daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 6th, 2017, 12:33 PM   #4221
Kluczn1k
Registered User

Likes (Received): 49

Quote:
Originally Posted by Krzysztof_90 View Post
I to jest dla ciebie wystarczające kryterium słuszności budowy?
Szanuję merytoryczną dyskusję. Jeśli masz dane, wiedzę, że taka "S" nie wystarczyłaby w przewidywalnej przyszłości, to dajesz. Jeżdżę dość często na tej trasie o różnych porach, w różne dni tygodnia, ale mogę się przecież mylić.

"Inni mają, chociaż potrzebują w mniejszym stopniu" zupełnie mnie nie przekonuje.
Ja bym dodał jeszcze jeden argument. Jest niewykluczone, że jeśli S8 w Warszawie, szczególnie na Moście Grota będzie się notorycznie zapychać, to przy wybudowanej S19 sporo osób z Polski północno-wschodniej będzie do Warszawy i dalej na południowy-zachód jeździć nie S8 a S19-A2.
Kluczn1k no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 6th, 2017, 01:23 PM   #4222
wojtor
Quasimodo

wojtor's Avatar

Likes (Received): 674

Quote:
Originally Posted by damianmmm View Post
Druga opcja bo jak się trafi kolumna 5 tirów to i tak się tego nie wyprzedzi albo będą męczarnie za nimi kilkadziesiąt kilometrów. Zanim wybudują A2 to ruch się zwiększy.
Jednojezdniowe bywają budowane z dwoma jezdniami w obrębie węzłów. Wtedy przynajmniej tam da się wyprzedzić.
wojtor no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 01:26 PM   #4223
damianmmm
Registered User

damianmmm's Avatar

Likes (Received): 655

Quote:
Originally Posted by wojtor View Post
Jednojezdniowe bywają budowane z dwoma jezdniami w obrębie węzłów. Wtedy przynajmniej tam da się wyprzedzić.
Tylko od Siedlec do granicy mają być tylko 3 węzły.
damianmmm no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 01:39 PM   #4224
eirik
Registered User

Likes (Received): 78

Lepsza kolumna TIR-ów jadąca ze stałą prędkością 80 km/h (tyle im chyba wolno jechać po jednojezdniowej ekspresówce) niż ciągnące się kilometrami obszary zabudowane i sygnalizacje świetlne w miastach i miasteczkach. Zawsze mnie dziwiło, że w Polsce na pytanie "Jak droga?" pada na ogół odpowiedź: kiepska, nie da się wyprzedzić (względnie dobra, można wyprzedzać). Jakby głównym celem realizowanym przez drogę była możliwość wyprzedzania.

utumno, frik, juniorpublic, Piwoslaw liked this post
eirik no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 03:57 PM   #4225
Sławek
wodniczek nonsensek

Sławek's Avatar

Likes (Received): 4741

Quote:
Originally Posted by eirik View Post
Jakby głównym celem realizowanym przez drogę była możliwość wyprzedzania.
W Polsce na jednopasmowej drodze ekspresowej Polacy nie umieją jeździć.
Widać to doskonale na S69, czy jak teraz to się zwie, S1 od Żywca do granicy. Normą są auta jadące 40-60km/h i prawie zawsze jest na drodze liniia podwójna ciągła i ludzie nie wyprzedzają.

Elvis_nie_zyje, LaPlagne liked this post
Sławek no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 04:07 PM   #4226
dominobb
Registered User

Likes (Received): 5126

Quote:
Originally Posted by Sławek View Post
jest na drodze liniia podwójna ciągła i ludzie nie wyprzedzają.
To chyba dobrze, prawda?
dominobb no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 04:30 PM   #4227
Signar
Fizyk teoretyk

Signar's Avatar

Tak ale nie w naszych wschodnich okolicach ... tutaj ludzie jak tylko widzą trochę miejsca to wyprzedzają mimo wysepek, podwójnych czy innych zakazów lub braku mocy w samochodzie ... Przekrój 1x2 czy 2+1 tu doprowadzi tylko do nasilenia tego zjawiska bo przecież nie ma obszarów zabudowanych. Można popatrzeć co się dzieje na odcinku od Rogoźniczki do Międzyrzeca Podlaskiego. Trochę prostej i często wyprzedzanie na czołówkę. Tak więc lepiej chwilę dłużej poczekać i mieć pełne A 2x2

damianmmm liked this post

Last edited by Signar; November 6th, 2017 at 04:46 PM.
Signar no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 10:34 PM   #4228
Strada56
Registered User

Strada56's Avatar

Likes (Received): 845

Quote:
Originally Posted by amiron View Post

a gdybyś miał taką alternatywę:
- budujemy jednojezdniową S2 w ciągu 5 lat (z możliwością dobudowania 2-giej jezdni)
albo
- budujemy pełnowartościową A2, ale dopiero do 2030

Co byś wybrał?

......
Primo.
No cóż, życie ludzkie nie ma ceny:
Wypadki drogowe według rodzaju drogi:
Autostrada - wypadki ogółem :415, zabitych : 50;
Droga ekspresowa - wypadki ogółem: 273, zabitych: 70
O dwóch jezdniach jednokierunkowych - wypadki ogółem: 4 654, zabitych :219
Droga Jednokierunkowa - wypadki ogółem: 1 052, zabitych: 22
Dwukierunkowa, jednojezdniowa - wypadki ogółem: 27 270, zabitych: 2 665

Podałem to za statystyką policyjną.
Oczywiście droga ekspresowa jednojezdniowa jest naturalnie dwukierunkowa.
Niestety nie ma wydzielonych statystyk dla tego rodzaju dróg ale miałem kiedyś dostęp do takich danych i najtragiczniejsze wypadki mają miejsce właśnie na nich.
Droga ekspresowa jednojezdniowa stwarza złudzenie pełnego bezpieczeństwa ale niestety to tylko złudzenie (vide S1 do Pyrzowic lub była jednojezdniowa S3). Właśnie one są najbardziej niebezpieczne.
Odpowiedź jest jedna - warto poczekać...
Secundo.
Budowanie swego rodzaju "tymczasowości" mści się na wiele lat. Jeśli nas nie stać na wybudowanie autostrady/drogi ekspresowej dwujezdniowej w bezpiecznej wersji to poczekajmy. "Tymczasowość" może niestety trwać długo, bardzo długo. Znowu odpowiedź jest jedna - autostrada.
Tertio.
Jestem za wybudowaniem tej autostrady, jak mawiają starzy Amerykanie, ASAP. Choćby po to by mieć pewien skończony ciąg dróg. Najbardziej denerwuje mnie ich brak ciągłości - wszak łańcuch jest tak słaby jak jego najsłabsze ogniwo. Obecna Dk 2, na wschód od Mińska, po remontach jest drogą którą jedzie się stosunkowo płynnie, acz wolno, lecz stosunkowo bezpiecznie. Znowu odpowiedź jest jedna - autostrada

Elvis_nie_zyje liked this post
Strada56 no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 10:58 PM   #4229
Sławek
wodniczek nonsensek

Sławek's Avatar

Likes (Received): 4741

Quote:
Originally Posted by Strada56 View Post
Niestety nie ma wydzielonych statystyk dla tego rodzaju dróg ale miałem kiedyś dostęp do takich danych i najtragiczniejsze wypadki mają miejsce właśnie na nich.
Szkoda, że nie ma statytyk z konkretnych dróg? Np jednojezdniowa S22, A18 (chyba też jest jednojezdniowa, mieli tam zamknąć starą jezdnię z powodu stanu nawierzchni).
Old November 6th, 2017, 11:14 PM   #4230
Strada56
Registered User

Strada56's Avatar

Likes (Received): 845

Quote:
Szkoda, że nie ma statytyk z konkretnych dróg? Np jednojezdniowa S22, A18 (chyba też jest jednojezdniowa, mieli tam zamknąć starą jezdnię z powodu stanu nawierzchni).
Nie ma, nawet w raportach KRBRD, są za to lokalne wiadomości, m.in. takie:
Trasa S1 to droga śmierci. W woj. śląskim nigdzie nie zginęło tylu kierowców, co między Pyrzowicami a Mierzęcicami. To się musi zmienić! W ciągu 10 lat, od kiedy pomiędzy Pyrzowicami a Mierzęcicami powstała trasa S1, w kilkudziesięciu wypadkach zginęło 28 osób. To koszmarny rekord. Dlatego zmiany na tej drodze są niezbędne.

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/wiado...nych,11483106/
Old November 6th, 2017, 11:41 PM   #4231
dominobb
Registered User

Likes (Received): 5126

Quote:
A18 (chyba też jest jednojezdniowa, mieli tam zamknąć starą jezdnię z powodu stanu nawierzchni).
Niestety nie jest.
Nie słyszałem, aby planowano zamknąć starą jezdnię.
dominobb no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2017, 11:55 PM   #4232
Elvis_nie_zyje
Registered User

Elvis_nie_zyje's Avatar

Likes (Received): 262

Quote:
A18 jest dwujezdniowa, ale południowa nitka to jest wstyd na całą Europę.

A propos dyskusji o tych jednojezdniowych S-kach - nie wystarczą dotychczasowe doświadczenia, że takie drogi są bardzo niebezpieczne i ginie na nich wielu ludzi? Przykłady S3 w lubuskim lub S1 w śląskim... Po co te pozorne oszczędności? Trzymam kciuki, że jak najszybciej wybudują Wam autostradę do granicy. Żadnych półśrodków.

Tomek_ liked this post
Elvis_nie_zyje no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2017, 12:51 PM   #4233
amiron
Registered User

Likes (Received): 1055

Quote:
Originally Posted by Strada56 View Post
Primo.
No cóż, życie ludzkie nie ma ceny:
Wypadki drogowe według rodzaju drogi:
Autostrada - wypadki ogółem :415, zabitych : 50;
Droga ekspresowa - wypadki ogółem: 273, zabitych: 70
O dwóch jezdniach jednokierunkowych - wypadki ogółem: 4 654, zabitych :219
Droga Jednokierunkowa - wypadki ogółem: 1 052, zabitych: 22
Dwukierunkowa, jednojezdniowa - wypadki ogółem: 27 270, zabitych: 2 665

Podałem to za statystyką policyjną.
powadzimy takie "akademickie" dywagacje, ale pochyliłbym się jeszcze nad statystykami, bo w naszym przypadku mamy do porównania:
- obecną DK2
- potencjalną S2 jednojezdniową (od Siedlec na wschód, żeby była jasność)
- potencjalną A2 na tym samym odcinku

Z przytoczonych przez Ciebie statystyk wynika, że ekspresówka jest niebezpieczniejsza (1/4 zabitych) od DK2 (dwukierunkowa, jednojezdniowa, 1/10 zabitych). Czy takie porównanie ma w ogóle sens? (Wiadomo, że trzeba brać pod uwagę na natężenie ruchu oraz fakt, ile pieszych ginie w takich wypadkach)
Pamiętajmy, że ekspresówka jednojezdniowa wyprowadzi ruch ze wszystkich miejscowości przelotowych, co samo w sobie zwiększy bezpieczeństwo. Zamiast jednojezdniowej/dwukierunkowej DK2 będzie taka sama S2, ale poza obszarami zabudowanymi oraz z bezkolizyjnymi węzłami.

Chyba nie spieramy się o fakt, że ekspresówka (jakakolwiek) jest bezpieczniejsza od DK?

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem budowy A2 już teraz (na wschód od Siedlec) bo zwyczajnie mamy inne priorytety w kraju, jeśli będziemy mieli za dużo kasy, to ok, za to teraz trzeba sobie jasno powiedzieć, kosztem jakiej innej drogi będzie budowana (S19 Lublin-Białystok? S6 Gdańsk-Szczecin? S16 Olsztyn-Ełk?...).
Natomiast sama budowa S2 w obecnym pasie A2 to już co innego, ruch na niej uzasadniałby budowę tej trasy, a do tego byłaby to droga bezpłatna (czy zwolennicy A2 pamiętają o tym fakcie?) i co najważniejsze zwiększyłaby bezpieczeństwo podróży.

Czemu budowy tej trasy nie przeprowadzić etapowo jak obwodnica Szczuczyna i Stawisk (S61)? Może jakiś regularny użytkownik jednej lub drugiej się wypowie. Ja osobiście jechałem tą trasą i jest to zbawienie dla podróży W-wa - Suwałki.
Old November 7th, 2017, 02:06 PM   #4234
damianmmm
Registered User

damianmmm's Avatar

Quote:

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem budowy A2 już teraz (na wschód od Siedlec) bo zwyczajnie mamy inne priorytety w kraju, jeśli będziemy mieli za dużo kasy, to ok, za to teraz trzeba sobie jasno powiedzieć, kosztem jakiej innej drogi będzie budowana (S19 Lublin-Białystok? S6 Gdańsk-Szczecin? S16 Olsztyn-Ełk?...).
Co rozumujesz pod stwierdzeniem "już teraz"? Optymistycznie na wschód od Siedlec A2 może powstać około 2025 roku. Jeśli chodzi o S19 Lublin-Białystok to natężenie ruchu na północ od Międzyrzeca Podlaskiego jest niższe niż na powyższym odcinku na wschód od Siedlec, na zachód Lęborka podobne, a na dk 16 na wschód od Mrągowa dużo niższe.
Old November 7th, 2017, 02:12 PM   #4235
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
...... a na dk 16 na wschód od Mrągowa dużo niższe.
Ehhh zawsze to samo. Przejedz się tą drogą chociaż raz to zrozumiesz dlaczego jest tam niskie natężenie ruchu.

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?
los77 no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2017, 02:20 PM   #4236
damianmmm
Registered User

damianmmm's Avatar

Quote:
Originally Posted by los77 View Post
Ehhh zawsze to samo. Przejedz się tą drogą chociaż raz to zrozumiesz dlaczego jest tam niskie natężenie ruchu.
Jechałem ostatnio.
Old November 7th, 2017, 02:23 PM   #4237
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

to po co za argument wstawiasz natężenie ruchu skoro znasz temat ?

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?
los77 no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2017, 02:41 PM   #4238
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Likes (Received): 377

Quote:
Chyba nie spieramy się o fakt, że ekspresówka (jakakolwiek) jest bezpieczniejsza od DK?
Ja bym się spierał.

Elvis_nie_zyje, Signar liked this post
jaroslaw_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2017, 02:59 PM   #4239
mr_ok
Registered User

Likes (Received): 148

Quote:
powadzimy takie "akademickie" dywagacje, ale pochyliłbym się jeszcze nad statystykami, bo w naszym przypadku mamy do porównania:
- obecną DK2
- potencjalną S2 jednojezdniową (od Siedlec na wschód, żeby była jasność)
- potencjalną A2 na tym samym odcinku

Z przytoczonych przez Ciebie statystyk wynika, że ekspresówka jest niebezpieczniejsza (1/4 zabitych) od DK2 (dwukierunkowa, jednojezdniowa, 1/10 zabitych). Czy takie porównanie ma w ogóle sens? (Wiadomo, że trzeba brać pod uwagę na natężenie ruchu oraz fakt, ile pieszych ginie w takich wypadkach)
Pamiętajmy, że ekspresówka jednojezdniowa wyprowadzi ruch ze wszystkich miejscowości przelotowych, co samo w sobie zwiększy bezpieczeństwo. Zamiast jednojezdniowej/dwukierunkowej DK2 będzie taka sama S2, ale poza obszarami zabudowanymi oraz z bezkolizyjnymi węzłami.

Natomiast sama budowa S2 w obecnym pasie A2 to już co innego, ruch na niej uzasadniałby budowę tej trasy, a do tego byłaby to droga bezpłatna (czy zwolennicy A2 pamiętają o tym fakcie?) i co najważniejsze zwiększyłaby bezpieczeństwo podróży.

Czemu budowy tej trasy nie przeprowadzić etapowo jak obwodnica Szczuczyna i Stawisk (S61)? Może jakiś regularny użytkownik jednej lub drugiej się wypowie. Ja osobiście jechałem tą trasą i jest to zbawienie dla podróży W-wa - Suwałki.
Z takich wybranych statystyk w ogóle nic nie wynika, one może były by pomocne w określaniu tendencji w porównaniu z innymi latami. To tak jak by napisać że w Stanach się gorzej żyje niż w Mołdawii bo tam rocznie umiera więcej ludzi. Trzeba by może wziąć pod uwagę ile wypadków przypada np na 1km drogi, albo w ogóle najlepiej na 1000 pojazdokilometrów.

BorowikSzatanski liked this post
mr_ok no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2017, 02:59 PM   #4240
amiron
Registered User

Likes (Received): 1055

Quote:
Co rozumujesz pod stwierdzeniem "już teraz"? Optymistycznie na wschód od Siedlec A2 może powstać około 2025 roku.
Otóż to, może jeśli byłaby to etapowana inwestycja, jak wspomniany Szczuczyn czy Stawiski, to może nie trzeba by było aż tyle czekać na nią (na jednojezdniową S).

Swoją drogą ciekawe jest stwierdzenie, że ekspresówka jednojezdniowa może być mniej bezpieczna od DK. Pewnie faktycznie tak może być, ale kosztem ciągłości ruchu no i na ekpresówce większość ofiar to kierowcy, a na DK piesi. Tak czy inaczej ciekawy punkt spojrzenia na ten temat (naprawdę, bez ironii).

Reply

Tags
a-2, autostrada-a2, droga ekspresowa, mazowieckie, siedlce, warszawa

Thread Tools

Posting Rules