daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура

Изградња, привреда и инфраструктура Пројекти и вести са градилишта, привредни развој и нискоградња / Projects and construction updates, economy and infrastructure development
Путеви Изградња путева / Road infrastructure Железница Железнички саобраћај / Rail transport Ваздухопловство Ваздушни саобраћај / Aviation Јавни превоз Public transport Водни саобраћај Water transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 7th, 2017, 11:51 AM   #16021
forestpk
Registered User

forestpk's Avatar

Likes (Received): 1561

Quote:
Originally Posted by Дisiдent View Post
Па иде одређен број људи да ради и у Русију, није то ништа чудно.
Русија је економски гигант за пола Европе.
Од мог другара родитељи су у Москви већ преко 10 година. Шаљу масу пара овде.
Ide, ali mnogo manje nego na zapad. Neuporedivo manje. I to iskljucivo kao gradevinski radnici. Dakle tamo nema mesta za visoko obrazovane inzenjere, IT, lekare itd. Na zapad beze i oni koji peru starce po starackim domovima ali i oni koji su zavrsili fakultete i rade tamo na najodgovornijim pozicijama.
forestpk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 7th, 2017, 11:55 AM   #16022
Дisiдent
In the brig

Likes (Received): 14996

Quote:
Originally Posted by forestpk View Post
Ide, ali mnogo manje nego na zapad. Neuporedivo manje. I to iskljucivo kao gradevinski radnici. Dakle tamo nema mesta za visoko obrazovane inzenjere, IT, lekare itd. Na zapad beze i oni koji peru starce po starackim domovima ali i oni koji su zavrsili fakultete i rade tamo na najodgovornijim pozicijama.
Не само као физички грађевински радници, ови су грађевински инжењери и убирају масне плате од које издржавају овде породицу, а нормално и они живе тамо у Москви.

rajko. liked this post
Дisiдent no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 12:13 PM   #16023
forestpk
Registered User

forestpk's Avatar

Ok iskljucivo gradjevinske struke. Neke druge verovatno u promilima.
A i to od gradjevinske struke 95% su obicni fizicki radnici mozda 5% inzenjeri.

Treba li da navodim spisak zanimanja onih ljudi koji idu na zapad?
Old December 7th, 2017, 12:13 PM   #16024
panchevo
pseudosveshtenik

panchevo's Avatar

Likes (Received): 3512

Quote:
Ни гладан ситом не верује...
Ја кад слушам неке приче познаника око Тајланда, скијања у Француској итд запитам се да ли живимо у истој земљи.
imas užasno veliku masu ljudi koja kad čuje tvoje priče na isti način neverue
Old December 7th, 2017, 12:15 PM   #16025
panchevo
pseudosveshtenik

panchevo's Avatar

Quote:
Originally Posted by rajko. View Post
Pretpostavljam da hoces da mi kazes "Ako ti je Rusija toliko prirasla srcu, idi tamo i ne vracaj se. I povedi sve koji misli kao ti sa sobom..."
Čemu izliv frustracija?
Samo sam pitao u kojoj zemlji ti je prebivalište...

Pedja_Nbg liked this post
panchevo no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 12:16 PM   #16026
Дisiдent
In the brig

Quote:
Originally Posted by panchevo View Post
imas užasno veliku masu ljudi koja kad čuje tvoje priče na isti način neverue
Које моје приче, о перачима судова? Ко да причам о не знам каквим парама...
Old December 7th, 2017, 12:24 PM   #16027
panchevo
pseudosveshtenik

panchevo's Avatar

Takoe bas te priče...

Mislio sam ovako generalno posto mi ne delujes kao prosečni ubogi stanovnik
Old December 7th, 2017, 12:24 PM   #16028
shomphee
Registered User

shomphee's Avatar

Likes (Received): 133

Quote:
Originally Posted by Carl Orff View Post
Nemam pojma, u mom okruzenju bas niko nema ispod 40 hiljada platu. Ni u jednoj firmi u kojoj sam radio niko nije imao ispod 40 hiljada platu, osim "part time" portira i eventualno cistacica.
Cak i kad ljudi tako reaguju na neku pricu uvek bude komentar "znas ti kako ljudi zive?" nikad "znas ti da ja imam platu od 200 evra?".

Cetvoroclana porodica u kojoj jedan clan ima 60 hiljada a drugi npr 35, i koja zivi u nekom manjem gradu u Srbiji, u svom stanu, moze sebi da priusti pristojan standard za srpske uslove. A takvih je velika vecina.
Ako razložimo ovu tvrdnju dobijamo sledeće:
- četvoročlana porodica - u poslednjih 30 godina, porodice više naginju ka tome da budu tročlane
- da oba roditelja rade - još više umanjuje verovatnoću da je ovo velika većina
- da živi u nekom manjem gradu u Srbiji - znači automatski odbacujemo šta: Beograd, Novi Sad, Niš? 2.5 miliona ljudi recimo od Srbije koja ima 7 miliona
- da imaju svoj stan - onako
Zaboravljaš ljude koji žive na selu. veliki broj njih nema stalne prihode, već samo sezonske
Osim toga, zaboravljaš i radnike po trafikama, prodavnicama, kladionicama, pekarama, krojačkim radnjama, radnike u industriji tekstila, rudnicima, policiju, učitelje i nastavnike, vojsku; tu su i radnici čija su preduzeća u stečaju, G4S i ostali noćni čuvari... ONI SANJAJU 60 HILJADA

Žao mi je, ali tvoji i moji prijatelji koji rade u predstavništvima stranih korporacija za 100.000 nisu Srbija. Odnosno jesu, ali u premalim procentima.

panchevo, Pedja_Nbg liked this post
shomphee no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 12:29 PM   #16029
Дisiдent
In the brig

Quote:
Originally Posted by shomphee View Post
Ako razložimo ovu tvrdnju dobijamo sledeće:
- četvoročlana porodica - u poslednjih 30 godina, porodice više naginju ka tome da budu tročlane
- da oba roditelja rade - još više umanjuje verovatnoću da je ovo velika većina
- da živi u nekom manjem gradu u Srbiji - znači automatski odbacujemo šta: Beograd, Novi Sad, Niš? 2.5 miliona ljudi recimo od Srbije koja ima 7 miliona
- da imaju svoj stan - onako
Zaboravljaš ljude koji žive na selu. veliki broj njih nema stalne prihode, već samo sezonske
Osim toga, zaboravljaš i radnike po trafikama, prodavnicama, kladionicama, pekarama, krojačkim radnjama, radnike u industriji tekstila, rudnicima, policiju, učitelje i nastavnike, vojsku; tu su i radnici čija su preduzeća u stečaju, G4S i ostali noćni čuvari... ONI SANJAJU 60 HILJADA

Žao mi je, ali tvoji i moji prijatelji koji rade u predstavništvima stranih korporacija za 100.000 nisu Srbija. Odnosno jesu, ali u premalim procentima.
У руднику су плате 45-55.000дин. Није лоше

forestpk liked this post
Old December 7th, 2017, 12:38 PM   #16030
shomphee
Registered User

shomphee's Avatar

Quote:
У руднику су плате 45-55.000дин. Није лоше
I žale se da im je teško. Užas!!! xD
Old December 7th, 2017, 12:47 PM   #16031
Carl Orff
Registered User

Carl Orff's Avatar

Likes (Received): 153

Ja tvrdim da se u selu zivi bar 50% bolje nego u gradu. Odnosno ne zivi se bolje nego ljudi imaju više para.

Ne zelim da se mnogo upustam u privatne stvari ali daleko od toga da su moji drugari zaposleni u nekim korporacijama. Npr neko radi u vojsci i kao izbacivac 2 dana sedmicno pa namikari 60 soma. Neko radi u banci za opet 60 soma. Neko radi kao programer u Beogradu za 120-150 soma. Neko radi reklame na instagramu za 100tinak hiljada. Neko zivi od malina, neko od borovnica. Neko prodaje stvari od preko, sir, kajmak, rakiju, orahe. Neko kopa eteriume.
Kada neko ima neku sljaku sa strane uvek ukljucuje one druge koji su dokoni i tako svi imaju korist. A ko bas ne moze da se snadje ili prosto ne zeli da radi za male pare ode u Rusiju, Nemacku, Francusku, Ameriku. I sam sam bio jedan od njih na kratko ali sam shvatio da previse volim svoju zemlju i ne zelim da budem patriota iz Cikaga.

Nemam pojma, verovatno ja imam najbolji posao od svih njih ali sebe ne svrstavam u ljude ciji je zivotni put ostvariv za 99% ljudi.
Old December 7th, 2017, 12:56 PM   #16032
shomphee
Registered User

shomphee's Avatar

A šta ti ga znam.
Ja sam mišljenja da život na selu ima gomilu prednosti. Ali što se tiče više para? Ne bih se složio. Mislim da ljudi na selu imaju manje egzistencijalnih problema u smislu gde će da žive i šta će da jedu, dakle neke osnovne potrebe. Što se tiče novca, verujem da je u gradovima 90% keša.
A dobro, sad mi udaraš kontru svim do jaja poslovima

Šta je moja poenta, digitalni marketing na primer radi jedna osoba u 1000, ja sam išao više sa ovim regularnim poslovima u Srblja. To su poslovi koje rade ljudi koje vidiš u 6-7 ujutru u gradskom prevozu. Oni su za mene velika većina.
Kenjam i ja sad previše. jebem li ga.
Old December 7th, 2017, 01:08 PM   #16033
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Likes (Received): 727

Quote:
Cetvoroclana porodica u kojoj jedan clan ima 60 hiljada a drugi npr 35, i koja zivi u nekom manjem gradu u Srbiji, u svom stanu, moze sebi da priusti pristojan standard za srpske uslove. A takvih je velika vecina.
Odakle ti ovo na kraju?

Evo ja sam taj, samo je tročlana porodica u pitanju, takođe imam svoj stan (tj. kuću dobijenu od roditelja) i meni VEĆINA zavidi... Svi pričaju kako smo se supruga i ja super snašli, kako smo imali sreće bla bla bla...

Meni su samo fiksni troškovi između 25-30.000 (računi + vrtić/škola), kiriju nemam, kredit nemam (imao za polovan auto i tehniku, srećom sve prošlo). Eto uspeh mi je što nemam kredit i što ne moram da pozajmljujem pare za letovanje. Ali zapravo radim dva posla i nemam ni vikend slobodan... Luksuza nema, nema kafića i restorana (ili eventualno 1-2 puta mesečno), samo ono osnovno što je poterbno za život - prevoz, hrana i nešto malo odeće (što se mora), već prostora za ulaganje u kuću, nameštaj ili auto nema (sem osnovnog održavanja)... eto samo sve to bez dugova, što je u ovoj zemlji OGROMAN USPEH!

VEĆINA mladih žive od recimo 35+40k, plaćaju kiriju ili ratu kredita za stan, uzimaju tehniku na rate, plaćaju registraciju vozila na rate, kupuju po marketima na čekove, kupuju na rate preko sindikalnih kredita, CELA plata im je u dozvoljenom minusu, ako idu na more, to je redovno preko kreditne kartice pa se to vraća narednih godinu dana. TO JE VEĆINA U SRBIJI!!!

Uostalom, čak i neko da pomisli da preterujem, pa samo pogledajte oko sebe bilborde i reklame, pa sve živo se nudi na rate, odloženo, kredit itd... to je jedini način da se u ovoj zemlji nešto proda.

Ovde zaista ljudi retko izlaze iz nekog svog kruga ljudi u realan svet

Last edited by ivicasu; December 7th, 2017 at 01:14 PM.
ivicasu no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 01:09 PM   #16034
Дisiдent
In the brig

А што мора свако да има лично возило? Ко да су се родили у аутомобилима...
За све те трошкове око кола могу да оду на лепо летовање вероватно...
Old December 7th, 2017, 01:13 PM   #16035
usernameserbia
Registered User

usernameserbia's Avatar

Likes (Received): 1709

Neki sendvic ili pica, i obavezno sok da mi ne zapne u grlu, 200 - 400 dinara. Krasno ono vrijeme kad sam iz skole na odmor trco kuci da uzmem sendvic sa salamom.

Alex_ZR liked this post
usernameserbia no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 01:22 PM   #16036
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Quote:
А што мора свако да има лично возило? Ко да су се родили у аутомобилима...
За све те трошкове око кола могу да оду на лепо летовање вероватно...
Pa u manjim sredinama, pogotovo ako imaš porodicu, tj. decu, prosto moraš... Većini su vrtić, dispanzer, bolnica itd. na 3-5-6 km, takođe i posao, gradski prevoz je katastrofalno organizovan i jako skup (sa presedanjem skuplji od taksija), taksi takođe jako skup i logično je da se većina odlučuje za sopstveni prevoz...

Sve je češća situacija gde i muž i žena imaju po auto, naravno krševe, ali jednostavno ne mogu drugačije da se izorganizuju...
Old December 7th, 2017, 01:28 PM   #16037
Дisiдent
In the brig

Мене је ћале у оној корпици на бајсу возио у вртић... увије ме у шалове ко булу неку и вози мишко и по снегу највећем...

usernameserbia, Kozmonaut liked this post
Old December 7th, 2017, 01:36 PM   #16038
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Pa tako sam i ja dok mi dete nije preraslo sedište

Дisiдent liked this post
Old December 7th, 2017, 01:49 PM   #16039
Pedja_Nbg
Registered User

Pedja_Nbg's Avatar

Likes (Received): 3422

Quote:
Ja tvrdim da se u selu zivi bar 50% bolje nego u gradu. Odnosno ne zivi se bolje nego ljudi imaju više para.

Ne zelim da se mnogo upustam u privatne stvari ali daleko od toga da su moji drugari zaposleni u nekim korporacijama. Npr neko radi u vojsci i kao izbacivac 2 dana sedmicno pa namikari 60 soma. Neko radi u banci za opet 60 soma. Neko radi kao programer u Beogradu za 120-150 soma. Neko radi reklame na instagramu za 100tinak hiljada. Neko zivi od malina, neko od borovnica. Neko prodaje stvari od preko, sir, kajmak, rakiju, orahe. Neko kopa eteriume.
Kada neko ima neku sljaku sa strane uvek ukljucuje one druge koji su dokoni i tako svi imaju korist. A ko bas ne moze da se snadje ili prosto ne zeli da radi za male pare ode u Rusiju, Nemacku, Francusku, Ameriku. I sam sam bio jedan od njih na kratko ali sam shvatio da previse volim svoju zemlju i ne zelim da budem patriota iz Cikaga.

Nemam pojma, verovatno ja imam najbolji posao od svih njih ali sebe ne svrstavam u ljude ciji je zivotni put ostvariv za 99% ljudi.
Сви ови набројани максимално 10% Србије, ако и толико.
Идите кућама и учините све да грађански рат остане неиспуњена жеља наших непријатеља. Највеће зло које може задесити један народ је међусобна борба његових синова. Док је окупатор у земљи, боримо се сложно и разумно да га истерамо, а кад се он преко наших граница повуче, суверени народ, овај што данас трпи и чува земљу, казаће своје. Његовој одлуци сви се морамо покорити.
Драгољуб Михаиловић -

shomphee, panchevo liked this post
Pedja_Nbg está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 01:55 PM   #16040
forestpk
Registered User

forestpk's Avatar

Promenila se vremena, zahtevi i navike ljudi, pa samim tim i troskovi. Npr gledam kod moje osnovne skole, nekada kada je bio roditeljski ni jedan auto nije bio parkiran, danas to je kolaps, na kraju su morali da puste da se parkiraju na fudbalsko igraliste. 1km je najdalja destinacija odakle deca idu u tu skolu. Znaci problem je ici pesaka 1km da bi dosao na roditeljski nego mora autom.

Ispred Bolnice je nekada bio parking za 10ak automobila uvek poluprazan. Sada je za 50, pa su napravili jos jedan na trotoaru preko puta bolnice za 20ak autumobila i nikada nema mesta.

Blinder liked this post

Reply

Tags
економија, привреда, развој, србија, development, economy, ekonomija, privreda, razvoj, serbia, srbija

Thread Tools

Posting Rules