daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 8th, 2011, 08:27 PM   #1
XGary
BANNED

Likes (Received): 67

Deschid acest topic pentru a inchega un fel de dialog intre noi userii "celebrului" forum de constructii SkyscraperCity si Ministerul Transportului.

Rugamintea este sa formulam pe rand intrebari aici, iar cand se strang un numar rezonabil, doinam sa incerce sa ne gaseasca raspunsurile.

Propun sa notam intrebarile de genul:

Intrebarea 1: ...
(comentarii adaitionale la problema daca exista)

Intrebarea n:...

totusi as propune sa nu avem posturi separate cu comentarii incat sa iasa o harababura. deci fiecare user vine cu o intrebare si cateva comentarii/sugestii legat de ea.

As incepe eu.

Intrebarea 1
Quote:
De ce a existat discrepanta dintre nivelurile de executie intre cele 4 minitronsoane in care a fost "sparta" A3 intre Centura Bucuresti si Ploiesti?
Au fost unii constructori finantati mai mult (ma refer la UMB si la italieni), in detrimentul celorlalti 2? Nu se cunostea stadiul ZERO de executie al celor 3 mari poduri in primavara cand s-a avansat termenul 15 decembrie?

Comentariu: am aprecia un raspuns sincer de genul: nu am avut finantare, in achimbul celor intortocheate cu terenul moale, pentru ca se lucreaza de 4 ani, e imposibil sa nu se stie pe ce teren se lucreaza si sa se descopere asta cu 6 luni inainte de termenul de finalizare.
ps: urmatorul post trebuie sa inceapa cu Intrebarea 2:

fac un mare apel la voi, haideti sa ne abtinem cu intrebarile si comentariile pana doinam ne raspunde la toate intrebarile puse si dupa aia mai lansam un set. stiu ca va stau pe limba multe si va vine sa intrebati dar sa o facem totusi ordonat. scrieti ce aveti pe undeva sa nu uitati si intrebam mai incolo ok? altfel va iesi o harababura din care nu se mai intelege nimic!

Last edited by vinterriket; November 13th, 2011 at 10:39 AM.
XGary no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old November 8th, 2011, 08:39 PM   #2
ionescu63
Registered User

Likes (Received): 1

Intrebarea nr. 2
In viitorul exercitiu financiar 2014-2020 se are in vedere inceperea lucrarilor la Coridorul IX Ploiesti - Focsani - Albita?
ionescu63 no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 08:50 PM   #3
radutm
Registered User

radutm's Avatar

Likes (Received): 190

Nr.3
Quote:
Originally Posted by radutm View Post
Dupa cum a-ti putut observa, multi dintre noi sunt surprinsi de prezenta dvs.aici si, pe langa dorinta de a putea intra pe santiere, ar vrea sa va intrebe o multime de lucruri legate de infrastructura. Ati fi dispusa sa ne intermediati niste raspunsuri din partea Ministerului la o serie de intrebari pertinente legate strict de infrastructura (exclus politic)? Spre exemplu, eu v-as ruga sa ne spuneti ce planuri sunt pentru autostrada Timisoara-Belgrad si daca aveti o schita disponibila pentru public.
Intrebarea mea ramane valabila.

Last edited by radutm; November 8th, 2011 at 09:43 PM.
radutm no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 08:53 PM   #4
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Intrebarea nr. 4

Se are in vedere introducerea sistemului push-pull la trenurile CFR Calatori, pentru a elimina manevrele de rebrusare si a permite un management mai bun al materialului rulant?

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 09:01 PM   #5
vinterriket
I own a PC Computer

vinterriket's Avatar

Likes (Received): 6185

Quote:
Originally Posted by ThunderTM View Post
Nu vreau sa fiu pesimist, dar am impresia ca thread-ul acesta va "zbura" foarte repede la Archive.
Ramane de vazut Deocamdata ramane aici.

O sa va rog doar ca intrebarile sa fie la obiect, tehnice, si fara politizarea subiectului Nu uitati totusi ca metoda oficiala de a afla diverse date este de a contacta direct ministerul (daca nu ma insel, doamna consilier a si lasat o adresa de e-mail) si ca nu are nimeni de acolo obligatia de a raspunde unor intrebari pe un forum ci doar, eventual, bunavointa
vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 09:02 PM   #6
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 1011

Intrebarea nr. 5

Care sint planurile ministerului cu privire la centura de ocolire Timisoara Sud? As prefera un raspuns mai exact contra celor evazive de pana acum.
MNU está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 09:30 PM   #7
eurocopter
Registered User

Likes (Received): 1590

Intrebarea nr. 6

Ce sume aproximative de bani isi poate permite MTI sa investeasca intr-un an (de exemplu in 2012) pentru constructia de sectoare de autostrada in afara celor de pe Coridorul IV?
eurocopter no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 09:46 PM   #8
mariansb
Registered User

Likes (Received): 3249

Intrebarea nr.7
Ce se va intampla cu lotul 2 de pe Timisoara -Lugoj,se va desemna un castigator dintre cele 2 oferte ramase in cursa sau se va relua licitatia?Cand vom cunoaste executantul? Sunt obiectii ale C.E. fata de finantarea acestui tronson?
mariansb no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 09:53 PM   #9
XGary
BANNED

Likes (Received): 67

Intrebarea nr.8
In primavara Doamna Ministru a afirmat ca s-au economisit in jur de 600mil E,bani europeni in licitatiile de pe CIV. Totusi se implineste anul de la licitatiile anterioare si nu avem nici un termen exact pentru restul tronsonului Lugoj-Deva. Exista un termen ferm la care se prevede licitarea acestei ultime portiuni? Nu a mai existat finantare bugetara (ex. bani exproprieri) pentru a sustine si acest proiect anul acesta, sau care este cauza amanarii atat de mult a proiectului? Cum vor mai putea fi cheltuiti cei 600mil E presupunand ca in curand se liciteaza si restul din Lugoj-Deva in conditiile in care dureaza 1 an pana la inceperea practica a lucrarilor, data care in cel mai bun caz ar fi Septembrie 2012?

Last edited by XGary; November 8th, 2011 at 10:02 PM.
XGary no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 09:54 PM   #10
isotech_ro
Registered User

isotech_ro's Avatar

Likes (Received): 15

Intrebarea nr. 9/10

1. Care sunt pe termen mediu si lung, planurile MTI de dezvoltare a infrastructurii rutiere si/sau feroviare, in zona Galati - Braila si de conectare prin acesta zona cu infrastructura din Rep. Moldova si Ukraina ?
2. Se are in vedere conectarea zonei, cel putin printr-un drum expres, la unul din coridoarele din apropiere CIV sau CIX ?

Last edited by isotech_ro; November 9th, 2011 at 07:41 AM.
isotech_ro no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 09:57 PM   #11
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 171

Intrebarea nr. 8

Intrebarea nr. 11:
Am observat ca in planurile MT, DN21 km 70+900-87+850 apare cu licitatie in derulare. Ati putea sa ne prezentati o foaie de parcurs cu termene cat mai realiste (finalizare licitatie, inceput constructie, sfarsit constructie) in privinta reabilitarii acestui sector de drum national european aflat intr-o stare deplorabila?

Last edited by panda80; November 8th, 2011 at 10:14 PM.
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 10:37 PM   #12
ionescu63
Registered User

Likes (Received): 1

Intrebarea 12

S-a afirmat in diferite ocazii ca banii europeni ramasi necheltuiti din anumite domenii de dezvoltare vor fi realocati in domenii in care acestia pot fi absorbiti.
AMPOST va beneficia de astfel de suplimentari si in caz ca acest lucru se intampla, unde se vor directiona aceste sume suplimentare?
ionescu63 no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 11:06 PM   #13
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3245

Quote:
Originally Posted by isotech_ro View Post
Intrebarea nr. 9/10

1. Care sunt pe termen mediu si lung, planurile MTI de dezvoltare a infrastructurii rutiere si/sau feroviare, in zona Galati - Braila si de conectare prin acesta zona cu infrastructura din Rep. Moldova si Ukraina ?
2. Se are in vedere conectarea zonei, cel putin printr-un drum expres, la una din coridoarele din apropiere CIV sai CIX ?
Excelente intrebari!

As adauga inca o intrebare (nr 13 - sper ca fara ghinion) referitoare la situatia podului peste Dunare de la Braila: cand putem spera la demararea proiectului (fie prin finantarea de la bugetul de stat sau printr-un proiect PPP)?

Speram sa primim si raspunsuri.

As adauga doar ca am sperat multe lucruri de la Doamna Ministru atunci cand a fost numita in functie si ma bucur ca aceste sperante ne-au fost confirmate si ca putem, sper majoritatea de aici, sa apreciem sincer faptul ca cel mai bun ministru al transporturilor din Romania pana in prezent a fost si este o Doamna!

As adauga doar ca, in vederea cresterii educatiei mass-media din Romania si imbunatarii vizibilitatii proiectelor de infrastructura din Romania in randul cetatenilor, fiecare proiect in executie ar trebui sa beneficieze de imagini si rapoarte de progres pe site-uri de specialitate (CNADNR sau chiar site-uri specializate in acest sens), poate chiar parte a obligatiilor contractuale ale constructorului. E atat o dorinta a membrilor SSC Romania cat si o parere sincera ca un astfel de demers ar putea avea un impact pozitiv asupra perceptiei media si cetatenilor asupra proiectelor de infrastructura.

Va uram succes si va promitem ca va vom urmari cu interes in continuare!
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2011, 12:18 AM   #14
Marian66
Registered User

Likes (Received): 76

Intrebarea nr. 14
Odata cu deschiderea intregului segment Bucuresti-Ploiesti din A3, cum se va face legatura permanent cu Centura Bucurestiului (temporar am inteles, cu cele 2 giratorii) si cu Centura Ploiesti? Intrebarea vizavi de legatura cu CP ramane valabila si pentru deschiderea ”provizorie”, de la CB.

Intrebarea nr. 15
Mai exista vreo sansa ca tronsonul lipsa dintre Bors-Suplacu de Barcau si Turda-Gilau(speram cat de curand sa devina Turda-Nadaselu) sa fie licitat pana in 2014? Daca da, care ar fi un termen aproximativ?
Marian66 no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2011, 12:50 AM   #15
raduku21
Registered User

raduku21's Avatar

Likes (Received): 9

Intrebarea nr. 16

Intrebarea nr. 16
Exista un plan pentru linia de cale ferata nefinalizata Valcele - Ramnicu Valcea? Se renunta definitiv la investitie sau ea o sa fie finalizata candva? Stiu ca exista deja un contract semnat cu firma Secol.
raduku21 no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2011, 02:09 AM   #16
AndreiN
Registered User

Likes (Received): 34

Intrebarea nr. 17

As vrea sa stiu daca se intentioneaza deschiderea unor noi aeroporturi in Romania in urmatorii 5-10 ani? Proiectele deja incepute pt. constructia aeroporturilor de la Brasov-Ghimbav si Deva-Saulesti inainteaza foarte greu. Se are in vedere constructia unui aeroport pentru zona Galati-Braila sau pentru alte municipii: Bistrita, Pitesti, Piatra Neamt sau Drobeta-Turnu Severin?

Se va mai construi al doilea aeroport international pentru Bucuresti in partea de sud a capitalei?

Last edited by AndreiN; November 9th, 2011 at 02:23 AM.
AndreiN no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2011, 07:56 AM   #17
BUBU-TM
Registered User

BUBU-TM's Avatar

Likes (Received): 3

Intrebarea nr. 18

Ce asteptari mai sunt pentru executia lucrarilor de reablitare a DN66 (pe tronsonul Rovinari - Bumbesti-Jiu)? Care sunt motivele acestor intarzieri?
Drumul este momentan un real pericol pentru participantii la trafic.
BUBU-TM no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2011, 10:21 AM   #18
Somebody902
Registered User

Likes (Received): 207

Intrebarea 19 : Pentru a pune capat speculatiilor si dubiilor cu privire la Centura Bacaului, MT ne-ar putea spune clar care este stadiul proiectului.

Last edited by Somebody902; November 9th, 2011 at 08:36 PM.
Somebody902 no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2011, 10:31 AM   #19
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 296

Daca cea de mai sus reprezinta intrebarea nr 19, atunci formulez intrebarea nr 20:
Va rugam sa ne informati care este stadiul proiectului de fuziune dintre aeroportul din Arad si aeroportul din Timisoara.
Old November 9th, 2011, 12:39 PM   #20
Bogdy
Registered User

Bogdy's Avatar

Likes (Received): 4221

Īntrebarea nr. 21

După finalizarea A1, īntre Deva şi Orăştie, sau cel puţin dacă nu atunci, īntr-un plan īndepărtat cānd se va finaliza īntrega A1, se are īn vedere lărgirea podului de la Şoimuş de peste Mureş, podul care va face legătura īntre A1 şi DN7 Deva-Arad?
Bogdy está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules