SkyscraperCity Forum banner

[Szczecin] Renowacja Zamku Książąt Pomorskich i przebudowa Opery

248K views 990 replies 151 participants last post by  orzeszka 
#1 ·
Szpetny betonowy łącznik scalający dwa skrzydła Zamku Książąt Pomorskich dzięki funduszom z Unii Europejskiej diametralnie zmieni wygląd





Pojawił się w latach 70. podczas odbudowy południowego skrzydła. Zupełnie nie pasuje do renesansowych zdobień całego Zamku. Na jego przebudowę dyrekcja obiektu dostała dofinansowanie z funduszy unijnych, a dokładnie ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Prace ruszają w maju.

Elewacja będzie w kolorze złamanej bieli. Na płaskim, niewykorzystanym dotychczas stropodachu łącznika powstanie balkon. Opera zyska galerię z krużgankami. Wygląd zmieni też wejście do Galerii Południowej. Drzwi ochroni miedziany daszek na drewnianej konstrukcji. Z czasem blacha pokryje się patyną jak hełmy wież zamkowych. Podobne zadaszenie zaprojektowano nad stropem po prawej stronie wieży zegarowej. Brama wjazdowa na dziedziniec dzięki korektom architektów harmonijnie wkomponuje się w stylistykę zabytku - zamiast dwóch przęseł przedzielonych filarem powstanie jedno, zwieńczone łagodnym łukiem.

- Przebudowę z zewnątrz chcemy zakończyć jeszcze w tym roku - zapowiada Konrad Szulc, wicedyrektor Zamku Książąt Pomorskich. - Prace wewnątrz skrzydła, dzięki którym na funkcjonalności zyska zaplecze sceny opery, planujemy na przyszły rok.

Roboty budowlane mają być prowadzone tak, by nie przeszkadzały imprezom na dziedzińcu.

Autorami projektu przebudowy łącznika są prof. Stanisław Latour i Sławomir Kiersnowski.

Koszt remontu to ok. 2 mln zł. 75 proc. tej kwoty daje UE.
 
See less See more
2
#102 ·
^^ Zegar już był przed wojną. Ile razy można to powtarzać?:(. Tak skopali łącznik...
 
#103 ·
Piotr-Stettin said:
^^ Zegar już był przed wojną. Ile razy można to powtarzać?:(. Tak skopali łącznik...
No i co że przed wojną? Wtedy też zdarzały się knoty :runaway:
 
#105 ·
a Pawel jak rozumiem mieszka w Koszalinie.
 
#107 ·
chyba jest jakas takie podejscie w spoleczenstwie, ze to co jest stare to musi byc szare i powazne... :) bo przeciez tak to wyglada na przedwojennych zdjeciach... a poza tym stare miasto w Krakowie tez bylo zawsze jakies takie szarawe ;)
 
#108 · (Edited)
Własnie tylko nie zawsze wszystko co stare i oryginalne musi być piekne. Dzisiaj słowo "kicz" pada bardzo często i bez zastanowienia. Kiczem mozna nazwać prawie wszystko co odchodzi od prostej, nowoczesnej formy. A czy kiedyś kicz się nie zdarzał? Przedstawie jedno zdjęcie z pewnego zamku w Polsce:

tak wygląda oryginalny kominek w pałacu:

moim zdaniem wygląda kiczowato...

a tu już kominek po liftingu:

oblicze kominka bardzo się zmieniło i zaczyna sie podobać bo nie razi kiczem.

jeszcze jedna fotka tego piknego kominka ;)


Takie małe spostrzeżenie apropo tematu. :)
 
#119 ·
Własnie tylko nie zawsze wszystko co stare i oryginalne musi być piekne. Dzisiaj słowo "kicz" pada bardzo często i bez zastanowienia. Kiczem mozna nazwać prawie wszystko co odchodzi od prostej, nowoczesnej formy. A czy kiedyś kicz się nie zdarzał?
Nie możesz tego nazywać kiczem, @MikeN. Kicz to współczesne pojęcie i użycie go do jak najbardziej normalnej polichromii z dawnych czasów, to anachronizm.

Przedstawie jedno zdjęcie z pewnego zamku w Polsce:

tak wygląda oryginalny kominek w pałacu:

moim zdaniem wygląda kiczowato...

a tu już kominek po liftingu:

oblicze kominka bardzo się zmieniło i zaczyna sie podobać bo nie razi kiczem.

jeszcze jedna fotka tego piknego kominka ;)
I co wy na to? Ciekawe ktoy konserwator pozwolił na coś takiego...


Jestem z Wawy a tam jakiś zamek stoi I na domiar złego wygląda jak tiramisu
Świetne te Twoje kulinarne porównania: hałwa, tiramisu... A do czego porównałbyś zamek lubelski?

A wracając do szczecińskiego zamku. Mnie trochę dizwi ta jego jednostajna kolorystyka. Czy właściwe kolory są nieznane, czy też może taka jest w Szczecinie doktryna konserwatorska, że się maluje zamke na biało/jasnoszaro? Tu sie aż prosi intensywny kolor, zwłaszcza na szczytach. Na zegarze wygląda to odpowiednio do epoki, choć dziś może być odbierane jako kiczowate. Nasi przodkowie nie bali sie koloru.
 
#110 ·
Niebuszewiak said:
Badz jest z miasta w ktorym nie ma zadnego zamku ;)
Nie, nie twierdze, ze Nasz zamek musi sie podobac :)
Hihi :) Myślałem że mnie objedziecie, zrównacie z ziemią... Jestem z Wawy a tam jakiś zamek stoi :) I na domiar złego wygląda jak tiramisu :) W sumie ten szczeciński może być, chyba jednak mi sie podoba :) A tak poważnie, to ja lubie praktycznie wszystko co stare, ten zegar tez mi sie podoba. To była bardziej prowokacja, chciałem zobaczyć jak zareagujecie :) :runaway:
 
#111 ·
Coś jest na rzeczy. Pisałem o tym już wcześniej. Bryła zamku od strony rzeki jest trochę jednostajna. Niestety attyki są zbyt małe żeby nieco "zmiękczyć" zwieńczenie. Nie chodzi mi o ich przebudowywanie - ale np nieco inną kolorystykę detalu attyk niż fasady przy oknach. Same otwory okienne też mogłyby być obramowane trochę wyraźniej, bo okna są niewielkie na tle płaszczyzny ścian. O wieży już pisałem. Oczywiscie, tak czy inaczej jest znacznie lepiej niż poprzednio.
 
#113 ·
^^ Faktycznie sporo ludzi, ale to dobrze :), a Rafał zauważył, że wykręcili plastikowy plafon, który był pod łącznikiem?:). Co do remontu to ja myślę, ze to mogą być materiały należace do "Klubiku". Być może ogródek tworzą albo coś takiego ;). Chociaż wiadomo, że liczymy na remoncik w szerszym zakresie ;).
 
#114 ·
Piotr-Stettin said:
a Rafał zauważył, że wykręcili plastikowy plafon, który był pod łącznikiem?:).
Nie, bo pod nim nie przechodził ;) ale to bardzo dobra wiadomość :)

Piotr-Stettin said:
Co do remontu to ja myślę, ze to mogą być materiały należace do "Klubiku". Być może ogródek tworzą albo coś takiego ;).
Na razie prace są z tyłu. Ludzie się kręcili więc sobie darowałem fotorelacje ;)
 
#115 ·
Nowa iluminacja zamkowego dziedzińca



ep
Aż chciałoby się, żeby szarzało cały dzień - uśmiecha się Eugeniusz Kus, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich. Skąd to marzenie? Wszystko za sprawą nowej iluminacji zabytku, zamontowanej na północnym i zachodnim skrzydle, która upiększa budowlę od strony dziedzińca. Włączana jest właśnie o zmierzchu.

Dyrektor Kus zapowiada jeszcze oświetlenie skrzydła północnego od strony tarasu, a w przyszłości także skrzydła wschodniego.

- Na razie nie mamy pomysłu, skąd wziąć fundusze na oświetlenie Zamku od strony Odry - żałuje Kus. - A byłoby to piękne i pożądane, pod kątem imprez, które będą odbywać się w ramach przyszłorocznych regat.




:kiss:
 
#117 ·
#120 ·


Zamek kontra drzewa

2006-10-11, Grzegorz Gibas

Dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich walczy o usunięcie drzew, które zasłaniają gmach od strony trasy zamkowej. Drzewa to dzikie nasadzenia - twierdzi dyrektor do spraw technicznych zamku Konrad Szulc. Niszczą one tarasy, które okalają obiekt. Zamek Książąt Pomorskich przechodzi dziś gruntowny remont. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej w przyszłym roku zostanie ukończony remont elewacji budynków. Niedawno wymieniono ogrzewanie w Zamku Książąt Pomorskich oraz zamontowano oświetlenie. Dyrekcja zamku zabiega teraz o pieniądze na remont tarasów okalających zamek. Powstały one na początku lat 50-tych i wymagają renowacji. W sumie na remont wydano 9 milionów złotych. W najbliższym czasie ma zostać rozstrzygnięty przetarg na składane zadaszenie dziedzińca zamku. Zadaszenie ma być na około 700-800 osób.
 
#124 ·
nie jestem zatwardziłym obronca zielska, tym bardziej chwastow o ktore bija sie nasi ekotrrorysci!!! ale zastanowcie sie jak to miejsce bedzie wyglad kiedy zupelnie ogolimy skarpe z drzew, mowimy o odslanianiu zamku tak jak kiedys nasi włodarze tez odsłonili zamek, likwidujac resztki starego miasta stawijac arkone, oraz budujac 30 pasmowa jezdnie ktora odsunela szczecin od odry!!
w tym miejscu, zamek najbardziej zasłania trasa zamkowa a nie te drzewa! przeciez o te drzewa mozna zadbac czesc wyciac, czesc srócic tak ze wilk bedzie syty i owca cała ;) cofnijcie sie pare stron dalej i zobaczcie na zdjeciach jak urokliwie wyglada to miejsce z zielenia,
 
#125 ·
chciałem dodac jeszce ze wtym miejscu przed wojna rowniez rosły drzewa (odsyłam do sediny), wiec prosze nie powtarzajmy ze sa to dziki nasadzenia, dyrekcja zamku chce porostu isc na łatwizne zeby uratowac "zabytkowy" taras widokowy, przy minimum srdokow, pozbywajca sie dzrzew bedzie to łatwiejsze
 
#126 ·
^^ zauważ, że Trasa Zamkowa jest poniżej poziomu na którym znajduje się taras widokowy ;), ale patrząc z dołu po drugiej stronie trasy faktycznie nic nie widać ;). Może kiedyś zamiast estakady i mostu powstanie tunel ;). Na razie, aby odsłonić zamek wystarczy pozbyć się kaczorów, albo pomyśleć o drastycznych wycinkach...Na pewno nie można tego zostawić tak jest jest obecnie, bo to skandal...

A i jeszcze jedno...Gaja niech pomyśli o tym co się dzieje w tych krzakach, a z tego co wiem...jest tam szczalnia, sral...brud, smród i raz nawet kogoś tam zamordowali. Nie róbmy z miasta zdziczałego terenu.
 
#127 ·
ale ja nie chce przywiazywac sie łancuchem do tych drzew!! zreszta na temat ekologow mam nienajlepsze zdanie;) to ze to miejsce jest zaniedbane to jest sprawa oczywista, ja tylko chce powiedziec ze temu miejscu nalezy sie pielegnacja, wyciac i skroci pare drzew tez mozna;) tylko golenie całej skarpy uwazam za absurd, bo jaki bedzie widok z tej strony zamku i na co?? na trase zamkowa? zamek szpeci tak naprawde niedokonczone podzamcze ale to temat na inny watek
 
#128 ·
^^ Gdyby nie Trasa Zamkowa to można by ten teren zabudować piękną pierzeją...No cóż ja myślę, że kiedyśśś powstanie tunel pod Odrą :)
 
Top