTPT punimet dhe investimet i ka shtri nė tėrė teritorin e Kosovės, pa pėrjashtim, por edhe kėtė pjesė. Po e theksoj edhe njė herė se kam kėnaqėsi si qytetar i kėsaj ane qė mė ipet rasti tė pėrfundojmė njė projekt tė filluar nga qeverija e kaluar, e qė sė shpejti do tė kemi rastin edhe kėnaqėsinė si pėr ne ashtu edhe pėr gjithė qytetarėt qė tė marin pjesė nė promovimin e shumė rrugėve tė tjera nė kėtė regjion. – Sė shpejti do tė mbahet edhe Konferenca e donatorėve, cili do tė jetė projekti i ministrisė juaj, ishte kjo pyetje nga gazetarėt? – MTPT ėshtė duke i klasifikuar projektet me tė cilėt do tė konkurojė nė Konferencėn e donatorėve. Kemi projektet kapitale me interes nacional qė janė: autostrada, magjistralet, me siguri se me ato do tė konkurojmė nė Konferencėn e donatorėve, por angazhimi i qeverisė ėshtė maksimal qė tė sigurojė fonde tjera shtesė pėr ta ndryshuar pozitivisht infrastrukturėn rrugore dhe pėr tė hapur rrugėn e zhvillimit ekonomik tė vendit.
Nė pyetjen se kur do tė fillojnė punimet nė asfaltimin e rrugės Rakosh Shushicė, z. Graboci tha posa tė pėrfundojė projekti, menjėherė do tė fillohet me u punue
Sivjet afro 7 milion pėr infrastrukturėn e rrugėve tė Dukagjinit.

Last edited by Foolish Farmer; August 30th, 2009 at 02:26 PM.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2008, 01:26 PM   #2
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

MINISTRI LIMAJ DHE KRYETARI I FERIZAJIT, XHEMAJLI PĖRURUAN FILLIMIN E PUNIMEVE PĖR ASFALTIMIN E RRUGĖS SĖ JEZERCIT
Prishtinė, 22.05.2008

Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, i Republicės sė Kosovės, z.Fatmir Limaj i shoqėruar nga kryetari i Kuvendit Komunal tė Ferizajit, z.bajrush Xhemajli, sot kanė pėruruar fillimin e punimve pėr asfaltimin e rrugės sė fshatit Jezerc.Sipas ministrit Limaj, investimi nė kėtė rrugė, do t’ju ndihmoj banorėve tė kėsaj ane, tė qėndrojnė nė vatrat e tyre si dhe tė kenė jetėn mė tė mire, kjo njėherit ėshtė obligim i shtetit tė Kosovės.

” Ndėrtimi i rrugėve tė Kosovės, ka shumė pėrparėsi, dhe ndihmon zhvillimin e vendit tonė, duke e pėrfshirė edhe turizmin. Me kėto investime ne po e hapim vendin tonė, po e bėjmė tė prekshėm, dhe mė tė vizituar”, tha ministri Limaj.
Ministri Limaj, duke vlerėsuar rėndėsinė e kėsaj rruge, ka pohuar :” Sot jemi nė njė zonė e cila ka dhėnė shumė pėr vendin, nė fshat i cili ka qenė krenaria e komunės sė Ferizajit dhe gjithė Kosovės”.
“Planifikojmė qė nė Ferizaj tė ndėrtojmė 12 herė mė shumė se sa qė ėshtė investuar vitin e kaluar, ose thėnė ndryshe, ne kemi hartuar projektet qė nė kėtė komunė tė investojmė sa ėshtė investuar qe 8 vite” pohoi ministri Limaj.
Sipas ministrit Limaj, ky projekt financohet vetėm nga MTPT-ja, sepse ėshtė planifikuar qė nė tė ardhmen, kjo rrugė tė ketė funksionin e rrugės regjionale, nė mėnyrė qė kjo pjesė e komunės sė Ferizajit lidhet me Therandėn.

Projektet tė cilat gjatė kėtij viti, nė kėtė komunė do tė investohen janė 2.5 milionė euro investime direkte, dhe nėse pėrfshihet edhe mirėmbajtja e rrugėve, kjo vlerė ėshtė mbi 3. 5 milionė euro, theksoi kreu i MTPT-sė.

Duke folur pėr projektet tė cilat po realizohen nga ana e ministrisė sė transportit, ministri Limaj tha :” Nė kėto momente kur ne sot po fillojmė ta ndėrtojmė kėtė rrugė, ėshtė duke u punuar nė 50 projekte tė tilla, pa u llogaritur zgjerimet e magjistraleve, deri nė fund tė muajit pritet qė tė fillojė sė realizuari edhe 20 projekte tė reja”.
Sipas ministrit Limaj, nga projektet qė MTPT-ja, gjatė kėtij viti ka kontratktuar me kompanitė pėr asfaltimin e rrugėve, janė hapur mėse 4000 vende tė reja pune.
Ndėrsa kryetari i komunės sė Ferizajit, Bajrush Xhemajli, fillimisht e falenderoi ministrin Limaj, pėr pėrkrahjen nė realizimin e kėtij projekti.

Duke folur pėr fillimin e punimeve pėr asfaltimin e kėsaj rruge, Xhemajli theksoi:” Me kėtė rrugė nuk do tė pėrfitojnė vetėm banorėt e kėtij fshati por edhe qytetarėt e kėsaj komune, pėr shkak se ky fshat ėshtė vend turistik, pjesė ku ka germina arkeologjike, fshat historik dhe legjendar”.
Ky projekt parashihet qė tė pėrfundohet pėr 78 ditė, vlera e kėtij projekti ėshtė 250 mijė euro, tėrėsisht e financuar nga ministria e transportit.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2008, 01:28 PM   #3
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Kryeministri Thaēi dhe ministri Limaj vizituan punimet nė asfaltimin e rrugės Vushtrri-Skenderaj
Prishtinė, 03.06.2008

Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, sė bashku me kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, tė pėrcjellė edhe nga kryetari i Kuvendit Komunal tė Vushtrrisė, Bajram Mulaku, vėzhguan nga afėr punimet e asfaltimit tė rrugės rajonale Vushtrri-Skenderaj.Gjatė kėsaj vizite, kryeministri Thaēi theksoi se ky ėshtė edhe njė projekt madhor, qė lidh pjesėn e Vushtrrisė me Drenicėn, Klinėn dhe Dukagjinin dhe me kėtė rast pėrgėzoi ministrin Limaj pėr kėmbėngulėsinė e tij qė ta fillojė implementimin e kėtij projekti.

se kjo rrugė ėshtė edhe njė projekt madhor dhe pėr tė e pėrgėzoj ministrin Limaj pėr kėmbėngulėsinė e tij qė tė fillojė realizimin e kėtij projekti qė lidh viset e Llapit dhe tė Vushtrrisė, pėrkatėsisht rrafshit tė Kosovės, duke thyer bjeshkėt e Qyqavicės, pas ndėrtimit tė sė cilės kjo pjesė do tė lidhet me Drenicėn, Klinėn dhe Dukagjinin.
– Kjo trevė definitivisht nuk duhet tė jetė vetėm trevė e krenarisė kombėtare pėr rezistencėn kombėtare, por edhe trevė e zhvillimit, integrimeve, e punėsimit, modernizimit dhe emancipimit. Prandaj, ky projekt prej 17.5 kilometrash, me njė vlerė prej rreth 6 milionė eurosh, ėshtė projekt i Qeverisė sė Kosovės, ėshtė projekt konkret pėr tė mirėn e kėtij vendi, pėr tė mirėn e tė gjithė qytetarėve”, – vlerėsoi kryeministri Thaēi.

Ndėrkaq, ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, theksoi se pėrveē kėtij projekti madhor, qė i tejkalon pėrmasat komunale, vazhdon investimi i fuqishėm edhe i projekteve tė tjera tė komunės sė Vushtrrisė. Vetėm kėtė vit do tė investohen mbi 1 milion euro nė infrastrukturėn rrugore tė kėsaj komune, duke e tejkaluar pėr 8-10 herė shifrėn qė ėshtė investuar nė kėtė komunė pėr 8 vitet e kaluara.

Ministri Limaj, gjithashtu theksoi se banorėt e kėsaj ane, fillimin e ndėrtimit tė kėsaj rruge janė duke e marrė me skepticizėm, sepse kėta banorė tash e tri, katėr apo pesė vite kanė qenė tė dėshpėruar, duke e pritur ndėrtimin e saj dhe nuk janė shumė tė sigurt se ajo do tė pėrfundojė.
– Ju siguroj se kjo rrugė do tė pėrfundojė sė asfaltuari nė afat prej 80-100 ditėsh pune. Kjo rrugė ka nisur tė realizohet dhe do tė pėrfundojė sė asfaltuari ashtu siē e kemi paraparė“ – tha nė fund ministri Limaj.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2008, 01:30 PM   #4
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Ministri Limaj pėruroi fillimin e ndėrtimit tė rrugės Studenqan- Iliron ( ish-Dobėrdalan) tė komunės sė Therandės
Prishtinė, 05.06.2008Ministri i Transportit dhe Postė -Telekomunikacionit, Fatmir Limaj dhe zėvendėsministri Adem Grabovci, pėruruan fillimin e ndėrtimit tė rrugės Studenqan-Iliron (ish-Doberdalan) tė komunės sė Therandės, si dhe morėn pjesė nė solemnitetin e 10-vjetorit tė dajles publike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė kėtė anė .
– Sot jemi nė njė vend tė veēantė, nė vendin e ngjarjes e cila bashkon tė kaluarėn dhe tė ardhmen, ku me njė simbolikė tė jashtė zakonshme bashkohen dy data me rėndėsi pėr vendin tone – dhjetė vjet qėkur vazhduam rrugėtimin e filluar nga shumė burra para nesh, pėr ta ēuar deri nė fund amanetin e atyre qė dhanė jetėn pėr lirinė e vendit dhe fillimin e ndėrtimit tė kėsaj rruge, qė nėnkupton fillimin e ndėrtimit tė shtetit tė pavarur tė Kosovės nė ēdo pjesė tė tij.

Ministri Limaj ua pėrcolli pjesėmarrėsve tė kėsaj ngjarjeje edhe pėrshėndetjet e Kryeministrit tė Kosovės, i cili bashkė me shumė bashkėluftėtarė tė tjerė, qė e kanė udhėhequr luftėn ēlirimtare e qė tash e qeverisin Kosovėn, kanė kaluar nėpėr kėtė rrugė.

Mė tutje, kreu i MTPT-sė theksoi se ndėrtimin e kėsaj rruge ua kemi borxh banorėve tė kėsaj ane, kėsaj zone, ua kemi borxh atyre qė dhanė jetėn pėr lirinė e vendit pėr ta ndėrtuar vendin dhe ndėrtimi i kėsaj rruge ėshtė mė sė paku kemi qė pasur mundėsi tė bėjmė pėr kėtė fshat heroik.
Ministri Limaj i siguroi banorėt e kėsaj ane se vitin e ardhshėm do tė vazhdojė asfaltimi i kėsaj rruge, nė mė nyrė qė tė bėhet e mundur lidhja me Rahovecin dhe Malishevėn, ndėrsa kėtė projekt do ta financojė MTPT-ja, sepse banorėt e kėsaj ane deri tash kanė dhėnė mjaft pėr Kosovėn.
Gjatėsia e rrugės, Studenqan-Iliron ėshtė 2.5 kilometra, kurse ndėrtimin e saj do ta financojė Ministria e Transportit dhe Postė -Telekomunikacionit me 340 mijė euro, kurse komuna do tė participojė me me 10 mijė euro.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2008, 01:32 PM   #5
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

KOSOVA ANĖTARĖSOHET NĖ CIECA
Prishtinė, 05.06.2008

Nė Zagreb tė Kroacisė i pėrfundoi punimet katėrditėshe Kongresi i 40-tė i CIECA-s (Komisioni Ndėrkombėtar pėr Testimin e Shoferėve), nė tė cilin morėn pjesė 32 vende anėtare tė kėtij asociacioni.Nė kongresin e Zagrebit tė CIECA-s mori pjesė edhe delegacioni i Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės, qė kishte lidhje me faktin se nė kėtė kongres do tė bėhej edhe shqyrtimi i kėrkesave tė vendeve qė janė paraqitur pėr anėtarėsim nė kėtė organ. Pas shqyrtimit tė kėrkesave, Kongresi vendosi qė grupit prej 32 shtetesh anėtare tė CIECA-s kėsaj radhė t’i shtohen edhe pesė vende evropiane: Belgjika, Polonia, Luksemburgu, Sllovenia dhe Kosova. Nė kėtė mėnyrė, Kosova, krahas Kroacisė dhe Sllovenisė, ėshtė bėrė vendi i tretė i dalė nga ish-federata jugosllave qė ėshtė pranuar nė CIECA. Nė kėtė kuvend Kosova ka pasur edhe njė prezentim tė suksesshėm, me ē’rast pjesėmarrėsit janė njohur me pėrvojat kosovare tė organizimit dhe tė realizimit tė provimeve pėr shoferė, qė ėshtė ndjekur me interesim. Pėrveē kėsaj, delegacioni kosovar ka pasur njė sėrė takimesh tė veēanta me pėrfaqėsuesit e vendeve tė tjera anėtarė tė CIECA-s, tė cilėt kanė ofruar pėrkrahje profesionale me qėllim tė avancimit tė mėtutjeshėm tė praktikave tė edukimit tė shoferėve dhe tė organizimit tė provimeve nė kėtė fushė. CIECA ėshtė themeluar nė vitin 1956, ndėrsa aktivitetet e saj shtrihen nė fushat e sigurisė nė komunikacion dhe tė testimit pėr patentė shofer. Si shoqatė ndėrkombėtare pėr harmonizimin dhe pėrmirėsimin e edukimit tė shoferėve dhe tė testeve pėr patentė shofer, CIECA punon nė drejtim tė zhvillimit tė standardeve tė larta tė pėrbashkėta pėr dhėnien e patentė shoferit nė shtetet anėtarė, qė lidhet me njohjen ndėrkombėtare tė patentė shoferėve.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2008, 01:34 PM   #6
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Ministri Limaj pėruroi dy nėnkalime pėr kėmbėsorė: nė Bresalc dhe Ponesh tė komunės sė Gjilanit
Prishtinė, 06.06.2008

Nė magjistralen Prishtinė-Gjilan, pėrkatėsisht nė fshatrat Bresalc dhe Ponesh tė komunės sė Gjilanit, Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, sė bashku me kryetarin e kuvendit tė kėsaj komune, Qemajl Mustafa, pėruroi dy nėnkalime rrugore.Ministri Limaj, pas pėrurimit tė nėnkalimit nė fshatin Bresalc, njėra pjesė e tė cilit gjendet nė oborrin e shkollės fillore “Bahri Uruqi”, tha: – Ashtu siē ju kemi premtuar, nė afatin e caktuar kanė pėrfunduar punimet pėr ndėrtimin e kėtij nėnkalimi. Unė jam jashtėzakonisht i kėnaqur me punėt e realizuara nė kėtė nėnkalim, qė ėshtė punuar sipas standardeve evropiane.
Ministri Limaj theksoi gjithashtu se me kėtė ndėrtim njėherė e pėrgjithmonė ėshtė zgjidhur problemi pėr fėmijėt e kėtij fshati, ku mė nuk do tė ketė aksidente. – Me ndėrtimin e kėtij nėnkalimi mė nuk do tė ketė brenga as pėr familjarėt, por as pėr mėsuesit, qė deri tash ka qenė e vazhdueshme, – vlerėsoi ministri Limaj.

Ministri Limaj premtoi se MTPT-ja nė tė ardhmen, do tė vazhdojė tė realizojė projekte tė tilla, qė kanė pėr qėllim eliminimin e pikave tė zeza nėpėr rrugėt e Kosovės. Kreu i MTPT-sė tha gjithashtu se pėr kėtė pjesė ėshtė arritur njė marrėveshje gojore me TMK-nė pėr bashkėpunim lidhur me asfaltimin e njė trotuari pėr kombėsorė, e cila parasheh qė TMK-ja ta pėrgatisė pjesėn e trotuarit, ndėrsa Ministria e Transportit ta bėjė asfaltimin e tij nė njė gjatėsi prej 3 kilometrash.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2008, 11:33 PM   #7
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Ministri Limaj vizitoi punimet nė rrugėt Qamėrli-Kolaj dhe Gjytet-Mramor tė komunės sė Prishtinės

Prishtinė, 11.06.2008
Ministri i Transportit, dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, nė kuadėr tė vizitave qė po u bėn punimeve nė realizimin e projekteve tė infrastrukturės rrugore, vizitoi edhe punimet e asfaltimit tė rrugėve Qamėrli-Kolaj dhe Gjytet-Mramor tė komunės sė Prishtinės.Kėto projekte tė cilat i viztituam nė territorin e komunės sė Prishtinės, janė investime tė Ministrisė sė Transportit, – tha ministri Limaj, i cili shpjegoi se nė kėtė pjesė tė rrugės Gjyetet-Mramor vetėm gjatė kėtij viti janė investuar 488 mijė euro, nė mėnyrė qė tė pėrfundohet asfaltimi i saj qė ka mbetur nga viti i kaluar.
Ministstri Limaj gjithashtu theksoi se projekti i rrugės Qamėrli-Kolaj kushton mbi 1 milionė e 40 mijė euro dhe se ėshtė njė renovim komplet i kėsaj rruge. Kjo ėshtė pjesa e parė e kėsaj rruge, e cila do tė vazhdojė tė asfaltohet deri nė kufirin me Serbinė.Sa i pėrket rrugės Gjytet-Mramor, ministri Limaj th se ajo paraqet njė lloj tė unazės sė jashtme tė kryeqytetit, e cila do tė ndihmojė nė shkarkimin e trafikut nga qendra e qytetit, por njėkohėsisht ajo lidh edhe rajonin e Gjilanit me Prishtinėn, si dhe Gollakun nė tėrėsi.

Kreu i MTPT-sė theksoi gjithashtu se kėtė vit vetėm nė territorin e komunės sė Prishtinės do tė investohen 24 milionė euro, qė do tė thotė se vetėm gjatė kėtij viti nė kėtė komunė do tė investohet aq sa nuk janė investuar as pėr 20 vite.

Ministri Limaj theksoi njėkohėsisht se ėshtė i knaqur me cilėsinė e punimeve pėr ndėrtimin e rrugėve, si dhe me dinamikėn e pėrfundimit tė tyre.
– Nė dy javėt e ardhshme do tė pėrzgjedhim njė kompani, e cila do ta instalojė njė laborator dhe njėkohėsisht do tė bėjė edhe mbikėqyrjen e punėve, e cila do tė marrė pėrgjegjėsinė komplet pėr tė gjitha projektet e ministrisė sonė, duke e vlerėsuar cilėsinė e punės. Njėkohėsisht, ekspertėt e MTPT-sė do tė vazhdojnė tė mbikėqyrin edhe kompaninė qė mbikqyr punėt, por edhe kompanitė qė do tė realizojnė ndėrtimin e rrugėve, cilėsinė e ndėrtimit, si dhe dinamikėn e kryerjes sė punimeve, – pėrfundoi ministri Limaj.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2008, 11:35 PM   #8
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

M9.1 Klinė - Gjakovė
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2008, 11:37 PM   #9
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Nje rruge lokale afer Prizrenit ne mes te dimrit
image hosted on flickr
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2008, 11:39 PM   #10
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Me duket qe eshte rruga Gjakove-Prizren
image hosted on flickr
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 05:45 PM   #11
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

Prishtina-Skopje highway being widened:

image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!

Henrich37 liked this post
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 05:47 PM   #12
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

entering prizren:

image hosted on flickr


Entering Prishtina:
image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 07:49 PM   #13
nemtirev
Free Southern Ossetia
 
nemtirev's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: St.Petersburg/Санкт-Петербу&
Posts: 172
Likes (Received): 1

It`s seems that I look at Russia`s pictures,good roads is really important for economics
nemtirev no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 07:50 PM   #14
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

@liburni: Shows the last picture the road coming from Peja?
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 08:10 PM   #15
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Ministri i MTPT, Fatmir Limaj, u takua me emisarin e Bashkimit Evropian pėr Kosovėn, Piter FeitPrishtinė, 12.06.2008
Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, u takua me emisarin e Bashkimit Evropian pėr Kosovėn, Piter Feit

Nė prononcimin e tij pas takimit, ministri Limaj theksoi: – Gjatė kėtij takimi, i cili ishte njė takim njohjeje, biseduam rreth temave tė ndryshme aktuale, qė janė fushė e angazhimit tė Ministrisė sė Transportit, pėr procesin e transicionit dhe bartjes sė kompetencave, por edhe pėr gjendjen nė fushat e caktuara, qė janė me interes pėr vendin dhe njėkohėsisht qė janė pėrgjegjėsi e ministrisė sonė.

Ministri Limaj gjithashtu theksoi se gjatė kėtij takimi emisarin Feith e ka njoftuar me angazhimet e Ministrisė sė Transportit nė tė ardhmen. Ndėrkaq, shefi i EULEX-it nė Kosovės, Piter Feit, tha se ministri Limaj do ta ketė pėrkrahjen e tij nė pėrgjithėsi. Ai shtoi se pėrkrahje tė veēantė do tė ketė nė procesin e privatizimit dhe tė mbikqyrjes sė ndėrmarrjeve publike, si dhe nė fushėn e aviacionit civil.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 09:34 PM   #16
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
Prishtina-Skopje highway being widened:

image hosted on flickr

Kjo pjesa ,ngjan shume me fillimin ne autostraden Tirane-Durres,madje per 1 sekonde kujtova se ishte ajo.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 11:33 PM   #17
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

actuially my bad, that road being widened is, Prishtine-Peje!
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2008, 04:15 AM   #18
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
actuially my bad, that road being widened is, Prishtine-Peje!
About time...
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2008, 04:39 AM   #19
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2008, 01:48 PM   #20
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Cfare rruge shihen ne keto tre fotografi te fundit?
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian, kosova, kosova perjete shqiptare, motorway, prishtine, roads

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 05:59 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium