search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 27th, 2012, 02:06 PM   #1041
cracko
BANNED

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post

Na czym polega jego lepszość? Że jedno duże miasto (Toruń) zostaje odcięte S10 w kierunku Szczecina i S5 w kierunku Poznania?
Jako moderator mógłbyś dawać przykład innym i czytać w całości posty, które komentujesz. Napisałem, że należy wybudować również S10 do Torunia, odcinek który będzie tani jak ktoś tu słusznie zauważył).
cracko no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 27th, 2012, 02:57 PM   #1042
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by Din Sevenn View Post
Troska o dostęp Inowrocławia do eSki brała się pewnie z terminowości projektowania i budowy dróg w Polsce - skoro S25 nie doczekamy się nigdy, to może choć zmieńmy przebieg S10.
Jeżeli dla S10 w dotychczasowym przebiegu termin wynosi "za wiele lat", a termin dla powstania S25 (czy czegoś równoważnego S25) brzmi "nigdy", to ten ostatni termin należy wyznaczyć dla przesuniętej S10.

Jednym z kluczowych argumentów za przyspieszeniem budowy S10 jest to, że będzie stanowiła dogodne połączenie Bydgoszczy z Toruniem. Jeżeli ktoś chce budować S10 omijającą Toruń, to tak naprawdę nie zależy mu w ogóle na powstaniu tej drogi. To samo dotyczy zresztą wszystkich dróg A/S. One mają łączyć duże miasta.

Quote:
Originally Posted by cracko View Post
Jako moderator mógłbyś dawać przykład innym i czytać w całości posty, które komentujesz. Napisałem, że należy wybudować również S10 do Torunia, odcinek który będzie tani jak ktoś tu słusznie zauważył).
Przy założeniu, że powstałby również fragment Bydgoszcz-Toruń każdy by na tam skorzystał. Toruń miałby połączenie z tą trasą przez A1 więc nic na tym nie traci a dzięki temu zyskujemy trasę Bydgoszcz-Inowrocław (z obwodnicą, na które bez tego wariantu będzie trzeba czekać pewnie ze 40lat).

Jeżeli przesuwamy S10 w kierunki Inowrocławia, to jak ma powstać fragment S10 Bydgoszcz-Toruń? Zygzakiem? To w ogóle bez sensu.

Na forum istnieją wątki ogólne:
Dlaczego skasowano mojego posta w dziale drogowym
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Ogłoszono program budowy dróg
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Odwołano ministra

Nie zaśmiecaj takimi sprawami wątków dotyczących poszczególnych inwestycji.

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (
).
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2012, 03:00 PM   #1043
SSC Fan
Kibic z dala

SSC Fan's Avatar

Likes (Received): 49

Quote:
Originally Posted by Omen X View Post
Śmiem podejrzewać, że budowa S10 między Toruniem a Bydgoszczą w śladzie istniejącej dk10, będzie chyba najtańszą i najłatwiejsza do zrealizowania ekspresówką w kraju...
Zgadzam się z tym i jednocześnie powiem, że jestem dość mocno zdziwiony, że to jeszcze nie miało miejsca. Poprawcie mnie, jednak o ile dobrze pamiętam, ten odcinek jest stosunkowo nowy. Pamiętam, ze po raz pierwszy jechałem nim jesienią 2006 i droga ta była finansowana ze środków unijnych. Dlaczego więc już wtedy nie pomyślano o esce w tym miejscu?
SSC Fan no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2012, 03:29 PM   #1044
novax
Registered User

novax's Avatar

Koledzy, ostatni raz do Bydgoszczy jechałem od strony Torunia jakieś 6 lat temu i pamiętam, że jechałem po trasie która była przygotowana pod wybudowanie drugiej jezdni (wycięte drzewa, obiekty z rezerwą pod drugą jezdnię itp.). Trasa miała całkiem niezłą nawierzchnię, a przynajmniej tak ją zapamiętałem (jechałem od strony Włocławka). Czy to był właśnie ten odcinek DK10 między Toruniem a Bydgoszczą o którym mówicie? Już wtedy byłem pewien, że druga jezdnia pojawi się tam "na dniach". Niestety było to na tyle dawno, że nie pamiętam czy to w ogóle była DK10, możecie mnie oświecić?
novax no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2012, 03:36 PM   #1045
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

To jechałeś południową obwodnicą Torunia.

Pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą jest jedna jezdnia, wtedy jeszcze bez utwardzonego pobocza, z jednopoziomowymi skrzyżowaniami.

Odwołano ministra

).
Old June 27th, 2012, 04:58 PM   #1046
cracko
BANNED

Quote:
Jeżeli przesuwamy S10 w kierunki Inowrocławia, to jak ma powstać fragment S10 Bydgoszcz-Toruń? Zygzakiem? To w ogóle bez sensu.
Kwestia oznaczenia. Po co tak wszystko komplikujesz? S10 Szczeciń-Toruń, S25 Bdg-Ino, S62 Ino-NDM. Może być nawet S23453. Nie wiem w czym problem
cracko no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2012, 06:13 PM   #1047
mapmen
Mordo solare

mapmen's Avatar

Likes (Received): 90

Quote:
Śmiem podejrzewać, że budowa S10 między Toruniem a Bydgoszczą w śladzie istniejącej dk10, będzie chyba najtańszą i najłatwiejsza do zrealizowania ekspresówką w kraju. Niewielka ilość obiektów inżynierskich, niemal brak terenów zabudowanych, brak problemów z wykupami gruntów, na całej trasie piasek, itd. Wystarczy wyciąć las, postawić kilka wiaduktów, zniwelować teren i lać asfalt.
Co do pozostałych atutów przebiegu S10 przez Toruń, to niewątpliwie most autostradowy i poligonówka, do wykorzystania.
Pójście w śladzie to najgorsza opcja z możliwych. Wymaga korekt sporej częsci łuków a na terenie kuj-pom bezpośrednio przy jezdni jest wiele wiosek. A budowa drogi wcale nie wygląda tak jak piszesz. Osobiście kibicuję opcji pomarańczowej.
mapmen no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2012, 09:06 PM   #1048
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by cracko View Post
S62 Ino-NDM.
To jeszcze pytanie, czy uwzględniłeś w swoich rozważaniach, że już buduje się A1 z Torunia do Włocławka? Kto zapałci za dublowanie dróg Bydgoszcz-Toruń-Włocławek i Bydgoszcz-Inowrocław-Włocławek? Kto będzie jeździł tą drugą trasą, jeśli drogi ekspresowe będą płatne?

Jedynym, co można rozważać w wypadku S10, to:
- puszczenie jej na odcinku Lipno - Góra na południe od obecnego przebiegu, w celu przybliżenia do Płocka,
- przerwanie ciągłości S10 i wybudowanie jej od Włocławka przez Płock i dalej do Płońska albo Nowego Dworu Mazowieckiego.

Quote:
Originally Posted by mapmen View Post
Pójście w śladzie to najgorsza opcja z możliwych. Wymaga korekt sporej częsci łuków a na terenie kuj-pom bezpośrednio przy jezdni jest wiele wiosek. A budowa drogi wcale nie wygląda tak jak piszesz. Osobiście kibicuję opcji pomarańczowej.
Ale on mówił o pójściu w śladzie na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Tam akurat jest niewiele do zrobienia i niewiele wiosek do ominięcia.
Old June 28th, 2012, 07:17 AM   #1049
Omen X
Registered User

Likes (Received): 150

Quote:
Originally Posted by mapmen View Post
Pisałem o odcinku Toruń - Bydgoszcz, a tam jedyna większa wioska to Cierpice. Przyłubie i Solec omija bokiem.
Co do budowy, to oczywiście uprościłem. Ale wystarczy dobudować nową nitkę obok istniejącej, a potem przenieść ruch na nową i starą przebudować do standardu.

Co do odcinka na wschód od Torunia, to również jestem za pomarańczową, choć nie wiem po co Czernikowo obchodzą od północy?
Omen X no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2012, 08:39 AM   #1050
Palatek
Registered User

Likes (Received): 12

Quote:

Pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą jest jedna jezdnia, wtedy jeszcze bez utwardzonego pobocza, z jednopoziomowymi skrzyżowaniami.
Jako osoba jeżdżąca tamtędy muszę sprostować. NADAL bez utwardzonych poboczy (o ile żwir to tak jak myślę jednak nie jest utwardzenie - a poza tym ma szerokość ok. 0,5m).

Utwardzone pobocza ma jedynie krótki kawałek oficjalnej S10 (ja bym oceniał na 3-4km) od Czerniewic w stronę Bydgoszczy i tam faktycznie są obiekty gotowe na drugi pas i jest wyczyszczony teren, więc ten fragment to kwestia wyrównania ziemi i wylania asfaltu, ale dalej w stronę Bydzi jest dużo pagórków i ostrych zakrętów a poza tym ok. 10 skrzyżowań, więc nie wiem czy koszt S-ki będzie tak niski, bo trzeba prostować trasę - spore wyręby lasu, zbudować najmniej 2 węzły (w Bydgoszczy z Nowotoruńską i węzeł dla Solca - choć przydałyby się dwa - Solec Wschód i Solec Zachód)
Palatek no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2012, 10:07 AM   #1051
Omen X
Registered User

Likes (Received): 150

Do tego jeszcze węzeł w Cierpicach na przecięciu DW. Wiadukty kolejowe i przejścia dla zwierząt, itd. Ale takie kwiatki są na wszystkich S-kach. Więc tego typu kosztów się nie uniknie.

Jednak, to co znacząco potania inwestycję w tej lokalizacji to brak problemów w wykupami gruntów i odszkodowaniami. Ponad to 1/2 potrzebnych gruntów już jest we władaniu GDDKiA. W przypadku nowej lokalizacji całość gruntów trzeba pozyskać od nowa, a w przypadku opcji przez Inowrocław (jak ktoś zapodał) byłby to w dużej mierze grunty prywatne.
Raczej nie powinno być żadnych protestów okolicznych mieszkańców, bo takich niemal nie ma. Nie trzeba stawiać ekranów akustycznych.

Ogólnie duże oszczędności byłyby na etapie przygotowania inwestycji.

W ogóle zmiany przebiegu S-ki na odcinku Toruń Bydgoszcz uważam za bezzasadne, a opcja Byd. - Ino.- Wło, z nowym mostem przez Wisłę, to już w ogóle abstrakcja
Omen X no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2012, 10:08 AM   #1052
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by Palatek View Post
Jako osoba jeżdżąca tamtędy muszę sprostować. NADAL bez utwardzonych poboczy
Jechałem tam 4 czy 5 lat temu, w czasie przebudowy, dlatego nie wiem, co ostatecznie zrobiono.

Quote:
dalej w stronę Bydzi jest dużo pagórków i ostrych zakrętów a poza tym ok. 10 skrzyżowań, więc nie wiem czy koszt S-ki będzie tak niski, bo trzeba prostować trasę - spore wyręby lasu, zbudować najmniej 2 węzły (w Bydgoszczy z Nowotoruńską i węzeł dla Solca - choć przydałyby się dwa - Solec Wschód i Solec Zachód)
To jest i tak mniej roboty, niż wytyczenie całkiem nowego szlaku. Łatwiej wygładzić łuk, niż zbudować nowy łuk i nową prostą. A węzły i tak trzeba zbudować.

Najważniejsza rzecz to nie pozwolić dordze obrosnąć osadami, domami, hurtowniami itd., bo to znacznie podwyższyłoby koszty późniejszej rozbudowy do S (jezdnie serwsowe, ekrany, być może całkiem nowe fragmenty drogi). Trzeba się spieszyć, bo Solec się rozrasta i już zaczyna dochodzić do obwodnicy.

Połączenie Stryszka z Małą Nieszawką ma 41 km, czyli kosztowałoby około 1 mld złotych.

Odwołano ministra

).

Last edited by pmaciej7; June 28th, 2012 at 10:18 AM.
Old June 28th, 2012, 10:15 AM   #1053
bewu1
Registered User

Likes (Received): 1225

Pytanie jest, czy faktycznie natężenie ruchu na dzisiaj wymaga przebudowy DK-10 Stryszek-M.Nieszawka na S-10 (jedzie się przez las, nie ma miejscowości). Między Bydgoszczą a Toruniem jest droga DK-80 po drugiej stronie Wisły, która w ruchu lokalnym jest nawet bardziej obciążona. Na dziś, ważniejsze jest wybudowanie nowego wyjścia w korytarzu DK-10 z Torunia na wschód (20-30 kilometrów od Torunia).
bewu1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 28th, 2012, 10:35 AM   #1054
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Większe obciążenie DK80 wynika z tego, że dojazd do DK10 jest mało wygodny, zwłaszcza w Toruniu. Do tego przejazd centrum-centrum przez DK80 jest kilometrowo krótszy.

Gdyby poprawić jakość DK10 rozbudowując ją do S, a także wybudować w Toruniu dwukilometrowy łącznik od nowego mostu do S10 przez węzeł Piaski (propozycja Torrra), część ruchu z DK80 przeniosłaby się na S10. Niewykluczone, że może nawet udałoby się odwrócić proporcje (13.700:8.500).

Odwołano ministra

).
Old June 28th, 2012, 11:35 AM   #1055
mapmen
Mordo solare

mapmen's Avatar

Likes (Received): 90

Quote:
Pisałem o odcinku Toruń - Bydgoszcz, a tam jedyna większa wioska to Cierpice. Przyłubie i Solec omija bokiem.
A to przepraszam, źle zrozumiałem o jaki odcinek chodzi.

Quote:
Originally Posted by Palatek View Post
Utwardzone pobocza ma jedynie krótki kawałek oficjalnej S10 (ja bym oceniał na 3-4km) od Czerniewic w stronę Bydgoszczy i tam faktycznie są obiekty gotowe na drugi pas i jest wyczyszczony teren, więc ten fragment to kwestia wyrównania ziemi i wylania asfaltu,
Kilometrów jest 11

Quote:
Originally Posted by bewu1 View Post
Na dziś, ważniejsze jest wybudowanie nowego wyjścia w korytarzu DK-10 z Torunia na wschód (20-30 kilometrów od Torunia).
W pełni sie z tym zgadzam. W wariancie pomarańczowym można by uznać, że do węzła Obrowo
mapmen no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2012, 02:29 PM   #1056
wojk
Registered User

wojk's Avatar

Likes (Received): 143

Quote:
Originally Posted by bewu1 View Post
Pytanie jest, czy faktycznie natężenie ruchu na dzisiaj wymaga przebudowy DK-10 Stryszek-M.Nieszawka na S-10 (jedzie się przez las, nie ma miejscowości). Między Bydgoszczą a Toruniem jest droga DK-80 po drugiej stronie Wisły, która w ruchu lokalnym jest nawet bardziej obciążona. Na dziś, ważniejsze jest wybudowanie nowego wyjścia w korytarzu DK-10 z Torunia na wschód (20-30 kilometrów od Torunia).
Absolutnie się zgadzam - na odcinku Toruń - Lubicz -Obrowo codziennie do pracy dojeżdża samochodami prywatnymi prawie 12 tys. osób (wg danych z badań gminy Lubicz). W piątki regularne megakorki w Lubiczu Dolnym i Górnym...
wojk no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 11:34 AM   #1057
simon_says
Registered User

Likes (Received): 107

Koledzy, orientujecie się o co chodzi z frezowaniem asfaltu w kilku miejscach na DK10 pomiędzy Toruniem a Sierpcem (mniej więcej)?
simon_says no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 12:06 PM   #1058
Pecel
Registered User

Likes (Received): 1181

Wydaje się, że:

„Wzmocnienie nawierzchni drogi krajowej nr 10 na 4 odcinkach tj. od km 340+675 do km 342+000, od km 349+040 do km 350+070, od km 358+500 do km 359+500, od km 372+000 do km 372+800 w celu usunięcia wad w ramach zadania: Rekonstrukcja nawierzchni (rozbudowa i wzmocnienie) drogi krajowej nr 10 na odcinku Toruń (Dobrzejewice) – Blinno (gr. woj. mazowieckiego) od km 325+965 do km 377+256. Etap II odcinek Wawrzonkowo - Blinno (powiat lipnowski) od km 340+675,05 do km 377+071,50” polegające na remoncie konstrukcji nawierzchni (naprawa spękań podłużnych) drogi krajowej nr 10 na odcinku od km 340+675,05 do km 377+071,50”.
Pecel no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2012, 06:02 AM   #1059
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
02-08-2012

Strabag poprawia po BUNTE na dk 10. GDDKiA wstrzymała płatność dla pierwotnego wykonawcy.

Utrudnienia na drodze krajowej nr 10 pomiędzy Toruniem a Wawrzonkowem w powiecie lipnowskim wynikają z konieczności poprawienia robót wykonanych przez pierwotnego wykonawcę modernizacji tej trasy. Firma Johann Bunte nie wywiązała się z kontraktu podpisanego z GDDKiA na rozbudowę i wzmocnienie nawierzchni drogi. Nieprawidłowości wykryło laboratorium GDDKiA. Wyniki badań grubości warstw bitumicznych okazały się niezgodne z wymaganiami kontraktu, na kilku odcinkach drogi występował też brak nośności zmęczeniowej. W związku z tym GDDKiA wstrzymała płatność dla pierwotnego wykonawcy i podpisała umowę z firmą Strabag, która poprawi nawierzchnię po firmie Bunte. Prace wykonane przez firmę Strabag zostaną pokryte ze środków wstrzymanych do wypłaty na rzecz Johann Bunte. Planowany termin zakończenia robót to 17 sierpnia 2012.

Nieprawidłowości wykryto na odcinkach: od km 340+675 do km 342+000, od km 349+040 do km 350+070, od km 358+500 do km 359+500, od km 372+000 do km 372+800.

Prace na wyżej wymienionych odcinkach zostały wykonane niezgodnie z wymogami kontraktowymi. Kontrakt z BUNTE przewidywał wzmocnienie konstrukcji nawierzchni, która finalnie powinna posiadać nośność odpowiadającą naciskom 115 kN/oś.

Badania laboratoryjne zrealizowane w czasie modernizacji dk 10 zostały wykonane w ramach systemowej kontroli jakości prowadzonej przez laboratoria GDDKIA.
Źródło : GDDKiA Centrala

...........................
............................

.................................
......................................................
los77 no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2012, 09:03 PM   #1060
zibis
Registered User

Likes (Received): 1

Minie niedużo czasu a trzeba będzie robić kolejne "poprawki", nie mówiąc już o tym co jest partactwem a nie nosi znamion "niezgodności z wymaganiami kontraktu", patrz-> fale dunaju przed Karnkowem jadąc od strony Warszawy i w paru innych miejscach. Jeśli firma nie potrafi równo asfaltu położyć to co mówić o zachowaniu parametrów nośnych drogi? Nie wiem czy wśród wymienionych 4 odcinków do poprawy jest ten przed Kikołem od strony Lipna, gdzie jadąc trzeba rozluźnić szczękę żeby zębów nie stracić. Mimo jego, zdaje się zeszłorocznego poprawiania droga wygląda fatalnie.

Czy ktokolwiek liczy koszty w postaci utrudnień dla kierowców jakie spowodowane są nieuzasadnionymi utrudnieniami na drodze? Czy ta "systemowa kontroli jakości prowadzonej przez laboratoria GDDKIA" została wykonana naście miesięcy po oddaniu drogi? Nie można tego sprawdzać na bieżąco, w trakcie trwania inwestycji? Ile jeszcze będzie takich poprawek w najbliższych latach wynikających z "kolejnych systemowych kontroli" i wynikających z tego "niezgodności z wymaganiami kontraktu"?

Gdyby kierowcy zechcieli skorzystać z instutucji pozwu zbiorowego to kto powinien być po tej drugiej stronie? Bunte czy GDDKIA? Okres wakacyjny w pełni, ruch z Warszawy do A1 przez DK10 wzmożony. Trochę się chyba znajdzie chętnych, którym można wręczyć ulotkę na jednym z whadełek, co, jak i gdzie trzeba napisać aby się przyłączyć do tłumu niezadowolonych.

Pozytywną zaś informacją jest to, że to STRABAG będzie naprawiał. Patrząc na odcinki, które budowali mamy podstawę do optymizmu. Z drugiej strony szkoda, że GDDKIA nie rozpisała kontraktu na naprawę całego odcinka, które BUNTE budowało, pomęczylibyśmy się kolejny rok czy dwa ale byłby spokój na lata.
zibis no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bydgoszcz, dk10, droga ekspresowa, ekspresówka-s10, kujawsko-pomorskie, piła, stargard, toruń, wałcz, warszawa, zachodniopomorskie

Thread Tools

Posting Rules