daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура

Изградња, привреда и инфраструктура Пројекти и вести са градилишта, привредни развој и нискоградња / Projects and construction updates, economy and infrastructure development
Путеви Изградња путева / Road infrastructure Железница Железнички саобраћај / Rail transport Ваздухопловство Ваздушни саобраћај / Aviation Јавни превоз Public transport Водни саобраћај Water transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 26th, 2015, 11:49 PM   #32041
podgoricki
kontra svemu

podgoricki's Avatar

Likes (Received): 469

Dok je bilo publike Pod Goricom, Budućnost je redovno igrala pod reflektorima(oplete se i sada sa vremena na vrijeme), a nikada nije imala ni za plate igračima, tako da sumnjam da to paljenje reflektora košta puno.

I danas se igrao noćni termin, a kasni se sa platama 5 mjeseci. Od ulaznica ne vjerujem da se uzelo ni 500e:

Sponsored Links

Old Yesterday, 12:48 AM   #32042
NELSON HAHA
HA-HA!

NELSON HAHA's Avatar

Likes (Received): 4422

Снага појединачне сијалице рефлектора на Мари је мислим 2,5КW или 2КW, од чега год да су. Већ сам објашњавао да ту има још сијасет трошкова. Постоји трафо-станица, плаћа се екипа ЕДБ-а да дежура, итд. Гори гомила других сијалица и потрошача. Заборављате ЕПС-ове специјалитете типа "ангажована снага", "црвене тарифе" и слично. Питао сам више људи са стадиона око тога и нико ми није дао број мањи од 6.000€ и то за тренинг. Ако сви оркестрирано лажу с' намером да ме обману нека вам буде. И даље ћу веровати људима којима је посао да организују утакмице у техничком делу организације.
Изјаве директора стадиона Микија Ћоровића не узимајте озбиљно.
Довољно је то што по његовој причи Звезда (не)плаћа струју 8.000€ месечно. Можда, али по струјомеру, а има их више десетина широм стадионског комплекса. Где и како су везани рефлектори стварно не знам, нити како се уопште мери потрошња, јер, ако се не варам, за трафо-станицу рефлектора се испоручује струја већег напона и снаге од стандардних 220V.

Поменуо је неко воду. Вода се Звезди наплаћује по некаквом паушалу, а не по потрошњи. То је кривица Водовода. Друг ми ради у водоводу и задужен је баш за Маракану па ми је то објашњавао са техничке стране, али мени, наравно, ту ништа није јасно. Задње 2 године водовод је 3-4 пута мењао водомер на стадиону, али истог тренутка када га пусте на мрежу он "блокира" , тј. "пробије" (мајсторски изрази којима су покушали да ми објасне ту појаву)и не показује никакву потрошњу. Стога је потрошња воде званично нула задњих неколико година, па се наплаћује некакав паушал. Наводно то има везе са енормном потрошњом воде, високим притиском, великим промером цеви, бла, бла, бла,... али мени и даље није јасно зашто ниједан водомер неће да ради, а гледао сам својим очима кад стављају нов новцат и заиста моментално блокира бројчаник.

Е, сад замислите какве су компликације са струјом и имајте у виду да је стадион пројектован и прављен почетком '60-их година прошлог века када рефлектори, климе, калорифери, уљни радијатори, семафори, рекламе, репетитори мобилне телефоније и гомила других потрошача нису постојали не само у пројекту електро-инсталације, већ фактички нису постојали као изуми или нису били предвиђени пројектом.
NELSON HAHA no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 07:35 AM   #32043
direktor
Registered User

direktor's Avatar

Likes (Received): 7933

Ugradjuju neadekvatan insin vodomjer protok prevelik
Old Yesterday, 11:05 AM   #32044
london kv
Registered User

Likes (Received): 3

HAha

Quote:
Originally Posted by martick View Post
Jbte pa to je bas dzabe!!!
Otkud ovima cifre 7 i 10 soma
Nabedjeni "strucnjaci"!
london kv no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 01:48 PM   #32045
Космајац
Registered User

Космајац's Avatar

Ima nelson pravo, nije ista cena za domacinstva i privredne subjekte, isto tako nije ista cena struje za niski napon i visoki napon. Tako da ne mozemo porediti podatke o ceni kilovat casa za domacinstva i fudbalske klubove.

Ja sam samo ukazao da su sada nizi troskovi sa drugacijim vidom osvetljenja nego sto je to bilo ranije.
Космајац no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 01:58 PM   #32046
Vranjanac
Registered User

Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by Космајац View Post
Ima smisla.

Niko vise ne kroristi halogene sijalice, vec LED koje trose jako malo.

EDIT: Moguce da su toliki bili troskovi na marakani jer su oni imali zastarele sijalice.
Izvini ali moram da te ispravim. Ni jedan stadion u Srbiji nema LED osvetljenje a jako ih je malo i u svetu (Emirates Stadium, Stamford Bridge i nekoliko američkih stadiona uglavnom za baseball i američki fudbal). Razlog je taj što je sportsko osvetljenje jako komplikovano i zahtevno, zbog horizontalne i vertikalne osvetljenosti, osvetljenosti u pravcu kamera i slično. Čak i na tim stadionima Metal-halogene reflektore (nikada nisu korišćeni halogeni) od 2KW menjali su sa Philipsovim ili Muscovim od 1,4KW što kada uzmemo u obzir cenu tih LED reflektora dolazi do velikog perioda povratka investicija. Zašto je u SAD češći slučaj korišćenja LED osvetljenja? Prosto jer se kod njih stadioni koriste mnogo više i onda je period povratka investicije kraći.
Old Yesterday, 02:33 PM   #32047
Космајац
Registered User

Космајац's Avatar

Eto nesto pametno i da se procita.

Stvarno nisam previse upucen u tu tematiku, mada me nesto spektakularno i ne zanima. Ostaje cinjenica da nama reflektori nisu bili potrebni, jer su cist trosak klubovima koji ionako grcaju u dugovima.
Old Yesterday, 03:41 PM   #32048
Vranjanac
Registered User

Quote:
Eto nesto pametno i da se procita.

Stvarno nisam previse upucen u tu tematiku, mada me nesto spektakularno i ne zanima. Ostaje cinjenica da nama reflektori nisu bili potrebni, jer su cist trosak klubovima koji ionako grcaju u dugovima.
Hvala Kosmajac za ovo pametno. Manje više time se bavim pa znam puno o tome.

Ipak mislim da je dobro to sa reflektorima jer je sa relativno malo para (deo je finansirala UEFA) došlo da imamo mogućnost da privučemo više sponzora, TV prava i gledalaca.

Космајац liked this post
Vranjanac no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 03:52 PM   #32049
martick
Registered User

Likes (Received): 2

Drago mi je zbog Lucana,samo kad bi se sada pozabavili malo urednju samih tribina,atletske staze i mozda da stave neke velike panoe/reklame iza oba gola(da ulepsaju malo i popune prazninu)!

Vranjanac liked this post
martick no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 04:34 PM   #32050
Космајац
Registered User

Космајац's Avatar

Quote:
Originally Posted by Vranjanac View Post
Hvala Kosmajac za ovo pametno. Manje više time se bavim pa znam puno o tome.

Ipak mislim da je dobro to sa reflektorima jer je sa relativno malo para (deo je finansirala UEFA) došlo da imamo mogućnost da privučemo više sponzora, TV prava i gledalaca.
Pazi sve to je sve u domenu teorije, a ono sto je svima nama bitno jeste kvalitet fudbala i osnovni faktori koji uticu na njega. Recimo uzicu jesu trebali reflektori jer je to poslednje ostalo da se kompletira ta prica, dobar stadion( na stranu estetski izgled), dobar teren pa reflektori nekako dodju kao slag na tortu. Mada je i tu moglo da se zavrsi oko onih kuca na terenu umesto sto su bacili novac da bi dodatnih 100-200 ljudi doslo na stadion.

Sa druge strane novi pazar, cacak, lucani, ivanjica... su stadioni kojima toliko puno fali pre ovih reflektora da je prosto apsurdno govoriti o njima. Vec komentarisana utakmica partizana i borca, slucajno sam naleteo na prenos na areni i ostao zabezeknut stanjem one oranice od terena, ono vise nema da se vidi ni u albanskoj 2 ligi. Da ne govorimo o tome da radovi na ovoj fazi stadiona jos nisu gotovi a o nekoj novoj fazi nema ni pomisli.

Sta tek reci za javor?

Pre nego sto pocnes da mislis o zaradi treba nesto i da ulozis u nju. To je kao kada bi resio da taksiras u jugu starom 30 godina kojem otpadaju delovi po putu, a ugradis mu neonsko osvetljenje i time mislis da imas najluksuzinije taksi vozilo.

Vranjanac liked this post
Old Yesterday, 08:31 PM   #32051
Miki85
Registered User

Likes (Received): 60

U Lucanima nema čestit wc, na zapadu ti trebaju gumene čizme ako mislis da udjes u njega dok na istoku za gostujuce navijace nepostoji, al bitno je da se dizu reflektori ko jebe wc koji ce nam on ku.ac

NELSON HAHA, alexjack liked this post
Miki85 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 11:02 AM   #32052
pois0n
Registered User

Likes (Received): 99

Zasijalo u Ivanjici!i Steta samo sto relfektori osvetljavaju ono ruglo od stadiona...

https://twitter.com/VladaMR032 (na twitter profilu imate slika kako to izgleda)
pois0n no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 11:03 AM   #32053
Vranjanac
Registered User

Quote:
Pazi sve to je sve u domenu teorije, a ono sto je svima nama bitno jeste kvalitet fudbala i osnovni faktori koji uticu na njega. Recimo uzicu jesu trebali reflektori jer je to poslednje ostalo da se kompletira ta prica, dobar stadion( na stranu estetski izgled), dobar teren pa reflektori nekako dodju kao slag na tortu. Mada je i tu moglo da se zavrsi oko onih kuca na terenu umesto sto su bacili novac da bi dodatnih 100-200 ljudi doslo na stadion.

Sa druge strane novi pazar, cacak, lucani, ivanjica... su stadioni kojima toliko puno fali pre ovih reflektora da je prosto apsurdno govoriti o njima. Vec komentarisana utakmica partizana i borca, slucajno sam naleteo na prenos na areni i ostao zabezeknut stanjem one oranice od terena, ono vise nema da se vidi ni u albanskoj 2 ligi. Da ne govorimo o tome da radovi na ovoj fazi stadiona jos nisu gotovi a o nekoj novoj fazi nema ni pomisli.

Sta tek reci za javor?

Pre nego sto pocnes da mislis o zaradi treba nesto i da ulozis u nju. To je kao kada bi resio da taksiras u jugu starom 30 godina kojem otpadaju delovi po putu, a ugradis mu neonsko osvetljenje i time mislis da imas najluksuzinije taksi vozilo.
Mogu ti reći da si sve u pravu što si napisao, ali ja ne bih mešao jedno sa drugim. Reflektori osim što privlače malo više gledalaca, sponzore TV stanice i slično imaju i efekat da se ne igraju utakmice u julu, avgustu, pa i delom u septembru i junu na plus 40 stepeni. Drugo, osim Novog Sada i Kruševca koji su sami finansirali reflektore svi ostali su 2/3 dobili besplatno. UEFA je dala reflektore, opštine Trafo stanice i klubovima je trebalo da finansiraju samo stubove. Četiri stuba od po 40-tak metara sa konstrukcijom za nosače reflektora i ankerima ne koštaju više od 50-60.000 Eura. Neka se dodaju i neki troškovi koje sam zaboravio imaš ulaganje od 100.000 Eura da bi dobio bar humane uslove za igru u bar 4-5 utakmica u toku godine.

Inače potpuno se slažem da se moraju srediti tereni za igru pa onda sve ostalo. Da se ja nešto pitam prilikom licenciranja klubova morala bi inspekcija da pre svega obidje terene.
Vranjanac no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
Србија, Црна Гора, arenas, estadios, serbia, srbija, srpska, stadiums

Thread Tools

Posting Rules