search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Zrakoplovstvo

Zrakoplovstvo Aviation

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 9th, 2017, 10:05 PM   #1961
Splitsky
Registered User

Likes (Received): 1037

Quote:
Originally Posted by micika View Post
Bez ulaženja u diskusiju, ali ne može se znati tačna popunjenost kabine na osnovu raspoloživosti sedišta prilikom bukiranja, čekiranja online... Nije to tako jednostavno, neka sedišta će stajati kao zauzeta a u realnosti nisu (već samo ne mogu da se odaberu prilikom bukiranja ili čekiranja online).

Možda neka aviokompanija stvarno drži 100% realno stanje na svom seat planu, ali mi je teško da poverujem u to, a uz to znam (za sada) na desetine njih koje to ne rade (i legacy i LCC - npr. Wizzair za čiji se seat plan ljudi na SSC hvataju kao za sveto slovo popunjenosti kabine).
Kod nekih kompanija znam da su sjedala u exit rowu blokirana i daju se iskljucivo prilikom prijave na aerodromu jer u tom redu kao ne smiju sjedit određene skupine putnika.

Također kad sam kupovao preko Lufthansine stranice kartu za let koji je bio operated by TAP nisam mogao birat sjedalo. Tako da mislim da nisu obuhvaćena ni sjedala koja nisu odabrana tj ako netko prilikom rezervacije iz bilo kakvog razloga ne odabere neko sjedalo.

Znas li jos za neka sjedala koja se automatski blokiraju?
Splitsky no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 9th, 2017, 10:23 PM   #1962
ivicad
Registered User

ivicad's Avatar

Likes (Received): 377

Quote:
Originally Posted by Splitsky View Post
Kod nekih kompanija znam da su sjedala u exit rowu blokirana i daju se iskljucivo prilikom prijave na aerodromu jer u tom redu kao ne smiju sjedit određene skupine putnika.

Također kad sam kupovao preko Lufthansine stranice kartu za let koji je bio operated by TAP nisam mogao birat sjedalo. Tako da mislim da nisu obuhvaćena ni sjedala koja nisu odabrana tj ako netko prilikom rezervacije iz bilo kakvog razloga ne odabere neko sjedalo.

Kod izlaza za nuždu ne smiju sjediti djeca, starije osobe, invalidne osobe
i sl. jer se od onih koji tu sjede očekuje pomoć kabinskom osoblju kod izlaza u nuždi. E sad, kad se karta kupuje u agenciji koja ima uhodanu i dugogodišnju suradnju s avio-kompanijom onda se to "zanemari". Na letu za New York sjedio sam na tom mjestu a pored mene dijete od 14 g. Ja sam to sjedalo nažicao jer sam se vadio na visinu (skoro 2 m). Da ima mjesta - ima. ;-)
ivicad no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 10:09 AM   #1963
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

Likes (Received): 3327

Quote:
Originally Posted by Splitsky View Post

ta sjedala su neki počeli prodavati po višoj cijeni (ne znam je li to Economy Premium ili jednostavno puknu naknadu za ta sjedala, ali viđao sam)
Old August 10th, 2017, 11:25 AM   #1964
Splitsky
Registered User

Likes (Received): 1037

Quote:
Originally Posted by ivicad View Post
Kod izlaza za nuždu ne smiju sjediti djeca, starije osobe, invalidne osobe
i sl. jer se od onih koji tu sjede očekuje pomoć kabinskom osoblju kod izlaza u nuždi. E sad, kad se karta kupuje u agenciji koja ima uhodanu i dugogodišnju suradnju s avio-kompanijom onda se to "zanemari". Na letu za New York sjedio sam na tom mjestu a pored mene dijete od 14 g. Ja sam to sjedalo nažicao jer sam se vadio na visinu (skoro 2 m). Da ima mjesta - ima. ;-)
Ne treba se ni veza imat. Ja sam imao 15 kad sam prvi put letio i dobio sam to mjesto. Također da ti je veza u agenciji dala to mjesto nekako i da ne ispunjavaš uvjete za to mjesto stjuardesa bi te uredno premjestila. Prije određen broj godina su check in agenti u Croatiji stavili nekoga sa posebnim potrebama u taj red i stjuardesa je trazila premještaj i izbio je skandal uglavnom tu obitelj je policija udaljila iz aviona.

Quote:
Originally Posted by x-type View Post
ta sjedala su neki počeli prodavati po višoj cijeni (ne znam je li to Economy Premium ili jednostavno puknu naknadu za ta sjedala, ali viđao sam)
Mislim da su to LCC kompanije.

Sto se tice vas dušebrižnika za hrvatski jezik samo cu rec da ste se sad našli glumit "snagatore" pred micikom koji je stvarno ok i ima dobre namjere a kad neki ciljano provociraju onda vas ni cut ni vidjet nego ja moram rješavat probleme. .

Splitsky no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 01:26 PM   #1965
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

mm, ne, ne govorim o LCC-ima. znam da oni znaju staviti posebnu naknadu za to.
kod nekog od najvećih sam vidio (KLM, AF, BA, LH).
Old August 10th, 2017, 03:18 PM   #1966
ivicad
Registered User

ivicad's Avatar

Loša fotka, ali samo da pokažem kako izgleda kad skoro dvometraš
ispruži noge u tom prostoru.

(Air France A380 / Premium Economy)

krvaricp liked this post
Old August 10th, 2017, 04:32 PM   #1967
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

jesu li Premium Economy samo ta sjedala kod izlaza, ili su na A380 još negdje postavljena?
Old August 10th, 2017, 04:51 PM   #1968
Somnifer
Registered User

Somnifer's Avatar

Likes (Received): 20

Quote:
Originally Posted by x-type View Post
jesu li Premium Economy samo ta sjedala kod izlaza, ili su na A380 još negdje postavljena?
Na katu u AF A380:

Somnifer no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 05:13 PM   #1969
micika
SkyTeam member

micika's Avatar

Premium Economy klasa je proizvod krize 2008. godine i to je uglavnom osobina legacy a ne LCC. I to skoro isključivo na long-haul rutama. Izbacivanje prve klase je iz istog razloga (krize). Na prste dve ruke se mogu nabrojati aviokompanije koje i dalje imaju prvu klasu (MEB3, LH, AF, CA...).

U principu rezultat krize je bio drastično smanjenje tražnje u premijum klasama, a premijum ekonomska je nastala kao balans - veći komfor od ekonomske, jeftinije dosta od biznis i dovoljan broj ljudi koji su bili spremni da je plate.

AF i KL su, na primer, usaglasile proizvod što se tiče Economy Premium (KL je skroz izbacio prvu iz 744, pa ima biznis na oba sprata) dok je Air France zadržao La Premier (prvu) čisto zbog prestiža (mislim da na istoj gube pare). Uglavnom je economy premium odmah iza business kabine, ispred ekonomske. Ista sedišta kao ekonomska samo sa više mesta za noge i ramena, uy veći izbor hrane i pića.

PS. Pardon my Croatian, ne živim u istoj od druge godine života tako da nemam sa kim ni da ga pričam.
micika no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 05:48 PM   #1970
stipoooz
Registered User

stipoooz's Avatar

Likes (Received): 126

Evo jedna vijest što se tiče carga.

http://www.poslovni.hr/hrvatska/na-t...prometa-330963

Vedran X liked this post
stipoooz no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 06:40 PM   #1971
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

kad smo kod carga, koliko često DHL i MNG slijeću?
Old August 10th, 2017, 07:28 PM   #1972
ivicad
Registered User

ivicad's Avatar

Quote:
Originally Posted by Somnifer View Post
Na katu u AF A380:

Na katu je daleko ugodnije nego dolje.
Manji i intimniji prostor.
Naša sjedala su bila ova dva zelena K i L
u 81. redu.
Old August 11th, 2017, 01:56 PM   #1973
pikoc89
Registered User

pikoc89's Avatar

Likes (Received): 296

Lufthansa dodadno naplacuje exit row sjedista(bar na prekoocenskim letovima), valjda zbog vise mjesta za noge. Lufthansa ponekad naplacuje cak i biranje sjedista.
Americki carrieri na reginalnim linijama (tipa Charlotte-Atlanta, Atlanta-Pittsburgh na Delti) ne naplacuju dodatno exit row sjedista ali kao i Luftić, United naplacuje exit row dodatno.

Premium economy je sto je prije 20 godina bio business. Najcesce imate sira sjedala, veci nagib, vise mjesta za nogice a ponekad i oslonac za noge.
Business je danas sto je nekad bila prva klasa-danas prakticki sve medium i long haul business klase imaju lay flat krevete, i skoro pola prijevoznika ima aisle access za business.

Prva klasa zauzima previse mjesta, jer to su u principu suitovi koje samo mogu financirati šeici i ostali ti...

Insider2012 liked this post
pikoc89 no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 11:55 PM   #1974
zagreb123
Registered User

Likes (Received): 15

Sto je sa MNG-om...
Vec dosta puta nisu sletili u ZAG nego su samo produzili prema CDG ukljucujuci i danas...
zagreb123 no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2017, 01:43 PM   #1975
dununur
Registered User

Likes (Received): 30

Prenosi EX-YU da airBaltic od idućeg ljetnog reda letanja uvodi RIX-SPU.
http://www.exyuaviation.com/2017/08/...t-service.html

Već lete za DBV, RJK i sad evo od iduće godine i za SPU (sezonski). Nadam se da će jednom uvesti year round za ZAG, da više ne moram gore putovati via Istanbul (često najjeftnija opcija, ali ne i najbrža).

xyz Split liked this post
dununur no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2017, 09:29 PM   #1976
Sova77
Per ardua ad nauseam

Sova77's Avatar

Likes (Received): 50

Zašto je u nedjelju jutarnji Istanbul sparkan na E2? Da se putnici osim predivnosti rešetkaste konstrukcije stepenica dodatno nadive cijeloj dužini prednjice novog terminala iz busa te još dijelu JZ fasade?
Sova77 no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 04:45 PM   #1977
passat1717
ZAG-DMK

passat1717's Avatar

Likes (Received): 11491

Izgleda Brussels Airlines nedjeljom pojačao na A320 Nadam se da će tijekom zime ostati na airbusu i 5pw. Iako lako moguće da su većinu putnika preuzeli od CA što i nije tako bajno.

Također vidim i da Swiss (u svojih sramotnih par frekvencija tjedno) ovih dana ubacuje A319 i A320.

renco liked this post
passat1717 no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 05:04 PM   #1978
Somnifer
Registered User

Somnifer's Avatar

Likes (Received): 20

Neki dan kad sam išao Croatia je bila puna na toj liniji

renco, Croatia2020 liked this post
Somnifer no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 05:13 PM   #1979
stipoooz
Registered User

stipoooz's Avatar

Likes (Received): 126

Kaže mi kolega, djelatnik na aerodromu, da je Emirates pun u dolascima I odlascima.

bTech, passat1717, gti150, renco, Croatia2020 liked this post
stipoooz no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules