search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Łódź

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old January 20th, 2010, 08:28 PM   #1
ww_lodz
City & Colour

ww_lodz's Avatar

Likes (Received): 2022

[Łódź] 58, Piotrkowska (od)nowa

Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkowskiej

Trwa rozbiórka budynku pod numerem 58. Znikaja jego oficyna, robotnicy zaczęli też pruć stropy we frontowej części. Niedługo po zabytku prawie nie będzie śladu

Kamienica jest własnością PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Firma kupiła ją dwa lata temu od gminy. Za zabytek zapłaciła mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł i jeszcze w gotówce wyłożyła 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja, dzięki której miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalne.

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. - Ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu - informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Na rozbiórkę zgodziły się służby konserwatorskie. Ale tylko dlatego, że właściciel odbuduje kamienicę przywracając jej oryginalne piękno. Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych - zostały skute w latach 70-tych. (Podobnie stało się z domami pod numerami 50 i 82. Elewacja tej drugiej została przed laty odtworzona. Pierwsza ciągle czeka na remont)

Po rekonstrukcji kamienica, będzie miała cztery piętra, mansardowy, kryty w łuskę dach z lukarnami, czyli oknami doświetlającymi poddasze, siedem balkonów i bogato zdobioną elewację.

Firma zachowa i odrestauruje klatkę schodową, która będzie w tym samym miejscu co oryginalnie. Zadba też o pozostałe, nielicznie zachowane detale, czyli np.: płytki terakotowe w podestach.

Konieczność przywrócenia kamienicy oryginalnego wyglądu nie była niespodzianką dla PGE. Miasto już w akcie notarialnym zaznaczyło, że takie prace trzeba wykonać i uzgodnić je z konserwatorem zabytków. Przy podpisywaniu umowy gmina zabezpieczyła się także na wypadek chęci sprzedaży kamienicy przez nowego właściciela. W takiej sytuacji ma prawo odkupu budynku.

Rozbiórka potrwa do kwietnia. Wtedy też PGE chce rozpocząć rekonstrukcję zabytku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Przez kolejne 12 miesięcy będzie wykańczany.

W zrekonstruowanej kamienicy firma będzie miała swoje biura.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

http://www.mmlodz.pl/7465/2009/12/9/...ctChanged=true

Sponsored Links
Old February 2nd, 2010, 05:59 PM   #2
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 18442

Quote:
Originally Posted by Eyk88 View Post
Nie wiedziałem gdzie to wkleić, ale skoro mają odbudować...

Pietryna.
Z wątku o wypięknianiu zabytków. Proponuję, aby do momentu wykańczania elewacji foty z burzenia i budowy wstawiać tutaj.

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

Łódź - Remonty kamienic i zabytków - 2010, 2011, 2012
Łódzkie absurdy drogowe - ŁAD na Facebooku!

NYC & EastCoast USA!
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2010, 07:05 PM   #3
Koofra
Padawan entropii

Koofra's Avatar

Likes (Received): 1760

Wczoraj wieczorem były jeszcze 2 piętra :]
Szybko się*uwijają z rozbiórka, szkoda, że tak samo szybko nie wybudują.

Chcesz zmiany? Bądź zmianą. Nie pasuje Ci coś, to działaj.
Jakiś cieć w jednym z wątków

Koofra está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 2nd, 2010, 07:53 PM   #4
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Niszczenie jest zawsze łatwiejsze od budowania. Ta zasada niestety sprawdza się też w każdej innej kwestii...

NYC & EastCoast USA!
Old February 2nd, 2010, 08:59 PM   #5
Spike J
ŁÓDŹ - moje miasto

Spike J's Avatar

Likes (Received): 577

Kurcze jakoś dziwnie będzie wyglądała taka dziura na Piotrkowskiej. Miejmy nadzieję, że dotrzymają terminów, o których była mowa.

Quote:
Originally Posted by dexter2 View Post
Niszczenie jest zawsze łatwiejsze od budowania. Ta zasada niestety sprawdza się też w każdej innej kwestii...
Na przykład w kwestii pewnego festiwalu na "C", a parę lat temu pewnej parady na "W"?
Old February 2nd, 2010, 10:01 PM   #6
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Quote:
Originally Posted by Spike J View Post
Na przykład w kwestii pewnego festiwalu na "C", a parę lat temu pewnej parady na "W"?
Na przykład

NYC & EastCoast USA!
Old February 3rd, 2010, 02:32 AM   #7
JAKUB POLEWSKI
BANNED

JAKUB POLEWSKI's Avatar

Likes (Received): 190

Na pytanie, czy rekonstrukcja będzie z cegieł nie dostałem od WKZ jednoznacznej odpowiedzi :/
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 09:30 AM   #8
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Wyburzają kamienicę przy Piotrkowskiej

Express Ilustrowany (izj)

Spore zainteresowanie przechodniów wzbudza rozbiórka opuszczonej od dwóch lat kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 58 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Narutowicza).

Ze starego budynku ocaleje jedynie ściana frontowa (do wysokości parteru) oraz fundamenty.

Aby wysłać zdjęcie musisz zgodzić się z poniższym warunkiem.

Dodając zdjęcie oświadczam, że mam prawo do dysponowania nim, zgadzam się na przetwarzanie danych w celu jego publikacji, oraz na nieodpłatne wykorzystanie zdjęć w serwisie naszemiasto.pl oraz innych serwisach i gazetach Grupy Polskapresse. Proszę o podpisanie autora zdjęcia w sposób podany w formularzu
- Zgodnie z ustaleniami z wojewódzkim konserwatorem zabytków, zachowana zostanie jedynie ściana frontowa do wysokości parteru oraz fundamenty - mówi Bartosz Wiśniewski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Łódź-Teren S. A.

Ta właśnie firma odkupiła budynek od miasta - na własne potrzeby. Był jednak w katastrofalnym stanie technicznym. Prace rozbiórkowe i porządkowe potrwają do końca marca. W kwietniu rozpocznie się budowa.

- Nowa kamienica zostanie oddana do użytku w przyszłym roku - dodaje Bartosz Wiśniewski. - Z zewnątrz będzie wyglądała tak jak w latach 80. XIX wieku. Będzie miała nadbudowaną najwyższą kondygnację, a także odtworzoną stolarkę okienną, drzwi wejściowe, balkony oraz klatkę schodową. Na parterze będą punkty obsługi klientów.
Old February 3rd, 2010, 11:14 AM   #9
HuBar
Natural born Lodzer

HuBar's Avatar

Likes (Received): 132

Mam nadzieję, że ta dziura nie zaszkodzi sąsiednim kamienicom. Oby odbudowano budynek jak naszybciej.

Quote:
Originally Posted by Spike J View Post
Nie no, nie porównuj sytuacji. Paradę zablokował Kropiwnicki, któremu się parady równości pomyliły z imprezą muzyczną. Festiwalu Camerimage nikt nie blokuje - miasto ma umowę do 2019 roku i daje pieniądze na to wydarzenie.
To że pan Żydowicz znowu straszy, jakoś przestaje mnie już dziwić. Co roku jest ta sama bajka - mnie osobiście to już męczy.
Old February 3rd, 2010, 01:29 PM   #10
jaceq
Registered User

jaceq's Avatar

Likes (Received): 2978

Quote:
Originally Posted by JAKUB POLEWSKI View Post
Na pytanie, czy rekonstrukcja będzie z cegieł nie dostałem od WKZ jednoznacznej odpowiedzi :/
jakie to ma znaczenie?
jaceq no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 02:13 PM   #11
snakemaycry
Registered User

snakemaycry's Avatar

Likes (Received): 354

Quote:
Originally Posted by jaceq View Post
jakie to ma znaczenie?
Jak będzie pustak, to będzie kolejna rzecz na którą można sobie ponarzekać
snakemaycry no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 02:33 PM   #12
[BÉTON!BRUT!]
TO JA

[BÉTON!BRUT!]'s Avatar

Likes (Received): 108453

Pewnie będzie z betonu, bo z czego.
[BÉTON!BRUT!] no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 07:12 PM   #13
Humbak
Registered User

Humbak's Avatar

Likes (Received): 20

ja sie cieszę, że wyburzają najbrzydszą kamienicę na Piotrkowskiej - która sorry ale dla mnie jest obrzydliwa
Humbak no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 07:22 PM   #14
Spike J
ŁÓDŹ - moje miasto

Spike J's Avatar

Likes (Received): 577

Byleby tylko odbudowali jak najszybciej bo nawet brzydka jest lepsza od dziury.

Quote:
Originally Posted by HuBar View Post
Nie no, nie porównuj sytuacji. Paradę zablokował Kropiwnicki, któremu się parady równości pomyliły z imprezą muzyczną. Festiwalu Camerimage nikt nie blokuje - miasto ma umowę do 2019 roku i daje pieniądze na to wydarzenie.
To że pan Żydowicz znowu straszy, jakoś przestaje mnie już dziwić. Co roku jest ta sama bajka - mnie osobiście to już męczy.
Gdybym może był zakochany w pewnej partii, co to ją tak niby kochać łatwo, to bym nie porównywał. Byłoby to po prostu dla mnie obrzydliwe posądzać prawych ludzi o to, o co posądzano tego złego Kropiwnickiego.

A tak bardziej serio, to widać wyraźnie, że niektórym Camerimage wręcz przeszkadza, bo za bardzo kojarzy się z poprzednią władzą i wcale płakać po nim nie będą. Robienie na złość komukolwiek jest według mnie przeszkadzaniem w działaniu osobie, której się to robi. Zaś w przypadku człowieka typu Żydowicz takie coś jest po prostu blokowaniem.
Dobry zarządzający powinien się umieć porozumieć nawet z niepokornymi i trudnymi ludźmi, jeżeli leży to w interesie tego, czym zarządza. Ze strony obecnie zarządzających nie dosyć, że nie widać chęci porozumienia, to jeszcze starają się utrzeć nosa Żydowiczowi.

Co do umowy, to o ile pamiętam, to jest ona uzależniona właśnie od rozpoczęcia budowy centrum. Jeżeli budowa się rozpocznie, to dopiero wtedy Marek Żydowicz nie będzie przez najbliższe 19 lat mógł przenieść festiwalu. Ponieważ budowy nie będzie, ma wolne ręce.

Dla mnie tak jak pan K był grabarzem parady, tak obecna władza zapowiada się na grabarza Camerimage. Porównując początki, widzę jedną szansę - Kropie nie udało się uwalić Manufaktury mimo, że próbował(z podobnych powodów,do obecnie rządzących), to może i im się nie uda z festiwalem.

Z mojej strony koniec OT.
Old February 3rd, 2010, 11:39 PM   #15
pan_tomas
Registered User

pan_tomas's Avatar

Likes (Received): 1150

Quote:
Originally Posted by JAKUB POLEWSKI View Post
Dopytaj jeszcze WKZ czy zapewnił ogrzewanie z pieca węglowego. Przecież musi być jak w oryginale.

P.S. Dopytaj jeszcze czy będą sracze w oficynie!

pan_tomas no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 11:41 PM   #16
Wesoły Romek
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Wesoły Romek's Avatar

Likes (Received): 22117

Haha pan tomas pozamiatał !
Wesoły Romek no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2010, 12:45 AM   #17
J.T.Fly
Ja jestem Miasto

J.T.Fly's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by pan_tomas View Post
Dopytaj jeszcze WKZ czy zapewnił ogrzewanie z pieca węglowego. Przecież musi być jak w oryginale.

P.S. Dopytaj jeszcze czy będą sracze w oficynie!
Słuszną linię ma nasza partia!
Już zapomniałem, że stare miasto w Warszawie odbudowali z wielkiej plyty i suporeksu
J.T.Fly no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2010, 08:59 AM   #18
Wituł
Lemon Curry?

Wituł's Avatar

Likes (Received): 173

Quote:
Originally Posted by Wesoły Romek View Post
o ja.

Last edited by Wituł; February 4th, 2010 at 09:41 PM.
Wituł no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2010, 09:02 AM   #19
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Likes (Received): 3419

Quote:
Originally Posted by Wesoły Romek View Post
Ja tam nie zazdroszczę tym urzędnikom... Tu wygląda to może śmiesznie ale wyobraź sobie, że właśnie udało ci się przekonać inwestora do wyłożenia iluś tam mln i dzięki temu rudera odzyska dawny blask a tu wchodzi koleś i szuka dziury w całym...
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2010, 02:15 PM   #20
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Likes (Received): 7173

Ty, Bartasie, masz skłonność do ułożenia w każdej podobnej sytuacji mini dramatu z udziałem następujących osób:
- inwestor,
- urzędnik,
- społecznik-ekoterrorysta.
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
Łódź, łódź, odbudowa

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules