search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 24th, 2016, 06:44 PM   #2261
jmigna
Registered User

Likes (Received): 175

1. Zgadzam się ze robią to z przyczyn PRowych,ale naprawdę nie widzę różnicy pomiędzy SDR Adamczyka a przykładowo ostatnim wyjazdem Tuska (jeszcze jako premiera) na Podkarpacie gdy 'kierował do realizacj' S19 deklarując ze będzie gotowa do 2018 roku (jeżeli mnie pamięć nie myli) lub ostatnim wyborczym Programem Budowy Dróg Krajowych i Autostrad (napompowanym do bólu przez PO).

2. Wbijanie łopaty po rozpoczęciu budowy to chyba niewielka różnica wobec 'tańca koparek' w kampanii wyborczej Komorowskiego czy codziennych konferencji prasowych Nowaka z otwierania A2 Łódź-Wawa kilka dni przed euro 2012.

Zwróć uwagę jak często na tym forum w ostatnich miesiącach pojawiają się zwroty 'obecna ekipa' i silne nawiązania polityczne. Wydaje mi się ze jednak czasami w tych ocenach brakuje uczciwej oceny ze poprzednicy robili podobne rzeczy.

Quote:
Originally Posted by Kazusik View Post

Ależ nikt nie demonizuje samej czynności, bo jest standardową czynnością w ramach całego procesu. Wcześniej też miała miejsce tylko nikt tego nie nagłaśniał, prócz może mnie kiedy informowałem, że ten czy inny oddział czeka na zgodę czy klepnięcie z MIR-u II etapu czy też czelają na gwarancje finansowe z MF. Ta zgoda czy klepnięcie polega na zatwierdzeniu dokumentacji, że jest ok. i że można kontynuować przetarg lub zapewnieniu gwarancji finansowych dla ogłoszenia przetargu. Również wcześniej (kilkanaście m-cy temu) jak ktoś był dociekliwy to był w stanie uzyskać informacje, że oddział czeka na takową zgodę i że prognozują, iż zostanie ona wydana w określonym terminie, a co za tym idzie ruszy II etap. Także żadne novum, poza tym, że obecni decydenci robią to tylko i wyłącznie z przyczyn PR-owych, by mieć czym się pochwalić na 1 rocznicę działalności "dobrej zmiany". Poza medialnym szumem nic nowego, a tym badziej konkretnego to nie wnosi

W żaden sposób nie będzie to podstawą do ich rozliczenia, bo zawsze znajdzie się argument, że w takim procesie trudno przewidzieć wszelkie okolicznosci zw. chociażby z przygotowaniem dokumentacji. Także przetrzyj oczy i nie bądź naiwny
jmigna no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 24th, 2016, 06:58 PM   #2262
miqas
Registered User

Likes (Received): 207

Quote:
Originally Posted by jmigna View Post
Zwróć uwagę jak często na tym forum w ostatnich miesiącach pojawiają się zwroty 'obecna ekipa' i silne nawiązania polityczne. Wydaje mi się ze jednak czasami w tych ocenach brakuje uczciwej oceny ze poprzednicy robili podobne rzeczy.
Słowo klucz, robili, myślę że przyznasz, nie można im zarzucić że nie było widać postępów w każdym aspekcie budowy dróg, od KP po budowę. W przeciwności do obecnie rządzących którzy najpierw mówią, a efektów nie widać.
I fakt czasem jakaś konferencja czy spotkanie miało miejsce, ale nie o każdej popierdułce która została podpisana, o każdym pomyśle który wpadł do głowy.

I o to wszyscy maja żal i uprzedzenie. Że PR u nich stoi powyżej niż prawdziwa organiczna praca.

tzigi, SRC_100 liked this post
miqas no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2016, 07:05 PM   #2263
jmigna
Registered User

Oczywiście generalnie masz racje, ale ciężko jednak porównać efekty 8 lat pracy do efektów 1 roku pracy. Zwłaszcza ze chyba generalnie regułą jest ze pierwszy rok po objęciu władzy jest trochę 'rozruchowy' i cechuje się mniejsza efektywnością (nowi ludzie, wdrażanie się itd)

Quote:
Originally Posted by miqas View Post
Słowo klucz, robili, myślę że przyznasz, nie można im zarzucić że nie było widać postępów w każdym aspekcie budowy dróg, od KP po budowę. W przeciwności do obecnie rządzących którzy najpierw mówią, a efektów nie widać.
I fakt czasem jakaś konferencja czy spotkanie miało miejsce, ale nie o każdej popierdułce która została podpisana, o każdym pomyśle który wpadł do głowy.

I o to wszyscy maja żal i uprzedzenie. Że PR u nich stoi powyżej niż prawdziwa organiczna praca.
Old November 24th, 2016, 07:14 PM   #2264
miqas
Registered User

Likes (Received): 207

Quote:
Oczywiście generalnie masz racje, ale ciężko jednak porównać efekty 8 lat pracy do efektów 1 roku pracy. Zwłaszcza ze chyba generalnie regułą jest ze pierwszy rok po objęciu władzy jest trochę 'rozruchowy' i cechuje się mniejsza efektywnością (nowi ludzie, wdrażanie się itd)
Jasne zgadzam się, czas na przyswojenie się do nowego jest potrzebny, ale już argument o wymianie ludzi jest dla mnie pokazem niegospodarności, można wymieniać ludzi byle nie ze szkoda dla wydajności i działalności firmy, nikt nie powiedział że to musi być w pieszym miesiącu wprowadzenie swoich. A jak wprowadzasz swoich to nie upiększaj powiedz prawdę, że wdrażamy się do pracy w nowym zespole i może czekać nasz wolniejszy tryb pracy, Najtrudniejsza prawda jest zawsze lepsza niż blef.

A tu dostaliśmy na dzień dobry że będą zamieniać gdzie robić 2+1, by oszczędzić kasę, po czym przez następne miesiące temat zanikł i zaczynają się nowe wymówki. Właśnie ten blef który został wyciągnięty wprowadza cały niesmak, bo pokazuje że ktoś nie traktuje nas(społeczeństwo) poważnie.
miqas no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2016, 07:21 PM   #2265
jmigna
Registered User

Wszystkie Twoje zarzuty są uzasadnione,ale warto tak samo oceniać również efektywność poprzedników. Czyli uczciwie ocenić które projekty zakończyły się sukcesem definiowanym jako realizacje inwestycji w zakładanym budżecie i czasie. I tutaj wyglada to naprawdę nie tak różowo, szczególnie jak zaczniemy oceniać co się działo na poszczególnych odcinkach A4, A2 i przede wszystkim A1. Ja nie twierdze ze teraz zarządzają tym profesjonaliści,tylko ze wcześniej uczciwie należy powiedzieć ze było podobnie. Nie oceniajmy kogoś ze fajnie ze wybudował drogę jeżeli zamiast w 4 lata zrobił to w 8 i do tego przykładowo 2 razy drożej.

Quote:
Originally Posted by miqas View Post
Jasne zgadzam się, czas na przyswojenie się do nowego jest potrzebny, ale już argument o wymianie ludzi jest dla mnie pokazem niegospodarności, można wymieniać ludzi byle nie ze szkoda dla wydajności i działalności firmy, nikt nie powiedział że to musi być w pieszym miesiącu wprowadzenie swoich. A jak wprowadzasz swoich to nie upiększaj powiedz prawdę, że wdrażamy się do pracy w nowym zespole i może czekać nasz wolniejszy tryb pracy, Najtrudniejsza prawda jest zawsze lepsza niż blef.

A tu dostaliśmy na dzień dobry że będą zamieniać gdzie robić 2+1, by oszczędzić kasę, po czym przez następne miesiące temat zanikł i zaczynają się nowe wymówki. Właśnie ten blef który został wyciągnięty wprowadza cały niesmak, bo pokazuje że ktoś nie traktuje nas(społeczeństwo) poważnie.
Old November 24th, 2016, 07:49 PM   #2266
Maya83
Registered User

Likes (Received): 6137

Quote:
Wszystkie Twoje zarzuty są uzasadnione,ale warto tak samo oceniać również efektywność poprzedników. Czyli uczciwie ocenić które projekty zakończyły się sukcesem definiowanym jako realizacje inwestycji w zakładanym budżecie i czasie. I tutaj wyglada to naprawdę nie tak różowo, szczególnie jak zaczniemy oceniać co się działo na poszczególnych odcinkach A4, A2 i przede wszystkim A1. Ja nie twierdze ze teraz zarządzają tym profesjonaliści,tylko ze wcześniej uczciwie należy powiedzieć ze było podobnie. Nie oceniajmy kogoś ze fajnie ze wybudował drogę jeżeli zamiast w 4 lata zrobił to w 8 i do tego przykładowo 2 razy drożej.
Które drogi koztowały dwa razy drożej? Jest takie powiedzenie, że nie popełnia błędów ten, co nic nie robi. Wybudowano całą masę dróg, problemów było na paru odcinkach, teraz problemów nie ma, ale za to nic się nie dzieje. Co wolisz?

tzigi, los77, SRC_100 liked this post
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2016, 08:55 PM   #2267
ebveyrona

ebveyrona's Avatar

Likes (Received): 1024

Quote:
Nie oceniajmy kogoś ze fajnie ze wybudował drogę jeżeli zamiast w 4 lata zrobił to w 8 i do tego przykładowo 2 razy drożej.
Drożej w stosunku do czego? Podaj choć jeden przykład takiej drogi.
ebveyrona no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2016, 09:49 PM   #2268
jmigna
Registered User

1. Oczywiście ze nie wolę jak nic się nie dzieje i zgadzam się ze każdy popełnia błędy. Chodzi mi tylko o obiektywna ocenę a nie uproszczenia ze jedni są źli i nic nie robią a drudzy robili dużo i dobrze

2. Mam nadzieje, ze nie muszę uzasadniać jak duże są koszty opóźnienia w oddaniu odcinków A1 na północ od Strykowa, Stryków-Tuszyn, cyrk z mostem w Mszanej, A4 na wschód od Krakowa (i kilku innych). Sam koszt dodatkowych litrów paliwa to zupełne grosze przy dodatkowych osobo-roboczo-godzinach spędzonych na dojazdach z punktu A do B. Wystarczy pomnożyć SDR (ten oryginalny) przez średnia oszczędność czasu wynikająca z danego odcinka przez średnie godzinowe PKB. Kiedyś to liczyłem dla jednego z podwarszawskich odcinków i to są setki mln pln rocznie na takich opóźnieniach.
Old November 24th, 2016, 10:01 PM   #2269
kdpy
Registered User

Likes (Received): 294

Na przykład poprzednia władza wpadła na ,,idiotyczny" pomysł, żeby wywalić kilka miliardów na budowę S6. Na szczęście dobrej zmianie udało się zamrozić przetarg, a pieniądze zostaną zainwestowane dużo lepiej.
kdpy no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2016, 10:05 PM   #2270
Maya83
Registered User

Quote:
1. Oczywiście ze nie wolę jak nic się nie dzieje i zgadzam się ze każdy popełnia błędy. Chodzi mi tylko o obiektywna ocenę a nie uproszczenia ze jedni są źli i nic nie robią a drudzy robili dużo i dobrze

2. Mam nadzieje, ze nie muszę uzasadniać jak duże są koszty opóźnienia w oddaniu odcinków A1 na północ od Strykowa, Stryków-Tuszyn, cyrk z mostem w Mszanej, A4 na wschód od Krakowa (i kilku innych). Sam koszt dodatkowych litrów paliwa to zupełne grosze przy dodatkowych osobo-roboczo-godzinach spędzonych na dojazdach z punktu A do B. Wystarczy pomnożyć SDR (ten oryginalny) przez średnia oszczędność czasu wynikająca z danego odcinka przez średnie godzinowe PKB. Kiedyś to liczyłem dla jednego z podwarszawskich odcinków i to są setki mln pln rocznie na takich opóźnieniach.
A jakie są koszty opóźnienia ogłoszenia II etapów o ponad rok dla większości przetargów? Liczyłeś to? Bo jak dla pojedyńczych odcinków są to setki mln, to dla prawie 700km dróg to już grube mld. Serio porównujesz zdarzenia losowe, jak bankructwo czy nierzetelność firmy, do nic nie robienia?

macrumin liked this post
Old November 24th, 2016, 10:32 PM   #2271
jmigna
Registered User

1. Oczywiście ze koszty są olbrzymie i tego nie kwestionuje. Taką samą miarą oceniam i jednych i drugich

2. Nie upraszczałbym tego do 'nic nie robienia', bo to nie jest tak ze oni tam siedzą i im sie nic nie chce. Zgadzam się ze to opóźnienie jest niepokojące, ale mnie to osobiście nie zaskakuje bo to jakby normalne ze nowa władza chce przynajmniej poudawać ze niektóre rzeczy zrobi lepiej od poprzedników, ze zrobi niby audyt, zmieni priorytety, procedury itd. Nie mówię ze to dobrze, ale po prostu tak jest. Generalnie deklarują ze będą kontynuować a nie ze wszystko zatrzymają czy wywrócą do góry nogami. Nie widzę po prostu aż takiego dramatu-patrzę krytycznie ale zdroworozsądkowo.

3. Możnaby dyskutować ile w tym co piszesz jest zdarzeń losowych a ile źle rozpisanych przetargów, złych kryteriów, skumulowania inwestycji w czasie, być może innych czynników. Jak popatrzysz na nieszczęsną A1 to zdarzeniem losowym byłoby jakby na jednym przetargu był problem. A tam chyba na jednym problemu nie było. Wiec warto zdiagnozować dlaczego tak się stało aniżeli upraszczać ze to zdarzenia losowe

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
A jakie są koszty opóźnienia ogłoszenia II etapów o ponad rok dla większości przetargów? Liczyłeś to? Bo jak dla pojedyńczych odcinków są to setki mln, to dla prawie 700km dróg to już grube mld. Serio porównujesz zdarzenia losowe, jak bankructwo czy nierzetelność firmy, do nic nie robienia?
Old November 24th, 2016, 10:57 PM   #2272
Maya83
Registered User

Quote:
2. Nie upraszczałbym tego do 'nic nie robienia', bo to nie jest tak ze oni tam siedzą i im sie nic nie chce.
Ok, to co dokładnie oni tam robią?
Quote:
Zgadzam się ze to opóźnienie jest niepokojące, ale mnie to osobiście nie zaskakuje bo to jakby normalne ze nowa władza chce przynajmniej poudawać ze niektóre rzeczy zrobi lepiej od poprzedników, ze zrobi niby audyt, zmieni priorytety, procedury itd.
Ile jeszcze mają poudawać, zanim zmienisz zdanie?

Quote:
Nie mówię ze to dobrze, ale po prostu tak jest. Generalnie deklarują ze będą kontynuować a nie ze wszystko zatrzymają czy wywrócą do góry nogami. Nie widzę po prostu aż takiego dramatu-patrzę krytycznie ale zdroworozsądkowo.
Oni ci wszystko obiecają, wcale się nie dziwie, jak im sporo osób wierzy. Dzisiaj Morawiecki powiedział założenia do zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Dla osób na etacie zostanie... na takim samym poziomie. Parę dni wcześniej mówili, że będzie uwzględnione 8k zł. Wierzym im jeszcze?

Quote:
3. Możnaby dyskutować ile w tym co piszesz jest zdarzeń losowych a ile źle rozpisanych przetargów, złych kryteriów, skumulowania inwestycji w czasie, być może innych czynników. Jak popatrzysz na nieszczęsną A1 to zdarzeniem losowym byłoby jakby na jednym przetargu był problem. A tam chyba na jednym problemu nie było. Wiec warto zdiagnozować dlaczego tak się stało aniżeli upraszczać ze to zdarzenia losowe
Tyle, że na każdym z problematycznych odcinków A1 problem wynikał z czegoś innego. Trudno doszukiwać się tutaj jakiegoś schematu.

michalzbrzezin, SRC_100 liked this post
Old November 24th, 2016, 11:39 PM   #2273
michalzbrzezin
Registered User

michalzbrzezin's Avatar

Likes (Received): 12661

@Kdpy - tzn jak dużo lepiej od budowy S6? przez to że a1 bedzie budowana z kfd to inne drogi jak s6 dostaną po tyłku.

@jmgina dlaczego nie wymieniłeś obwodnicy Augustowa czy blokowania przez Polaczka budowy koncesyjnych odcinków A1 i A2

PS Most w Mszanie zaprojektowano i przetarg ruszył jeszcze za rządów PIS.

Masz rację oni budują drogi najtaniej - gdzieś w 2019 bedzie w budowie 1/3 tego co dziś więc i koszty niższe.

SRC_100 liked this post

Last edited by michalzbrzezin; November 24th, 2016 at 11:49 PM.
michalzbrzezin no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2016, 05:17 AM   #2274
jmigna
Registered User

Panowie,

Nie chcę, żeby było wrażenie, że ja tutaj kogokolwiek bronię (bo nie ma czego). Chodzi mi tylko o obiektywizm i rzetelne spojrzenie. Zatem wracając do tematu wątku - został on niedawno otwarty, bo Adamczyk 'skierował odcinek do realizacji' zapowiadając przetarg jeszcze w tym roku. I jak rozumiem krytykujemy go, że nic nie robi, bo zamiast robić szopkę PRową i zapowiadać, to powinien po prostu przetarg ogłosić.

W tym kontekście dla przypomnienia, że w latach 2008-2012 kilkukrotnie zmieniała się koncepcja czy i kiedy ta droga ma powstać i jak to ma być finansowane. Aż w końcu w 2012 ówczesny premier zapowiedział powstanie wielkiego wehikułu inwestycyjnego Inwestycje Polskie, który (między innymi) miał sfinansować budowę tego odcinka. Jak wiemy IP nigdy w takiej formie nie powstały (Polskie Inwestycje Rozwojowe to była próba stworzenia tego w mocno okrojonej formie) a pomysł finansowania A1 Piotrków-Pyrzowice przez PIR okazał się*bzdurą. Zresztą sama ocena sposobu zarządzania i wydawania pieniędzy w tym kontekście jest zaskakująco spójna pomiędzy ówczesnym ministrem Sienkiewiczem a NIK.

http://www.money.pl/gospodarka/wiado...0,2073258.html

http://natemat.pl/115657,minister-si...o-kamieni-kupa

Podsumowując to nie jest tak, że wcześniej w obszarze budowy dróg było specjalnie lepiej a teraz jest gorzej. Według mnie jest w miarę podobnie i podobni jakościowo ludzie tym zarządzają. Po prostu uwarunkowania są jednak inne, żeby to tak bezpośrednio porównywać. Przykładowo można tylko zgadywać jak by to kilka lat temu wyglądało przy braku mobilizacji związanej z EURO 2012.

Czas w najbliższych miesiącach pokaże w którym kierunku to dalej będzie szło.
Old November 25th, 2016, 05:55 AM   #2275
Cezman
Libertarianin

Cezman's Avatar

Likes (Received): 2696

Quote:
Nie chcę, żeby było wrażenie, że ja tutaj kogokolwiek bronię (bo nie ma czego). Chodzi mi tylko o obiektywizm i rzetelne spojrzenie.
Szybka rada o poranku: Na tego typu forach nie ma miejsca na takie subtelności. Musisz widzieć albo białe albo czarne, a koloru szarego nie ma. Możesz wmawiać, że białe jest czarne, a czarne jest białe. Wtedy co najwyżej Cię wyśmieją, a być może nawet zbanują. Zyskasz też jakiś zwolenników albo staniesz się męczennikiem. Natomiast stanie w rozkroku naraża Cię na razy z każdej strony i w zasadzie jest gwarantem otrzymania moderatorskiej nagrody. Przerabiałem to w wątku politycznym, przerabiałem w drogowym. Także tutaj chciałem złagodzić dyskusję i patrzeć mniej pesymistycznie. Teraz przerabia to T.Mac z marnym jak widać skutkiem (księga skarg i wniosków). Zupełnie nie warto, ale opłaca się być konformistą.

Wracając do wątku:
1. Koledzy oczekują dokumentów zgodnych z jasną procedurą.
2. Wszelkiego typu deklaracje polityczne są tu niemile widziane (nie ma ich w procedurze).
3. Można się z tym zgadzać lub nie, ale taki jest tu zwyczaj. Nie ma ogłoszonego przetargu, nie ma konkretnych działań.
4. W zasadzie koniec dyskusji. Często w takich sytuacjach wątki się zamykało.
Old November 25th, 2016, 08:03 AM   #2276
motrs
Registered User

motrs's Avatar

Likes (Received): 18514

Quote:
Mam nadzieje, ze nie muszę uzasadniać jak duże są koszty opóźnienia w oddaniu odcinków A1 na północ od Strykowa, Stryków-Tuszyn
Quote:
Sam koszt dodatkowych litrów paliwa to zupełne grosze przy dodatkowych osobo-roboczo-godzinach spędzonych na dojazdach z punktu A do B.
Ja tylko przypomnę że gdyby pisowski program budowy dróg i autostrad z roku 2006 był warty więcej niż papier na ktorym go spisano to ten wątek od 6 lat lat powinien znajdować się w dziale "inwestycje ukończone",podobnie Stryków-Tuszyn czy Pyrzowice-Częstochowa.Wyszlo natomiast tak że żadnych z tych inwestycji nawet nie przygotowali do realizacji aby następcy mieli trochę łatwiej.
motrs no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2016, 08:10 AM   #2277
kdpy
Registered User

Likes (Received): 294

Quote:
Originally Posted by michalzbrzezin View Post
@Kdpy - tzn jak dużo lepiej od budowy S6? przez to że a1 bedzie budowana z kfd to inne drogi jak s6 dostaną po tyłku.
Zamiast kilku miliardów na S6 nic nie wydadzą, więc nic nie zmarnują
Obawiam się, że kasa pójdzie na co innego niż A1

Jak ktoś uważa że PO i PIS rządzą tak samo to proszę popatrzeć na ilość przetargów rozpisanych w 2015 i 2016 roku

Last edited by kdpy; November 25th, 2016 at 08:16 AM.
kdpy no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2016, 08:18 AM   #2278
bewu1
Registered User

Likes (Received): 1633

Quote:
Originally Posted by motrs View Post
Ja tylko przypomnę że gdyby pisowski program budowy dróg i autostrad z roku 2006 był warty więcej niż papier na ktorym go spisano to ten wątek od 6 lat lat powinien znajdować się w dziale "inwestycje ukończone",podobnie Stryków-Tuszyn czy Pyrzowice-Częstochowa.Wyszlo natomiast tak że żadnych z tych inwestycji nawet nie przygotowali do realizacji aby następcy mieli trochę łatwiej.
Dla wątpiących w prawdziwość tych słów, polecam sprawdzenie ile miała kosztować A1 na odcinku Gdańsk - Toruń przed uchyleniem koncesji przez rząd PIS & koalicjanci, a ile faktycznie kosztował ten odcinek budowany kilka lat później.
bewu1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 25th, 2016, 08:21 AM   #2279
jmigna
Registered User

1. Masz rację, ale warto zauważyć, że gdyby nie pozytywnie domknięte negocjacje z tamtej perspektywy unijnej (chyba 60 mld EUR dla strukturalnych i spójności), to następcy nie mieliby z czego budować

2. Możesz trochę*rozwinąć to, o czym piszesz odnosnie PBDKiA z 2006? Po prostu nie mam wiedzy w tym temacie i nie wiem z czego wynikały problemy?

Quote:
Originally Posted by motrs View Post
Old November 25th, 2016, 08:37 AM   #2280
jmigna
Registered User

Porównywać rok wyborczy partii rządzącej z pierwszym rokiem po objęciu władzy?

Chyba zawsze i wszędzie na świecie rezultat będzie oczywisty

Trzebaby wypisać wszystkie działania podjęte przez jednych i drugich w ciągu x miesięcy po przejęciu rządów

Quote:
Originally Posted by kdpy View Post
Zamiast kilku miliardów na S6 nic nie wydadzą, więc nic nie zmarnują
Obawiam się, że kasa pójdzie na co innego niż A1

Jak ktoś uważa że PO i PIS rządzą tak samo to proszę popatrzeć na ilość przetargów rozpisanych w 2015 i 2016 roku

Reply

Tags
łódź, łódzkie, śląskie, a-1, autostrada-a1, częstochowa, e75, gierkówka, kłobuck, pyrzowice

Thread Tools

Posting Rules