search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > South-Central | Южен централен регион

South-Central | Южен централен регион Plovdiv, Stara Zagora, Haskovo, Pazardzik, Kardjali, Smolyan | Пловдив, Ст. Загора, Хасково, Пазарджик, Кърджали, Смолян

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 12th, 2017, 03:10 PM   #301
bggu
BANNED

Likes (Received): 1215

Моля те, сравни операта в Русе с тази в Стара Загора и историческият музей в Русе и Стара Загора и пак помисли какво нямаме. (Между другото никога не съм имал друг ник в този форум.)
bggu no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 12th, 2017, 03:11 PM   #302
Yankoff
Registered User

Likes (Received): 72

Quote:
Originally Posted by mopper View Post
На Стара Загора и липсва дори знаковата сграда, която е картичката на един град. Такива са катедрала, опера, кметство, банка, поща. Не знам колко сгради са съборени по централната част след 1944 година, за да се построят жилищните блокове, универсалния магазин, общината и тн. но няма такава сграда. Надпреварвали са се, колкото може по-безвкусно и обикновено да строят. Но да забравим миналото, нека в бъдеще стане нещо с визията на 21 век и Стара Загора да е пример за модерна архитектура.
Универсалният магазин е знакова сграда, операта в Стара Загора също е знакова сграда. Просто носят духа и архитектурата на едно определено време.

Други хубави и характерни сгради по центъра са Галерията за изящни изкуства, сградите от южната страна на Градската градина, сградата на Булбанк .

Нали знаете, красотата е в очите на гледащия. Разбирам, че на много от вас социалистическата архитектура ви навява неприятни емоции, но те не идват от архитектурните качества на сградите.

ITS0, ВОДА liked this post
Yankoff no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 03:14 PM   #303
starozagorec
Registered User

starozagorec's Avatar

Likes (Received): 5402

Quote:
Originally Posted by Yankoff View Post

Нали знаете, красотата е в очите на гледащия. Разбирам, че на много от вас социалистическата архитектура ви навява неприятни емоции, но те не идват от архитектурните качества на сградите.
Нито съм живял по времето на комунизма, нито бих искал да съм с мисленето от онова време. Искам да има приятна и естетически красива обстановка и атмосфера. Социалистическите сгради не са красиви като архитектура, за мен нямат архитектурна стойност и тези, които са по пешеходната зона към момента не ми носят приятни емоции.

deian, Stinger liked this post
starozagorec no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 03:22 PM   #304
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by bggu View Post
Стара Загора се е съветизирала по-добре и по-пълно от другите градове, защото след освбождението чак до 9 септември не навлизат европейските архитектурни цености и комунисите заварват града с доста място да "творят" соц. реализъма си.
Даже пешеходната зона, дискусия на тази тема я има на картата отдолу.
Точно година след Освобождението.

Quote:
Градоустройствен план на Стара Загора, изработен от австроунгарецът Либор Байер в 1879 година

riot_034 liked this post

Last edited by ВОДА; October 12th, 2017 at 04:36 PM.
ВОДА no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 06:21 PM   #305
neolp
Moderator

neolp's Avatar

Likes (Received): 54953

Какво е имало на мястото на тези блокчета?Ако е имало някакви стари сгради,си е чисто престъпление срещу града.

ВОДА,проверих bggu,няма друг профил.
neolp está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 06:52 PM   #306
Yankoff
Registered User

Quote:
Originally Posted by starozagorec View Post
Социалистическите сгради не са красиви като архитектура, за мен нямат архитектурна стойност и тези, които са по пешеходната зона към момента не ми носят приятни емоции.
Това е твоето мнение. За мен са хубави сгради, които са добър пример за архитектурата от това време. Жилищните блокчета не блестят с нещо от архитектурна гледна точка и са в много лошо състояние в момента, но с ремонтиране и малко пипване на дизайна на фасадите могат да придобият много добър и модерен вид.

@neolp, до колкото виждам нищо особено:

ВОДА liked this post
Old October 12th, 2017, 08:03 PM   #307
PlamenG
Registered User

Likes (Received): 37

Привет, включвам се с дребен снимков материал. Пак се извинявам за лошите снимки, но покрай мен постояннно минават хора и е малко трудно (доста е тясно свободното за преминаване пространство около заграденото)

Първият кадър стана доста размазан, но ми направиха впечатление тези тухлички червенеещи под асфалта, пък и като цяло какъв голям трап са изкопали. Между другото тази "тенденция" за такива огромни кратери и подмяна на канализация се случват и надолу по бул. "М. М. Кусев", но така и не ги снимах (няма голям смисъл, просто дупки )

Опитах се да хвана и отстрани части, понеже ми ъглите за снимки не са от най-удобните за тази част на пешеходната... Със сигурност има разкъртено, надявам се до коледа да се справят с по-голямата част от площада.

Все пак се оказва, че не всичко ще бъде хвърлено - старите черни плочки, с които бяха облепени части от стената на общината и около бившия вече монумент в центъра се отлепят и подреждат в палети... Един господ знае къде ще бъдат оползотворени.

Yankoff, ВОДА, ITS0 liked this post
PlamenG no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 08:11 PM   #308
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
На Стара Загора и липсва дори знаковата сграда, която е картичката на един град. Такива са катедрала, опера, кметство, банка, поща. Не знам колко сгради са съборени по централната част след 1944 година, за да се построят жилищните блокове, универсалния магазин, общината и тн. но няма такава сграда. Надпреварвали са се, колкото може по-безвкусно и обикновено да строят. Но да забравим миналото, нека в бъдеще стане нещо с визията на 21 век и Стара Загора да е пример за модерна архитектура.
mopper, в района на пешеходната зона в Стара Загора има една камара емблематични църкви и сгради и опера, и всичко. Пак пишат хора, които не са стъпвали в града.

Има и най-голямата опера на Балканите, има 4 големи катедрали, които са равностойни помежду си. Има античен театър, театри, античен форум, антични улици, пощи и т.н.

Last edited by ВОДА; October 12th, 2017 at 08:18 PM.
Old October 12th, 2017, 08:15 PM   #309
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by bggu View Post
Стара Загора не е се урбанизирала по-бързо от тези градове, дори напротив, изоставала е от градове като Перник. Стара Загора се е съветизирала по-добре и по-пълно от другите градове, защото след освбождението чак до 9 септември не навлизат европейските архитектурни цености и комунисите заварват града с доста място да "творят" соц. реализъма си. За разлика от това в Русе навлиза буржоазия от Австрия и Западна Европа, градът се превръща в "малката Виена". Пловдив вмомента има най-европейския център в България, напомня ми дори на Русе. Защо се бориш с действителността?
В района на сегашната пешеходна зона на Стара Загора по царско време има много повече култура и развитие спрямо градове като Пловдив и Русе. Неслучайно има театър, опера и радио 50 години преди тях.

Неслучайно Стара Загора е била пример за цяла България с правите си модерни улици, а другите градове са се мъчили доколкото могат да надграждат османското си градоустройство.

Стари сгради е имало много и сега се виждат по улиците към Аязмото, а не толкова по бул. Цар Симеон Велики, който не е бил пешеходна улица допреди 30 години.
Old October 12th, 2017, 09:13 PM   #310
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Ето, какво може да се види в пешеходната зона на Стара Загора.
Отделно римски пътища, крепостни стени, езеро, канал и катедрали...

Quote:
Държавна опера - Стара Загора

Държавна опера Стара Загора е първата опера в България извън столицата. Оперното изкуство в Стара Загора води началото си от 27 февруари 1925 г., когато в града е поставена операта „Гергана“. Появяването на извънстолична опера само няколко години след откриването на оперния театър в София е истинско културно събитие в страната.

Quote:
Регионален исторически музей - Стара Загора

Регионалният исторически музей в Стара Загора е сред най-старите музеи в България и сред големите в Европа. Той съхранява над 120 000 паметника на културата. Първата експозиция е открита през 1907 г.

Quote:
Античен форум - Августа Траяна

Античният форумен комплекс е едно от най-монументалните съоръжения в римския град Августа Траяна. Основател на града е император Траян (98-117 г.), откъдето идва и името му. Траян осъществява широкомащабна урбанистична дейност, но войната, която води през 114-117 г. на изток срещу Партското царство, му пречи да изгради града. Истинското изграждане на Августа Траяна започва при император Марк Аврелий (161-180 г.). По негово време са изградени улична мрежа, водоснабдяване и канализация, обществено и жилищно строителство. Построени са и две крепостни стени, подсилени с около 40 бойни кули, от които досега са открити и проучени само 11. Открити са и две от портите на града - южната и западната. По същото време на града е предоставено правото да сече собствени емисии бронзови монети. Сеченето на монети продължава почти 100 години. Строят се още храмове, базилики, терми, портици, театрална сграда, тържища и др.

Източник: www.google.com

burgas 25 liked this post

Last edited by ВОДА; October 12th, 2017 at 09:21 PM.
Old October 12th, 2017, 09:43 PM   #311
amarato
Registered User

amarato's Avatar

Likes (Received): 3128

Quote:
Originally Posted by Yankoff View Post
Това е твоето мнение. За мен са хубави сгради, които са добър пример за архитектурата от това време. Жилищните блокчета не блестят с нещо от архитектурна гледна точка и са в много лошо състояние в момента, но с ремонтиране и малко пипване на дизайна на фасадите могат да придобият много добър и модерен вид.

@neolp, до колкото виждам нищо особено:

Това на което ти викаш ,,нищо особено ,, е стотици пъти по- ценно , красиво и естетически издържано от нацъканите в последствие грозни ,безлични и монотонни правоъгълни кутийки.

bggu, burgas 25, dunav_rousse, kc_3011, deian and 2 others liked this post
amarato no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 09:53 PM   #312
mopper
Registered User

Likes (Received): 3793

Вода наистина си патологичен случай, повтаряйки едни и същи неверни неща, отново и отново, да възхваляваш Стара Загора повече от ПР, поне да ти плащаха.
Първо ходил съм многократно, защото рода ми е от там. Второ ако това са невероятни символи за един град, много жалко. Ако зависеше от мен бих искал Стара Загора да има от всичко по много, но реалността не е такава. Май ти не си ходил в Плевен, Шумен, където има 10 пъти по толкова от към архитектура. Изобщо няма смисъл да говорим за Пловдив, Варна и Русе. Стара Загора може да се похвали с много неща, но не и с архитектура.
Най-голямата опера на Балканите примерно е тази в Атина, но това за мен няма значение.

bggu liked this post
mopper está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 10:21 PM   #313
bggu
BANNED

Likes (Received): 1215

"Най-голямата" опера на Балканите, ама е пред фалит. Все пак следя изкъско темата за пешеходната зона и ми е инетерсно как ще се получи. Най-накрая градът да получи що-годе нормална пешеходна зона, сега чакам и В.Търново да се сдобие с такава, че е срамота.

bggu no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 10:23 PM   #314
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Второ ако това са невероятни символи за един град, много жалко. Ако зависеше от мен бих искал Стара Загора да има от всичко по много, но реалността не е такава.Май ти не си ходил в Плевен, Шумен, където има 10 пъти по толкова от към архитектура. Изобщо няма смисъл да говорим за Пловдив, Варна и Русе. Стара Загора може да се похвали с много неща, но не и с архитектура.
Ходил съм във всички изброени градове и категорично мога да заявя най-аргументирано, че имат значително по-малко за гледане от генерална архитектурна гледна точка, отделно има липса на римско и тракийско наследство, по-лошо и хаотично градоустройство, по-лоша подреденост и по-малко зеленина. Специално за твоята Варна ще ти дам пример с Гръцката махала, където има най-много от любимите ти къщурки и съответно кварталът в тази част изглежда бих казал по-неугледен от останалите квартали в града.

Така, че имаш красноречивото доказателство на какво би приличал центъра на Стара Загора с такива къщурки нацвъкани къде на калкан, къде с разминаване спрямо отстоянието от улицата, а не както е сега в Стара Загора всичко, като по конец. Ако градът не се беше развивал толкова бясно, довело до острата нужда от масивни сгради, сега щеше да има къщурки-съборетини. Разбира се от сградите от царско време има единични екземпляри за добра изработка, като например хотел "Лондон", но болшинството са примитивна изработка с прогнил гредоред, кирпич и напълно нефункционални. Тези сгради превръщат центровете на българските градове в мрачни, запустели места, избягвани от живущи и инвеститори, но в пръв приятел на червеите и бурените.

След като се направи новата пешеходна зона с гранит, пейки, фонтани, инкрустирани културни наследства под стъклени куполи и т.н. неща, може от общината да се хванат и да реновират всички сгради на първа линия, както и беше коментирано из медиите преди време. Община Стара Загора е много богата и може да си позволи дори да построи цял нов квартал, където да изсели собствениците и да започне малко, по малко да замества сградите с нови и модерни. Даже вече събориха стария Съвет, а хубавата новина е, че сградата на общината ще бъде напълно реновирана веднага след изпълнението на ларгото и площада.

Quote:
Пешеходно ларго, Централна Стара Загора

Last edited by ВОДА; October 13th, 2017 at 02:25 PM.
Old October 12th, 2017, 10:32 PM   #315
amarato
Registered User

amarato's Avatar

Likes (Received): 3128

Въпрос на вкус ,казало кучето и си облизало гъза.....

Stinger liked this post
amarato no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 10:34 PM   #316
Yankoff
Registered User

Quote:
Originally Posted by amarato View Post
Това на което ти викаш ,,нищо особено ,, е стотици пъти по- ценно , красиво и естетически издържано от нацъканите в последствие грозни ,безлични и монотонни правоъгълни кутийки.
Разбираш, че става въпрос за зоната назад от червената линия, нали? :

Ти ги наричаш монотонни правоъгълни кутийки, аз ги наричам премерени модернистични сгради. Защото са правени с размах и с мисъл за околното пространство. Да, не са шарени, прекалено детайлни, но са с мислени и функционални разпределения вътре, както и е оставено предостатъчно въздух за да има усещане за простор между тях. Със сигурност предпочитам средата около тях (когато са били нови или след като се ремонтират, разбира се), отколкото тази например.

Силно се надявам, когато приключи леко недомислената програма за саниране на панелни блокове безвъзмездно, да се даде възможност на собствениците в такива сгради, които са доста голям брой не само в Стара Загора, да могат да получат някаква помощ за обновяването на облика им, защото тогава ще може да се види че са си съвсем прилични блокчета.

Вече ако говорим за сградите на универсалния магазин, галерията за изящни изкуства, художествената галерия, операта - за мен това са сгради с неуспорими архитектурни качества, които са определящи за града.

ВОДА, burgas 25 liked this post
Old October 12th, 2017, 10:34 PM   #317
burgas 25
Registered User

Likes (Received): 2420

В Стара Загора също има красиви сгради.

[IMG]https://thumb7.**

amarato, Yankoff, bggu, ВОДА, kc_3011 and 1 others liked this post
burgas 25 no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 10:46 PM   #318
ITS0
Registered User

ITS0's Avatar

Likes (Received): 20

И на тази положителна нотка предлагам да приключим дискусията за архитектурните достойнства на различните сгради и да се върнем към конкретния проект за ремонт на главната улица. Не знам за вас, но аз колкото повече го гледам, толкова по-скептичен ставам. Подозирам, че е само заради грозните пейки, кошчета и лампи, но все пак някак нищо не ми прикова погледа като особено впечатляващо. Надявам се само на качество.

ВОДА, Yankoff liked this post
ITS0 no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 11:14 PM   #319
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by burgas 25 View Post
В Стара Загора също има красиви сгради.
Разбира се, че Стара Загора има и много останали такива сгради, пръснати из целия град, но за някой заблуден 5 къщи една до друга в центъра на някой си град може да му се струват "повече" от 50 стари къщи поотделно в различни части на Стара Загора. Явно яко ги мързи да се разкарат из града малко повече, свикнали са явно да виждат интересни неща концентрирани само в 2 пресечки, което не е моделът на хилядолетна Стара Загора.

Видно от снимките - Стара Загора, като богат град, може да си позволи да поддържа в приличен вид царските къщи, което масово не е случаят на други места, защото пак казвам, в този форум много се драпа за някакви стари сгради, които зад уж по-разчупената фасада са си живи-умрели съборетини, които едвам се държат да не паднат - скъпи за поддръжка, нефункционални за ползване, опасни за живеене.

Quote:
Originally Posted by ITS0 View Post
И на тази положителна нотка предлагам да приключим дискусията за архитектурните достойнства на различните сгради и да се върнем към конкретния проект за ремонт на главната улица. Не знам за вас, но аз колкото повече го гледам, толкова по-скептичен ставам. Подозирам, че е само заради грозните пейки, кошчета и лампи, но все пак някак нищо не ми прикова погледа като особено впечатляващо. Надявам се само на качество.
Напълно споделям, стига вече коментари за къщурки!
Мен ме притенсяват следните неща за пешеходното ларго и площад:
  • Гранитът вече е почти ясен, но все пак очаквам снимка не само от презентацията.
  • Да не се отлепят плочите на втората година. Гаранция за поставянето има ли?
  • Липсва конкретика относно вида на културноисторическото наследство, което ще се вижда под стъклените куполи. Стара Загора е топ туристически бранд на тема "Златна Тракия". Да не изтипосат нещо изтъкващо само и единствено окупаторите от Римската империя?

Last edited by ВОДА; October 12th, 2017 at 11:24 PM.
Old October 13th, 2017, 03:47 AM   #320
dunav_rousse
Registered User

dunav_rousse's Avatar

Likes (Received): 764

Quote:
Originally Posted by amarato View Post
Сградите от старата снимка са прекрасни и са в чудесен ансамбъл, взаимно допълващи се! Грехота е ако всички са били съборени! Къде би трябвало да е това? До колкото се ориентирам, днешната улица Княз Борис?

amarato liked this post
dunav_rousse no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules