search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Република Српска > Исток

Исток Podrinje, Semberija and East Herzegovina

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 14th, 2017, 05:24 AM   #4941
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Likes (Received): 20

Quote:
Originally Posted by Mare93 View Post
Драго ми је што тако размишљаш јер се и ја слажем у потпуности, Источно Сарајево је природни центар (са свим префиксима који могу стајат' испред ријечи центар) Републике Српске. Али опет са друге стране, свина нам је познат одбојни став владајуће лакташко-мркоњићко-бањалучке гарнитуре према уопште Истоку Српске, а не само према Источном Сарајеву. Запостављени смо у апсолутно сваком смислу.
Запостављени, игнорисани... на жалост. А Источно Сарајево све веће и љепше, ови људи знају направити град (шта друго и очекивати од људи који су направили републику). Живот и године испред нас ће потврдити Источно Сарајево као природни центар Републике Српске.
East Metropolis no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 14th, 2017, 05:39 AM   #4942
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Quote:
Originally Posted by Retorik View Post
Prirodni centar istocni dio Srpske je Istocno Sarajevo. A cijele Srpske je naravno Banja Luka, da se ne pravimo blesavi.

Drago mi je sto se ovako gradi kod vas, da barem mladji narod istocne Srpske ne ide u BL, NS, BG, inostranstvo, da imamo jak centar bas tu gdje jeste.
Ма Бања Лука је прелијепа. Волим је посјетити и увијек се лијепо проведем. Нестрпљиво чекам завршетак друге дионице ауто-пута и да ону рупу у центру града што прије испуни тај велелепни тржни центар (City Mall).
Old February 14th, 2017, 12:13 PM   #4943
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by East Metropolis View Post
Ма Бања Лука је прелијепа. Волим је посјетити и увијек се лијепо проведем. Нестрпљиво чекам завршетак друге дионице ауто-пута и да ону рупу у центру града што прије испуни тај велелепни тржни центар (City Mall).
Свака част Бања Луци као граду, али тек онда кад политичка Бањалука, нас почне уважават' и поштоват' онако како заслужујемо, и ми ћемо њих, а до тад, ћемо поштоват' Устав Републике Српске, гдје у члану 9. пише..."Главни град Републике је (Српско) Сарајево."

East Metropolis liked this post
Mare93 no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2017, 03:44 PM   #4944
Retorik
Registered User

Retorik's Avatar

Likes (Received): 211

Dobro, zdravo da ima pozitivan rivalitet. Ipak je Banja Luka prijestonica Srpske
Retorik no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2017, 05:38 PM   #4945
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Quote:
Dobro, zdravo da ima pozitivan rivalitet. Ipak je Banja Luka prijestonica Srpske
Наш Устав не познаје термин "пријестоница", ал зато познаје термин главни град (члан 9. Устава Републике Српске) и односи се на Сарајево, Источно Сарајево.
Бања Лука је свакако сједиште институција републике, а то како су се тамо нашле (иако је опште познато), није тема за овај форум.
Нема код нас никаквог ривалитета, само братске љубави. Пратимо градилишта!

Mare93, vladosa12 liked this post
Old February 14th, 2017, 07:13 PM   #4946
Nikola.P
Registered User

Likes (Received): 789

Quote:
Eh, sto se tice toga;

Radojicic hoce parking garazu + park iznad na tom mjestu, sto je na neki nacin logicno zbog lokacije..vidjecemo sta ce biti na kraju
Nikola.P no está en línea   Reply With Quote
Old February 15th, 2017, 05:42 PM   #4947
sarajevo 071
Registered User

Likes (Received): 845

Idejno rješenje gondole Sarajevo-Jahorina

Retorik, vladosa12, KALENIC liked this post
sarajevo 071 no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2017, 04:08 PM   #4948
sarajevo 071
Registered User

Blok 4, Hilandarska

vladosa12 liked this post
Old February 16th, 2017, 04:19 PM   #4949
sarajevo 071
Registered User

Cara Lazara

Old February 17th, 2017, 05:38 PM   #4950
sarajevo 071
Registered User

Državni zatvor Naklo – u posjeti gradilištu

Izgradnja državnog zatvora je u završnoj fazi i očekuje se da bude zavrsena u maju.

Za dvije i po godine, koliko traje izgradnja, ovdje je niklo deset objekata. Četiri su namijenjena smještaju osuđenika i pritvorenika a ostali će se koristiti za medicinski blok, sportsku dvoranu, kuhinju, radionicu, upravnu zgradu…

Kompleks državnog zatvora zauzima 24 hiljade m2. Izgrađeno je svih deset objekata, a trenutno se radi na završnim unutrašnjim i vanjskim radovima.

Na izgradnji je svakodnevno angažovano između 230 i 280 radnika, u zavisnosti od radova koje je potrebno izvesti, a radiće se do kraja maja mjeseca.

“Radova najviše još uglavnom ima oko vanjskog uređenja, jer to zbog zimskog perioda nismo dugo mogli raditi. Ostao je unutra dio molerskih radova i fina montaža instalacija i podešavanja. Praktično se može reći da je objekat u završnoj fazi mada ima još dosta radova”, kaže Strahilo Subašić, šef gradilišta.

Rok za izgradnju bio je dvije godine, ali u jeku građevinske sezone, u maju 2016. godine, došlo je do neplanirane tromjesečne obustave radova. Potencijalni podizvođač elektroinstalacijskih radova tužio je glavnog izvođača i radovi su obustavljeni dok je spor bio u toku. Ministarstvo pravde, iako nije bilo ni strana u postupku, pretrpjelo je najveću štetu zbog obustave radova.

“To nas je zaista dosta usporilo i zbog toga je dat produžetak izvođenja građevinskih radova izvođaču jer ni sam izvođač nije uticao na takvo kašnjenje. Do tog trenutka mi smo imali odstupanja do 1 odsto u odnosu na planirani završetak radova. Uprkos svim ovim problemima ide se naprijed, veliki je napredak ostvaren. U narednih nekoliko mjeseci očekujemo završetak izgradnje ovog važnog i značajnog objekta”, rekao je direktor Jedinice za izgradnju državnog zatvora Zoran Bašić.

Posebna pažnja obraća se na najnoviji bezbjednosni sistem s obzirom na to da će u državnom zatvoru kaznu služiti lica osuđena za najteže zločine. Kapacitet je 348 zatvorenika i pritvorenika. Ovaj broj će značajno uticati na rasterećenje postojećih zatvorskih ustanova širom BiH.

“Prvi zatvorenici koji će ući, to će biti u toku ove godine. Treba dosta administrativnih procedura da se uradi nakon samog završetka gradnje objekta”, pojasnio je Bašić.

Među te procedure spadaju i nova zapošljavanja. Između 200 i 250 radnih mjesta otvara se početkom rada državnog zatvora. Interesovanje, posebno u Istočnom Sarajevu je veliko pa se sa nestrpljenjem očekuju zvanični konkursi Ministarstva pravde BiH. Šansu u tome vide i u opštini Istočna Ilidža, na čijoj teritoriji se zatvor i nalazi. Nadaju se da će rad ove ustanove lokalnom stanovništvu donijeti brojne prilike.

“Sigurno je da se nadamo da će značajan broj tih ljudi biti iz Istočne Ilidže i da ćemo na takav način izborimo sa najvećim problemom u RS a to je nezaposlenost. Imamo tu sreću da je na našoj teritoriji državni zatvor i da će značajan dio sredstava koja se dobiju na ime plata, biti potrošen na teritoriji Istočne Ilidže. To će stvoriti uslove za neku novu investiciju, to biti nove male prodavnice ili neki veći projekti koji zahvaljujući blizini te institucije ovdje trebaju biti stvoreni”, izjavio je načelnik opštine Istočna Ilidže Marinko Božović.

Do sada su za izgradnju zatvorskog kompleksa najvećim dijelom korištena donatorska i kreditna sredstva, a u toku je realizacija i posljednje tranše kredita za izgradnju državnog zatvora. Izgradnja zatvora finansirana je kreditom Razvojne banke Savjeta Evrope od 19 miliona evra. BiH je uložila 6 i po miliona evra, donacije EU iznose 9 miliona evra, tehnička pomoć Evropske komisije 1,7 miliona evra, donacija Švedske je 2 miliona, a vlada Sjedinjenih Američkih Država osigurala je milion dolara za obuku zatvorskog osoblja.

Old February 17th, 2017, 05:54 PM   #4951
sarajevo 071
Registered User

Prilog kojim je najavljena gradnja stambenih objekata u Hilandarskoj krajem 2013.

Old February 19th, 2017, 05:29 PM   #4952
sarajevo 071
Registered User

Pocetak izgradnje blokova u Hilandarskoj...

Old February 20th, 2017, 11:15 AM   #4953
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Likes (Received): 294

Quote:
Цијелој Републици Српској је потребан истински урбани центар, а најприродније је да то буде (и биће) Источно Сарајево, не зато што је таква политичка воља него, просто, зато што се не може против природног тока ствари. Многима који планирају живот и будућност у Источном Сарајеву то је, већ сада, кристално јасно.
Quote:
Драго ми је што тако размишљаш јер се и ја слажем у потпуности, Источно Сарајево је природни центар (са свим префиксима који могу стајат' испред ријечи центар) Републике Српске. Али опет са друге стране, свина нам је познат одбојни став владајуће лакташко-мркоњићко-бањалучке гарнитуре према уопште Истоку Српске, а не само према Источном Сарајеву. Запостављени смо у апсолутно сваком смислу.
Quote:
Prirodni centar istocni dio Srpske je Istocno Sarajevo. A cijele Srpske je naravno Banja Luka, da se ne pravimo blesavi.

Drago mi je sto se ovako gradi kod vas, da barem mladji narod istocne Srpske ne ide u BL, NS, BG, inostranstvo, da imamo jak centar bas tu gdje jeste.
Ne slažem se. Nemam ništa protiv toga, ali morate biti svjesni da Istočno Sarajevo nema tu snagu i da mora proći mnogo godina da se stvari promjene na bolje.

Pogledajte samo ko tu dole investira, ko izvodi radove, čiji je novac, ko posjeduje resurse, Jahorinu. Pale su još uvjek mnogo jači centar od Istočnog Sarajeva jer većina stanovništva koga gravitira prema Romaniji, male opštine kao što su Sokolac, Rogatica, Han Pijesak, Vlasenica, Milići, Višegrad nemaju velikog dodira sa I.Sarajevom.

Istočno Sarajevo još uvijek nema stalne stanovnike, pisce, slikare, umjetnike, autore. Ja ne znam gdje u Istočnom Sarajevu mogu pronaći kovača, obućara, sadžiju, graviranje na porculanu, programere... to su sve primjer usluge koje u Palama koriste stanovnici cijele regije, dolaze ljudi iz Goražda, Srbije...

Znači najveći problem I.Sarajeva jeste što je u velikoj mjeri provincija, naslonjena na veliki grad i samo će budućnost pokazati da li može da se pretvori u centar koji osim što treba da brani političke interese, bude ekonomski i kulturni centar, za šta ja mislim da nema resurse.

Trenutno postojanje institucija i život na budžetu, je upravo ono protiv čega normalan narod treba da se bori, da bi našoj djeci u budućnosti bilo bolje. Kreditno zaduživanje zemalja ima svoju cijenu i ne može trajati vječno.
Old February 20th, 2017, 12:12 PM   #4954
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Ја кад говорим о Источном Сарајеву, не мислим само на урбани дио Новог Сарајева и Илиџе, него на јединицу локалне самоуправе која се назива Град Источно Сарајево, у који спадају, Ново Сарајево, Стари Град, Илиџа, Пале, Соколац и Трново. Који то главни град се састоји само из његове урбане зоне. Сви главни градови у окружењу у свом саставу имају општине с којима немају пуно, чак ни географске везе. Тако је некад било и са Сарајевом, Илијаш, Хаџићи, Пале, Трново, нису били директно урбано повезани са Сарајевом, али су улазили у његов састав. Источно Сарајево као главни град Републике Српске, мора да задржи у себи ових шест општина, јер свака од њих носи неки аспект који се може уградити у институцију главног града. Наравно, ако се настави овако како сад ствари стоје, за десетак година сама урбана зона Источног Сарајева, ће бит' респектабилна градска зона, надам се са свим тим недостацима које си ти набројао.

Old February 20th, 2017, 12:52 PM   #4955
sarajevo 071
Registered User

Blok 5, Hilandarska

East Metropolis, vladosa12 liked this post
Old February 20th, 2017, 02:00 PM   #4956
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Likes (Received): 294

Quote:
Ја кад говорим о Источном Сарајеву, не мислим само на урбани дио Новог Сарајева и Илиџе, него на јединицу локалне самоуправе која се назива Град Источно Сарајево, у који спадају, Ново Сарајево, Стари Град, Илиџа, Пале, Соколац и Трново. Који то главни град се састоји само из његове урбане зоне. Сви главни градови у окружењу у свом саставу имају општине с којима немају пуно, чак ни географске везе. Тако је некад било и са Сарајевом, Илијаш, Хаџићи, Пале, Трново, нису били директно урбано повезани са Сарајевом, али су улазили у његов састав. Источно Сарајево као главни град Републике Српске, мора да задржи у себи ових шест општина, јер свака од њих носи неки аспект који се може уградити у институцију главног града. Наравно, ако се настави овако како сад ствари стоје, за десетак година сама урбана зона Источног Сарајева, ће бит' респектабилна градска зона, надам се са свим тим недостацима које си ти набројао.
Ja sam za sve što jača našu zemlju i vodi ka njenoj nezavisnosti. Bojim se da je Grad Istočno Sarajevo izgubio pravi smisao, a za to smo krivi svi mi. Zašto? Zbog toga što za nadležnosti koje pripadaju instituciji Grada izdvajamo milione KM, a veliki dio tog novca odlazi na administraciju. Svake godine, od novca koji odlazi na administraciju se može napraviti jedna sportska dvorana. Javnu upravu treba razoružavati, plate smanjivati, a odborničke i načelničke funkcije treba svesti na nivo volontiranja. Mi smo toliko mala sredina, da nam ne trebaju profesionalni političari i borba za fotelje, po ugledu na Game of Thrones. Naše male opštine treba da imaju 30-40 zaposlenih maksimalno, a ne 3-4 puta više koliko sada imaju, bez da računam zaposlene u Gradu.

Da li je institucija Grada sposobna da razvija opštine u sastavu, da privuče nove investitore, da više novca raspoređuje na nerazvijene dijelove? Mislim da nije. Ta institucija je toliko slaba, da su nas mnogo pretekli po pitanju izgradnje bolnice. To je samo jedan od dokaza koliko je ta institucija besmislena. Bolnice, škole i crkve su ogledalo jednog naroda, a nikakve zgrade institucija.

Da li je normalno da se neko iz Sokoca vozi 60-90 minuta do bolnice? Ja sam neki dan vozio dijete iz Pala 45 minuta. Ako razmišljam o budućnosti djeteta, moj interes je da u Palama napravimo bolnicu. Taj interes mi neće i ne može zastupati nikakva nad institucija, ali će lokalna institucija reći da to nije u njenoj nadležnosti.

Znači to su sve suštinski problemi. Fasada jeste izgradnja "spavaonica" u Istočnom Novom Sarajevu ili Palama, ali je suština u unutrašnjosti koja ima jako puno problema.

Nemojte da se igramo navijača ovdje na forumu i da pretežemo ruke tamo s nekim, a da skrećemo glavu od problema. Meni kažu da sam bosanac jer imam bosanski pasoš i to je nekome satisfakcija i dokaz da Bosna i Hercegovina postoji i finkcioniše. Ja imam pasoš Srbije, pa putujem u Rusiju i Kinu bez vize, let Beograd - Njujork bez problema, a pasošima nek se busa ko hoće.

Odužio sam, ali internet i jeste sjajno oružje da se utiče na kritičnu masu.

sarajevo 071 liked this post
vlado85rs no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2017, 02:33 PM   #4957
sizif
Registered User

sizif's Avatar

Likes (Received): 214

По мени, Источно Сарајево би морало да се избори да буде главни дистрибутивни центар за пласман робе из Србије у Републику Српску и Босну и Херцеговину. А реч је о више од милијарду евра годишње.

Retorik, East Metropolis, Kozmonaut liked this post
sizif no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2017, 08:13 PM   #4958
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Quote:
Originally Posted by vlado85rs View Post
Ne slažem se. Nemam ništa protiv toga, ali morate biti svjesni da Istočno Sarajevo nema tu snagu i da mora proći mnogo godina da se stvari promjene na bolje.

Pogledajte samo ko tu dole investira, ko izvodi radove, čiji je novac, ko posjeduje resurse, Jahorinu. Pale su još uvjek mnogo jači centar od Istočnog Sarajeva jer većina stanovništva koga gravitira prema Romaniji, male opštine kao što su Sokolac, Rogatica, Han Pijesak, Vlasenica, Milići, Višegrad nemaju velikog dodira sa I.Sarajevom.

Istočno Sarajevo još uvijek nema stalne stanovnike, pisce, slikare, umjetnike, autore. Ja ne znam gdje u Istočnom Sarajevu mogu pronaći kovača, obućara, sadžiju, graviranje na porculanu, programere... to su sve primjer usluge koje u Palama koriste stanovnici cijele regije, dolaze ljudi iz Goražda, Srbije...

Znači najveći problem I.Sarajeva jeste što je u velikoj mjeri provincija, naslonjena na veliki grad i samo će budućnost pokazati da li može da se pretvori u centar koji osim što treba da brani političke interese, bude ekonomski i kulturni centar, za šta ja mislim da nema resurse.

Trenutno postojanje institucija i život na budžetu, je upravo ono protiv čega normalan narod treba da se bori, da bi našoj djeci u budućnosti bilo bolje. Kreditno zaduživanje zemalja ima svoju cijenu i ne može trajati vječno.
Све што си набројао сам нашао, осим некога ко ће ми гравирати по порцулану. За то ћу, ако ми буде требало, питати гдје то иду становници наше регије да гравирају порцулан.

Осим тога што чини јединствену урбану цјелину са највећим и главним градом ове државе, Источно Сарајево итекако има и становнике и људе који не само да чине овај град градом, него су задужили и читаву Републику.
Да је неко твоме дједу прије 30-ак година рекао да ће Пале бити (у једном тренутку) сједиште републичких институција, универзитетски центар, да ће гондолом на Јахорину... шта би му он одговорио?
Old February 20th, 2017, 08:31 PM   #4959
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Quote:
Originally Posted by vlado85rs View Post
Ja sam za sve što jača našu zemlju i vodi ka njenoj nezavisnosti. Bojim se da je Grad Istočno Sarajevo izgubio pravi smisao, a za to smo krivi svi mi. Zašto? Zbog toga što za nadležnosti koje pripadaju instituciji Grada izdvajamo milione KM, a veliki dio tog novca odlazi na administraciju. Svake godine, od novca koji odlazi na administraciju se može napraviti jedna sportska dvorana. Javnu upravu treba razoružavati, plate smanjivati, a odborničke i načelničke funkcije treba svesti na nivo volontiranja. Mi smo toliko mala sredina, da nam ne trebaju profesionalni političari i borba za fotelje, po ugledu na Game of Thrones. Naše male opštine treba da imaju 30-40 zaposlenih maksimalno, a ne 3-4 puta više koliko sada imaju, bez da računam zaposlene u Gradu.

Da li je institucija Grada sposobna da razvija opštine u sastavu, da privuče nove investitore, da više novca raspoređuje na nerazvijene dijelove? Mislim da nije. Ta institucija je toliko slaba, da su nas mnogo pretekli po pitanju izgradnje bolnice. To je samo jedan od dokaza koliko je ta institucija besmislena. Bolnice, škole i crkve su ogledalo jednog naroda, a nikakve zgrade institucija.

Da li je normalno da se neko iz Sokoca vozi 60-90 minuta do bolnice? Ja sam neki dan vozio dijete iz Pala 45 minuta. Ako razmišljam o budućnosti djeteta, moj interes je da u Palama napravimo bolnicu. Taj interes mi neće i ne može zastupati nikakva nad institucija, ali će lokalna institucija reći da to nije u njenoj nadležnosti.

Znači to su sve suštinski problemi. Fasada jeste izgradnja "spavaonica" u Istočnom Novom Sarajevu ili Palama, ali je suština u unutrašnjosti koja ima jako puno problema.

Nemojte da se igramo navijača ovdje na forumu i da pretežemo ruke tamo s nekim, a da skrećemo glavu od problema. Meni kažu da sam bosanac jer imam bosanski pasoš i to je nekome satisfakcija i dokaz da Bosna i Hercegovina postoji i finkcioniše. Ja imam pasoš Srbije, pa putujem u Rusiju i Kinu bez vize, let Beograd - Njujork bez problema, a pasošima nek se busa ko hoće.

Odužio sam, ali internet i jeste sjajno oružje da se utiče na kritičnu masu.
Отворио си тему која је, суштински, кључна за развој нашег града. То је функционисање градске администрације.
Коме је она одговорна? Колико становници града имају утицаја на њено функционисање? Треба ли бирати градоначелника и одборнике скупштине града директним путем, па да некоме буду одговорни? Ко су људи који данас сједе у тој институцији, шта раде и које су њихове визије развоја града? Имају ли их?

Болница је приоритет над приоритетима, међутим проблем није само у згради која недостаје, проблем је у здравственом систему који је неодржив и који се урушава, те у одласку љекара из државе. Празне ординације не лијече, а проблем се не може ријешити локално.

Last edited by East Metropolis; February 20th, 2017 at 08:43 PM.
Old February 20th, 2017, 09:01 PM   #4960
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Апсолутно прихватам све критике изнесене на рачун институције града, али исто тако се мора знати да једна јединица локалне самоуправе без отворене и јавне подршке Владе и Предсједника, у систему у каквом ми живимо, није у стању да много уради, јер је развлашћена по многи мстварима. Не бих да улазимо у политику превише, али мора се нагласити то, да се Источном Сарајеву, Палама, Сокоцу, Источном Старом Граду, ускраћује намјерно све што може бити ускраћено због политике. Замислите шта би сад Источно Сарајево било, да "три златна љиљана" нису сподбили све под мишку и одвезли у Бања Луку. Јесте БЛ, највећи град, али то не носи са собом одговорност да буде и главни град. Да су институције остале на територији Српског Сарајева, сад би и број становника у свим тим општинама био сигурно двоструко већи, а и сви остали аспекти би напредовали у великом аспекту. Доказ за то су Градишка и Лакташи у односу на БЛ. Дакле треба се кренути од самог врха, колико је само пута Влада обећала болницу и колико је силних пројеката показано народу, а да они стварно желе да направе болницу, направили би је. Доказ за то је УКЦ РС и болница у Бијељини. Политика је курва, а ми њени робови, црвени се свете онима, који нису гласали за њих. Погледајте само шта је све Старом Граду укинуто само зато што је "бастион" СДС-а, полиција, дом здравља, шумарство...Не браним ја СДС и коалицију, ни њихово масло није за рамазана, што се каже, али институција Град Источно Сарајево, нема још увијек ту јачину, какву има рецимо Бања Лука. Систем је труо и треба много ствари да се мијења, од врха власти до локалних функционера. А да се то све може, повести ка бољитку и напретку има примјера у Републици Српској много.

Reply

Tags
construction, gradilista, projekti, razvoj, republika srpska, sarajevo

Thread Tools

Posting Rules