daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 17th, 2009, 11:31 PM   #1
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 850

[Bydgoszcz] Trasa Uniwersytecka [nazwa - hydepark]

DŁUGOŚĆ: 1578 m
KOSZT: 175 mln zł (Współfinansowane z UE)
WYMIARY MOSTU: na razie brak danych

Będzie to podobno jedyna w Europie przeprawa o krzyżujących się pylonach.

Quote:
Originally Posted by www.bydgoszcz.pl
Tak będzie wyglądała trasa z nowym mostem

Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy most nad Brdą. Trasą, będącą przedłużeniem obecnej ul. Ogińskiego, pojedziemy najpóźniej za trzy lata.

Trasa o długości 1,578 km przebiegać będzie w większości na obiektach inżynieryjnych (na estakadzie i moście przez Brdę). Będzie to ulica dwujezdniowa (po dwa pasy ruchu w każdą stronę). Zaczynać się będzie na ul. Wojska Polskiego (w pobliżu kościoła przy skrzyżowaniu z ul. Słowiańską). Dalej pobiegnie nad ulicą Toruńską, nad linią tramwajową biegnącą wzdłuż ul. Toruńskiej, nad terenem PKS-u oraz ul. Jagiellońską. Na wysokości ul. Sieńki trasa zejdzie do obecnego poziomu.

- To niezbędna dla układu komunikacyjnego w mieście inwestycja – podkreśla prezydent Konstanty Dombrowicz. – Projekt mostu to nowatorskie w kraju rozwiązanie, podobne konstrukcje są realizowane na świecie. Z pewnością będzie to kolejny, ładny i charakterystyczny punkt w mieście. Inwestycja realizowana będzie ze środków miejskich i unijnych. To kolejny przykład korzyści, jakie płyną z naszej obecności w Unii Europejskiej – mówi prezydent.

Na wysokości ul. Słowiańskiej zaprojektowano kładkę rowerowo-spacerową, którą będzie można zejść do ul. Toruńskiej. Oprócz węzłów końcowych, ważnym elementem projektowanej trasy będzie węzeł typu karo, w pobliżu dworca PKS, który umożliwi zjazd i wjazd na trasę z ul. Jagiellońskiej.

Głównym elementem projektowanego mostu przez Brdę jest pomost podwieszony do stalowej konstrukcji pylonu, o kształcie przenikających się podków, za pomocą lin występujących po obu stronach pomostu. Jezdnia znajdować się będzie ok. 11-14 m nad powierzchnią terenu.

Na trasie zaprojektowano cztery zatoki autobusowe. Docelowo po trasie przebiegać będą linie autobusowe nr 66 i 80.

Przy projektowaniu trasy wzięto pod uwagę również dalszą jej rozbudowę. W przyszłości jest przewidziane przedłużenie trasy do ul. Glinki i połączenie jej z drogą S5. Ponadto, zabezpieczono tereny przy ul. Toruńskiej tak, aby móc w dalszej przyszłości zbudować drugi (oprócz Jagiellońskiego) węzeł umożliwiający skomunikowanie trasy z obecną ulicą.

Inwestycja kosztować ma ok. 150-175 mln zł, przetarg na jej realizację zostanie ogłoszony na początku 2010 r.

Tak oto prezentować się będzie kładka biegnąca nad ul. Nowoogińskiego.

Quote:

POD TYM LINKIEM znajduje się natomiast mapa w formacie PDF, na której zaznaczony jest dokładny przebieg trasy. Uwaga plik ma ponad 5 mb!

Last edited by zonc; December 17th, 2009 at 11:54 PM.
zonc no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 18th, 2009, 12:00 AM   #2
marboro
marboro

Likes (Received): 342

Powtorze sie i powiem ze podobaja mi sie kladka jak i most. Oczywiscie mad mostem mozna zastanowic sie nad kolorem. Mam nadzieje ze pomyslano o iluminacji mostu. Marzy mi sie cos w tym stylu http://www.jonathans.me.uk/pod/chelsea_bridge.jpg
marboro no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 12:11 AM   #3
Jareckic
Registered User

Jareckic's Avatar

Likes (Received): 8

post merytoryczny
kładka nad Ogińskiego podoba mi się bardzo, most na Brdzie troszkę mniej ale i tak wielki plus, że nie jest belkowy fajnie, że trasa dostosowana jest do późniejszej dobudowy węzła Toruńska, fajne mogą być również widoki ze ścieżki pieszo-rowerowej ciągnącej się pod trasą na skarpie.
Chyba troszkę olano natężenia ruchu, bo brakuje mi w projekcie dodatkowego pasa ruchu do skrętu w lewo z Jagiellońskiej od strony Ronda Fordońskiego na most, moim zdaniem będą tworzyć się tam zatory, podobnie nie doceniono lewoskrętu z Wojska Polskiego od Ronda Kujawskiego na nowy most....szkoda by było, żeby nowa trasa od razu się korkowała...
Jareckic no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 12:26 AM   #4
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Quote:
Originally Posted by marboro View Post
Powtorze sie i powiem ze podobaja mi sie kladka jak i most. Oczywiscie mad mostem mozna zastanowic sie nad kolorem. Mam nadzieje ze pomyslano o iluminacji mostu. Marzy mi sie cos w tym stylu http://www.jonathans.me.uk/pod/chelsea_bridge.jpg
Bardzo podoba mi się ten styl oświetlania, ale ... czy w tym wypadku - most jest dość masywny - nie lepiej zastosować ciągłe światło (podobnie jak na Siekierkowskim)?

Co do kolorystyki - również jestem za jej zmianą. Ja jednak stawiam na wyrazistą czerwień - w końcu w okolicy sporo cegły.

Mistrz grafiki specjalnie dla Was:

a) Most czerwony (proZonc):

b) Most szary (proBakos):

Last edited by zonc; December 18th, 2009 at 12:34 AM.
zonc no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 12:33 AM   #5
Maciej_Bydgoszcz
BANNED

Likes (Received): 27

Oby tylko trasa spełniła swoje zadanie. Na pewno odciąży rondo Jagiellonów i Kujawską. Gdyby za jednym pociągnięciem przedłużono do ulicy Niziny to byłaby bajka. Może przetarg pozwoli na zaoszczędzenie kilkunastu milionów i byłyby pieniądze na połączenie z Nizinami?
PS. Ofensywa wyborcza Prezydenta rozpoczęła się. jak jeszcze wyjdzie AP to wybory wygrywa w cuglach.

Last edited by Maciej_Bydgoszcz; December 18th, 2009 at 12:38 AM.
Maciej_Bydgoszcz no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 12:51 AM   #6
Krzysztof II
PUT Poznań - Transport

Krzysztof II's Avatar

Likes (Received): 0

Czerwony wygląda najlepiej, co widać na wiadukcie obok stadionu miejskiego. Co do linii 66 to ciekawie, trasa będzie zmieniona?
Krzysztof II no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 02:19 AM   #7
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Likes (Received): 140

Byłbym za tym żeby przyciąć drzewa w okolicy tej kładki jak już powstanie - to będzie oprócz Wieży Ciśnień jeden z najlepszych punktów obserwacyjnych w mieście...Przyłączam się do opinii kolegi - jeżeli faktycznie brakuje skrętu w lewo z Jagiellońskiej z kierunku od ronda Fordońskiego to należałoby szybko to naprawić...
Old December 18th, 2009, 03:00 AM   #8
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Likes (Received): 60

Bez kitu...że to się Wam podoba to jestem w szoku...
Iron no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 08:03 AM   #9
Jareckic
Registered User

Jareckic's Avatar

Likes (Received): 8

Quote:
Originally Posted by ethanak View Post
Przyłączam się do opinii kolegi - jeżeli faktycznie brakuje skrętu w lewo z Jagiellońskiej z kierunku od ronda Fordońskiego to należałoby szybko to naprawić...
nie tyle brakuje, o ile pozostanie on w niezmienionej formie, a porównajmy długość lewoskrętów i liczbę pasów dla tej relacji na Rondzie Fordońskim lub przy Kazimierza Wielkiego oraz przy PKS`ie...
Jareckic no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 08:50 AM   #10
elfalcone
Bahnsicherungstechnik

Miejmy nadzieję, że ten plan jest poglądowy. Zarówno z powodu natężeń i lewoskrętu (chociaż zawsze można zrobić lewo | lewo+wprost | wprost+prawo), jak i też rezerwy na tramwaj, którą wg załączonego pdfa, szlag trafił
elfalcone no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 11:01 AM   #11
kolmatej
Registered User

Likes (Received): 387

Brak rezerwy pod tramwaj jest chyba celowy. Docelowo i tak powstanie połączenie tramwajowe Zbożowy Rynek-Rondo Kujawskie. Nowoogińskiego należy traktować jako wstęp do tego.
Old December 18th, 2009, 11:28 AM   #12
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 50

Mi się pylon nawet podoba. Niech lepiej zostanie zielony.
a_weirdo no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 11:39 AM   #13
shoomee
Registered User

Czy w związku z przebudową skrzyżowania Ogińskiego-Sieńki-Moniuszki planowane jest wyburzenie domu na rogu Ogińskiego-Moniuszki lub Torbydu ?
shoomee no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 12:09 PM   #14
elfalcone
Bahnsicherungstechnik

@kolmatej, bardziej chodziło mi o łącznik na Ogińskiego od Chodkiewicza do PKSu, który jest w planach rozbudowy, a tutaj widać go nie ma.
elfalcone no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 12:19 PM   #15
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 299

Quote:
Originally Posted by Iron View Post
Nie wszystkim, mi się nie podoba. Zastanawiam się też, jak uda im się zrobić tak zaokrąglone elementy.

BTW, dowiemy się kto jest autorem projektów mostu i kładki?
Phelot está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 12:32 PM   #16
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Quote:
Originally Posted by Maciej_Bydgoszcz View Post
Oby tylko trasa spełniła swoje zadanie. Na pewno odciąży rondo Jagiellonów i Kujawską. Gdyby za jednym pociągnięciem przedłużono do ulicy Niziny to byłaby bajka. Może przetarg pozwoli na zaoszczędzenie kilkunastu milionów i byłyby pieniądze na połączenie z Nizinami?
PS. Ofensywa wyborcza Prezydenta rozpoczęła się. jak jeszcze wyjdzie AP to wybory wygrywa w cuglach.
Czy Dombrowicz ma zrezygnować z inwestycji unijnych ze względu na terminarz? Lepiej czekać rok jeszcze z budową? Bo chyba zdajesz sobie sprawę, że szybciej się nie dało. Gdyby się dało to na pewno by budowa trwała - to byłoby coś, gdyby podczas wyborów pylon już stał. A za rok będzie dziura dopiero, czyli wielkie nic - wizualnie.

Quote:
Originally Posted by Iron View Post
Tak, mi się podoba. Wizualizacje nie są najwyższej jakości, ale most jest zdecydowanie inny od zwykłych pylonów. Pomysł ze ścieżką i kładką też super.

Quote:
Originally Posted by shoomee View Post
Czy w związku z przebudową skrzyżowania Ogińskiego-Sieńki-Moniuszki planowane jest wyburzenie domu na rogu Ogińskiego-Moniuszki lub Torbydu ?
Torbydu na pewno nie ruszą, bo nie należy... w sumie nie wiadomo do kogo należy.

Quote:
Originally Posted by Phelot View Post
Nie wszystkim, mi się nie podoba. Zastanawiam się też, jak uda im się zrobić tak zaokrąglone elementy.

A co jest w tym trudnego, bo nie rozumiem? Rozumiem, że może mało szperasz w wątkach zagranicznych, ale nie tak wygięte mosty już budowano.
Old December 18th, 2009, 12:43 PM   #17
marboro
marboro

Quote:

A co konkretnie sie Tobie nie podoba?? Jaki most bys widzial w tym miejscu???Tylko tak realnie (chodzi o cene). Czy juz jak dowiesz sie kto jest autorem projektu to bedzie sie Tobie mniej czy wiecej podobal??? A co do Twoich watpliwosci o zaokraglenia to bez obaw nawet w naszym miescie nie mamy tak dobrych dziennikarzy ktorzy potrafiliby to zrobic wiec zakladam ze zajma sie tym specjalisci
Old December 18th, 2009, 01:00 PM   #18
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 299

Quote:
Originally Posted by zonc View Post
Rozumiem, że może mało szperasz w wątkach zagranicznych, ale nie tak wygięte mosty już budowano.
Ale nie w Bydgoszczy Ile to już razy było tak, że na wizualizacjach coś wyglądało lepiej niż efekt finalny? Takich przykładów sam znasz wiele. Zastanawiam się czy wykonawca będzie potrafił zrobić symetryczne, płynne łuki w takiej skali.

Quote:
Originally Posted by marboro View Post
Czy juz jak dowiesz sie kto jest autorem projektu to bedzie sie Tobie mniej czy wiecej podobal???
Będzie mi się tak samo (nie)podobał. Jestem ciekaw kto to projektował i tyle.

Last edited by Phelot; December 18th, 2009 at 01:06 PM.
Phelot está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 01:19 PM   #19
marboro
marboro

Quote:
Ale nie w Bydgoszczy Ile to już razy było tak, że na wizualizacjach coś wyglądało lepiej niż efekt finalny? Takich przykładów sam znasz wiele. Zastanawiam się czy wykonawca będzie potrafił zrobić symetryczne, płynne łuki w takiej skali.

Będzie mi się tak samo (nie)podobał. Jestem ciekaw kto to projektował i tyle.
. Co konkretnie Tobie sie tu nie podoba. Co bys zmienil
Old December 18th, 2009, 01:28 PM   #20
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Mam nazwisko jakiegoś człowieka na plikach, ale nie wiem czy on jest grafikiem i robił wizualizacje, czy projektantem. Zatem nie podam go na wszelki wypadek.

To na pewno Polak.

Reply

Tags
brda, bridge, bydgoszcz, drogi miejskie, mosty

Thread Tools

Posting Rules