search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Софийско строителство, развитие и общи дискусии

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old July 20th, 2010, 10:00 AM   #1241
VariousArtist
VariousArtist

VariousArtist's Avatar

Likes (Received): 673

Quote:
Originally Posted by TrueBulgarian View Post
Ужасна е. Как могат да дават разрешения за такива високи сгради, като се има в предвид общата височина в квартала, ако махнем другото изчадие: Hotel Central Park...
Аз честно казано можех да я приема, въпреки че е висока, засенчва улицата, би имала грозна реализация, ще привлича голям пътникопоток (особено, ако го сравним с този, който привличаха модното барче, обущаря, аптечката и публичния дом), но ако всичко си беше станало по реда. Не че имам някакви доказателства и чудесии, но на цяла Б-я им ясно, че и Millenium Center, и Hotel Central Park, и заведенията на НДК, и паркинга, и т.н (btw как стояха нещата с Hilton и SCS).....не са невероятното инвестиционно решение на светли български инвеститори. За всеки един обект е имало разследвания и съдебни производства - вярно, като изключим процеса срещу Софиянски не са изкарвали някакви сериозни доказателства, но е факт, че всичко става тихомълком. - ЗАЩО, та това е центърът на столицата...не искам и да си помислям как стават нещата в черноморието, центъра на Пловдив и т.н.?. В последствие за всеки един обект стават ясни истинските акционери, собственици, а за някои и лобистите...и какво - дават се за пример сякаш са някакви далечни случки от възраждането и всичко си продължава по старо му....та преди няколко дена показаха публично проекта, а сградата е T/O
Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
Аз пък съм отраснал срещу нея на ул. Кап.Андреев, където живееха баба ми и дядо ми, а сега живее брат ми със семейството си
И аз съм отраснал почти там, на 3 пресечки. Що се отнася до детската градина - бях там за 1 седм., но иначе в близката 23-та ясла се задържах повече
VariousArtist no está en línea  

Sponsored Links
Old July 20th, 2010, 07:56 PM   #1242
Jorr
Registered User

Likes (Received): 30

Quote:
Originally Posted by Thunderer View Post
Уникална сграда..
А на мрънкалата ще кажа, че старата сграда не могат да я върнат, така че поне да се радват, че на мястото й не е построено нещо безлично.
Направо е нвероятно как някой сериозно може да харесва това чудовище, лепнато насред една от най-запазените стари улици на София с всичките театри, музей на Яворов, Военния клуб, сградите зад народния театър, руския център срещу московска, операта... и някаква безумна стъклария с ромбове. ВТФ?!?!?

А точно на Раковска така приятно бяха почнали да реновират фасадите на старите сгради. Катран просто все едно изляха на тоя ъгъл, направо не е за вярване кой разрешава подобни безумия да се случват.

Тая сграда трябва да я вдигне кран оттам и да я премести някъде по футуристичните архитектурни упражнения на цариградско, където й е мястото.

Наистина как е възможно такова остро разминаване на любов по модерното с всякакъв естетически усет, не ми е ясно ><
Jorr no está en línea  
Old July 20th, 2010, 11:31 PM   #1243
rebelheartous
Registered User

rebelheartous's Avatar

Likes (Received): 643

Я малко hint коя от двете *старини* на снимката според теб трябва също да остане. Или коя от тях е исторически обосновано да оцелее. Защото за мен и двете са за поредна атомна бомба, по възможност колкото се може по-скоро.

Това, което споменаваш за Раковска, е в другия й край - отвъд жълтите павета и около Невски. Там, доколкото наблюдаваме всички, центърът си е запазен в стария вариант. И така трябва. В южната част обаче, в която се намира втория Бенчмарк, има само нормални жилищни постройки. Аз им викам pre-commies (разликата - тухлите, иначе все така грозотии).
Old July 21st, 2010, 03:23 AM   #1244
JuMPer
Ой Ламьо - ПаPе нEма

JuMPer's Avatar

Likes (Received): 293

pre-сommies или не, да не е избирателна историята?!

Last edited by JuMPer; July 21st, 2010 at 01:53 PM.
JuMPer no está en línea  
Old July 21st, 2010, 10:11 AM   #1245
Avus
Großpapa

Avus's Avatar

Likes (Received): 7046

"Стъкленият дом" добре контрастира на старите. Единственото, което ми се искаше, да е една идея по-ниска.
Avus no está en línea  
Old July 21st, 2010, 10:41 AM   #1246
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2822

Quote:
Originally Posted by rebelheartous View Post

Я малко hint коя от двете *старини* на снимката според теб трябва също да остане. Или коя от тях е исторически обосновано да оцелее. Защото за мен и двете са за поредна атомна бомба, по възможност колкото се може по-скоро.

Това, което споменаваш за Раковска, е в другия й край - отвъд жълтите павета и около Невски. Там, доколкото наблюдаваме всички, центърът си е запазен в стария вариант. И така трябва. В южната част обаче, в която се намира втория Бенчмарк, има само нормални жилищни постройки. Аз им викам pre-commies (разликата - тухлите, иначе все така грозотии).
Пишеш глупости, rebelheartous.
И двете постройки принадлежат към исторически стилове, модернизъм или конструктивизъм. Едната има елементи на арт деко и в нея е живял Буров. Това, че са олющени и че едната (жълтата) е калпаво 'санирана' е ясно, но ако не можеш да си представиш колко приятни и хубави биха били тези сгради, когато се оправят не знам какво да ти кажа. Те са построени в изключително модерен и прогресивен за времето си стил, който е характерен за централна европа -- има го и в Будапеща, и във Виена, и в Берлин, и в Братислава, и на други места. Това е и най-характерния стил за София, защото е имало строителен бум, когато този стил е бил модерен.
AnonymvsBeaver no está en línea  
Old July 21st, 2010, 07:10 PM   #1247
PhirgataZFs1694
Registered User

PhirgataZFs1694's Avatar

Likes (Received): 1560

Ами и така да е, не са чак толкова красиви и ценни за разлика от къщичката на мястото на стъклото.
PhirgataZFs1694 no está en línea  
Old July 21st, 2010, 09:15 PM   #1248
ВОДА
cyber soldier

ВОДА's Avatar

В 5-та част на Дружба 2 ще има ЛИДЛ.

Строежът му доста бързо напредва...
ВОДА no está en línea  
Old July 22nd, 2010, 10:19 AM   #1249
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Likes (Received): 8569

Quote:
Originally Posted by AnonymvsBeaver View Post
И двете постройки принадлежат към исторически стилове, модернизъм или конструктивизъм. Едната има елементи на арт деко и в нея е живял Буров. Това, че са олющени и че едната (жълтата) е калпаво 'санирана' е ясно, но ако не можеш да си представиш колко приятни и хубави биха били тези сгради, когато се оправят не знам какво да ти кажа. Те са построени в изключително модерен и прогресивен за времето си стил, който е характерен за централна европа -- има го и в Будапеща, и във Виена, и в Берлин, и в Братислава, и на други места. Това е и най-характерния стил за София, защото е имало строителен бум, когато този стил е бил модерен.
+1

rebelheartous, за съжаление явно не усещаш и не разбираш духа на София, затова и не можеш да цениш нейното архитектурно наследство. Кварталите, които се състоят от тези бетонни кооперации от 30-те години имат свое лице и атмосфера, а навсякъде в цивилизованите страни подобни сгради се ценят. Когато не са твърде очукани, улиците с подобни сгради са приятни и уютни. За огромно съжаление все по-често фасадите на подобни стари и красиви сгради се покриват със стиропор, защото собствениците са чули, че ще икономисват. Така историческите фасади изчезват и се заменят с грозно наплескани драскани мазилки. Чудя се има ли механизъм, чрез който общината и съответните й архитектурни служби могат да контролират този процес и да разрешават саниране само на действително безинтересни или разрушени фасади.
FloatingShift no está en línea  
Old July 23rd, 2010, 01:55 AM   #1250
rebelheartous
Registered User

rebelheartous's Avatar

Утре заран на чаша кафенце ще ви драсна и на двамата отговор, че сега стана никое време. То като цяло няма много смисъл де, щото се вижда, че всеки с предпочитанията си и епохата.
Old July 23rd, 2010, 09:22 AM   #1251
velbujd
SSC Bulgaria

velbujd's Avatar

Likes (Received): 21899

Може би е време за нова тема

Quote:
Избират родния Лувър от 31 проекта

Министър Вежди Рашидов представи шефа на журито за „българския Лувър” главния архитект на София Петър Диков

Бащата на „българския Лувър” ще стане известен на 31 август. Тогава се очаква министърът на културата Вежди Рашидов да обяви победителя в конкурса за проект за Съвременен музеен център на София. Идеята за подобен комплекс, изграден в някогашната сграда на Техническия университет до Паметника на Левски и в залите на Галерията за чуждестранно изкуство беше лансирана преди десет години по времето на министър Емма Москова. Още тогава стана известна като „българския Лувър”, но заради липса на средства до реализация не се стигна.

Сега обаче музейният комплекс е на финалната права. За участие в състезанието постъпиха 31 проекта. Макетите към тях и имената на авторите се съхраняват в сейф в отделна стая в Министерството на културата. Конкурсът е анонимен и журито не знае имената на кандидатите. На ден арбитрите ще могат да разглеждат максимум два проекта, уточниха експертите от ведомството на бул. „Стамболийски” 17.

Стойността на музея ще бъде определена, когато се изготви работният проект. Предварителната сума

ЗА ПЪРВИЯ ЕТАП ОТ РАБОТАТА Е 15 МЛН. ЛВ.,

обясни главният секретар на ведомството Стоян Стоянов.

Вчера министър Рашидов представи членовете на комисията, която ще избере най-доброто предложение. Начело на журито е главният архитект на София Петър Диков, а сред членовете му са скулпторът Христо Харалампиев, инж. Пано Панов * директор на дирекция "Управление на собствеността" в МК, Ирина Мутафчиева * директор на Националната галерия за чуждестранно изкуство, Слава Иванова * директор на Националната художествена галерия, арх. Георги Бакалов * председател на Съюза на архитектите, Бойко Митов *заместник-председател на Съюза на българските художници, художникът Греди Асса * изпълнителен директор на Националния дарителски фонд "13 века България".

„Чуват се критики, че е криза и не е сега времето. Но България заслужава да има такъв музей. През Колизеума в Рим на година минават 170 милиона души. Билетът е по 18 евро. 120 милиона пък посещават Лувъра в Париж. Ние имаме 70 000 произведения на изключително големи майстори, но никой не ни познава. Музеят е нужен за авторитета на цялата страна, не само на художниците. Подобни културни институти в други страни имат стотици милиони посетители годишно и съответно много високи приходи”, мотивира се Рашидов. .
Кметът съгласен ЦУМ да стане музей
Кметът на София Йорданка Фандъкова хареса идеята сградата на ЦУМ да се превърне в музей. Струва си да се обмисли, коментира Фандъкова. „Пред ЦУМ се разкрива най-богата археология и там ние предвиждаме освен подземно ниво, така и разкрита археология и пешеходна зона. Представете си, излизайки от един подземен музей влизайки в един надземен в центъра на София, наистина ми се струва интересна тази идея", каза Фандъкова. Според нея това ще бъде изключителна възможност за града да бъде по-удобен за туристите. Така всички музеи, галерии, археологията и културата щели да бъдат съсредоточени в центъра. Тя е убедена, че когато културните атракции са събрани на едно място, ще привлекат с пъти повече туристи отколкото сега.

Идеята за превръщането на търговския център в музей бе лансирана от лидера на ДСБ Иван Костов.

В Министерството на културата също харесаха идеята. „Чисто музейно * като архитектура, интериор, екстериор, разположение, категорично е подходяща”, коментира специално за в. „Монитор” зам.-министър Тодор Чобанов.
velbujd no está en línea  
Old July 23rd, 2010, 12:05 PM   #1252
rebelheartous
Registered User

rebelheartous's Avatar

Quote:
Originally Posted by AnonymvsBeaver View Post
Характерен стил едва ли, защото София е многолика и накъдето потеглиш на разходка в центъра, излизаш на различни епохи и стилове. Какво е общото между тези две сгради от снимката, комплекса на Ларгото и двете кули в западна посока (КНСБ и новостроящата се до нея)? Ще се съгласиш навярно, сравнително малко прилики. В централната част има доста сгради ар деко, но това не означава, че всяка от тях има гарантирано място во веки. Да, *приятни и хубави*, но в никакъв случай еталон за строителство или туристическа атракция. Всъщност за последното вторият Бенчмарк със сигурност ще събира повече погледи, отколкото останалите в района.

Quote:
Originally Posted by FloatingShift View Post
+1

rebelheartous, за съжаление явно не усещаш и не разбираш духа на София, затова и не можеш да цениш нейното архитектурно наследство. Кварталите, които се състоят от тези бетонни кооперации от 30-те години имат свое лице и атмосфера, а навсякъде в цивилизованите страни подобни сгради се ценят. Когато не са твърде очукани, улиците с подобни сгради са приятни и уютни. За огромно съжаление все по-често фасадите на подобни стари и красиви сгради се покриват със стиропор, защото собствениците са чули, че ще икономисват. Така историческите фасади изчезват и се заменят с грозно наплескани драскани мазилки. Чудя се има ли механизъм, чрез който общината и съответните й архитектурни служби могат да контролират този процес и да разрешават саниране само на действително безинтересни или разрушени фасади.
Ами явно още веднъж ще повторя мнението си, че т.нар. ретро дух на София + няколкото възрожденски къщички като споминалата се на ъгъла на снимката не са А-то и Я-то на града. Както София не свършва с центъра, а не както е типично commie-тата и еднофамилните в полите на Витоша да се отричат, тъй като не отговоряли на периода 1900-1930, така и центърът предлага разнообразни стилово постройки, а не само ар деко, нео-барок и рококо. А и не става ясно коя от двете линии поддържаш - нови и спретнати фасади, които да изменят облика на овехтелите сгради, или пък запазване на статуквото, за да може безчуствени типове като мен да хейтят по Буровата сграда и нейните себеподобни.
Old July 25th, 2010, 09:53 PM   #1253
slavybg
Registered User

Likes (Received): 1114

rebelheartous: искам да кажа нещо във връзка с твоите коментари. по мое мнение нещо си объркал имената на стиловете. двата най-характерни стила в софия са ар нуво (известен още като сецесион, примери са двореца, народния театър, къщата на яблански и т.н. включително и бутнатата сграда на мястото на която е така противоречивия център на бенчмарк) а другия е модернизъм (често бъркан със соц стил. примери за него са съдебната палата, БНБ, военно министерство и т.н.). разбира се не твърдя че това е някаква неизменима истина, но според мен е горе-долу така. има и много други влияния и стилове, но това е основното. и смятам че това е както ти казваш А-то и Я-то на града, алфата и омегата. това са стиловете които трябва да се съхраняват и опазват. и които трябва да се показват на туристите и още повече на по-младите жители на града за които това са просто стари запустели сгради, които чакат някои инвеститор да ги бутне срещу един апартамент за собствениците. отново ще кажа че това е мое мнение и аз като един не професионалист, който не разбира много от архитектура не мога да твърдя нищо с пълна сигурност, но все пак май това обобщава въпроса с архитектурното наследство на града от началото до средата на века.
slavybg no está en línea  
Old July 25th, 2010, 10:48 PM   #1254
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Всъщност, Слави, за съжаление в София (почти) няма сгради в стил ар нуво. Дворецът и народният театър не са образци на този стил. Но то и ар деко почти няма. Но аз исках отново да кажа на rebelheartous, че да, искам градът ни да изглежда спретнат, но не за сметка на унищожаването на неговото архитектурно наследство, какво се извършва в момента. Поне центърът трябва да има статут на архитектурен резерват със специална защита, включваща строги и взискателни оценки на всеки проект за изменение на вида на сградите. Няма да ти привеждам повече аргументи, само искам да допълня, че въпросната къщичка не се е споминала, а беше разрушена вандалски въпреки, че имаше статут на защитена сграда. Това е престъпление, а хората, които са платили поткупа и тези, които са го приели и са си затворили очите, са престъпници и следва да си понесат отговорността такава, каквато е предвидена за извършените престъпления в Наказателния кодекс.

Прилагам и три снимки, които съм направил преди четири години, извинете ме за не особено доброто качество. Нека всеки сам отсъди какъв ансамбъл беше унищожен и какво ни се предлага на негово място.

Old July 26th, 2010, 10:57 AM   #1255
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

"Страхотен" ансамбъл; съдейки по калканите на кооперациите отзад, тези сгради на преден план е трябвало да заминат в небитието още преди има-няма 70-80 години...
Old July 26th, 2010, 11:01 AM   #1256
slavybg
Registered User

Likes (Received): 1114

ансамбъла наистина е страхотен и е жалко че вече го няма. лошото е че щом хора като теб (които предполагма нямат финансова изгода от това) са готови с лека ръка да затрият архитектурното ни наслдество, няма как да очакваме тези които ще спечелят милиони да се замислят.
slavybg no está en línea  
Old July 26th, 2010, 11:11 AM   #1257
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
"Страхотен" ансамбъл; съдейки по калканите на кооперациите отзад, тези сгради на преден план е трябвало да заминат в небитието още преди има-няма 70-80 години...
Да, ама не са заминали, а вместо това са били поставени под защитата на държавата. За това написах, че разрушаването на ансамбъла от стари къщи на десния ъгъл е престъпление и очаквам държавата да потърси отговорност на извършителите. Обаче опитът ни учи, че това едва ли ще се случи.
Old July 26th, 2010, 01:49 PM   #1258
JuMPer
Ой Ламьо - ПаPе нEма

JuMPer's Avatar

Likes (Received): 293

от последната снимка се ужасявам като замена къщата с старчащата над останалите стъклария....ама на ние сме си азиатско племе а не народ и си се вижда навсякъде

но кое е по добре? бутка на балкон или стъкло??

JuMPer no está en línea  
Old July 26th, 2010, 02:54 PM   #1259
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Някой има ли представа колко струва хубавият ремонт и реставрация на една подобна кооперация? Предполагам немалко хоря тук живеят в подобна. Говорим за всичко + запазването на оригиналния вид (защото иначе няма смисъл): инсталации, саниране, покриви, дограми, вик, подсилване на основите. Ако не знаете ще ви кажа - между половин и един милион лева. Хайде сега да видим как собствениците или държавата ще намерят такива пари. Или предпочитате нещо подобно: (сградата е срещу Битбургeр на Стефан Караджа)

Само да уточня - в ляво и дясно виждате две части от една и съща сграда. Дясната занемарена и рушаща се, лявата санирана и козметично реновирана по най-грозният и евтин възможен начин, вкл. различна дограма при всеки апартамент. Такова нещо ли искате в центъра? Олющени, рушащи се сгради и/или зле гримираните им сестри?

И последно да спомена - живея в къща от 32-а година, в сецесион, и съм абсолютно вклюбен в подобните постройки (за разлика от модернистичните кооперации). Така че изобщо не ми е безразлично архитектурното наследство на София. Противно на мотото на столицата обаче, градът расте, но старее. Синята сграда щеше да седи още 10 години там, да й се правят козметични ремонти, да се компроментира още малко като визия и структура с поредния магазин на партера и накрая недай си боже да рухне върху някой, имал неблагоразумието просто да ходи по тротоара.

Темата е много сложна и болна, но винаги ще съм за това градът да се развива. И за мен подобни сгради като Бенчмарк с всичките факти около построяването й са стъпки в правилната посока. Мнението ми е, че ако има място в София, което заслужава специална политика относно реставрацията му, то това е карето Ботев/Сливница/Раковски/Дондуков(Т.Александров). И съм убеден, че рано или късно ще се случи нещо хубаво там.
Old July 26th, 2010, 04:24 PM   #1260
bgtm
Registered User

Likes (Received): 0

Някои колеги по-горе добре обясниха нещата, но последният пост ясно показва защо трудно ще се опази наследството на София.
Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
Някой има ли представа колко струва хубавият ремонт и реставрация на една подобна кооперация? Предполагам немалко хоря тук живеят в подобна. Говорим за всичко + запазването на оригиналния вид (защото иначе няма смисъл): инсталации, саниране, покриви, дограми, вик, подсилване на основите.
Е това винаги ми е бил най смешният аргумент. Понеже е трудно да ги ремонтираме, дай да ги махнем, за да може някои да се нагушат. Трябва да решим какво искаме- ще опазваме ли наследството на града или не. Ако ще го опазваме, тогава отговорът е прост- колкото струва, толкова. Начини има, но в редица случаи интересът е друг, това е ясно, така че да не се залъгваме с разни 'аргументи'. И в редица случаи всички виждаме как се оставят сградите да се рушат и после ни се изтъкват точно тези аргументи, така щеше да стане и с къщата на Яблански.
Quote:
Само да уточня - в ляво и дясно виждате две части от една и съща сграда. Дясната занемарена и рушаща се, лявата санирана и козметично реновирана по най-грозният и евтин възможен начин, вкл. различна дограма при всеки апартамент. Такова нещо ли искате в центъра? Олющени, рушащи се сгради и/или зле гримираните им сестри?
Както и да е санирана сградата все е по-добре от унищожаването й. И пак повтарям, това, че сградата е олющена или неподдържана не е аргумент за нищо друго освен за ремонтирането й. Конкретно тази сграда и не е санирана толкова зле, след време може да се направи и по-добре, и при всички случаи е по-добре отколкото да се унищожи и да се плесне там някое недоразумение.
Quote:
Синята сграда щеше да седи още 10 години там, да й се правят козметични ремонти, да се компроментира още малко като визия и структура с поредния магазин на партера и накрая недай си боже да рухне върху някой, имал неблагоразумието просто да ходи по тротоара.
Значи да ги бутаме старите сгради и готово?!?! Ето, че пак се върнахме в изходна точка. А защо примерно да не се задължи собственикът с наемите от магазина плюс средства осигурени напр. с реклама да ремонтира постепенно сградата?
Quote:
Темата е много сложна и болна, но винаги ще съм за това градът да се развива. И за мен подобни сгради като Бенчмарк с всичките факти около построяването й са стъпки в правилната посока. Мнението ми е, че ако има място в София, което заслужава специална политика относно реставрацията му, то това е карето Ботев/Сливница/Раковски/Дондуков(Т.Александров). И съм убеден, че рано или късно ще се случи нещо хубаво там.
Темата не е толкова сложна, напротив, апетитите за хубави парцелчета са големи. С това подчертаното оправдаваш едно престъпление и е нагло да го наричаш стъпка в правилна посока. И защо само това каре да заслужава специална политика?! Защо не поне целият център?!
Жалко, че заради субективното харесване и желанието да се защити една съмнителна сграда, се стига до подкрепяне на тези, с коити именно се унищожава града. И после пищиме и се вайкаме. Е, ние не можем да оставим дори личните си пристрастия в името на нещо принципно, пък какво остава ако имаме финансов интерес. Тогава да не се чудим на безобразията и да се примирим, че няма да имаме нищо.
bgtm no está en línea  

Closed Thread

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules