search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 6th, 2017, 02:28 PM   #121
Serban.k
.'.

Likes (Received): 3366

O zi frumoasă de weekend pe Kiseleff.

Sponsored Links
Old June 7th, 2017, 07:18 AM   #122
anacronox
Registered User

Likes (Received): 263

luni seara in zona respectiva erau 2 echipaje de la locala care lasau "scrisori de dragoste" celor parcati pe spatiul verde/ trotuar.

ionut.cava, Saint666, geobic liked this post
anacronox no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2017, 07:30 AM   #123
Serban.k
.'.

Si luni la pranz era un echipaj. Dar chiar nu au cum sa faca fata...pe la ora 13 erau zeci de masini. Pe parcursul unei zile sunt sute de masini parcate acolo si distanta pe care sunt imprastiate e destul de mare. Incepusera sa amendeze dintr-un capat si cand se apropiau de capatul celalalt deja in capatul din care au inceput parcau masini noi.

Ori faci campanie serioasa weekend de weekend cu 2-3 echipaje care sa stea in ambele capete si sa arda la greu, ori mai bine te ocupi serios sa intretii stalpisorii aia.

EduardSA, the old rax liked this post
Serban.k no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2017, 02:46 PM   #124
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 3405

Quote:
Originally Posted by Serban.k View Post
ori mai bine te ocupi serios sa intretii stalpisorii aia
sau pui ceva serios de beton/otel infipt 1 metru juma' in beton.

Saint666, ByOnu liked this post
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2017, 09:33 AM   #125
Serban.k
.'.

Quote:
Originally Posted by geobic View Post

Hai ca nu arata rau deloc.

ionut.cava, ByOnu liked this post
Old June 10th, 2017, 12:31 PM   #126
ByOnu
Registered User

Likes (Received): 1800

Dar ar fi bine daca ar transforma-o in pista de biciclete dublu sens. Poate cineva sa marcheze pe harta exact portiunile care au astfel de trotuar dublu? =D
ByOnu no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2017, 03:22 PM   #127
Serban.k
.'.

Quote:
Originally Posted by Serban.k View Post
O zi frumoasă de weekend pe Kiseleff.

[/url]
Aceeasi situatie si astazi. Politia locala impartea amenzi, dar, la fel ca si data trecuta, nu faceau fata. Se faceau poze intr-un loc, 100 de metri mai incolo intrau alte masini pe spatiul verde.

Am stat putin de vorba cu domnul politist, spunea ca nu au cum sa faca post fix in zona pentru ca sunt si alte sesizari si activitati (de exemplu astazi a fost inchis Kiseleff pt un eveniment si trebuiau sa dirijeze) si, fiind destul de putini, nu pot bloca un echipaj un weekend intreg.

Am intrebat cand o sa inceapa sa ridice masinile si mi a spus ca depinde de momentul in care vor achizitiona platformele.

the old rax, ionut.cava, EduardSA liked this post
Old June 14th, 2017, 12:29 AM   #128
Felcerul
Registered User

Likes (Received): 55

Quote:
Originally Posted by ByOnu View Post
Dar ar fi bine daca ar transforma-o in pista de biciclete dublu sens. Poate cineva sa marcheze pe harta exact portiunile care au astfel de trotuar dublu? =D
Am o intrebare la adresa hipsterilor biciclisti ce ma tot macina...
Voi, (aia care stati la bloc), ce face-ti fratica cu bicicleta, o bagati in casa, va culcati cu ea in pat?

Daca se demara constructia de parcari tip carusel, singurele fezabile pt Bucuresti, se eliberau stradutele de masini si gunoiul se putea lua noaptea, deci se reducea traficul de zi, se puteau desfinta ghenele si inlocui cu tomberoane subterane, iar in incinta ghenelor infintat un rack de biciclete!
Felcerul no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2017, 09:52 AM   #129
Johnyia
Registered User

Likes (Received): 4

@Felcerul- Nu )) cel putin eu. Folosesc ghena(m-am mutat in blocurile de a metrocity si s-a hotarat de la inceput sa nu se foloseasca ghena, sa punem pubele afara), fiecare isi pune bicicleta acolo. In fine, asta este o situatie fericita, dar cand stateam intr-un bloc unde se folosea ghena 2 vecini isi puneau bicicleta la ghena, 2 pe hol. Mai am vazut variante sa pui bicicleta pe perete, balcon etc...variante sunt. Legat de "hipsteri biciclisti", depinde de situatie, uite, eu de exemplu lucrez in afi park 4, nu are sens sa merg cu masina sau sa ma complic. Bicicleta este ideala daca lucrezi la 4-5 km de casa, nu o consider o hipstereala Eliberatul trotuarului mi se pare mult mai importanta pt persoanele cu dezabilitati, carucioare pt copii. Am un prieten in situatia asta...mi se pare imposibil sa te deplasezi din punctul a in b fara ajutor..

Klausenburg liked this post
Johnyia no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2017, 02:35 PM   #130
Felcerul
Registered User

Likes (Received): 55

Podul pietonal si pt biciclete de peste Herastrau mai face o victima prin faptul ca nu exista! http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...orturilor.html

Cand conduc pe drumurile patriei, am impresia ca undeva, exista comisii ce isi pun problema cum sa mai omoare din oameni, ca sunt prea multi, gasesti pe toate drumurile, de sarbatori n-ai loc de ei!

In vest, se opreste circulatia complet daca un gigel patrunde pe linia ferata, la noi gigel e bun de ingrasat panselutele...

Primaria daca ar avea oua, ar opri circulatia pe acel segment, si daca nu poate legal, poate ilegal cu pirotehnistii, ca e cazul sa dea jos mizeria numita Podul Consanta si sa faca ceva de secolul asta!

Revenind la oile noastre, sunt doua pasaje pietonale urgente de 30 de ani, la Romana si Apaca, care pe langa beneficiile asupra traficului, sunt curios in acei 30 de ani cati n-ar mai fi mierlit-o... Dar iarasi, studentii si croitoresele... bleah!
Uite, poate parea amuzant... dar cred ca cel mai mare obstacol impotriva plimbatului cu bicicleta e furatul acesteia. In Germania cand am stat, erau 5 biciclete in fata bloculetului, si doua carucioare de copii pe hol la parter (P+2+M), si nu le fura nimeni. Uneori erau legate, uneori nu.

Sa urci bicicleta in apartament e subuman... si am un prieten care stand la 5, se lupta cu ea pe scari, si o lega de balustrada... odata n-a mai gasit-o, si era un jeg de bicicleta...
Felcerul no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 12:23 PM   #131
GENERAL07
Registered User

GENERAL07's Avatar

Likes (Received): 280

Răzbunarea copacilor din Sectorul 3. Robert Negoiţă şi ADP pierd procesul intentat de USR

Tinand cont la cat de oribil arata aceste borduri dupa nici 3 ani, niciuna dintre lucrari nu cred ca respecta nicio norma de constructie sau vreun plan urbanistic. Chiar si in acele imagini publicate mai inainte im care se spune ca arata mai bine acum, trebuie precizat ca toate bordurile turnate au fost deja reparate dupa nici macar un an.

Iar aceasta imagine din articol arata cat se poate de clar ca lucrarile au fost facute doar pentru a fi facute: trotuarele au devenit curse cu obstacole, nu mai au nicio legatura cu traficul pietonal:

the old rax liked this post
GENERAL07 no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 02:01 PM   #132
Neufunk
Registered User

Likes (Received): 301

Copacii trebuiau taiati si replantati altii langa gardul viu, acolo unde era spatiu.
Neufunk no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 02:56 PM   #133
geobic
Registered User

Likes (Received): 179

Acum să vedem ce documentație au avut. Pronosticul meu: nimic.
Există niște standarde și normative care spun cum trebuie realizate trotuarele și pistele, care nu s-au respectat.
geobic no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 03:10 PM   #134
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by Neufunk View Post
Copacii trebuiau taiati si replantati altii langa gardul viu, acolo unde era spatiu.
Sau mutati, serios, e 2017, exista tehnologia, chiar si in romania. Timisoara mi se pare ca a achizitionat o masina din aia de mutat copaci.

the old rax liked this post
Old June 19th, 2017, 05:46 PM   #135
Barasu
Registered User

Barasu's Avatar

Likes (Received): 145

Quote:

...dupa nici 3 ani...
Lol, chiar credea cineva ca vreodata, in Romania, ceva din ciment o sa treaca un sezon ploios cu bine.
Poate cineva sa-mi arate o sectiune de trotuar, de pavaj, de reparatie provizorie, bordura, parapet, canal, jardiniera, orice, literalmente orice turnat din ciment care nu s-a macinat in maxim 2 ani. Serios, nu doar in Bucuresti, pe tot teritoriul Romaniei, poate sa-mi dea cineva o poza cu ceva ciment, bai si o pavela, si un petec de 30 cm pe vreun trotuar, care arata ca atunci cand l-au decofrat/turnat candva in ultimii 20 de ani?

Pro tip: You can't!

Trece de deprimant si da in bizar ca am pierdut, colectiv, ceva sub 20 de milioane de oameni abilitatea de a produce ceva din ciment.

Saint666 liked this post
Barasu no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 10:23 PM   #136
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by Barasu View Post
Trece de deprimant si da in bizar ca am pierdut, colectiv, ceva sub 20 de milioane de oameni abilitatea de a produce ceva din ciment.
Eh flori. Nu-i vorba ca n-avem abilitatea. Dar tu gandesti ca fraieru, sa faci ceva care sa tina. Pai daca esti abonat oricum la contracte cu primaria, cine dracu le repara/inlocuieste dupa bo$$?
Old June 19th, 2017, 11:28 PM   #137
Dubreu
Registered User

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 8387

Quote:
Originally Posted by Barasu View Post
Poate cineva sa-mi arate o sectiune de trotuar, de pavaj, de reparatie provizorie, bordura, parapet, canal, jardiniera, orice, literalmente orice turnat din ciment care nu s-a macinat in maxim 2 ani. Serios, nu doar in Bucuresti, pe tot teritoriul Romaniei, poate sa-mi dea cineva o poza cu ceva ciment, bai si o pavela, si un petec de 30 cm pe vreun trotuar, care arata ca atunci cand l-au decofrat/turnat candva in ultimii 20 de ani?
Păi am postat eu aici poze acum o lună și ceva cu alveolele astea care erau șlefuite de muncitori. Alea cam așa ar trebui să rămână niște mulți ani, plus/minus stratul inutil de vopsea peste (proastă idee).

Bonus: Negoiță confirmă aici că alveolele respective sunt „antiparcare”. Numai norocul face să avem un primar care se preocupă și de întreținerea infrastructurii pentru pietoni. Și nici măcar nu glumesc (din păcate). Putea să fie încă o catastrofă precum cei din S2/S4.
Old June 20th, 2017, 12:26 AM   #138
GENERAL07
Registered User

GENERAL07's Avatar

Likes (Received): 280

Daca lasa acele borduri slefuite, fara a fi vopsite, nu mai ramane nimic din ele dupa un an. Betonul turnat la fata locului este de foarte proasta calitate si fiecare ploaie sau ninsoare erodeaza treptat suprafata lui. Chiar se pot vedea cate goluri de aer se afla in acel beton, turnat la repeazeala, ce favorizeaza erodarea lui.

Ma intreb totusi ce avantaj il reprezinta aceste "amenajari urbanistice" cu ditamai bordurile intre trotuare si spatiul verde( nu si intre strada si trotuar, unde ar fi fost mai necesar) fata de bordurile si pavelele prefabricate din imaginea urmatoare:

GENERAL07 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2017, 07:44 AM   #139
Serban.k
.'.

Quote:
Originally Posted by GENERAL07 View Post

Ma intreb totusi ce avantaj il reprezinta aceste "amenajari urbanistice" cu ditamai bordurile intre trotuare si spatiul verde( nu si intre strada si trotuar, unde ar fi fost mai necesar) fata de bordurile si pavelele prefabricate din imaginea urmatoare:

Avantajul...

Dubreu, ionut.cava liked this post
Old June 20th, 2017, 07:54 AM   #140
Oprescu
Belgravistan

Oprescu's Avatar

Likes (Received): 377

au si avantaje bordurile astea inalte.daca te ataca vreun caine te sui pe ele.sau le poti folosi pe post de banca
Oprescu no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules