daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Slavonija i Baranja

Slavonija i Baranja Slavonia and Baranja: Osijek, Slavonski Brod, Vinkovci, Vukovar, etc.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 26th, 2011, 10:41 AM   #121
traxdata
Danas sam ok...

traxdata's Avatar

Likes (Received): 95

Ovih bi dana trebala rasvjeta ići do Tenje uz biciklističku stazu ak bude sve po planu i programu.
traxdata no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 26th, 2011, 10:43 AM   #122
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Old September 26th, 2011, 02:58 PM   #123
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

BICIKLISTI IZ RETFALE USKORO ĆE DOBITI DVIJE BICIKLISTIČKE STAZE

Investicija Grada i Hrvatskih voda: Biciklom od Višnjevca do Donjeg grada

Biciklisti iz Retfale uskoro će u vožnju kretati znatno opuštenije, a gradska četvrt kojoj kronično nedostaje biciklistička staza povezat će se sa susjednim Višnjevcem te postojećim stazama u Gundulićevoj te na šetalištu uz Dravu.
- Dugo čekamo biciklističku stazu koja je u Retfali i više nego nužna. Na biciklu sam praktički svakodnevno, čak i zimi, a kroz Retfalu se nekada vozim cestom, a nekada nogostupom. Kada vozim nogostupom, smetam pješacima koji se opravdano ljute, a na cesti se bojim za sebe jer vozači automobila ne paze na bicikliste. Biciklističku stazu tražimo godinama i da je odavno sagrađena bilo bi kasno. No, moramo biti zadovoljni što će taj problem napokon biti riješen - kaže Retfalčanin Bojan.
Čekanju bi kraj trebao doći do kraja ove godine. Naime, Grad planira, uz rekonstrukciju nogostupa, ostaviti i prostor za biciklistički trak u Strossmayerovoj ulici, i to cijelom duljinom. Također, nasip uz Dravu, umjesto tucaničkog, dobit će asfaltni pokrov i obilježenu biciklističku stazu. Biciklističkom stazom tako će se, nakon povezivanja šetnica kod luke Tranzit, moći nesmetano prometovati od Višnjevca sve do Donjeg grada, cijelom dužinom grada Osijeka. Biciklistički trak Strossmayerovom financirat će Grad, a za realizaciju biciklističke staze krunom nasipa pobrinut će se Hrvatske vode

Edukacija je prioritet

- Nije dovoljno samo napraviti biciklističke staze, trebalo bi i educirati građane. Tamo gdje ima biciklističkih staza, njima šeću pješaci, biciklisti se voze cestom, a vozači automobila tradicionalno ne paze na ostale sudionike u prometu. Naravno da podržavam gradnju staza, ali sve je to uzalud ako se ne poradi na edukaciji - kažu Retfalčani.
Old September 26th, 2011, 08:34 PM   #124
traxdata
Danas sam ok...

traxdata's Avatar

Hvala Bogu na tom da se krene sa tim projektom koji je iznimno važan za Retfalu i njene stanovnike
Old September 26th, 2011, 08:35 PM   #125
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 22354

Također i za ostale koji trebaju u retfalu biciklom
Rocky031 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 26th, 2011, 08:39 PM   #126
traxdata
Danas sam ok...

traxdata's Avatar

To znaći da se ide duž strosike biciklistička staza bit će posla.
Old September 27th, 2011, 10:57 AM   #127
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

http://www.bikemyday.com/2011/09/26/...za-bicikliste/

Idealan grad za bicikliste?

Grad kao stvoren za bicikliste ili neiskorišten potencijal? Osijek je i jedno i drugo, gledamo li razvoj biciklističke kulture, infrastrukture, navika i manifestacija vezanih uz biciklizam. Ukupnih 25 kilometara staza kojima nekima je dovoljno, drugima premalo. Valja uzeti u obzir da se pri svakoj obnovi cesta planiraju i nove dionice biciklističkih staza pa se tako već ove godine može očekivati nova staza krunom nasipa sve do Višnjevca. Planira se i iscrtavanje staze u Strossmayerovoj te u staza u Trpimirovoj nakon rekonstrukcije.

Gradski bicikli

- Osijek je idealan grad za bicikliste, a čini mi se da su to i građani napokon prepoznali i da sada imamo i tri puta više biciklista nego prije desetak godina – kaže Boris Matešić, jedan od inicijatora Bike My Day pokreta za promicanje biciklističke kulture.
Ekspanzija biciklizma u razvijenim velikim gradovima može se pripisati i čistoj potrebi. Prometne gužve, nedostatak parkirališnih mjesta, skupe karte za parkirališta, sve skuplji energenti i brojni drugi razlozi mnoge su natjerali da alternativu potraže na biciklu. Srećom, u Osijeku pravih prometnih kolapsa nema ni u vrijeme najvećih dnevnih gužvi, no to ne znači da trebamo čekati kolapse kako bismo se sjetili bicikla. Osim kroz infrastrukturu, Grad doprinos daje i s 30 gradskih bicikala, koje građani i turisti mogu unajmiti za 25 kuna dnevno, a isto toliko stoji i najam preko vikenda. U Gradskom savezu za sportsku rekreaciju kažu da je interes za biciklima velik te se iznajmljuju svakodnevno. Tri godine stari bicikli su, kaže Zoran Pupovac iz GSSR-a, ispravni i servisirani, a do sada su odrađeni samo manji popravci.

Biciklijade

Premda još Osijek ne nudi sliku kao Peking ili Amsterdam, o sve većem korištenju bicikla kao prijevoznim sredstvom svjedoče i brojne biciklijade. Grad i GSSR “Sport za sve” organizatori su niza aktivnosti vezanih uz “bajs”. Biciklijade su sve popularnije, a jedna od njih je i “BuBa” (Bajsom u Baranju), koja se vozila od Osijeka do Ušća Karašice. Do kraja godine planiraju se još dvije ture. U sklopu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja vozilo se ulicama i sve dužim biciklističkim stazama grada, a jedna biciklijada imala je i humanitarni karakter. Vožnjom pod nazivom “Pobjede za sretan grad” prikupljala su se sredstva za rad udruge “Pobjede”, koja brine o azilu za napuštene životinje. Već treću godinu zaredom u gradu je doček “Tour de Slavonija”, te karavane “Put prijateljstva Vukovar-Ljubljana” u koju se ove godine uključlili i djelatnici Odsjeka za šport. Tradicionalno se obilježava Svjetski dan biciklista, te Europski tjedan mobilnosti, a u Osijeku se odvijaju i biciklijade Bistra, Osijek zvoni, te aktivnosti osnovnih i srednjih škola, Sveučilišta, što Grad podupire i suorganizira

što je sa onim pilot projektom punkta sa biciklima?
Old September 27th, 2011, 08:46 PM   #128
traxdata
Danas sam ok...

traxdata's Avatar

Obnovljena staza u trpimirovoj novi sloj je bačen katrana za ugodnije hodanje i bicikliranje
Old September 28th, 2011, 01:02 PM   #129
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

PROMETNA POLICIJA U POJAČANOJ AKCIJI

U jednom danu kažnjeno tridest i sedam biciklista

Djelatnici prometne policije provode ciljane akcije usmjerene na prekršaje biciklista, a samo u petak ispisano je 37 kazni. Akcija se provodila od 8 do 13 i od 17 do 21 sat, a posebno se nadzirala vožnja biciklista cestom na dionicama gdje postoji biciklistička staza, vožnja nogostupom i pješačkim prijelazima, te neosvijetljenost bicikla u večernjim satima. “Tom prilikom kažnjeno je 37 biciklista, od toga najveći broj onih koji se nisu kretali biciklističkim stazama, nego nogostupima i po cesti, za što su kažnjeni s 300 kuna”, kaže Ivica Vuko iz prometne policije. U policiji najavljuju nastavak pojačanog nadzora biciklista i nove ciljane akcije. Naglasak će opet biti na već spomenute prekršaje, a sljedeća ciljana akcija na mjestima gdje je najveća ugroza za druge sudionike u prometu i same bicikliste bit će provedena u petak (30. rujna), od 9 do 12 i od 16 do 21 sat. “Naglašavamo da su biciklisti vrlo ranjivi sudionici u prometu i da zbog toga moraju biti posebno oprezni pri sudjelovanju u prometu, posebno kod vožnje po kolniku”, ističe Vuko.
Iako u policiji to nisu naveli dio je biciklista dobio kazne i zbog drugih prekršaja, između ostaloga i vožnja bez ruku na upravljaču, vožnja pod utjecajem alkohola, telefoniranje u vožnji...
Old September 28th, 2011, 01:08 PM   #130
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Quote:
a posebno se nadzirala vožnja biciklista cestom na dionicama gdje postoji biciklistička staza
Napokon da su počeli i ovo kažnjavati. I baš sam mal bolje gledao kak su u nekim djelovima biciklističke loše rješene, tu mislim na jebene bankine Kod rosinjače su označili biciklističku i obojavili crveno a prelazi preko bankine od jedno 15-tak cm I u svačićevoj ima mjesta gdje je poveća razlika.

Sve ostalo za 5
Old September 28th, 2011, 01:13 PM   #131
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

da negdje je dobro riješeno al bogati negdje je katastrofa...rekao bi u većini...i dalje smatram da je duž europske avenije preusko,bankine nisu svuda riješene,hadrijanova bi se dala nova napraviti,rupe i trava..nije dovoljno samo povući liniju i bubnuti staze...
Old September 28th, 2011, 01:17 PM   #132
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Preusko je to u EA, taman jedan bicikli može. Kao da je napravljeno samo za one koji idu iz smjera centra prema istoku. No postoje i oni koji misle da se dva bicikla mogu mimoići bez problema pa šibaju posred staze
Old September 28th, 2011, 09:48 PM   #133
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

http://www.osijek-danas.com/vijesti/...na-bicikl.html

Aktivna promidžba bicikla kao svakodnevnog prijevoznog sredstva

Mnogo se toga još može napraviti na poboljšanju mreže osječkih biciklističkih staza, kao i na podizanju biciklističke svijesti sugrađana, tvrdi Osječanin Oto Wilhelm, koji dio svojih zamisli i prijedloga predstavlja i na internetskoj stranici BikeMyDay (zabicikliraj mi dan), svojevrsnog pokreta koji djeluje pod okriljem udruge Klub Vitruvian. Budući da bicikl vozi svakodnevno, mjerodavno govori o teškoćama na koje pri tome nailazi.

Nedostaci biciklističkih staza

- Vozeći se redovito gradskim biciklističkim stazama, brzo sam uočio da su mnoge od njih loše održavane pa se tako događa da se hrpa smeća nalazi desetak dana na istome mjestu na stazi. Nakon prometnih nezgoda na stazama bude stakla koje nitko ne počisti, rupe i oštećenja se ne popravljaju, ali i ne obilježavaju zbog čega se biciklisti mogu razbiti na stazi. Velik su problem i previsoki rubnici. Tako se događa da nakon što mjerodavni brzo i jeftino naprave novu stazu povlačeći žutu crtu duž pločnika, rubnici ostaju neprilagođeni biciklističkoj stazi. Pitam se za koga se te staze prave? Očigledno je da se to radi stihijski, bez plana i šteta je da, kada se već grade, staze budu loše. Onda uvijek ispada da se mi biciklisti stalno bunimo bez veze, kaže Oto. Nabrojio je još nekoliko loših primjera: posred biciklističke staze pokraj Kliničkog bolničkog centra na jednom se dijelu nalaze stupići kojima se sprečava parkiranje automobila na zelenu površinu, a koji su biciklistima vrlo opasna smetnja; biciklistička staza u Divaltovoj ulici od kamenih kocaka neprimjerena je i neugodna za vožnju, a na njoj često ostaju udubine; na stazi prema Bilju nalazi se divlje odlagalište otpada.

dio reportaže Melite Berečić preuzete iz magazina Osijek danas

slažem se za ove primjere,ali oni nisu nepopravljivi..štoviše bilo bi dobro kad bi se javilo još više ljudi sa prijedlogom za obnovu staza..
ne sviđa mi se rasprava na 031 forumu koja je prešla u pljuvanje po biciklima,vozačima i policajcima..odlaženje u ekstreme nikad nije donijelo ništa dobrog...

Last edited by LAMPAŠ8; September 28th, 2011 at 09:54 PM.
LAMPAŠ8 no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 10:03 PM   #134
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

http://danas.net.hr/crna-kronika/pag...06.html?pos=n0

Pozor! Policija u akcijiU nekoliko sati kontrole kažnjeno 37 biciklista

Svi oni koji su planirali uštedjeti na benzinu u kriznim vremenima pa su se odlučili prakticirati vožnju biciklom trebaju biti itekako oprezni. Policija je krenula u akcije provjere biciklista, a samo u Osijeku u nekoliko sati naplatila je 37 prekršaja. Prekršaji su razni, a i kazne visoke.

Svega nekoliko sati trebalo je djelatnicima osječke policije da na prometnicama slavonske metropole ispišu kaznu 37-orici biciklista. Akciju su provodili u petak od 8 do 13 i od 17 do 21 sat.

Ako se prilikom kretanja kolnikom udaljite od desnog ruba kolnika zbog šahtova, lošeg asfalta ili stakla, opet riskirate 300 kuna.

Posebno su se nadzirale cestovne dionice na kojima postoji biciklistička staza, a pratili su se i nogostupi, te pješački prijelazi. Pomno su promatrali i jesu li bicikli osvijetljeni u trenutku kada je počeo padati mrak.

Spremaju se nove akcije

Najviše građana propise je prekršilo vozeći se svugdje gdje ne bi trebali, a gdje istovremeno imaju biciklističku stazu. Oni su, kako je za Glas Slavonije kazao Ivica Vuko, plaćali kaznu od 300 kuna.

No, policija će uskoro nastaviti sa sličnim akcijama. I dalje će budno pratiti ponavljaju li se prekršaji za koje su već kažnjavali. Tako će ponovno na ulice samo zbog biciklista u Osijeku izaći u petak 30. rujna. Situaciju će motriti od 9 do 12 i od 16 do 21 sat.

Dok voziš ne pij i ne pričaj na mobitel

"Naglašavamo da su biciklisti vrlo ranjivi sudionici u prometu i da zbog toga moraju biti posebno oprezni pri sudjelovanju u prometu, posebno kod vožnje po kolniku”, ističe Vuko upozoravajući i na vožnju bez ruku na upravljaču, pod utjecajem alkohola ili uz telefoniranje za što su također ispisivali kazne.

Iako smo o novčanim kaznama za bicikliste pisali u ponedjeljak, na naš tekst s nešto više detalja javio se Vladimir Halgota iz Sindikata biciklista.

Još nekoliko 'cakica'

Upozorio je da će biciklisti po zakonu kaznu od 300 kuna platiti ukoliko se biciklom odlučite provozati po autocesti, cesti za promet motornim vozilima, nogostupom na kojem nema ucrtane biciklističke staze, te kolnikom dok istovremeno uz njega na nogostupu postoji ucrtana biciklistička staza.

"Ako se prilikom kretanja kolnikom udaljite od desnog ruba kolnika zbog šahtova, lošeg asfalta ili stakla, opet riskirate 300 kuna. I na kraju, ako se biciklistička staza na nogostupu neobjašnjivo prekine prije dolaska na križanje sa sporednom cestom, a vi bez silaska s bicikla polagano nastavite voziti preko pješačkog prijelaza, ponovno vam prijeti 300 kuna kazne", poručuje Halgota.

samo neka mi netko objasni ovo: biciklisti po zakonu kaznu od 300 kuna platiti ukoliko se biciklom odlučite nogostupom na kojem nema ucrtane biciklističke staze

da ga guram ili moram vozit cestom ili kako?

kako će oni ljudi po Retfali?

Old September 28th, 2011, 10:35 PM   #135
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Znaći da motamo voziti po cesti ako nema biciklističke staze? Ili da gurati ga

Kakve su sad ovo šale i pošalice... I sam sam nebrojeno puta govorio kako biciklisti nekoriste biciklističke i da treba policija više promatrati i kažnjavati kad nekoriste biciklisticku, al izgleda da su oni ošli korak više. Gluposti, trebali su onda staviti znakove (zabranjeno voziti bicikli, odavdje ga morate gurati)
Old September 28th, 2011, 10:42 PM   #136
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

onda moram otić na cestu pa pazit da ne izbjegavam šahtove jer i za to mogu dobit kaznu..

ma dobro,nadam se da neće ići u tu krajnost da počnu to kažnjavati..da su to biciklističke staze po gradu na svakom koraku i da je cijeli grad premrežen ne bi ništa rekao...ovako je to smješno..

dok ne platim kaznu

nije im to neka fora nabacat linije na stazu,pa početi trenirati strogoću...daleko od toga da treba biti reda..al sve ima svoje granice..
Old September 28th, 2011, 10:44 PM   #137
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 22354

Nadam se da neće tražit da vozim po cesti ispod podvožnjaka u trpimirovoj
Mene su jednom zaustavili ali sam ih ubio u pojam pa su odustali i nisu mi dali kaznu
Rocky031 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 10:46 PM   #138
tomostv
Registered User

Likes (Received): 2

Ja stvarno pazim na sve i nekad ko budala čekam zeleno i kad sam pješak i kad sam biciklist ali neke stvari su previše..Bojim se oko 19h vozit jer se malo slabije vidi a ja nemam svjetlo..nabili mi strah u kosti
Ovo za Vukovarsku bi i ja naplaćivao kazne jer ima fina staza , dovoljno široka sa sjeverne strane a ljudi se prave blesavi i voze južnom stranom

Čitao sam negdje da je jučer u ZG napisano preko 100 kazni u par sati..
Izgleda da je turneja po cjeloj HR.
tomostv no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 10:47 PM   #139
LAMPAŠ8
LEGA LEGA!

LAMPAŠ8's Avatar

vidiš rocky imaš pravo ,moram molit boga da ne moram ići biciklom preko Trpimirove..taman naletim na kamion koji me odbaci prugu gore...će me grabljama skupljat
Old September 28th, 2011, 10:50 PM   #140
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Čisto uzimanje para od naroda što bi se reklo

Gluposti Nema veze s vezom. Kazna bi trebalo biti znaći ako se nepridržavaš pravila zar ne?

Ali nekužim jednu stvar, malo sam se zbunio. Znači na mjestima gdje postoji biciklistička zabranjeno je voziti po cesti jer je ofc opasna, smetaš vozilima, a i imaš puno sigurniju biciklističku stazu. I sad dode ovak šta "biciklisti po zakonu kaznu od 300 kuna platiti ukoliko se biciklom odlučite nogostupom na kojem nema ucrtane biciklističke staze"

Znači moraš se vratiti na tu istu opasnu cestu, s koje su te oni tjerali

Reply

Thread Tools

Posting Rules