SkyscraperCity Forum banner

[LK 351] Poznań - Szczecin (E-59)

720K views 3K replies 225 participants last post by  mikoair 
#1 · (Edited)
Jako , że moderna linii na odc. Poznań - Rokietnica nabrała tempa i niedługo się zakończy załozyłem nowy wątek w tym temacie. Krótkie podsumowanie tego co zrobiono na odc. Poznań - Krzyż.
Tak więc w zeszłym roku wymieniono ok. 7 km toru nr 1 Pęckowo - Wronki , gdzie obecnie obowiązuje prędkość 120 km/h.
W tym roku ALUSTA już wykonała następujące modernizacje :
- tor nr 1 i 2 na szlaku Kiekrz - Rokietnica
- tor nr 1 i 2 na szlaku Po A - Po D qw km 2,1 - 2,8
tor nr 2 na szlaku ( skansen )Poznań Wola - Kiekrz.
Obecnie w trakcie jest moderna toru nr 1 na szlaku Po D - (skansen) Poznań Wola. A od 12.11. zacznie się modernizacja toru nr 1 st. Poznań Wola i szlaku Poznań Wola - Kiekrz. tak więc trochę km zrobiono.od nowego r.j. prędkość ma wzrosnąc np. z 70 km/h do 120 km/h na szlaku Kiekrz - Rokietnica.

W akcji SUM


Nawet w tak nowoczesnej maszynie trzeba czasem "recznie" popracować


Uploaded with ImageShack.us

Świeżo ułożona "drabina"


Uploaded with ImageShack.us

"Drabina" już obsypana.


Uploaded with ImageShack.us

Profilarka tłucznia SSP110 w akcji


Uploaded with ImageShack.us

Oczyszczarka tłucznia RM76


Uploaded with ImageShack.us

Zestaw MFS-ów z SM42 "doklejony" do oczyszczarki


Uploaded with ImageShack.us
"serce" SUM-a


Uploaded with ImageShack.us
 
See less See more
8
#263 ·
Miałem okazję przejechać się do Szczecina i powiem szczerze, że linia absolutnie nie nadaje się na prędkość 130 km/h. Miejscami strach jechać "stówką". O ile odcinki zrobione pomiędzy Poznaniem, a Krzyżem są "ok" o tyle dalsza część od Krzyża w górę to istny poligon z wychlapami- i to nie małymi. Nie wiem jak zachowuje się EP09 na tych dziurach, ale na pewno nie jest to bezpieczna jazda.
 
#266 ·
Chciałem dziś przeprowadzić pomiar z GPSa na trasie Szczecin - Poznań - Warszawa, ale niestety wagony Z dobrze powstrzymują sygnał z GPSa, więc będzie przy następnej okazji. :)

Odnośnie modernizacji. Wie ktoś które stacje mają wylecieć i zostać przerobione na przystanki osobowe? Szczególnie między Choszcznem a Krzyżem jest ich spore zagęszczenie.
 
#268 ·
Od Choszczna poleci gwarantem (no na 99%) Stary Klukom, Słonice raczej zostaną, Rębusz też raczej do uwalenia, Bierzwnik zostaje. Potem jest Dobiegniew więc zostaje, długo nic i dopiero Podlesiec (zostanie), i na końcu Drawiny które dla mnie są znakiem zapytania (tam wszystkie tory - nawet boczne - są po modernizacji + rozjazdy na betonkach, więc raczej z zamysłem pozostawienia, ale tego nie wiem. Nie raz PKP pokazywała że jedna logika zaprzecza drugiej).
 
#269 ·
^^ Drawiny przynajmniej na razie powinny zostać, skoro na odcinku Wronki - Dobiegniew ma być przeprowadzana tylko rewitalizacja. Ciekawi mnie też, jakie są plany odnośnie przebudowy większych stacji. Wiemy już, że będzie robiony Stargard, ale pewne korekty przydały by się też chociażby w Dobiegniewie i Krzyżu.
 
#276 ·
Chętnie popatrzyłbym na projektowane układy torowe z innego względu - czy ostatecznie pokuszono się o zmiany w historycznych układach torowych stacji i projektowanie w taki sposób by można było wyprzedzać wolniejsze pociągi, z zatrzymaniem przy krawędzi peronowej? Bo z tego co pamiętam, to w którejś tam wersji SW różowo nie było m.in. pozostawianie układów szeregowych (grupa towarowa osobno za peronami), które ruchowo nie dają nic, a generują dodatkowe koszty. Ponadto praktycznie żadna ze stacji nie dawała możliwości logicznego wyprzedzania. Ze zrealizowanych "potworków" klasycznym przykładem jest dla mnie Skokowa - stacja porażka ruchowa.
 
#279 ·
Czegoś nie rozumiem. Tam gdzie są likwidowane stacje, to po co w miejscach niewęzłowych (Wola, Pęckowo, Mokrz, Podlesiec, Kolin) zostawiane są posterunki? Przecież w dobie SBLki takie posterunki co chwilę wydaja się zbędne. Chyba jedynym powodem sensu ich istnienia było by istnienie przejść trapezowych umożliwiających wyłączenia krótszych odcinków w jakiś napraw czy awarii. A Mokrz to już w ogóle ciekawy przypadek. Kilka lat temu przerobiono go na PO, a teraz chcą tam przywrócić posterunek?
 
#281 ·
Poznań Wola zostaje jako podg dla obsługi bocznicy Thyssena. W zasadzie powinno to być pbs
Pęckowo - dzieli szlak 17 km na "pół". Kwestia 4 rozjazdów zamiast 16.
Mokrz podobnie. Ale nie wiem czy Mokrz nie "upadł" jako podg. ?
 
#282 ·
Za Mokrzem pewnie stęskinili po drugim wykolejeniu we Wronkach, w 2012 r.
 
#286 ·
@PrzeZ
Panie Naczelniku, czy można się spodziewać jakiejś optymalizacji szlaku Krzyż - Wronki w ramach modernizacji (czyli na przykład 140-150 km/h zamiast nieśmiertelnych 120 km/h)? No i pytanie co z Maderą, czy tu też szykuje się jakaś poważniejsza robota, czy skończy się jak z Lipkami (ograniczenie do 100 km/h).
 
#288 ·
Nie możemy się spodziewać bo to raczej NG niż modernizacja. Pozostaje cala "otoczka". Bo sam tor to jeszcze nie wszystko. Pozostaje jeszcze kwestia srk, przejazdów, geometrii i kilku innych spraw.
Co do Madery to pewne osoby trzymają rękę na pulsie i zapewne będzie 100 km/h. Cierpliwości.
 
#293 ·
Na Maderze byly prace w obydwu torach. Podstawowy zakres to NG, ale z pozbyciem sie stykow i okolotorowka z oczyszczeniem rowow. W 2011 na trasie Poznan - Tczew tez mialo pozostac V120, na koniec tego roku srednia predkosc z postojami ale bez rezerwy eksploatacyjnej wyniesie 120 km/h. Jesli szereg elementow infrastruktury pozwala jechac szybciej niz 120 i przede wszystkim jest do tego dogodna geometria, to bedzie to wykorzystywane. Mamy juz rewitalizacje po ktorych predkosc wzrosla do 160km/h.

Panie Naczelniku, czy można się spodziewać jakiejś optymalizacji szlaku Krzyż - Wronki w ramach modernizacji (czyli na przykład 140-150 km/h zamiast nieśmiertelnych 120 km/h)? No i pytanie co z Maderą, czy tu też szykuje się jakaś poważniejsza robota, czy skończy się jak z Lipkami (ograniczenie do 100 km/h).
Oczywiscie, ze trzeba sie spodziewac. Lipki sa od listopada ubieglego roku na V160. Na V100 byly tylko przez kilka miesiecy przed wykonaniem przypory nasypu.
 
Top