daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Reply

Thread Tools
Old March 18th, 2009, 01:44 PM   #1
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Likes (Received): 0

[Szczecin] ul. Nowoprzestrzenna

Wątek dotyczy dyskusji nad przyszłą drogą o roboczej nazwie Nowoprzestrzenna, która połączy obecną ulicę Przestrzenną z autostradą A6 poprzez nowy węzeł, stając się jednocześnie obwodnicą dzielnicy Szczecin Dąbie.

Stan wiedzy na 2009-12-31

Przekopiowane z postu marcinisa:

Z uwagi na swoje położenie są to tereny atrakcyjne dla obecnych i przyszłych inwestorów: 25 km od portu Lotniczego Szczecin - Goleniów, 22 km od przejścia granicznego w Kołbaskowie i ok. 20 km od centrum Szczecina.
Podstawową kwestią jest jednak brak uzbrojenia i skomunikowania terenów Trzebusza bezpośrednio z autostradą A-6.
  1. W związku z powyższym od 2007 roku Miasto prowadzi intensywne starania związane z budową dodatkowego węzła komunikacyjnego na autostradzie A6 w rejonie ul. Tczewskiej. W wyniku prowadzonych działań, w październiku 2008r. Minister Infrastruktury wyraził zgodę na budowę węzła „Tczewska” na przecięciu w km 90+731 autostrady A-6 z istniejącą ulicą Tczewską oraz projektowaną ulica Nowoprzestrzenną Do objęcia specjalną strefą ekonomiczną proponuje się tereny Miasta ujęte w powyższej tabeli o powierzchni 38,9615 ha oraz docelowo tereny Skarbu Państwa o powierzchni 57,1033 ha. ( trwały zarząd Centralny Ośrodek Badania Odmiany Roślin Uprawnych) po przeniesieniu Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych z obszaru Trzebusza poza granice miasta. Trzebusz stanowiącą ciąg drogi powiatowej klasy technicznej „G” pomiędzy węzłami „Rzęśnia” w km 85+595 i „Kijewo” w km 93+328
  2. Miasto zgodnie z powyższą zgodą wprowadziło zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta
    Szczecina.
  3. Wykonane zostało na zlecenie Miasta Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) etap I Budowy węzła „Tczewska”
    na przecięciu autostrady A6 z istniejącą ulicą Tczewską oraz projektowaną ulicą Nowoprzestrzenną (przedłużenie ul.Goleniowskiej)
    stanowiących ciąg drogi powiatowej klasy G”
  4. Miasto zleciło wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) etap II Budowy węzła „Tczewska” na przecięciu autostrady
    A6 z istniejącą ulicą Tczewską oraz projektowaną ulicą Nowoprzestrzenną (przedłużenie ul.Goleniowskiej) stanowiących ciąg drogi powiatowej
    lasy G”, które w przyszłym roku zakończone zostanie decyzją środowiskową,
  5. W marcu 2009 Miasto przystąpiło do sporządzenia Miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowych terenów,
    których uchwalenie przewiduje się w II połowie 2010r.
  6. W celu zabezpieczenia finansowania inwestycji związanych ze skomunikowaniem terenów inwestycyjnych Trzebusza oraz ich uzbrojeniem,
    Miasto podjęło działania związane z umieszczeniem tych projektów w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Regionalnego Programu
    Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego
  7. Miasto prowadzi rozmowy z GDDKiA związane z włączeniem przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do projektu modernizacji
    odcinaka autostrady A-6 pomiędzy węzłami Rzęśnia” i „Kijewo” budowy dodatkowego węzła „Tczewska”, na który Minister Infrastruktury wyraził zgodę.

Nowa mapka:

Last edited by pmaciej7; February 17th, 2013 at 12:55 PM.
latajacy-dywan no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 21st, 2009, 02:04 PM   #2
Bermudoo
Registered User

Chyba tego tu jeszcze nie było:

XXVIII Sesja Rady Miasta Szczecin V Kadencji
302/08 – zmiana Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta
- budową węzła „Chełszcząca” na drodze A6 i powiązania z ul. Nowoprzestrzenną, gdzie z uwagi na uwarunkowania użytkowe terenów w Dunikowie i Trzebuszu odstąpiono od planowanej drogi i węzła „Chełszcząca”, zaproponowano nową lokalizację ul. Nowoprzestrzennej oraz węzła „Tczewska” w ciągu drogi A6,
Bermudoo no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2009, 11:38 PM   #3
Bobekk
NismoFan

Bobekk's Avatar

Likes (Received): 36

Raczej nie ten wątek. Węzeł Chełszcząca to już bardziej należy do wątku [S3] Świnoujście - Szczecin. Ale jak już Bermudoo zaprezentował zrzut ekranu ze studium to ja wrzucam poprzednią wersję. Tak to wyglądało w studium przed zmianą. Moim zdaniem starszy ślad był bardziej korzystny.

Bobekk no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2009, 10:19 PM   #4
marcinis
Registered User

@szn Nie jestem drogowcem, jestem kierowcą. Wcześniej słyszałem tylko o WC ale dziękuję za odnośnik, trochę się podszkoliłem.

Wiemy już więc, że:

§ 9. 1. 1) droga klasy A powinna mieć powiązania z drogami klasy G i drogami wyższych klas, odstępy między węzłami nie powinny być mniejsze niż 15 km, a w granicach lub sąsiedztwie dużego miasta lub zespołu miast - nie mniejsze niż 5 km; dopuszcza się wyjątkowo pojedyncze odstępy nie mniejsze niż 5 km, a w granicach lub sąsiedztwie dużego miasta lub zespołu miast - nie mniejsze niż 3 km, jeżeli potrzeby funkcjonalno-ruchowe takie odstępy uzasadniają, przy czym stosowanie na drodze klasy A zjazdów jest zabronione;

Dzięki lobbingowi minister zezwolił na odstępstwo i będziemy mieli drogę (i węzeł!), która tych warunków nie spełnia. Tczewska jest drogą zbiorczą "Z"; 2,6km od węzła Kijewo.
Dla jednego poniemieckiego wiaduktu i kawałka leśnej drogi przeniesiono cały węzeł.

Budowanie węzła w tym miejscu a zaniechanie budowy węzła Chełszcząca jest niestety długofalowo na niekorzyść mieszkańców zarówno Wielgowa jak i Dąbia. Ciekawe jak ma wyglądać ruch rowerowy przez ten węzeł. Już pisałem, że jest bardzo duży. Może wybudują nowy wiadukt?

Wielgowo jest faktycznie rozjeżdżane przez ciężarówki ale jadące z DK10 z Płoni do węzła Rzęśnica na S3 (np. ciężarówki Netto z Kobylanki jadące na Północ). I to się nie zmieni. Zakazu nie można wprowadzić bo w samym Wielgowie są ciężarówki z tartaków. Przy rozwiązaniu z węzłem Chełszcząca ruch z autostrady do strefy przemysłowej by się krzyżował z Tczewską w jednym miejscu.

W Dąbiu, dopóki nie powstanie ulica (o roboczej nazwie) Nowoprzestrzenna ruch ciężarowy będzie taki jak teraz albo większy.
Przyszły przebieg ulicy Nowoprzestrzennej, szczególnie od strony jeziora Dabie to jest dopiero zagadka. Chyba na palach/estakadzie, by nie odcinać miasta od plaży? Ale to już nie ten wątek. W każdym razie nie ma co zamykać skrzyżowania ul. Goleniowskiej z S3 zanim ona nie powstanie.

Do niedawna A6 to była chyba jedyna autostrada w Polsce. Dla Warszawy jesteśmy jednak prowincją. Rozwój przedsiębiorczości był tu planowany "dopiero po 2020 roku. A ze względu na wydatki związane z Euro 2012, być może jeszcze później." stąd inicjatywa przedsiębiorców odnośnie budowy węzła, rozumiem to ale to jednak straszne, że drogi w Polsce buduje się "na Euro" a nie dla ludzi.

Cały temat z węzłem Tczewska i Chełszcząca był wałkowany prawie dwa lata temu przez kilka wypowiedzi od postu #667 na stronie 34. Ale wtedy mnie jeszcze na świecie (wirtualnym) nie było.

Dla podsumowania: Na czerwono wersja z węzłem Chełszcząca, na niebiesko z węzłem Tczewska

Oferowane przez miasto tereny przemysłowe w Trzebuszu
http://www.szczecin.eu/baltic_neopol.../trzebusz.html

Tereny przemysłowe w Dunikowie
http://www.szczecin.eu/baltic_neopol.../dunikowo.html
marcinis no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2009, 01:38 AM   #5
jerzu007
Registered User

jerzu007's Avatar

Likes (Received): 68

Moim zdaniem Węzeł Tczewska nie rozwiąże żadnych problemów poza lokalnymi.
Dużo lepszy byłby węzeł Dąbie (Chełszcząca) z licznymi odnogami.

Przedstawiam zarys mojej koncepcji tego węzła (nie uwzględniłem drogi do/z Wielgowa.

jerzu007 no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2009, 09:50 AM   #6
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Likes (Received): 464

Wytyczony przez Ciebie teren pod węzeł to prawie same bagienka, obawiam się że koszt przygotowania podłoża byłby kosmiczny, no ale ja się tam nie rozeznaję
Tomek 2008 no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2009, 09:59 AM   #7
jerzu007
Registered User

jerzu007's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tomek 2008 View Post
Wytyczony przez Ciebie teren pod węzeł to prawie same bagienka, obawiam się że koszt przygotowania podłoża byłby kosmiczny, no ale ja się tam nie rozeznaję
Bagienka to są przy Jeziorze Dąbie A tam gdzie węzeł - normalne nieużytki i pola uprawne, jeżeli przeszkadza sama rzeczka (Chełszcząca czy Struga Żołnierska) to można węzeł przenieść o jakieś 200-300 m.
Old June 18th, 2009, 10:12 AM   #8
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Likes (Received): 464

Racja, miałem na myśli teren pod przebieg obwodnicy, szczególnie jej północny odcinek wzdłuż jeziora. Sam węzeł rzeczywiście jest na nieużytkach
Tomek 2008 no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2009, 10:31 AM   #9
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Najgorsze jest to, że każda przedstawiana tu koncepcja jest dobra, ale w sprawie tej nic się nie robi. Nie ma jakiejś ogólnodostępnej informacji gdzie jest problem w rozpoczęciu przygotowań.
Powinno być zrobione jakieś rzetelne studium techniczno-ekonomiczne, które wykaże wariant z korzyścią dla największej liczby zainteresowanych. Rezerwa terenów z zakazem jakichkolwiek inwestycji i czekamy na napływ kasy (pewnie po E2012).
Old June 22nd, 2009, 08:59 AM   #10
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Quote:
Originally Posted by Budowlaniec View Post
Odnosnie obwodnicy Dąbia to mam mieszane uczucia czy ona ma sens... w sytuacji kiedy Struga przejdzie remont i będzie bezkolizyjnym wyjazdem z Szczecina przejmie cały tranzyt jaki idzie przez Dąbie... a wtedy ruch spadnie tam dosyć znacznie...
Mylisz się. Nawet wyremontowana Struga i wyremontowana A6 Kijewo-Rzęśnica nie zlikwidują tranzytu przez Dąbie.
A wiesz dlaczego? 1. Bo przez Dąbie jest krócej. 2. Ruch ciężarowy do Wielgowa.
Old December 18th, 2009, 10:26 PM   #11
marcinis
Registered User

Z wątku Inwestycje na Prawobrzeżu
Quote:
Originally Posted by jacca View Post
Z powyższego pdf

Trzebusz i Dunikowo
Quote:
Z uwagi na swoje połoŜenie są to tereny atrakcyjne dla obecnych i przyszłych inwestorów: 25 km od portu Lotniczego Szczecin - Goleniów, 22 km
od przejścia granicznego w Kołbaskowie i ok. 20 km od centrum Szczecina.
Podstawową kwestią jest jednak brak uzbrojenia i skomunikowania terenów Trzebusza bezpośrednio z autostradą A-6.
1. W związku z powyŜszym od 2007 roku Miasto prowadzi intensywne starania związane z budową dodatkowego węzła komunikacyjnego na
autostradzie A6 w rejonie ul. Tczewskiej. W wyniku prowadzonych działań, w październiku 2008r. Minister Infrastruktury wyraził zgodę na
budowę węzła „Tczewska” na przecięciu w km 90+731 autostrady A-6 z istniejącą ulicą Tczewską oraz projektowaną ulica Nowoprzestrzenną
Do objęcia specjalną strefą ekonomiczną proponuje się tereny Miasta ujęte w powyŜszej tabeli o powierzchni 38,9615 ha
oraz docelowo tereny Skarbu Państwa o powierzchni 57,1033 ha. ( trwały zarząd Centralny Ośrodek Badania Odmiany Roślin Uprawnych)
po przeniesieniu Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych z obszaru Trzebusza poza granice
miasta.
Trzebusz
stanowiącą ciąg drogi powiatowej klasy technicznej „G” pomiędzy węzłami „Rzęśnia” w km 85+595 i „Kijewo” w km 93+328
2. Miasto zgodnie z powyŜszą zgodą wprowadziło zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta
Szczecina.
3. Wykonane zostało na zlecenie Miasta Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) etap I Budowy węzła „Tczewska”
na przecięciu autostrady A6 z istniejącą ulicą Tczewską oraz projektowaną ulicą Nowoprzestrzenną (przedłuŜenie ul.Goleniowskiej)
stanowiących ciąg drogi powiatowej klasy G”
4. Miasto zleciło wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) etap II Budowy węzła „Tczewska” na przecięciu utostrady
A6 z istniejącą ulicą Tczewską oraz projektowaną ulicą Nowoprzestrzenną (przedłuŜenie ul.Goleniowskiej) stanowiących ciąg drogi powiatowej
lasy G”, które w przyszłym roku zakończone zostanie decyzją środowiskową,
5. W marcu 2009 Miasto przystąpiło do sporządzenia Miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowych terenów,
których uchwalenie przewiduje się w II połowie 2010r.
6. W celu zabezpieczenia finansowania inwestycji związanych ze skomunikowaniem terenów inwestycyjnych Trzebusza oraz ich uzbrojeniem,
Miasto podjęło działania związane z umieszczeniem tych projektów w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Regionalnego Programu
Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego
7. Miasto prowadzi rozmowy z GDDKiA związane z włączeniem przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do projektu modernizacji
odcinaka autostrady A-6 pomiędzy węzłami Rzęśnia” i „Kijewo” budowy dodatkowego węzła „Tczewska”, na który Minister Infrastruktury wyraził
zgodę.
marcinis no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2009, 12:03 AM   #12
jerzu007
Registered User

jerzu007's Avatar

Ta wersja węzła nie jest najlepsza... zrobiona na już, na teraz na odpiernicz...
Wygląda na straszną fuszerkę jak najmniejszym kosztem, nie patrząc na to, że może być trochę drożej i duuużo lepiej. W przedstawionym przez miasto (?) wariancie jest najważniejsze tylko to aby węzeł był w miejscu obecnego wiaduktu na ul. Tczewskiej i nic więcej. Wystarczy przesunąć go 400-500 metrów na północ i całość wygląda lepiej:

1. Odległość między węzłami (Tczewska - wolę nazwę Dąbie a Kijewo) będzie zachowana do wymaganych w Polsce minimum 3 km na autostradzie.
2. Lepszy dojazd do strefy od strony Dąbie-Stacja.
3. Dużo większy sens wyrzucenia tranzytu na ul. Nowoprzestrzenną (2x2)i dalej w kierunku północnym np. na Lotnisko
(chyba, że miasto Szczecin cały ruch wylotowy z miasta chce puścić przez ul. Struga, tylko niech się potem nie dziwią, że nawet tam na nowej 2x3 będą się dalej tworzyły korki...
4. Krótszy dojazd Wielgowo-Dąbie ulicą Nowoprzestrzenną.
5. Ruch lokalny z Dąbia do Parku w Trzebuszu nie będzie walił w 90 % przez ul. Goleniowską.

Jestem z Goleniowa i mi osobiście ten 1 km więcej do Dąbie nie zrobi różnicy - będę korzystał z węzła Tczewska.
Starałem się spojrzeć co jest bardziej wygodne dla ogółu, a nie tylko dla mnie mieszkańca Goleniowa (tutaj optowałbym z własną prywatą za węzłem Chełszcząca lub Załom nawet :P
Chciałem spojrzeć jednak bardziej obiektywnie przede wszystkim uwzględniając priorytet dla Szczecina (jako całości) oraz dla samego Dąbia.

Być może mało znam tematu, więc niech Szczecinianie wypowiedzą się nt. mojej propozycji

Last edited by jerzu007; December 19th, 2009 at 12:18 AM.
Old December 19th, 2009, 08:50 AM   #13
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Miasto za wszelką cenę walczy o to, aby nie budować nowego wiaduktu.
Rozumiem, że proponowana przez miasto wersja jest zaznaczona na zółto?
W związku z tym wciskają ewidentny kit ludziom, ponieważ nie jest tak pięknie i słodko - wiadukt w ciągu Tczewskiej nie jest prostopadły do A6, a ścina ją i to w niekorzystny sposób -- zachodni przyczółek jest bardziej na południe, tak jak to sugeruje łuk na ulicy Tczewskiej.

Będą więc poprawiać wiadukt? No to niech już zbudują nowy porządny, 1km dalej, w zgodzie z przepisani o odległościach międzywęzłowych.

Jestem ciekawy czy dla tej inwestycji potrzebna jest procedura OOŚ i konsultacje społeczne?
Old December 19th, 2009, 05:46 PM   #14
dlachowski
Ey yo pogodno

dlachowski's Avatar

Likes (Received): 89

pikietarz jest pewnie z [3]
Old December 24th, 2009, 04:42 PM   #15
Lilo_89
Pomorze Zachodnie

Lilo_89's Avatar

Ma ktoś jakąś mapkę jak będzie przebiegać planowana obwodnica Dąbia(Trasa Nowoprzestrzenna) ?
Lilo_89 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2009, 09:00 PM   #16
shinzen
Polish Space Marines

shinzen's Avatar

Likes (Received): 1803

Jedna koncepcja była, by zrobić ją od strony torów, a druga od strony jeziora i ta koncepcja będzie realizowana. Moim zdaniem jest to błąd, bo odetnie Dąbie od wody, chociaż z drugiej strony, droga od strony torów byłaby chyba za blisko Struga, no miałbym ją trochę za blisko domu :P (co jest zarówno plusem jak i minusem).

Nie jestem pewny co do szerokości, ale zdaje się, że będzie jedno jezdniowa.
Old December 24th, 2009, 09:06 PM   #17
albedo1990
Registered User

albedo1990's Avatar

Likes (Received): 3

Prawdopodobny przebieg ulicy

albedo1990 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2009, 09:10 PM   #18
shinzen
Polish Space Marines

shinzen's Avatar

Likes (Received): 1803

No o to mniej więcej mi chodziło
Może to i lepiej, że ten wariant będzie realizowany, bo ucywilizuje trochę "przyjeziorne" tereny.
Old December 24th, 2009, 10:51 PM   #19
Lilo_89
Pomorze Zachodnie

Lilo_89's Avatar

Quote:
Originally Posted by albedo1990 View Post

Prawdopodobny przebieg ulicy

Dzięki o to mi chodziło. Chociaż chyba trasa będzie przecinała Jordana trochę bardziej na północ, bo miasto raczej nie będzie wykupywać domów. Tak się zastanawiałem czy budowa pętli autobusowej na Dąbie Osiedle może mieć coś wspólnego z tym obejściem Dąbia.
Lilo_89 no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2009, 09:20 AM   #20
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 304

k. działkę mi zabudują
Raine no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
drogi miejskie, infrastruktura drogowa, szczecin, zachodniopomorskie

Thread Tools