search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 11th, 2017, 01:26 PM   #2721
Saila
C/off

Saila's Avatar

Likes (Received): 7381

Ieri in cartierul Tomis 1 :

Iar pe parbrizul fata scrie asa:

"Iti multumesc ca ai zgariat aceasts masina din nou,de data asta te-am vazut ,vei avea dosar penal pentru distugere in forma continuanta si amenintare"

reverse, the old rax liked this post
Saila está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 11th, 2017, 08:11 PM   #2722
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Likes (Received): 2378

Am citit in Ziua de Constanta un articol foarte interesant scris de fostul nostru coleg de forum Dan Sambra. Acolo am descoperit un jurnal de calatorie scris de Wenzel Edler von Brognard, un diplomat austriac la Constantinopol. Acesta a calatorit in anul 1786 de la Constantinopol la Viena, de-a lungul coastei de vest a Marii Negre, pe Dunare pana la Galati si mai departe prin Bucuresti si Sibiu spre Viena. Pe 12 anugust 1786 a ajuns la Mangalia (Mankalia) si apoi la Constanta (Chiustendsche). De pe mare el remarca in nordul localitatii Movila Aveturk (Awret Tepesi) si vede un debarcader vechi complet distrus, etc...

Acum urmeaza un lucru absolut uimitor, din punctul meu de vedere. Descrie scurt localitatea si oamenii locului: Constanta era in mare parte locuita de turci si din cele 800 de case pe care le avea inaintea ultimului razboi ruso-turc, ramasesera intregi doar 200. Celelalte au fost incendiate, peste tot erau ruine si case arse si era groaznic sa privesti acest loc! Populatia Constantei este rea si fara scrupule, obliga vasele care ancoreaza se le dea bani, vin, tutun si mai ales rachiu! In plus, cei sositi in localitate sunt obligati sa plateasca 15 Para taxa locala! Acesta este motivul pentru care toti evita acest loc si prefera sa calatoreasca prin Varna. Multi iau drumul padurii Silistrei, care este plina de banditi si de hoti, decat sa suporte insolenta localnicilor!

Formidabil! Deci rautatea si lipsa de scrupule (calitatea slaba a constantenilor) s-a transmis de sute de ani pe filiera turceasca! Nu poate fi o intamplare descrierea diplomatului austriac in legatura cu calitatea slaba a constantenilor de acum 231 de ani si calitatea slaba actuala a lor! Chiar daca in tot acest timp s-a facut un transfer masiv de populatie romaneasca, metehnele locului s-au transmis prin contaminare turceasca... Sa fie Constanta/Kustendje/Costanza/Tomi/Constantiana/Tomis un oras blestemat?!

http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/do...to-636482.html

kreanga liked this post
4Dimensional no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 08:12 PM   #2723
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 4211

Quote:
Originally Posted by 4Dimensional View Post
... am in gene tupeul de constantean, pe care l-am dobandit in anii de street gangs fighting...
Deci faci parte din majoritatea aceea de constanteni de... calitate.
AT30 no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 08:29 PM   #2724
Saila
C/off

Saila's Avatar

sunt tare curios sa aud si parerea lui Cadir care desi este musulman a avut mereu o abordare obiectiva.

4Dimensional, kreanga liked this post
Old August 11th, 2017, 08:37 PM   #2725
Matei Deleanu
Registered User

Matei Deleanu's Avatar

Likes (Received): 1111

Cablurile aeriene de pe Ferdinand au fost date jos. Īn parelel se lucrează la introducerea īn subteran a cablurilor pe bd. Aurel Vlaicu.

Saila liked this post
Matei Deleanu no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 09:27 PM   #2726
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Quote:
Sa fie Constanta/Kustendje/Costanza/Tomi/Constantiana/Tomis un oras blestemat?!
Ce inseamna blestemat? Pana la urma asta este o sintagma izvorata din cultura unor oameni de (cum folosesti tu) slaba calitate, crescuti cu ura si depresie in cultura BOR. Acest cuvant este folosit de oamenii inapoiati.

Constanta nu este un oras...blestemat (poate pentru cei ca tine si saila ). Constanta este un oras frumos, cu o istorie, evolutie, cultura, economie si un viitor. Oamenii normani nu fac o campanie de denigrare tot timpul impotriva celorlalti oameni cu care convietuiesc (poate doar daca sunt platiti pentru asta sau li se deconteaza motorina) si nu arunca cu rahat in locul in care s-au nascut, crescut, educat si prosperat, unde isi cresc copiii si le asigura viitorul, nu isi bat joc de istoria locului si de cei care au construit istoria. Fiecare dintre noi suntem nemultumiti de aceasta tara/popor/orase/de noi insine, dar sa faci o CAMPANIE DE DENIGRARE, in contextul in care si asa suntem mai jos ca restul, asta inseamna altceva, macar nu mai faceti pe moralistii si nu-i mai judecati pe altii, cei care au alta parere/conceptie sau speranta.

Culmea este ca voi ati facut multi bani in acest oras (va merge bine, sunteti deasupra) pe care-l considerati de cacat, aici ati crescut si evoluat material, inseamna ca ati profitat de conjunctura (care va tot deranjeaza, ce sa zic...) ati profitat de cei pe care ii considerati oameni slabi/prosti/de slaba calitate/needucati s.a.m.d.

Este usor sa denigrezi, sa arunci cu rahat si sa injuri, asta o facem cu totii din cand in cand, avand in vedere contextul existentei noastre, dar sa faci o campanie zi de zi, zi de zi, zi de zi impotriva propriei tari/oras/popor inseamna ca daca nu esti platit de Putin inseamna ca esti depresiv si trebuie sa te cauti, sa-ti faci o clisma in cap.

Mai greu este sa promovezi pentru ca trebuie sa faci ca putinul frumos ascuns pe care-l ai sa-l vada si altii si cel mai greu este sa arati ca dracul nu este chiar asa de negru si ca nu suntem chiar asa de tigani borati cum suntem vazuti peste tot in Lume. Culmea este ca desi trageti flegme, mai vreti si beneficii de viitor, vreti sa va dea statul ceva, ei bine...mai vedem...cu cine. A fi patriot azi esti considerat dusmanul poporului, daca-ti iubesti tara/orasul esti automat pesedist si trebuie sa mori, este aceeasi sintagma idioata ca aia ca daca mananci shaorma/gratar/mici si bei bere esti automat meltean/manelist si trebuie sa dispari, probabil la sapun sau sub explozia unei bombe atomice pentru ca asta este cel mai usor...noi nu gandim, noi, nu avem idei, noi nu creeam, noi vrem sa dispara astia, mentalitate de Kim Jonk-Un

Un om cult sta cu nasul in carti si vede frumosul, nu face poze la rahati de dimineata pana seara tarziu si mai cheltuie si bani/energie pentru asta, probabil e platit... deci hai sa o lasam mai moale cu...altii sunt prosti, nu si noi pentru ca postam rahat, noi stralucim.

cosinus1982 liked this post
Old August 11th, 2017, 10:05 PM   #2727
reverse
ǝѕɹǝᴧǝɹ

reverse's Avatar

Likes (Received): 2880

Stagnarea si chiar pauperizarea Dobrogei, pana in momentul unirii cu Regatul Roman s-a datorat administratiei turcesti, asta e evident. Treaba e ca noi avem tendinta de a privi acest lucru dintr-o perspectiva gresita - Dobrogea era asa pentru ca marea civilizatie mahomedana nu a pus niciodata mare pret pe cladiri, pe contructii somptuoase, forta lor, ca popor, se hranea din alte izvoare.

Constanta mea, aia a copilariei din Peninsula, insa, a fost magie. Si eu am prins faza terminala, timpurile de glorie au dainut din interbelic pana la sfarsitul aniilor '60, cand comunistii au interzis proprietatea privata, chiar si in cea mai intima forma a ei: micile ateliere, covrigarii etc.
Era o lume cosmopolita de greci, armeni, turci, evrei, romani, ca un carusel minunat poleit intr-o multitudine de culori, dupa etnia fiecaruia. Cine a trait-o, a simit asta si am auzit-o spusa de foarte multi, deci nu a fost doar imaginatia unui copil.
Constanta nu ar fi fost Constanta fara turci, fara armeni sau greci. Scoti unul dintre elementele astea si cocktail-ul multicultural isi pierde aroma sa unica. Natiile astea, in Dobrogea, au avut o contributie la fel de mare, daca nu chiar mai importanta decat a romanilor.

Ion Besoiu:
„Aveţi acolo un oraş multicultural, unde nu există nicio urmă de şovinism“. Păstra īncă īn memorie oraşul aşa cum era el īn urmă cu patru decenii, cu bragagerii la colţ de stradă, cu cafea turcească. Īşi amintea de Piaţa Ovidiu plină de flori, de restaurantul de peste drum de statuia lui Ovidiu, unde se māncau covrigi calzi şi se bea iaurt gras de oaie... Constanţa? O poezie extraordinară. Am mai fost de atunci la Constanţa, dar mă īneacă regretele“.

PS:
Quote:
Un om cult sta cu nasul in carti si vede frumosul
Nu, un om cult, tocmai, de regula vede monstruozitatea in toata magnitudinea ei. Un om cult este pesimist by default, pe masura ce area de cunoastere se extinde, ai acces la date si informatii pe care publicul larg nu le cunoaste si nu isi bate capul cu ele. Omul cult le cunoaste si trebuie sa traiasca cu ele. E un lucru teribil de dificil uneori.

Last edited by reverse; August 11th, 2017 at 10:13 PM.
reverse no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 10:53 PM   #2728
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Quote:
Originally Posted by reverse View Post

Nu, un om cult, tocmai, de regula vede monstruozitatea in toata magnitudinea ei.
Monstruozitatea o vad toti cei care o aclama ca fiind monstruozitate, tocmai cei needucati, cei multi. It's a f....k world, asta va raspunde majoritatea oamenilor la orice sondaj. Si cei din Africa si Siria sunt constienti de monstruozitate. Mai greu este cand trebuie sa vezi partea buna a Lumii, pentru asta iti trebuie cunoastere.

Rahatul in vedem cu totii, stim cum arata, stim ca este acolo si stim ca este al nostru (si pute la fel ca al altora)...unii il ignora dar il accepta ca parte a existentei contemporane, altii traiesc cu el tot timpul in toate formele si-l promoveaza ca un simbol, cei care evolueaza il ascund sub presul istoriei, il rafineaza, noi il zgandarim ca sa puta si mai tare.

Quote:
Un om cult este pesimist by default, pe masura ce area de cunoastere se extinde, ai acces la date si informatii pe care publicul larg nu le cunoaste si nu isi bate capul cu ele. Omul cult le cunoaste si trebuie sa traiasca cu ele. E un lucru teribil de dificil uneori.
Nu stiu de unde ai scos-o cu: Un om cult este pesimist by default, probabil pentru ca vrei sa se potriveasca cu atitudinea ta.

Nu, eu cred ca daca evoluezi in cunoastere nu ai cum sa fii pesimist.

Nu inteleg unde bati cu: pe masura ce area de cunoastere se extinde, ai acces la date si informatii pe care publicul larg nu le cunoaste

Daca stii ceva la care nu am access, da-mi si mie un PM, ca sa nu mor prost.

Last edited by AT30; August 11th, 2017 at 11:19 PM.
Old August 11th, 2017, 11:18 PM   #2729
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Likes (Received): 1323

Quote:
Am citit in Ziua de Constanta un articol foarte interesant scris de fostul nostru coleg de forum Dan Sambra. Acolo am descoperit un jurnal de calatorie scris de Wenzel Edler von Brognard, un diplomat austriac la Constantinopol. Acesta a calatorit in anul 1786 de la Constantinopol la Viena, de-a lungul coastei de vest a Marii Negre, pe Dunare pana la Galati si mai departe prin Bucuresti si Sibiu spre Viena. Pe 12 anugust 1786 a ajuns la Mangalia (Mankalia) si apoi la Constanta (Chiustendsche). De pe mare el remarca in nordul localitatii Movila Aveturk (Awret Tepesi) si vede un debarcader vechi complet distrus, etc...

Acum urmeaza un lucru absolut uimitor, din punctul meu de vedere. Descrie scurt localitatea si oamenii locului: Constanta era in mare parte locuita de turci si din cele 800 de case pe care le avea inaintea ultimului razboi ruso-turc, ramasesera intregi doar 200. Celelalte au fost incendiate, peste tot erau ruine si case arse si era groaznic sa privesti acest loc! Populatia Constantei este rea si fara scrupule, obliga vasele care ancoreaza se le dea bani, vin, tutun si mai ales rachiu! In plus, cei sositi in localitate sunt obligati sa plateasca 15 Para taxa locala! Acesta este motivul pentru care toti evita acest loc si prefera sa calatoreasca prin Varna. Multi iau drumul padurii Silistrei, care este plina de banditi si de hoti, decat sa suporte insolenta localnicilor!

Formidabil! Deci rautatea si lipsa de scrupule (calitatea slaba a constantenilor) s-a transmis de sute de ani pe filiera turceasca! Nu poate fi o intamplare descrierea diplomatului austriac in legatura cu calitatea slaba a constantenilor de acum 231 de ani si calitatea slaba actuala a lor! Chiar daca in tot acest timp s-a facut un transfer masiv de populatie romaneasca, metehnele locului s-au transmis prin contaminare turceasca... Sa fie Constanta/Kustendje/Costanza/Tomi/Constantiana/Tomis un oras blestemat?!

http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/do...to-636482.html
problema e mai veche de atat. uite ce a zis herodot despre...noi practic:

"După indieni, neamul tracilor este cel mai mare; dacă ar avea o singură conducere şi ar fi uniţi īn cuget, ei ar fi, după părerea mea, de neīnfrīnt".
"Dar unirea lor e cu neputinţă şi nu-i chip să se īnfăptuiască, de aceea sunt ei slabi".
"La ei, la traci, trīndăvia este un lucru foarte ales, īn vreme ce munca cīmpului e īndeletnicirea cea mai umilitoare; a trăi de pe urma jafului este pentru ei cel mai frumos fel de viaţă".
"La traci există următoarea rīnduială: īşi vīnd copiii pentru a fi duşi peste hotare"

Quote:
Originally Posted by AT30 View Post
Este usor sa denigrezi, sa arunci cu rahat si sa injuri, asta o facem cu totii din cand in cand, avand in vedere contextul existentei noastre, dar sa faci o campanie zi de zi, zi de zi, zi de zi impotriva propriei tari/oras/popor inseamna ca daca nu esti platit de Putin inseamna ca esti depresiv si trebuie sa te cauti, sa-ti faci o clisma in cap.
singura intrebare ce ramane in picioare este: herodot era platit de putin in ruble, roni sau euro? ca in mod clar nu era platit in dolari!

My blog
the SI no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 11:38 PM   #2730
Saila
C/off

Saila's Avatar

Aberati cu totii si v-ati pierdut in negura istoriei urmarindu-l pe Sambra, cand raspunsul este mult mai aproape!! De vina este ...India, mānca-ţi-aş :

astazi dupa-masa

Last edited by Saila; August 12th, 2017 at 11:27 AM.
Old August 11th, 2017, 11:42 PM   #2731
reverse
ǝѕɹǝᴧǝɹ

reverse's Avatar

Quote:
Monstruozitatea o vad toti cei care o aclama ca fiind monstruozitate, tocmai cei needucati, cei multi. It's a f....k world, asta va raspunde majoritatea oamenilor la orice sondaj. Si cei din Africa si Siria sunt constienti de monstruozitate. Mai greu este cand trebuie sa vezi partea buna a Lumii, pentru asta iti trebuie cunoastere.

Rahatul in vedem cu totii, stim cum arata, stim ca este acolo si stim ca este al nostru (si pute la fel ca al altora)...unii il ignora dar il accepta ca parte a existentei contemporane, altii traiesc cu el tot timpul in toate formele si-l promoveaza ca un simbol, cei care evolueaza il ascund sub presul istoriei, il rafineaza, noi il zgandarim ca sa puta si mai tare.

...
"Fericiti cei saraci cu duhul" - conform conceptiei tale, "cei saraci cu duhul" erau oamenii culti, de vreme ce erau fericiti si multumiti.

Uite , ca sa te mai destinzi, ceva drag tie:

Saila, joce23, 4Dimensional, kreanga liked this post
Old August 11th, 2017, 11:53 PM   #2732
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Quote:
Originally Posted by reverse View Post
"Fericiti cei saraci cu duhul" - conform conceptiei tale, "cei saraci cu duhul" erau oamenii culti, de vreme ce erau fericiti si multumiti.
De unde le scoti frate, din Pomohaci?
Old August 11th, 2017, 11:53 PM   #2733
Saila
C/off

Saila's Avatar

Un cocalar cu Audi... cu basini de bucurestean ;in Navodari ar fi fost strivit ca un gandac

reverse, 4Dimensional, kreanga liked this post
Old August 11th, 2017, 11:54 PM   #2734
reverse
ǝѕɹǝᴧǝɹ

reverse's Avatar

Quote:
De unde le scoti frate, din Pomohaci?
Slabut, colega, try again.

kreanga liked this post
Old August 12th, 2017, 10:51 AM   #2735
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Old August 12th, 2017, 05:32 PM   #2736
Saila
C/off

Saila's Avatar

Doamne cat de schimbata e Mirela Matichescu...sa nu o recunosc...

http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/de...ia-636630.html
Old August 13th, 2017, 12:51 AM   #2737
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 8870

Quote:
Originally Posted by Saila View Post
sunt tare curios sa aud si parerea lui Cadir care desi este musulman a avut mereu o abordare obiectiva.

Pe mine mă frămāntă, dacă mergem pe această ipoteză, de ce acest comportament e semnalat doar īn zona Constanței și de ce persistă peste veacuri īn Romānia, dar a dispărut (dar o fi existat ?) din zona Turciei de azi.

Īn Constanța sunt turci și e nașpa din cauza asta, OK am īnțeles asta, dar turci sunt și īn Antalya, și totuși să le comparăm cu privire la acest comportament ? La turism și cum se simt turiștii cānd ajung īn aceste orașe, și cum īi abordează populația ?

Și īn Constanța sunt turcii 3-5% și īn Antalya sunt peste 95%...

Ca de obicei, cine are gură vorbește, citează din cite-știe-ce condică a vreunui singur călător care a venit pe aici cānd din 800 case mai rămăseseră 200 după război (deci 75% din populație rasă de pe pămānt, cam de vreo 4-5 ori mai grav decāt Siria de azi) și scrie că populația cerșea bani și rachiu și tutun cu insistență. Sigur de acolo ni se trag toate azi după 230 ani !!!
Mai știu pe alții care au īmpānzit Europa cu cerșetori, azi īn vremuri de pace, dar nimeni nu spune nimic despre ei. Oare tot de la turci au īnvățat ?

Quote:
metehnele locului s-au transmis prin contaminare turceasca...
Pentru contaminare, turcii au dezvoltat și au introdus īn Europa tehnica inoculării, prin lady Montagu soția ambasadorului britanic la Constantinopol, tehnică ce a dus la apariția vaccinării acum 300 ani. Dar sigur, nu veți citi despre asta pentru că nu e senzațional, mai ales că nu īi pune pe turci īntr-o lumină bună...
http://www.muslimheritage.com/articl...lation-england

Quote:
When Lady Mary was in the Ottoman Empire, she discovered the local practice of inoculation against smallpox called variolation. Unlike Jenner's later vaccination, which used cowpox, variolation used a small measure of smallpox itself. Lady Mary's own brother had died of the disease, and she had herself suffered from the disease, prior to her visit to Turkey.[17] She was eager to spare her children similar suffering, and had them inoculated. On her return to London, she enthusiastically promoted the procedure, but encountered a great deal of resistance from the medical establishment both because it was an "Oriental" process and because of her gender.[18]

Last edited by Cadīr; August 13th, 2017 at 01:30 AM.
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2017, 02:28 AM   #2738
SuperXerxes77
Registered User

Likes (Received): 330

Quote:
Formidabil! Deci rautatea si lipsa de scrupule (calitatea slaba a constantenilor) s-a transmis de sute de ani pe filiera turceasca! Nu poate fi o intamplare descrierea diplomatului austriac in legatura cu calitatea slaba a constantenilor de acum 231 de ani si calitatea slaba actuala a lor! Chiar daca in tot acest timp s-a facut un transfer masiv de populatie romaneasca, metehnele locului s-au transmis prin contaminare turceasca...
In filmul "Balanta", al lui Lucian Pintilie, la un moment dat, Primarul ii da replica lui popa: "lasa parinte, ca nu turcii au baut banii de biserica".

Cam asa si aici: hai sa nu dam vina pe turci, ca stim cu totii cam ce neam de tārāie-brāu suntem
SuperXerxes77 no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2017, 02:30 AM   #2739
SuperXerxes77
Registered User

Likes (Received): 330

Quote:
Originally Posted by Cadīr View Post
Īn Constanța sunt turci și e nașpa din cauza asta
De unde ai scos tampenia asta? E naspa ca nu sunt mai multi turci, si tatari, si evrei, si germani, in tara asta. Cand iti pleaca minoiritatile, e clar ca tara se indreapta spre prapastie.
SuperXerxes77 no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2017, 05:03 AM   #2740
Saila
C/off

Saila's Avatar

pai cam asta a spus si Cadir ,nu ai fost atent la context!

4Dimensional, Cadīr, kreanga liked this post

Reply

Tags
constanta, europe

Thread Tools

Posting Rules