daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Miss Polski: Rate A Building

Miss Polski: Rate A Building Your votes please!

View Poll Results: Jak oceniacie?
10 134 30.73%
9,5 35 8.03%
9 65 14.91%
8,5 26 5.96%
8 34 7.80%
7,5 21 4.82%
7 28 6.42%
6,5 11 2.52%
6 12 2.75%
5,5 4 0.92%
5 21 4.82%
4 20 4.59%
3 11 2.52%
2 3 0.69%
1 11 2.52%
Voters: 436. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old May 8th, 2004, 12:15 AM   #1
miglanc
Śląsk śląski

miglanc's Avatar

Likes (Received): 224

[Katowice] Spodek

Czas na najbardziej oryginalny budynek w Polsce. W latach 60 byl to budynek naprawde nowatorski. To moim zdaniem najlepszy budynek, ktory powstal w okresie PRL.

miglanc no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 8th, 2004, 09:19 AM   #2
dreamdealer
Registered User

Likes (Received): 0

na zdjeciach wygląda, ze jego lokalizacja jest jakaś pomylona, nie wątpię, ze w latach '60 to bylo megacoś, ale teraz starczy mu uroku najwyzej na 6 i pół

gimme >Swierszcz< back!, since nov 2002
dreamdealer no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2004, 01:33 PM   #3
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Likes (Received): 1

stal sie smutny symbolem katowic, przekreslajac caly ich XIXwieczny dorobek, a podkreslajac biedny polski pseudomodernizm. Ode mnie 3 za to ze stal sie Katowic niechlubnym symbolem. Gdyby nie to dalbym 5
Old May 8th, 2004, 02:12 PM   #4
Meeg
Registered User

Wojewódzką Halę Widowiskowo-Sportową, największy ( chyba ) obiekt tego typu w Polsce, projektowali architekci Maciej Gintowot i Maciej Krasiński. Oprócz hali głównej o powierzchni 10.076 m2, zdolnej pomieścić od 7500 do 11000 widzów - zwanej popularnie " Spodkiem" ( ze względu na podobieństwo do "latającego talerza") - w kompleksie zabudowań znajdują się m.in. lodowisko, hotel, sala gimnastyczna.
Napis na specjalnej tablicy, umieszczonej na balustradzie schodów pomiędzy "Spodkiem" a Małą Halą, głosi: "W 50. rocznicę trzeciego powstania śląskiego oraz w 26. rocznicę zwycięstwa nad Rzeszą Niemiecką, dla uwieńczenia pamięci bohaterskich walk o społeczne i narodowe wyzwolenie, obiekt ten został przekazany społeczeństwu województwa katowickiego w dniu 9 maja 1971r."

Spodek... no i co tu napisać skoro się go ogląda prawie od urodzenia ?
Pomysł dobry, ciekawy, gorzej z tym, że budynek jest raczej brudny i obskurny, przypomina spodki kosmiczne z pierwszych filmów sience fiction czyli jakieś mgliste wyobrażenie o obcych i ich "zaawansowanej technice"
Spytałam rodziców jak kiedys wyglądał i z tego co mi odpowiedzieli wychodzi na to, że Spodek był kiedyś srebrny ( tzn w takim kolorze )
Nie kojarzy mi się on w jakiś negatywny sposób ( kojarzy mi się z dotarciem do barierek na koncercie Deep Purple a zatem z moimi osiągnięciami ), stał się symbolem miasta (nie ma się czym chwalić, ale przynajmniej prawie każdy Polak dzięki niemu rozpoznaje Katowice ) oraz miejscem w którym odbywają się wspaniałe koncerty sław z całego świata
Meeg no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2004, 04:10 PM   #5
miglanc
Śląsk śląski

miglanc's Avatar

Wiedze ze jestescie w ogole uprzedzeni do tego miasta. "Smutny symbol Katowic", , "pseudomodernizm". Widze ze jednak stereotypy uniemozliwiaja czasem spojrzenie na budynki.
Owszem zgadza sie ze Spodek jest brudny. Ale to naprawde dobra architektura, polozony jest w swietnym miejscu i wyglada bardzo imponujaca. Czytalem opinie architektow francuskich, niemieckich i angielskich, ktorym ten budynek naprawde sie podobal. No coz, ale w Polsce mniema sie, ze wszystko co w Katowicach to jest do dupy.
Old May 8th, 2004, 04:22 PM   #6
miglanc
Śląsk śląski

miglanc's Avatar

" Pó?niejsz? architektur? przez kilka dziesi?cioleci cechowa?o d??enie do rozwi?za? skrajnie oszcz?dno?ciowych i utylitarnych (prefabrykacja, tzw. wielka p?yta produkowana w ???fabrykach domów?), co doprowadzi?o do typizacji niskostandardowego budownictwa mieszkaniowego, zarówno osiedli wielkomiejskich, jak zabudowy ma?omiasteczkowej i wiejskiej, i trwale odcisn??o si? na krajobrazie architektonicznym Polski. Na tym tle wyró?niaj? si? nieliczne realizacje o indywidualnym obliczu (Supersam w Warszawie ? J. Hryniewiecki, M. i E. Krasi?scy; Hala Sportowo-Widowiskowa w Katowicach, tzw. Spodek ? M. Gintowt, M. Krasi?ski,, M. Krasi?ski, Stadion Warszawianki w Warszawie ? Z. Ihnatowicz, J. So?tan, L. Tomaszewski)."
?ród?o - has?o "Polska" - www.encyklopedia.pwn.pl
Old May 8th, 2004, 04:42 PM   #7
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Quote:
Originally Posted by miglanc
Wiedze ze jestescie w ogole uprzedzeni do tego miasta. "Smutny symbol Katowic", , "pseudomodernizm". Widze ze jednak stereotypy uniemozliwiaja czasem spojrzenie na budynki.
Owszem zgadza sie ze Spodek jest brudny. Ale to naprawde dobra architektura, polozony jest w swietnym miejscu i wyglada bardzo imponujaca. Czytalem opinie architektow francuskich, niemieckich i angielskich, ktorym ten budynek naprawde sie podobal. No coz, ale w Polsce mniema sie, ze wszystko co w Katowicach to jest do dupy.
Nie masz racji moglanc. Ja juz wielokrotnie bronilem Katowic na tym forum, bo je znam. Zreszta, powojenna architekture Katowic takze docenialem (przypomnij sobie watek o "skarbku").

Jednak nie ma co ukrywac, ze czasy komuny byly najgorszymi czasami dla polskiej architektury, i nawet najwieksze starania architektow nie zmienily tego, ze ta architektura nie byla na wysokim, swiatowym poziomie. Nawet najlepszy PRLowski modernizm nijak sie nie ma do modernizmu Jeannareta, Miesa czy Gropiusa.

I tu jest najwazniejsze co chce napisac- zle mnie zrozumiales! Zle sie stalo, ze to wlasnie Spodek stal sie symbolem Katowic, bo to miasto ma wiele piekniejszych rzeczy do zaoferowania!

Tak sie dziwnie sklada, ze miasta, ktorych symbolem stal sie PRLowski budynek (spodek w Katowicach, PKiN w wawce) sa w obiegowej opinii uwazane za brzydkie, a te, ktorych symbol powstal wczesniej (Krakow) lub pozniej (Bydgoszcz)- za ladne. To tylko potwierdza moja teze o gownianej jakosci architekturze PRL.
Old May 8th, 2004, 05:07 PM   #8
miglanc
Śląsk śląski

miglanc's Avatar

Nie zgadzam sie, ze ten budynek jest brzydki. Moim zdaniem gdyby go oczyscic wygladalby idealnie, na razie wyglada "tylko" swietnie. Okoliczne budynki sa fatalne jednak sam Spodek byl przykladem naprawde oryginalnej i nowatorskiej architektury. Ten budynek jest ofiara generalnego upadku architektonicznego PRL. Poniewaz w PRL budowano zle, wiec nawet te dobre budynki sa zle oceniane. Potwierdza to opinia architekwow z zagranicy. Ktos kto nie ma uprzedzen do architkektury PRL potrafi lepiej ocenic te budynki. I tacy ludzie doceniaja wlasnie Spodek, bo nie ciazy na nich wstret do okresu PRL.
Old May 8th, 2004, 05:32 PM   #9
Meeg
Registered User

Quote:
Originally Posted by miglanc
Ja nie uważam że jest to zły projekt tylko, że teraz dzięki mijającemu czasowi Spodek nie wygląda juz tak jak kiedyś , że powinno sie go wyczyśćić. Nigdy też nie krytykowałam Katowic bo mieszkam tutaj od 20 lat i znam zarówno ich dobre jak i złe strony, staram się natomist być obiektywna. Nie wszystko co w Katowicach "jest do dupy" ale nie wszystko jest też naj. Spodek ma swoje zalety ale należałoby je odświeżyć, a to że forma jest ciekawa i unikalna w skali światowej nie oznacza , że budynek sprawia estetyczne wrażenie, niestety sadza i wszelakie pyły w powietrzu Katowickim nie pozwalają Hali błyszczeć pierwotną barwą. To nie jest żadna napaść na budynek tylko stwierdzenie faktów, mam nadzieję, że po tym jak zostanie przebudowane rondo władze miasta zatroszczą się o to żeby pomóc mu powrócić do "srebrnego wcielenia" które tak podobało się moim rodzicom.
Meeg no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2004, 05:36 PM   #10
rcube
Kult Krowy

Walory estetyczne... o gustach sie nie dyskutuje.
Ja dalbym Spodkowi ocene 10 ale za to ze jego stan + troche "nieumyty" to dam 8,5.
Dla mnie obok toru kajakowego czy jak mu tam kolo Poznania (Malta?) to chyba najbardziej udany obiekt o charakterze sportowym. Stadionami nie mozemy sie pochwalic, korty tenisowe tez jakies nietego, mamy niebyly tor formuly 1 , tor stegny, mamy kilka hal na srednim europjeskim poziomie (hala sportowa we Wloclawku na wysokim poziomie ) i to wszystko (hali Ludowej nie licze )

Odremontowac, wypucowac i ja tutaj widze jakis final Euroligi w Baskecie i jakis turniej MCdonalda z udzialem druzyn NBA

Moje plfoto.com
rcube no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2004, 05:40 PM   #11
miglanc
Śląsk śląski

miglanc's Avatar

@Meego ja zareagowalem zbyt emocjonalnie, ale moj post nie byl do Ciebie.
Z twoja opinia calkowiecie sie zgadzam. Ten budynek jest brudny i to psuje wrazenia.
Old May 8th, 2004, 05:42 PM   #12
miglanc
Śląsk śląski

miglanc's Avatar

@Meego ja zareagowalem zbyt emocjonalnie, ale moj post nie byl do Ciebie.
Z twoja opinia calkowiecie sie zgadzam. Ten budynek jest brudny i to psuje wrazenia.
Pierwotny wyglad budynku:
Old May 8th, 2004, 05:55 PM   #13
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Likes (Received): 193

Bardzo lubię Spodek (nie tylko z powodów architektonicznych )To moim zdaniem odważny i bardzo oryginalny projekt, ale muszę obniżyc ocenę za to że jest po prostu brudny i szary. Dlatego tylko 7.5/10

Last edited by SoboleuS; May 8th, 2004 at 08:21 PM.
SoboleuS está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 8th, 2004, 06:11 PM   #14
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 284

dla mnie jest on zbyt kosmiczny, zwłaszcza na tle tych blokowisk
4 daje...
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2004, 07:01 PM   #15
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity

Schroedinger's Cat's Avatar

Likes (Received): 3

W nocy wygląda świetnie, ale w dzień brudno i jakoś tak mało estetycznie.
Chyba zgodzę się z miglancem, że to najlepszy budynek okresu PRL. Także ze względu na jego funkconalność, a może przede wszystkim z tego względu.

Dam 7, choć obecnie zasługuje na nie więcej niż 6...
Old May 9th, 2004, 11:41 PM   #16
wit
GKW/SMM

wit's Avatar

Likes (Received): 24

Spodek to niekwestionowany symbol Katowic i nie jedno miasto chciało by mieć taki obiekt Daje 9,5
wit no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2004, 01:14 PM   #17
lewik
Kolejorz fan

lewik's Avatar

Tor regatowy jest w centrum miasta (to tak na marginesie. A mi sie spodek wybitnie nie podoba. Nie widze jakos wielkiej architektury w odwroconym i ucietym stozku.
Old May 11th, 2004, 10:14 AM   #18
diffel
Registered User

9/10
9 dlatego, ze jest w zlym stanie. Potrzebny remont, ktory przy okazji jeszcze bardziej uwypukilby jego "spodkowatosc".
Budowla jest charakterystyczna - to bardzo wazne. Niejedno miasto chcialoby miec cos takiego, co od razu z nim bedzie kojarzone. Ze spodkiem jest tak jak z Zurawiem w Gdansku - bram w roznych miastach Polski sa setki, ale Zurawia kojarzy sie od razu. Nie ma takiej drugiej. Nie ma tez takiej drugiej hali. Z gory musi sie niezle komponowac z tym wielkim rondem obok. Szkoda tylko, ze wokol sa klockowate punktowce. Przydaloby sie jeszcze cos o oblych ksztaltach i podobnym rozmachu co Spodek.

Last edited by szyfel; May 11th, 2004 at 10:54 AM.
diffel no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2004, 10:51 AM   #19
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 2529

9
Jeden z najlepszych budynkow powojennych, choc podobno niechlujnie wykonany. Gdyby go wyczyscic...
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old May 25th, 2004, 04:14 PM   #20
WanKenobi
Registered User

Likes (Received): 4

Tylko PZPR mogło wybudować taki pomnik-dziwoląg. Katowiczanie pewnie przyzwyczaili sie do tego widoku, ale mnie ciarki przechodzą jak widze tyle gołego szarego betonu.
-1-
WanKenobi no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules