SkyscraperCity Forum banner

[Slovakia] Odvrátená strana rozvoja našich miest

151K views 327 replies 62 participants last post by  JimmySK 
#1 · (Edited)
I think in this case it's useless to write the first post in English since the discussion will be anyway in Slovak. Sorry foreigners. To sum up, this thread is supposed to be about negative impact of present development boom in Slovakia.:)


Denník Pravda urobil veľmi zaujímavé interview s historikom architektúry Matúšom Dullom o tom, čo sa v súčasnosti deje v našich mestách. Dá sa povedať, že zhrnul to, o čom na tomto fóre už dávnejšie hovorili niektorí ľudia. Ten človek má, podľa mňa, pravdu v každej jednej vete, ale veď posúďte sami: Dulla: Budovateľský mor ničí krásu miest.

Skúsim tento rozhovor trochu ilustrovať pomocou fotiek z tohto fóra. Raz vidieť je lepšie než stokrát počuť či čítať, aj keď sme to už vlastne všetci videli a ešte dlho vidieť budeme. Tak toto je tá odvrátená strana rozvoja našich miest:












Rozvoj má veľa pozitív, ale aj veľa negatív. Určite sa postavilo aj veľa dobrého, no tento thread má upozorniť na to, že niekedy je to "rozvoj" aj k horšiemu. Dlho som rozmýšľal, či tento thread vôbec založiť, ale súvisí to s výstavbou viac než dosť, tak prečo nie?
 
See less See more
8
#2 ·
Qwert, miniaturna oprava. Matus Dulla nie je architekt. Je to historik architektúry a vysokoškolský pedagóg. Viem to, lebo som u neho robila skusky na 2-krat :) na moju seminarku mi povedal, ze sa malo hadam... Je autorom skript Architektura 20. storocia a knihy Architektura Slovenska v 20. storoci.
z toho clanku je napriklad zaujimave toto:
Boja sa slovenskí architekti zahraničnej konkurencie?
Určite sa neboja. Most je vec mesta. Ľudový výber z troch variantov je efektný a určite bude zaujímavý. Len by som ešte uštipačne položil tomu ľudu otázku, načo potom platí dane na vzdelávanie architektov? Veď most vedia postaviť aj mostári, alebo, keď to preženiem, načo platiť štúdium inžinierov, nejako to vedeli zmontovať aj sovietski ženisti. Nič to, že inde v Európe navrhujú mosty architekti spolu s inžiniermi? A že tie mosty potom obdivujeme nielen preto, že sú pevné, ale aj preto, že sú, prepytujem, krásne?

Matúš Dulla (58)
Pôsobí v Ústave stavebníctva a architektúry SAV. Zároveň prednáša na fakultách architektúry v Bratislave a Prahe. Zaoberá sa kritikou súčasnej architektúry a výskumom slovenskej architektúry 20. storočia. V posledných rokoch vydal monografie Majstri architektúry (2005) a Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok (2007). Je spoluautorom mnohých výstav slovenskej architektúry a filmov o nej.
 
#4 ·
neviem ci som pochopil podstatu tohto threadu.. no nevadi.. podla mna som to pochopil tak ze sa mame vyjadrovat k stavbam, ktore nie su vhodne situovane nicia okolie pripadne su hambou mesta...

cize hovorim k zilinskemu OC Hrad: "Barbarstvo najvacsieho zrna"

vsetko co som povedal, ako "nevhodne situovane, nicia okolie, hamba mesta"... tak toto vsetko je OC Hrad...

vsetko to ma nasvedomi mr. Harman (zilinsky primator) bojoval proti amfiteatru, proti auparku, lebo z tych stavieb mu nesli ziadne penize do vacku... a teraz ked sa naskytol novy projekt ako OC Hrad zrazu je vsetko v poriadku... totalne centrum nasho mesta je teraz jedna velka jama plna strojov... donedavna tam bola novo objavena pycha mesta "zilinsky hrad" no pred par dnami ho znicili... kde bol harman teraz?? nikde naco... nabaleny peniazmi poschovavanymi po vackoch si uzival na festivale.... a tohoto cloveka (zviera) ludia volili?? teraz by si mali spytovat svedomie ze takeho ***** volili

tak isto k dalsiemu projektu... ak si niekto pamata :Time:In:The:City: malo to stat na hlinkovom namesti.. zmenilo by sa na nepoznanie no jemu to nevadilo... lebo nova stavba a zase by sa mu cosi ulialo do vacku.. jedine co ho zachranilo bolo to ze dal urobit prieskum obyvatelstva ci suhlasi s touto stavbou... nastastie bola vacsina proti..

takze prvykrat sa vyhol osudu.. no co sa tyka Oc Hrad.. tu si ukusol riadne susto... a tak mu treba.. myslim ze prisiel o vela volicov (kedze zilina je plna veriacich ako to je aj v inych mestach) a ak sa este raz stane primatorom tak nase mesto, mesto zilina pojde dole vodou...

btw: ani Slota nerobil taketo preslapy a to tu uradoval mnohe roky.. a tento hmyz co tu je teraz, tu sedi na primatorskej stolicke tri roky a spravi nieco taketo?? ten co sa zucastnuje kazdej udalosti a aj to len kvoli tomu aby sa objavil, mal nejaku popularitu..a pritom s tou udalostou nema nic spolocne.. iba to ze sa stala v jeho meste... ...

a on si dovoli seba nazvat primatorom... no fuj

to moderator: sry za tie hviezdicky ale bez nich by tento post stal za "hovno"...
 
#14 ·
Teraz k veci



OC Hrad (dosť sarkastický názov:eek:hno:) je jednou z tých stavieb, ktoré sú podľa mňa krokom (či skôr skokom) späť. V tomto prípade to zašlo až do neuveriteľného extrému. Človek až neverí, čo všetko je možné, ak má človek dosť peňazí, tých správnych známych a guráž.:eek:hno:


Ja by som to nenazval odvrátenou stránkou miest. Vždy to bolo tak, že staršie budovy ustupovali novším. Dnes sa často stane, že pri rekonštrukcii alebo búraní nejakého starého domu sa nájdu pozostatky základov stavieb, ktoré tam stáli predtým. Takže toto nie je nič nové. Toto si teraz všímame my, lebo je to pre nás aktuálne, no neskôr to nebude nič podstatné, málokto si spomenie na to, čo tam bolo predtým. Skrátka, je to forma pokroku, rozvoja.
ale zase nie je stara stavba ako stara stavba... :)
^^ Samozrejme, netreba bezhlavo stavať, preto sú pamiatkové rezervácie a ochranné pásma, ktoré majú svoj význam. Určite treba chrániť pamiatky a historické budovy. Taktiež rešpektovať okolitú zástavbu. Stavba, ako napríklad taký Louvre, ktorý ostro kontrastuje s historickou zástavbou by bola (u nás určite) rozporuplná. No moderná architektúra sa s historickou spojiť dá. A veľmi vkusne.
Presne tak, ide o to, aká stavba ustúpi novej. Bolo by mi v podstate jedno, keby niekto zbúral nejakú plechovú búdu zvanú nákupné centrum alebo nejaký polorozpadnutý panelák, ale ak niekto zbúra niekoľkostoročnú faru, zničí zvyšky stredovekého hradu, ale aj keď niekto zbúra peknú priemyselnú stavbu z prelomu 19. a 20. storočia, no kľudne i mladšiu, tak to mi teda vadí.

Je pravda, že aj v minulosti mnohé (aj pekné a hodnotné) stavby ustupovali novým, no dnes to väčšinou ľutujeme a mali by sme to brať ako odstrašujúci príklad, nie sa podľa toho správať.

Spájanie modernej a historickej architektúry, to by už bolo možno aj na ďalší thread.:D Ale väčšinou je to podľa mňa aspoň o niečo lepšie, než zbúranie starej budovy a postavenie novej.
 
#5 ·
THREAD

Neviem ci bol tento thread az tak nevyhnutny.Ved ked sa nam nieco na danej stavbe nepaci,tak to vzdy napiseme v jej threade.V poslednej dobe je tu nejak vela threadov co podla mna len zahlcuju forum.Futurosovo prepojenie stareho mesta a podhradia,aj ked sa o tom diskutuje v 3 dalsich threadoch,rovnako aj toto sa diskutuje skoro v kazdom threade.Asi uhorkova sezona???:lol:
 
#13 ·
Neviem ci bol tento thread az tak nevyhnutny.Ved ked sa nam nieco na danej stavbe nepaci,tak to vzdy napiseme v jej threade.V poslednej dobe je tu nejak vela threadov co podla mna len zahlcuju forum.Futurosovo prepojenie stareho mesta a podhradia,aj ked sa o tom diskutuje v 3 dalsich threadoch,rovnako aj toto sa diskutuje skoro v kazdom threade.Asi uhorkova sezona???:lol:
Práve preto, že o podobných veciach sa diskutovalo dosť v iných threadoch, môže byť zaujímavé, ak sa to skoncentruje v jednom.

skor by som povedala ze je tu trend: davno som nezalozil novy thread, teraz mam na to cas :) ale naozaj nic v zlom.
Ja thready nezakladám často. Vlastne, za celý čas, čo som na tomto fóre som ich založil len sedem, z toho dva v sekcii Testing. Ak už zakladám thread, tak to nie je z prebytku voľného času (ktorého momentálne až taký prebytok ani nemám), čo sa možno dá povedať o niektorých iných členoch tohto fóra, ale len keď mám pocit, že mám na to pádny dôvod.
 
#10 ·
Ja by som to nenazval odvrátenou stránkou miest. Vždy to bolo tak, že staršie budovy ustupovali novším. Dnes sa často stane, že pri rekonštrukcii alebo búraní nejakého starého domu sa nájdu pozostatky základov stavieb, ktoré tam stáli predtým. Takže toto nie je nič nové. Toto si teraz všímame my, lebo je to pre nás aktuálne, no neskôr to nebude nič podstatné, málokto si spomenie na to, čo tam bolo predtým. Skrátka, je to forma pokroku, rozvoja.
 
#12 ·
^^ Samozrejme, netreba bezhlavo stavať, preto sú pamiatkové rezervácie a ochranné pásma, ktoré majú svoj význam. Určite treba chrániť pamiatky a historické budovy. Taktiež rešpektovať okolitú zástavbu. Stavba, ako napríklad taký Louvre, ktorý ostro kontrastuje s historickou zástavbou by bola (u nás určite) rozporuplná. No moderná architektúra sa s historickou spojiť dá. A veľmi vkusne.
 
#15 ·
Musim povedat, ze OC Hrad, co je teda fakt neuveritelne provokativny nazov, mi zobral strasne vela - uz nikdy nebudem cakat v rade na langos, nesadnem si do palacinkarne alebo sa uz nikdy nepousmejem nad vyblednutymi obrazkami zo svatych kniziek, ktore na vas cihali, ked ste sa prechadzali v srdci zilinskeho centra - po farskych schodoch. Je to velmi smutne, mal som tam tu atmosferu velmi rad a nikdy by som nebol povedal, ze si to tam niekto dovoli len tak zburat!
Neviem, ci si kompetentni vobec uvedomuju, ake krehke prostredie je cetrum mesta a ake zodpovedne je z jeho srdca jednoducho odstranit budovy, ktore dlho tvorili jeho sucast!
 
#16 ·
z casti ta mozem upokojit... palacinkaren aj langose sa prestahovali a funguju dalej :banana: .. a myslim ze teraz maju ovela lepsie priestory ako vtedy.. napr. palacinkaren je asi dvakrat taka velka a langose uz nie su v novinovom stanku ale maju taku mensiu restauraciu.. :)
ale s tymi svatymi obraztekami ... hmm tak tie neviem kde sa prestahovali.. ak mas nutkanie tak hned vedla je kostol.. :lol: just a joke :)
 
#17 ·
neviem celkom. nadavate na harmana, ale nie je nahodou investorom to OC hrad slotov kolega zo zastupitelstva? vsak to vyzera ze vacsinu projektov v ziline stavia bud slota alebo jeho pikolici cez nastrcene firmy...

a netreba zabudnut ze na tom barbarstve ma velky podiel katolicka cirkev, ktora nechala zburat svoju historicku faru bez mihnutia oka....

inak tento thread by som skor premenoval napr. na BLACK LIST a venoval sa tu podvodom developerov ci uz pri zavadzani vizualizaciami, ciernym stavbam, podvodom pri kvalite projektov... atd
 
#18 ·
myslis ze by sa toto stalo za Slotu?? ved je predsedom SNS.. on by na 100% nedal zburat zilinsky hrad.. narodniar by znicil nieco narodne?? to nie.. myslim ze za Slotu by to tu inak vyzeralo..

nova autobusova stanica, aquapark (obidve tieto stavby harman zastavil.. lebo mu nesli pasule do kasy).. a isto to nezostalo iba pri tychto dvoch stavbach

k tej cirkvi... je pravda ze ta budova mala v sebe nieco historicke... ale pamiatkovy urad ktory jej dal oznacenie historicka, kulturna atd. vychadzal zo zavadzajucich informacii.. bolo to pisane v novinach..

a vlastne je to uz teraz aj tak jedno.. jedno zburali druhe zburali.. tak zburaju aj ine.. co mozeme my obycajni ludia... nic..
 
#20 ·
^^ Trabellsie je sice Slotov priatel, ale Harman sa k tejto stavbe vobec nevyjadroval negativne.
Som si isty, ze projekt bude citlivo vypracovany a krasne zapadne do prostredia. V tomto pripade by bola poloha dobra, akurat, ze sa tam nasli tie zvysky hradu. Ale ved keby aj to OC nestavali, co by s tymizakladmi hradu robili.
Jadina moznost, ktora sa mi pozdava je postavit OC v style stredovekeho hradu.
 
#27 · (Edited)
Priatelia, neviem presne o čom sa bavíte, ale všimol som si meno "Slota". Keďže tu stále inklinujem napr. k Veľkej Morave, mohlo by sa zdať, že Slota je u mňa niekto.

Pravdou je, že Slota je u mňa predstaviteľom Slovenského kanálu.

Toto je príklad jeho syntaxe. Teda, že študujem jeho jazyk len z pohľadu symbolov a gramatiky, pričom nie je dôležitý význam jeho jazyka. O význame jeho kydov, prepáčte, si myslím že diskutovať je fakt strata času.
 
#31 ·
^^ Ludia! Každý normálny Žilinčan vie, že Slota spravil pre toto mesto ovela viac ako tento (ani ho neviem pomenovať). Vo veľkej politike možno neporobil nejake zazraky ale v úlohe primátora urobil veľa dobrého pre Žilinu. Terajší "primátor" robí HOVNO!!!!!!!!!
 
#32 · (Edited)
^^ Ludia! Každý normálny Žilinčan vie, že Slota spravil pre toto mesto ovela viac ako tento (ani ho neviem pomenovať). Vo veľkej politike možno neporobil nejake zazraky ale v úlohe primátora urobil veľa dobrého pre Žilinu.
Nie že nič neporobil . Je stelesnením zakomplexovaných slovákov. Je to najväčší kanál, najväčšie dno politika, aké tu slovensko malo. Chlapík sa nenormálne nabalil, myslím že za jeho vpádnutia sa revitalizovalo námestie, a vyril si do dverí svoje meno.

Terajší "primátor" robí HOVNO!!!!!!!!!
1. Tak už konečne povedz, čo urobil. Vymenuj zoznam.

2. A rovnako by ma zaujímal Tvoj názor, na jeho názory. Myslím na maďarov. Dúfam že sa nebojíš na tomto fóre, kde vládne sloboda prejaviť svoj názor.
 
#33 ·
Vďaka jeho pôsobeniu sa naštartoval všeobecný boom rozvoja Žiliny na rozdiel od mr. Harmana, ktorý tento rozvoj len brzdí a znetvoruje hodnoty.

O Maďaroch? Tak to ma absolutne nezaujima, len nech si pekne žiju vo svojej krajine a nie je o čom sa baviť.

Serem na veľku politiku, mna zaujima hlavne komunalna politika, vieš?
 
#34 ·
Vďaka jeho pôsobeniu sa naštartoval všeobecný boom rozvoja Žiliny na rozdiel od mr. Harmana, ktorý tento rozvoj len brzdí a znetvoruje hodnoty.
Môžeš byť presnejší? Vďaka akému jeho pôsobeniu?

O Maďaroch? Tak to ma absolutne nezaujima, len nech si pekne žiju vo svojej krajine a nie je o čom sa baviť.
A čo si myslíš o tom, že ich žije veľa na slovensku. Chce žiť na slovensku, hoc aj ako menšina.
 
#35 ·
Futuros,trochu odbacas od temy,a navadzas dost citlivu otazku.Alebo chces niekoho vyprovokovat,aby si ho opat mohol nazvat nacistom alebo nacionalistom?;)
 
#37 ·
Určite nie je mojím cieľom nazvať niekoho nacistom.

Použijem iný príklad: Nektorí ľudia hovoria, ach ako bolo za komunistov dobre. Že bolo všetko lacné, atď. Ale to, že n ľudí bolo pre názory zastrelených, to už nikoho netrápi. Hlavne, že tie bruchá boli plné. :eek:hno::eek:hno:
- a pritom vieme, že platy boli nízke, a keď sa to porovná s kúpyschopnosťou obyvateľstva, tak lacnejšie je všetko dnes a to ešte aj bez diktatúry.

No a čo sa týka Slotu a rozvoja Žiliny. Mám pocit, že keď je niekto hejslovák, obdivuje Slotove názory (že za všetko môžu maďari), tak si vôbec neuvedomuje, že za rozvojom Žiliny je hlavne EÚ, voľný trh, zahraničie, fondy, teda to, na čo Slota nadáva. Ale ľudia mu to žerú, tak prečo by sa menil. A okrem toho, ja poznám Žilinu veľmi dobre a viem, že to čo sa v Žiline opravilo, vybudovalo, nie je žiadny veľký progres.
 
#36 ·
Zjaví sa Mečiarovi anjel a hovorí mu:
- Vlado, tvoj národ ťa miluje a prirovnáva k Bohu. Dokáž im že si nesmrteľný a skoč zo strechy VÚB na Nivách. Nemusíš sa bát, ja ťa na treťom poschodí budem vyzerať a keď poletíš dole tak ťa chytím a zletím s tebou dolu.
Vlado sa dá nahovoriť a vylezie na strechu. Pozrie sa dolu a zakýva anjelovi. Ten mu odkýva, že je pripravený. Vlado sa odrazí a skočí. Keď sa blíži k anjelovi, anjel uhne a Vlado sa zabije. Nášho anjela si zavolá svätý Peter a hovorí mu:
- Dubček, Dubček, prvá vychádzka a taký prúser!
 
#41 · (Edited)
Samozrejme že som bol, dokonca som v nej pracoval, kým som mal voľno počas opakovania ročníka na VŠ. :nuts: Som z Dolného Kubína, a to je čo by si kameňom dohodil. Každý týždeň cez Žilinu cestujem. :cheers:

Napísal si, že vďaka jeho pôsobeniu sa naštartoval rozvoj Žiliny. Tak ho už konečne uveď, aké to bolo jeho pôsobenie. :) Veď keď niečo tvrdíš, snáď vieš diskutovať aj faktami, nielen proti otázkami. Lebo ak nie, potom je pravdivé to čo som povedal, že ho viac berieš preto, že je to "chlap slovák".
 
#45 ·
Bohužiaľ máš pravdu. O ľudí nejde politikom, a ani developerom. Preto treba politikov jednoducho donútiť, aby pritlačili na developerov a nenechali sa nimi skorumpovať. Myslím, že prípad nového Starého mosta ukázal, že sa dá pritlačiť na komunálnych politikov. Aj keď ešte sa to neskončilo... Ešte by to chcelo pritlačiť na politikov, aby sa viac zasadzovali napríklad za ochranu pamiatok pred besnením niektorých nenažrancov.
 
#46 ·
^^^^^^^^
v tomto suhlasim s futurosom. zilina ma(la) idealne podmienky na rozvoj (dialnica) a rozvijala by sa, aj keby ste mali na stolicke primatora simpanza. slota je zlodej/klamar/podvodnik a z rozvojom by som ho vobec nespojoval. verim tomu, ze ak by bol na stolicke pominule roky niekto iny, zilina by bola o nieco dalej, o tom je ale dost tazko diskutovat, kedze su to iba dohady. slota je v mojej top desiatke hovad slovenska. nastastie je momentalne viac-menej neskodny, ak neratam to, ze nam robi hanbu po svete. :bash:
 
#48 ·
^^hmm,nemam pocit ze by sme este mohli objektivne hodnotit Harmana,ked tam nie je ani cele volebne obdobie este.Nuz a zas za 4 roky sa toho tak vela pokazit neda,takze ak to s nim je naozaj take strasne,som zvedavy,kto bude primator nabuduce.
 
#50 ·
Chlapci chlapci, pripadá mi to trochu smiešne, keď Bratislavčania hovoria Žilinčanom, kto je dobrý a kto je zlý primátor.:lol: Hlavne keď si uvedomím, že Bratislavčania sú asi tí najväčší odborníci pokiaľ ide o zvolenie si najhoršieho možného primátora.:D



Toto je ešte ten trochu lepší prípad, horšie by bolo, keby ten kaštieľ zbúrali a namiesto toho postavili toto. Ale aj tak to znehodnotí okolie toho kaštieľa.:eek:hno:

Dovolím si quotnuť sem jeden post zo žilinského threadu:

Hrdo stojí na obludnom čine dnešných zbohatlíkov

 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top