SkyscraperCity Forum banner

[LK 351] Poznań - Szczecin (E-59)

720K views 3K replies 225 participants last post by  mikoair 
#1 · (Edited)
Jako , że moderna linii na odc. Poznań - Rokietnica nabrała tempa i niedługo się zakończy załozyłem nowy wątek w tym temacie. Krótkie podsumowanie tego co zrobiono na odc. Poznań - Krzyż.
Tak więc w zeszłym roku wymieniono ok. 7 km toru nr 1 Pęckowo - Wronki , gdzie obecnie obowiązuje prędkość 120 km/h.
W tym roku ALUSTA już wykonała następujące modernizacje :
- tor nr 1 i 2 na szlaku Kiekrz - Rokietnica
- tor nr 1 i 2 na szlaku Po A - Po D qw km 2,1 - 2,8
tor nr 2 na szlaku ( skansen )Poznań Wola - Kiekrz.
Obecnie w trakcie jest moderna toru nr 1 na szlaku Po D - (skansen) Poznań Wola. A od 12.11. zacznie się modernizacja toru nr 1 st. Poznań Wola i szlaku Poznań Wola - Kiekrz. tak więc trochę km zrobiono.od nowego r.j. prędkość ma wzrosnąc np. z 70 km/h do 120 km/h na szlaku Kiekrz - Rokietnica.

W akcji SUM


Nawet w tak nowoczesnej maszynie trzeba czasem "recznie" popracować


Uploaded with ImageShack.us

Świeżo ułożona "drabina"


Uploaded with ImageShack.us

"Drabina" już obsypana.


Uploaded with ImageShack.us

Profilarka tłucznia SSP110 w akcji


Uploaded with ImageShack.us

Oczyszczarka tłucznia RM76


Uploaded with ImageShack.us

Zestaw MFS-ów z SM42 "doklejony" do oczyszczarki


Uploaded with ImageShack.us
"serce" SUM-a


Uploaded with ImageShack.us
 
See less See more
8
#56 ·
#58 ·
W związku z prawdopodobną przebudową tej linii mam pytanie dotyczące tej drogi w Rokietnicy: https://maps.google.pl/maps?q=52.51...16.757648&spn=0.007274,0.01929&num=1&t=h&z=16.
Czy jest tu planowany wiadukt/tunel? Wiem od autochtonów, że były rozmowy na ten temat już kilka lat tamu. Teraz kolega kolegi dostał chyba z Urzędu Marszałkowskiego odpowiedź, że nie będzie tam żadnego obiektu.
Czy ktoś wie coś więcej, czy to dopiero stwierdzi STEŚ, projekt czy inne DŚU?
 
#59 ·
Zapewne, tak będzie, że dowiemy się z tego (mam nadzieję, że szybko) z DŚU. Pamiętam, że 4 lata temu mieszkańcy gminy Rokietnica nie zgodzili się na propozycję 2 przejazdów do przebudowy (na tunel/wiadukt) i 2 do likwidacji. Ten, który wskazujesz na mapie miał oczywiście pozostać. Trochę informacji o ustaleniach z tamtego czasu także tutaj:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/0A687726
 
#62 · (Edited)
Mieszkańcy i władze Rokietnicy powiedziały "NIE". Ich wola - będą kwitli pod szlabnami. I oby za parę lat nie było żądań wiaduktu jak w przypadku ul. Grunwaldzkiej - wjazd od Komornik.Czy ew. Strzeszyna i planowanych ( a właściwie żądanych ) wiaduktów na linią Poznań - Piła
 
#64 ·
ale za co mamy ciebie karać? no dobra, za chaos wypowiedzi i wypowiadanie się, nie znając realiów.

No to teraz dwa pierwsze z brzegu przejazdy: Luboń (17 787 poj/dobę i dużo więcej pociągów), Mosina (8267 poj, pociągi jw.), do tego Szamotuły, Nowy Tomyśl, Wojnowice Wlkp.

wg GPR dw184 przejeżdża 7584 poj/dobę.

to kiedy możemy się spotkać w celu wręczenia piwa?:cheers:
 
#65 ·
Porr wyremontuje tory na odcinku Poznań – Szczecin
PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały ofertę firmy Porr Polska w przetargu na remont 22-kilometrowego odcinka linii Poznań – Szczecin. Wykonawca otrzyma za to niemal 32,4 mln zł (netto).

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej nr 351 Poznań Główny – Szczecin Główny w torze nr 1 i 2 na odcinku Rokietnica-Pęckowo (szlaki Rokietnica - Szamotuły i Szamotuły - Pęckowo) w km 18,070 - 42,087.
Prace mają polegać w szczególności na: wymianie podkładów, oczyszczeniu, uzupełnieniu i wymianie podsypki, ułożeniu geowłókniny, ścięciu ław torowiska, wykonaniu zgrzein, podbiciu torów, odtworzeniu rowów bocznych oraz robotach towarzyszących.
 
#72 ·
#73 ·
Witam!

Czy koledzy mają już informację nt. planowego rozpoczęcia prac ?
Czy wiadomo coś o ewentualnym podniesieniu kategorii przejazdów kolejowych (o których była mowa jakiś czas temu w tym wątku) podczas tego remontu?

W przypadku rozpoczęcia praca postaram się w miarę wolnego czasu wrzucać relację, przynajmniej z odcinka Rokietnica-Pamiątkowo.
 
#74 ·
Wykonanie Studium Wykonalności oraz Programu Funkcjonalno- Użytkowego dla realizacji zadania: „Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny- Szczecin Dąbie.

Tak przy okazji wątku remontu linii "interwencyjnego" warto wspomnieć, że w trakcie opracowania jest Studium Wykonalności oraz Programu Funkcjonalno- Użytkowego dla realizacji zadania: „Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny- Szczecin Dąbie. Zwycięzca został wyłoniony w 9.7.2012, i ma 720 dni na sporządzenie studium. Czyli za niecały rok będzie gotowy pierwszy potrzebny dokument i do kolejnego dofinansowania projektu z budżetu 2014-2020 jeszcze droga daleka...

http://tenderise.eu/notice/218854-2012
 
#75 ·
Według harmonogramu od dnia dzisiejszego rozpoczynają się pracę remontowe. Jak na razie po wizycie na dworcu w Rokietnicy mogę stwierdzić, że coś się dzieje, ale są to tylko przygotowania:
-Na torze głównym dodatkowym nr 5 stał odstawiony skład zestawiony z platform 426Z (przeznaczonych do transportu podkładów) wraz z suwnicą portalową zamontowane na nich, oraz podbijarka.

Wyjeżdżając pociągiem ze st. Poznań Główny mój skład mijał się ze składem roboczym, jadącym od strony posterunku PoD (najprawdopodobniej do bazy na Głównym) zestawionym z podbijarki typu PLM07, wagonów serii 411Vb , oraz wagonów roboczych mieszkalnych wraz ze sprzęgniętą WM15 na tyle; nie potrafię jednak powiedzieć czy w/w skład wracał z Rokietnicy. Może ktoś wie?

O godz 14 nie zauważyłem tarczy D1 na żadnym z torów głównych/szlakowych w kierunku Krzyża.
 
#76 ·
Według harmonogramu od dnia dzisiejszego rozpoczynają się pracę remontowe. Jak na razie po wizycie na dworcu w Rokietnicy mogę stwierdzić, że coś się dzieje, ale są to tylko przygotowania:
-Na torze głównym dodatkowym nr 5 stał odstawiony skład zestawiony z platform 426Z (przeznaczonych do transportu podkładów) wraz z suwnicą portalową zamontowane na nich, oraz podbijarka.

Wyjeżdżając pociągiem ze st. Poznań Główny mój skład mijał się ze składem roboczym, jadącym od strony posterunku PoD (najprawdopodobniej do bazy na Głównym) zestawionym z podbijarki typu PLM07, wagonów serii 411Vb , oraz wagonów roboczych mieszkalnych wraz ze sprzęgniętą WM15 na tyle; nie potrafię jednak powiedzieć czy w/w skład wracał z Rokietnicy. Może ktoś wie?

O godz 14 nie zauważyłem tarczy D1 na żadnym z torów głównych/szlakowych w kierunku Krzyża.
Zamknięcie bodajże od 19. A ten "zestaw" o nie ma związku z robotami.
 
#77 ·
Coś się jednak dzieje. Zdjęcia sprzed kilku godzin z przejazdu w Rokietnicy na ul. Kolejowej. W kierunku Poznania:

W kierunku Szczecina:

I trochę szczgółu:

Podsumowując:
- w kierunku Poznania niewielki odcinek (z)modernizowany, na przejeździe na Obornickiej początek prac widać w dużej oddali,
- w kierunku Szczecina trudno powiedzieć (po horyzont);)
- podłoże w nie jest wymienione,
 
#81 ·
Szyny były wymieniane w 2005 roku. Podkłady 20 lat wcześniej czyli 1986.

A nie dałoby się tego zrobić od razu do prędkości 160km/h? Tzn. ja się na tym nie znam, ale zastanawia mnie różnica w kosztach między 120 a 160.
A co np. z przejazdami ? Mnówstwo przejazdów kat D ( Vmax=120 km/h ) i C ( Vmax=140 km/h ) Tylko nieliczne kat B. Trochę więcej A - ale te są głownie w stacjach a stacje są nie ruszane.
 
#79 ·
A nie dałoby się tego zrobić od razu do prędkości 160km/h? Tzn. ja się na tym nie znam, ale zastanawia mnie różnica w kosztach między 120 a 160.
 
#80 ·
Parę shootów ze spaceru do centrum wsi w której mieszkam (Krzyszkowo)/jakość tel:
1) Płyty przejazdowe gotowe do wymiany:

2) widok w stronę Rokietnicy/Poznania

3) widok w stronę Szamotuł/Krzyża - w tle widoczny pociąg roboczy.


Na terenie Rokietnicy wiszą już odpowiednie znaki, które będą informują o zamknięciu przejazdów kolejowych (celem wymiany płyt przejazdowych) - na ulicy Kolejowej w Rokietnicy oraz w Krzyszkowie. Trzeba przyznać, że tempo mają ładne!
 
#86 ·
O co chodzi z tą Maderą? Czy to jakieś bagno zamiast podtorza, czy co?

Przecież warunki geologiczne np. na odcinku Malbork - Tczew linii nr 9 z pewnością nie były bardziej sprzyjające, a mimo to dało się tam ułożyć "normalny" tor bezstykowy na betonie. Poza tym siły dynamiczne powstające przy pokonywaniu styków pewnie wywołują znacznie większe drgania, niż przy bezstyku, a do tego zapewne podtorze w ich miejscu się dodatkowo odkształca (skoro jest takie podatne).

Coś mi się zdaje, że ktoś ze starszej kadry mocno zdemonizował ten odcinek i tak już pozostało w głowach nawet tych młodszych ludzi.

Oczywiście moja opinia nie jest poparta żadnymi badaniami, czy innymi danymi, ale myślę, że skoro buduje się tunele pod dnami mórz, linie kolejowe na wiecznych zmarzlinach, itp. to w XXI wieku nie powinien stanowić problemu kilkukilometrowy odcinek w terenie nizinnym.
 
#87 ·
O co chodzi z tą Maderą? Czy to jakieś bagno zamiast podtorza, czy co?

Przecież warunki geologiczne np. na odcinku Malbork - Tczew linii nr 9 z pewnością nie były bardziej sprzyjające, a mimo to dało się tam ułożyć "normalny" tor bezstykowy na betonie. Poza tym siły dynamiczne powstające przy pokonywaniu styków pewnie wywołują znacznie większe drgania, niż przy bezstyku, a do tego zapewne podtorze w ich miejscu się dodatkowo odkształca (skoro jest takie podatne).

Coś mi się zdaje, że ktoś ze starszej kadry mocno zdemonizował ten odcinek i tak już pozostało w głowach nawet tych młodszych ludzi.

Oczywiście moja opinia nie jest poparta żadnymi badaniami, czy innymi danymi, ale myślę, że skoro buduje się tunele pod dnami mórz, linie kolejowe na wiecznych zmarzlinach, itp. to w XXI wieku nie powinien stanowić problemu kilkukilometrowy odcinek w terenie nizinnym.
MADERA to popularnie nazwany odc. ok 1,5 km pomiędzy Pamiątkowem a Baborówkiem. W tym miejscu jest torfowisko o głębokości pokładów torfu do 6-10 m. Oczywiście , że jest to do zrobienia. Ale - problem polega na tym , że trzeba było by znacznie większych środków dla naprawy podtorza.
Gdy Niemcy w XIXw budowali linię kolejową na tym odc. zastosowano w podtorzu pale piaskowe. Pale wytrzymały ok. 100 lat od Wilusia poprzez II RP do Hitlera. Dopiero PRL spi... sprawę. Podczas budowy 2 toru na linii w latach '40 po wojnie zniszczono w znacznym stopniu te konstrukcje. Gdy linia wejdzie do modernizacji z POIiŚ na pewno naprawią podtorze tak jak na E65. Na razie ( dzięki p. Piotrowi Malepszakowi który przekonał IZ ) będzie naprawa doraźna polegająca na zabudowie toru bezstykowego na podkładach z drewna twardego. Pojedziemy 100 km/h ( zamiast obecnej 60 km/h ) W latach '80 na MADERZE jechało się czasem 30 - 40 km/h. Tak więc nie jest to problem "niemożliwości" czy "demonizacji" tylko ograniczonych środków.
 
Top