search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 15th, 2009, 02:00 PM   #41
joce23
off

joce23's Avatar

Posteaza-le, chiar sunt curios sa vad ce statistici ai.

Last edited by joce23; August 15th, 2009 at 02:08 PM.
joce23 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 15th, 2009, 03:14 PM   #42
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 476

Uite cronice ... astea care se fac de la indolenta (lipsa educatiei) si sistem medical care nu te trateaza preventiv ...adica cel din RO Sau te trateaza cand esti gata sa-ti dai duhul ... si atunci cu calmante. La noi se trateaza efectul si nu cauza. Pacat, pentru ca avem doctori buni !
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm...ph210&plugin=1
Mortalitate infantila ... campioni europeni http://en.wikipedia.org/wiki/File:In..._World_map.png
PS Dinti stricati si netratati e sport national in RO. Ma uit chiar si la femei
PPS Si nu prea cred eu in sistemul de la noi ... mor oamenii la tara si nu li se da nici un diagnostic clar; sa fim seriosi: statisticile noastre sunt facute ori din burta ori sunt incomplete

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)

Last edited by nebunul; August 15th, 2009 at 03:26 PM.
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2009, 11:33 AM   #43
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Era si timpul http://www.evz.ro/articole/detalii-a...l-8-ore-pe-zi/

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
Old August 23rd, 2009, 08:27 PM   #44
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Likes (Received): 133

I've read last night in "Adevarul de seara" that a new Military Hospital will be built in Bucharest. Will begin in 2010 and will take some 4 years to complete. No other details though...
cornel001 no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2009, 11:52 AM   #45
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post
Iar eu sunt adeptul unui sitem national de sanatate 100% gratis. Am miliarde de alte lucruri unde pot reduce cheltuielile sau mari taxele - dar in nici un caz la sanatate; mai ales cand vorbim de o tara relativ saraca si populatie prost informata si needucata (alimentar) si cu o bucatarie traditionala bogata in gasimi etc ... si deci foarte predispusa ajutor medical.

PS au facut aceiasi tampenie (inchid spitale) recent in Letonia pe fondul crizei economice si a bugetului deficitar. E disperata lumea acolo
http://www.ziare.com/Marea_Britanie_...ia-872922.html

Old September 7th, 2009, 03:52 PM   #46
moshu'
"daca'as fi presedinte.."

moshu''s Avatar

Likes (Received): 103

Teoretic, Braşovul va avea un spital nou

Ministrul Sănătăţii, Ion Bazac , a declarat, la sfârşitul săptămânii trecute, că intenţionează să construiască doar 15 spitale noi, în loc de 28 câte ar fi avut în plan fostul ministru liberal Eugen Nicolăescu, şapte din noile unităţi fiind realizate cu bani de la buget, iar opt în parteneriat public-privat.
De pe lista spitalelor promise de Nicolăescu încă din 2007, Bazac nu a tăiat Braşovul, aici urmând să fie construit un spital judeţean de urgenţă. Alături de Braşov, pe lista unităţilor pentru care va fi asigurată finanţarea se află Spitalul Regional de Urgenţă Iaşi, Spitalul Regional de Urgenţă Dolj, Spitalul Regional de Urgenţă Timiş, Spitalul Judeţean de Urgenţă Arad, Spitalul Judeţean de Urgenţă Prahova, Spitalul Regional de Urgenţă Cluj, Spitalul Judeţean de Urgenţă Bistriţa, Spitalul Regional de Urgenţă Constanţa, Spitalul Regional de Urgenţă Brăila-Galaţi, Spitalul Judeţean de Urgenţă Argeş, Spitalul Regional de Urgenţă Bacău, Spitalul Regional de Urgenţă Mureş, Spitalul de Urgenţă Bucureşti şi Spitalul Judeţean de Urgenţă Neamţ.
În 2007, Guvernul Tăriceanu a început un program de investiţii în infrastructură, care se referea la construirea a opt spitale regionale, 20 de spitale judeţene şi reabilitarea a 15 spitale de urgenţă. „Noi, la începutul mandatului, am spus că vom continua proiectele bune ale vechiului Guvern, dar evident că, în condiţii de criză financiară, alocarea a peste un miliard de euro în fiecare an pentru investiţii în infrastructură ne-a creat o mare problemă”, a afirmat Bazac.
Guvernul a aprobat doar continuarea programul de construcţie a 15 spitale, dintre care şapte regionale şi opt de urgenţă, după ce s-a consultat asupra acestei investiţii cu Banca Mondială.
„Acestea sunt spitale pentru care Guvernul va acorda fonduri pentru construcţie, sunt credite de angajament pe care Ministerul de Finanţe le alocă Ministerului Sănătăţii începând cu semestrul doi. În proiectul iniţial era prevăzut ca spitalele să aibă 780 de paturi, dar norma europeană pentru spitalele terţiare, aşa cum sunt aceste spitale regionale, este de 400-450 de paturi, deci aceste proiecte vor fi redimensionate”, a precizat ministrul Bazac.

Sursa
moshu' no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2009, 04:57 PM   #47
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Da' practic?!

Old September 22nd, 2009, 12:39 AM   #48
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by joce23 View Post
Posteaza-le, chiar sunt curios sa vad ce statistici ai.
In 2007, infant mortality per 1 000 live births was lowest in Luxembourg (1.8 cases per 1 000 live births), Sweden (2.5), Finland (2.7), Slovenia (2.8), the Czech Republic and Ireland (both 3.1), and highest in Romania (12.0), Bulgaria (9.2), Latvia (8.7), Malta (6.5) and Slovakia (6.1).
http://epp.eurostat.ec.europa.eu

Old October 1st, 2009, 11:40 PM   #49
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Good news
Quote:
Originally Posted by incredibil View Post

Old October 28th, 2009, 11:42 AM   #50
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by blackguitar View Post
La Iasi a fost inaugurata la inceputul acestei saptamini prima sala de operatii hibrid din Romania.

http://ziaruldeiasi.ro/local/o-sala-...-europa~ni5skd

Old October 28th, 2009, 04:39 PM   #51
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

http://www.ziare.com/actual/social/1...riculos-934202
Eram in vara in Romania si intamplator l-am vazut la TV pe acest domn vorbind extrem de sigur pe sine depre cat de pregatita e Romania pentru o pandemie de gripa porcina si ce varza sunt aia in UK si USA. Nu exagerez cu nimic; tipul avea o greata si un sictir … ceva de nedescris ...

Eu spun ca daca romanii ar fi calatorit la fel de mult ca englezii sau americanii si am fi avut macar jumatate din traficul aerian care exista la ei, eram deja in carantina

Old October 29th, 2009, 12:48 AM   #52
ghidon
Registered User

Likes (Received): 0

..

Last edited by ghidon; March 5th, 2010 at 07:49 PM.
ghidon no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2009, 01:16 AM   #53
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

La domnul Cercel din link
Raed e de nota 10 ... www.smurd.com

Old October 29th, 2009, 01:30 AM   #54
ghidon
Registered User

Likes (Received): 0

..

Last edited by ghidon; March 5th, 2010 at 07:58 PM.
ghidon no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2009, 07:34 AM   #55
incredibil
Registered User

Likes (Received): 6

Quote:
La domnul Cercel din link
Raed e de nota 10 ... www.smurd.com
Ala e nebun ( Cercel ) . Imi aduc aminte acum 3 ani cand spunea ca in Romania vor fi 1 milion de morti datorita gripei aviare.
incredibil no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2009, 02:56 PM   #56
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Cabinetele stomatologice - cu firme standard!
Aflată în discuţie de vreo trei ani, uniformizarea firmelor cabinetelor medico-dentare a devenit, în sfîrşit, literă de lege. Colegiul Medicilor Dentişti din România a stabilit, printr-o decizie publicată deja în Monitorul Oficial, forma, dimensiunea şi conţinutul firmelor pe care medicii stomatologi vor trebui de-acum - în mod obligatoriu - să le utilizeze în locul celor deja existente.
Dr. Gheorghe Cotae, preşedintele Colegiului Medicilor Dentişti Neamţ, spunea acum ceva vreme că, din 2006, este în discuţie acest subiect, prin care se doreşte aplicarea unor prevederi incluse şi în Codul deontologic, dar şi în directivele europene în domeniu: "Decizia de a uniformiza firmele cabinetelor stomatologice, aşa cum sînt cele pentru farmacii de exemplu, este un pas spre normalitate, pentru că mai ales în domeniul sanitar, care înseamnă adresabilitate publică, standar*dizarea însemnelor specifice vine în întîmpinarea evidenţierii activităţii specifice, chiar şi în acest mod, întregind astfel emblema profesiei noastre", spunea dr. Cotae.
Potrivit ultimelor reglementări, firmele ca*binetelor stomatologice (inclusiv cele private) vor trebui să aibă dimensiunile de 600/400 mm, fondul este de culoare aurie, iar înscrisurile trebuie să fie executate cu negru, şi să fie amplasate stradal. Obligatoriu, în acest spaţiu vor fi înscrise sigla CMDR, forma de organizare sau denumirea cabinetului medico-dentar, numele şi prenumele, opţional - gradul profesional. Dacă pe firma stradală nu se poate trece numele şi prenumele tuturor medicilor care îşi desfăşoară activitatea în cadrul unui cabinet stomatologic, este permisă întocmirea unei liste-anexă la firma stradală sau la cea interioară. Firma interioară este permisă, dar nu este obligatorie amplasarea ei, însă dacă există, aceasta trebuie să aibă dimensiunile de 300/200 mm şi înscrisurile, de asemenea, negre pe fond auriu. Acest model de firmă trebuie obligatoriu să fie utilizat şi de către cabinetele nou înfiinţate. Măsura a intrat deja în vigoare, din ziua publicării deciziei în Monitorul Oficial, adică 23 octombrie, orice alte dispoziţii similare anterioare fiind abrogate.
http://www.realitateamedia.ro/articol/Economic/8265/

Old November 2nd, 2009, 05:28 PM   #57
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
http://www.ziare.com/actual/social/1...riculos-934202
Eram in vara in Romania si intamplator l-am vazut la TV pe acest domn vorbind extrem de sigur pe sine depre cat de pregatita e Romania pentru o pandemie de gripa porcina si ce varza sunt aia in UK si USA. Nu exagerez cu nimic; tipul avea o greata si un sictir … ceva de nedescris ...

Eu spun ca daca romanii ar fi calatorit la fel de mult ca englezii sau americanii si am fi avut macar jumatate din traficul aerian care exista la ei, eram deja in carantina
Toate spitalele din Romania intra in carantina din cauza gripei porcine
http://www.ziare.com/actual/social/1...porcine-939222

Ce se poate face acum? La ce actiuni ar trebui sa fim atenti in comunitate ?
Fiti informati. Accesati sursele de informatii de incredere, incluzand Ministerul Sanatatii, sa va protejati si sa va mentineti informati la zi pe masura ce pandemia evolueaza. Informatiile specifice comunitatii sunt disponibile de la autoritatile de sanatate nationale si locale. Puteti de asemenea sa continuati sa vizitati site-ul web al OMS pentru simple proceduri de prevenire si sfaturi generale.
OMS nu recomanda restrictionari de calatorie la fel cum OMS nu are dovezi de existenta a unui risc din consumarea carnii de porc gatita.

http://www.cantacuzino.ro/ro/?p=552

Old November 3rd, 2009, 04:30 PM   #58
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Adrian Streinu-Cercel a demisionat
http://www.evz.ro/articole/detalii-a...-a-demisionat/

Old November 16th, 2009, 10:56 AM   #59
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 11693

Quote:
Emil Boc: children will be vaccinated against A/H1N1 virus with Romanian made vaccines

Romanian children will be vaccinated against the A/H1N1 virus with vaccines produced in early January by the Romanian Cantacuzino Institute, in accordance with national accredited standards, interim PM Emil Boc declared for the Romanian news agency Mediafax. He reminded that the executive decided not to import vaccines if the producers do not take responsibility for the effects.

Emil Boc declared that he will not allow children to be treated as experiments by foreign companies and thus vaccines will be produced in Romania according to national accredited standards.
Source
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2009, 12:11 PM   #60
joce23
off

joce23's Avatar

Constanta: Dializă la standarde europene!

Quote:
Proiectul de modernizare a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă, demarat la iniţiativa primarului Radu Mazăre în anul 2004 şi finanţat de Consiliul Judeţean Constanţa, continuă, chiar dacă Alianţa DA a pus numeroase piedici de-a lungul timpului. Fără acestea, cea mai mare unitate sanitară din judeţ ar fi trebuit acum să arate similar unităţilor sanitare din străinătate. În prezent, proiectul de modernizare a fost realizat în proporţie de doar 30%, deşi a fost demarat în urmă cu cinci ani. Secţia de dializă inaugurată ieri este dotată la standarde europene şi acoperă nevoile tuturor bonavilor din judeţ.

O NOUĂ INAUGURARE Ieri, în prezenţa reprezentanţilor autorităţilor locale, a conducerii SCJU, dar şi a personalului medical, a fost inaugurată Secţia de dializă a SCJU, o secţie care poate fi comparată, fără probleme, cu o unitate din străinătate. Aparatele sunt de ultimă generaţie, iar personalul medical a fost pregătit special ca să le poată folosi şi să acorde un ajutor cu adevărat profesionist pacienţilor. Un singur aparat are o valoare de peste 100 mii euro, iar secţia are în dotare zece asemenea aparate, alte două fiind de rezervă. Dacă până acum bolnavii erau nevoiţi să meargă la alte centre de dializă, inclusiv la cele private, acum ei pot apela la secţia de dializă a SCJU din Constanţa. „În spital sunt mai în siguranţă pentru că mulţi bolnavi au şi alte afecţiuni, deci pot apela şi la alte specialităţi, în funcţie de necesităţi”, a declarat managerul SCJU, dr. Dan Căpăţână. Pe de altă parte, directorul medical al celei mai mari unităţi sanitare din judeţ, dr. Liliana Tuţă, a explicat că o dializă corectă nu se poate face dacă nu există aparatura necesară, dar şi condiţiile, în general.

SĂPTĂMÂNAL SUNT DEPISTATE PÂNĂ LA PATRU CAZURI NOI CARE AU NEVOIE DE DIALIZĂ

25 DE BOLNAVI ÎN AŞTEPTARE Şeful secţiei de dializă a SCJU, dr. Bogdan Cîmpineanu, a declarat că, în prezent, 22 de bolnavi beneficiază de dializă, iar alţi 25 se află pe lista de aşteptare. „Din păcate apar din ce în ce mai multe cazuri care necesită dializă. Motivul principal: pacientul român nu este educat. El se trezeşte pe ultima sută de metri să meargă la doctor pentru consult, iar când merge, află cu stupoare că este prea târziu şi trebuie să treacă la tratamente extreme”, a mai explicat managerul SCJU. Preşedintele CJC, Nicuşor Constantinescu, s-a arătat interesat de soarta pacienţilor din Constanţa care au fost sau urmează să fie supuşi unei operaţii de transplant, mai ales că următorul pas după dializă, în multe dintre cazuri, este transplantul renal. El ar dori ca banca de organe din Constanţa să fie folosită cât mai repede.

INAUGURĂRILE CONTINUĂ Inaugurările secţiilor care funcţionează în cadrul SCJU vor continua şi în următoarea perioadă, managerul anunţând că pe listă se află clinica de Anestezie - Terapie Intensivă, iar nu după mult timp, Unitatea de Primire a Urgenţelor. Preşedintele CJC s-a arătat nemulţumit că lucrările de modernizare au tot întâmpinat piedici din cauza Alianţei DA, care a politizat sistemul de sănătate. „Proporţia de reabilitare este de 30% până în prezent, deşi ar fi trebuit să fie aproape gata”, a mai precizat preşedintele CJC, care a ţinut să reamintească şi de proiectul Primăriei Constanţa care va sistematiza circulaţia în zona SCJU tocmai pentru decongestionarea traficului auto din zonă, prin amenajarea de parcări.
... http://www.telegrafonline.ro/1257890..._europene.html
joce23 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
romania

Thread Tools

Posting Rules