daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 10th, 2012, 09:05 AM   #1801
budrom
BANNED

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
Pai nu se rectifica, ca intersectia de la Eroilor tot nedivelata e (in termeni rutieri). Se imbunatateste daca se elimina trenurile vechi de pe retea, insa frecventa nu va fi niciodata la fel de buna ca pe M2.
ce bine ca M5 va trece pe sub M1/M3, la Eroilor!

ieri am trecut pe la valea ialomitei, inca se circula,
doreii tehnologica erau la munca, lucrau la noul traseu radet + pregatirea cofrarii peretelui de exterior si pe partea stanga, cum mergi spre v oltului.
pe stalpi inca exista lumina si ...cablurile (astea, oricum nu vor fi recuperate de cablisti), dar nu mai exsita nicio retea de troleu.
la brancusi inca nicio miscare (copacii taiati si ceva deviere circulatie pregatita, la raul doamnei nimic (doar copacii taiati)
la romancierilor copacii, o parte din ei.

peste tot trebuia mutata reteaua radet-ului, inainte de venirea frigului, desigur...se putea sapa si pe langa ea..
s-a stat degeaba, toata vara si toamna...
stie cineva, firmele au primit banii din contracte?

Last edited by budrom; February 10th, 2012 at 09:12 AM.
budrom no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old February 10th, 2012, 09:20 AM   #1802
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

Nu stiu exact, dar in proiect scrie ca e complet subteran. La CB nu ar avea unde sa iasa la suprafata, din lipsa de spatiu.
Old February 10th, 2012, 02:15 PM   #1803
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

Indiferent cum este prevazut sa circule metroul pe M5(pe 'sus' ar putea fi doar dupa statia 1Mai si paralel cu DN1), importante sunt locurile de parcare din afara orasului Bucuresti, acele P&R langa statiile respective si sper ca japonezii sau cine face azi proiectul respectiv sa le fi programat deja. Aceste P&R ar scuti Bucurestiul de mii de masini...-Ideea
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2012, 02:36 PM   #1804
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Apropos de chestiunea asta, credeti ca s-ar putea folosi o parte din parcarea (noua) de la Henri Coanda pentru un sistem P&R pentru cei care vin din zona Ilfov/Ploiesti? Practic, infrastructura exista deja (mai putin metroul).
Old February 10th, 2012, 04:00 PM   #1805
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Bineinteles, o idee f. buna, doar ca ar mai trebui construita cel putin inca o cladire pentru un numar mai mare de masini.

PS
practic pentru fiecare statie de metrou din orasul Otopeni ar trebui construita o cladire(sau subteran)o parcare P&R si presupun ca multi locuitori ai orasului Otopeni (si nu numai!)ar folosi aceste parcari(ei venind din cartierele mai indepartate cu masina personala - acolo unde nu exista un transport in comun dezvoltat
Old February 11th, 2012, 10:01 AM   #1806
budrom
BANNED

Quote:
Originally Posted by Goldmund View Post
Indiferent cum este prevazut sa circule metroul pe M5(pe 'sus' ar putea fi doar dupa statia 1Mai si paralel cu DN1), importante sunt locurile de parcare din afara orasului Bucuresti, acele P&R langa statiile respective si sper ca japonezii sau cine face azi proiectul respectiv sa le fi programat deja. Aceste P&R ar scuti Bucurestiul de mii de masini...-Ideea
Vorbesti aici despre M6, desigur.

Azi, exista un P&R functional, in Militari, la Pacii, situat oarecum in capul A1. Crezi ca-i ocupat?
Exista vreun meltean care are m5-ul (masina) si venit din bolintin, va parca si va cobori la M3?
NU.
Parcarea e GOALA, desi a fost inaugurata in iunie 2011.
Civilizatia ... e doar un cuvant, pe meleagurile dombovitene...
budrom no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2012, 10:09 AM   #1807
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Pentru ca nu se restrictioneaza parcarea in zona centrala. Nu merge doar cu morcovul trebuie si batul.

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2012, 11:35 AM   #1808
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 140

Pentru ca nu se restrictioneaza parcarea in zona centrala si mai ales pentru ca nu se PLATESTE parcarea in Bucuresti.

Ipoteticul "meltean" din Bolentin cu M5 , de care vorbeati mai devreme are de ales dintre
- a parca in parcarea din Militari si a da 1 leu pe ora deci vreo 10 lei intr-o zi + inca vreo 4 lei calatoria cu metroul si
- a merge pana in centru , a parca pe un trotuar GRATIS undeva pe o straduta la Romana , ghici ce va alege.

De asta eu am propus taxarea parcarii in tot Bucurestiul in functie de cerere , zona ;
Daca el stie ca in Militari la P&R e 1 leu pe ora , in zona Basarab (deci mai in centru ) e 2 lei pe ora iar la Romana -Universitate e 3-4 lei pe ora , in conditiile in care sta 10 ore pe zi (servici) eu sunt sigur ca isi va face si cel mai mare iubitor de masina altfel calculele . 10 RON vs 20 RON vs 40 RON pe zi
adica 200 RON vs 400 RON vs 800 RON pe luna

In situatia actuala are de ales dintre 200 RON pe luna in parcarea Park & Ride + metrou si 0 RON pe luna pe stradutele si trotuarele din jurul locului unde are el serviciu.
Si ne mai intrebam de ce ....
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2012, 01:46 PM   #1809
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 79

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
De asta eu am propus taxarea parcarii in tot Bucurestiul in functie de cerere , zona ...
+...si/sau in functie de ora. Adica, sa zicem, de la ora 7:00 pana la 18:30 sa fie x Lei, iar dupa 18:30 sa fie mai putin sau gratis. Tot ar fi o evolutie.
De fapt, acest sistem l-am vazut in foarte multe zone din Budapesta.
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2012, 02:03 PM   #1810
ViitorulPrimar
BANNED

ViitorulPrimar's Avatar

Sa vedem daca se aglomereaza metroul cand vor veni protestatari anti-acta azi la ora 17.
ViitorulPrimar no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2012, 06:44 PM   #1811
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Da, de M6 e vorba.(mersi pt. corectare)
Asa cred si eu, sistemul P&R isi va merita banii si va fi folosit in momentul in care politia isi va face datoria in Bucuresti si locurile de parcare in interiorul primului inel rutier(Mihai Bravu-etc)vor fi mult mai scumpe ca in prezent - e clar.
Old February 11th, 2012, 10:10 PM   #1812
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Quote:
Originally Posted by Goldmund View Post

Bineinteles, o idee f. buna, doar ca ar mai trebui construita cel putin inca o cladire pentru un numar mai mare de masini.

PS
practic pentru fiecare statie de metrou din orasul Otopeni ar trebui construita o cladire(sau subteran)o parcare P&R si presupun ca multi locuitori ai orasului Otopeni (si nu numai!)ar folosi aceste parcari(ei venind din cartierele mai indepartate cu masina personala - acolo unde nu exista un transport in comun dezvoltat
Asta ar fi solutia cea mai buna, hai sa-i zicem utopica. Culmea e ca chiar ar functia asa cum te ai astepta. Exista un flux echilibrat de oameni care circula cu/fara masini in zona Otopeni-Tunari , exista si un drum intre Tunari-Otopeni prevazut in viitoara alternativa pt CB care ar putea face parte din acest sistem. Nu am timp sa fac o harta, dar fluxul de calatori ar fi perfect adaptat pentru capacitatea viitoarelor statii din Otopeni, in sistemul P&R . Era bine daca aveau mai mult spatiu sa implementeze ca un mic HUB (bus,taxi, metro, rail)si toata lumea avea ocazia sa profite de un transport performant (cum vedem in afara) .

Practic si Tunari ar putea beneficia de transport cu metroul , si am o impresie vaga ca odata ce vor fi deschise publicului statiile, primariile din Otopeni si Tunari (poate si altele din zona) vor colabora sa faca un fel de "shuttle" service spre/inspre statiile de metrou. Deja au inceput sa apara primele semafoare in Otopeni (de necrezut) si cred ca in curand zona va incepe un intreg proces de urbanizare , si nu doar din cauza metroului

PS: Astia din suburbii isi scot masinile doar sa mearga la magazin, si cam atat. Majoritatea prefera o metoda mai rapida sa ajunga in centru, din cauza nebuniei de pe DN1 - nord.
Old February 11th, 2012, 10:38 PM   #1813
Dominatrix#1
Sadică

Dominatrix#1's Avatar

Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by budrom View Post
stie cineva, firmele au primit banii din contracte?
Nu numai atat, dar Astaldi a si primit un avans substantial. Sa vedem cum il justifica, fiindca in teren situatia nu sta prea bine...
Dominatrix#1 no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2012, 01:28 PM   #1814
alecu26
Registered User

Likes (Received): 850

pai eu tot asta zic de cateva luni incoace. Basca ca s-a facut si smecheria cu 22 luni la oferta si s-a semnat pe 30 de luni...sau pe cat s-o fi semnat.

Fiind bani buni si ieftini de la BEI chiar nu inteleg de ce nu se lucreaza mai ritmic.

PS: sigur i-si iau banii in mod constant. BEI nu prea face probleme la plata, atat vreme cat i se prezinta facturi, etc.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2012, 01:30 PM   #1815
alecu26
Registered User

Likes (Received): 850

http://www.zf.ro/eveniment/fmi-vrea-...uresti-9230659

eu zic ca si un pret al cartelei mai mare la metrou ar merge lejer.

cei care merg frecvent si chiar inteleg utilitatea metroului fata de masina personala nu vor renunta pentru cativa lei la el.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2012, 06:54 PM   #1816
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Si eu cred. Mai ales la cele de 2 si 10 calatorii.

Old February 13th, 2012, 07:05 PM   #1817
PaulFCB
BANNED

Likes (Received): 254

Asta ar fi o masura chiar proasta, cum adica sa-i motivam pe oameni sa nu foloseasca metroul cand ar trebui sa-i motivam sa-l folseasca cat mai mult?
PaulFCB no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2012, 07:12 PM   #1818
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Preturile sunt cam mici totusi. Sa poti traversa orasul de la nord la sud cu doar 2 lei (sau cat mai e)? Nu zic ca ar trebui implementat un sistem de tarifare zonala pana ce nu iese metroul din oras (i.e. M6/7), insa poate creste pretul.

Pana la urma banii aia tot se platesc, numai ca se platesc de la bugetul MT, deci din taxe.

Iar motivul pentru care am sugerat ca trebuie crescut pretul la cartele, si nu abonamente este pentru ca abonamentele sunt o metoda mai buna de a asigura controlul, plus o metoda de fidelizare.

Alte metode de scaderea cheltuielilor si cresterea veniturilor Metrorex:

1. Destiintarea casieriilor separate (in afara de ghereta de control) in afara de statiile speciale si inlocuite cu automate de vanzarea biletelor. (cu cat e o casierita platita, 2,000 de lei???)
2. Cresterea masiva a chiriilor spatiilor comerciale, pana ce numai magazine serioase rezista sa o plateasca (nu 3 bluze la 10,000).

Last edited by AndreiB; February 13th, 2012 at 07:18 PM.
Old February 13th, 2012, 07:17 PM   #1819
PaulFCB
BANNED

Likes (Received): 254

Pai sa elimine subventia la bilete Metrorex si RATB ca sa platim scump orice drum , probabil tu care nu stii cat mai e un bilet, nu te intereseaza asta .
PaulFCB no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2012, 07:21 PM   #1820
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Quote:
Originally Posted by PaulFCB
Pai sa elimine subventia la bilete Metrorex si RATB ca sa platim scump orice drum , probabil tu care nu stii cat mai e un bilet, nu te intereseaza asta .
Nu am zis sa elimine subventia, vezi mai sus. E un pic unfair acuzatia, eu vin in Bucuresti doar de sarbatori si nu tin minte cat costa exact o cartela de 2 calatorii. Tin minte insa ca abonamentul lunar era inainte de reforma 30 de lei ceea ce este mult prea putin.

Farebox recovery nu o sa fie niciodata suficient pentru a acoperi costurile, insa sistemul actual cu zeci de angajati platiti exorbitant de exemplu nu mi se pare sustenabil.

Reply

Thread Tools

Posting Rules