daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region > Iași Metro Area

View Poll Results: Are you for the construction of Palas?
Yes 69 78.41%
No 19 21.59%
Voters: 88. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old December 6th, 2010, 10:13 PM   #101
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 171

E de plans! Imi pierd cumpatul cand vad atata nesimtire din partea autoritatilor

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 7th, 2010, 09:28 PM   #102
silviubad
Registered User

silviubad's Avatar

Likes (Received): 4

Nici nu merita sa fie chemate "autoritati" pentru cea ce fac.
silviubad no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2010, 10:47 PM   #103
iskandarani
Registered User

Likes (Received): 6

cateva noutati despre parcul din cadrul Palas : http://www.iasiplus.ro/news/5/38536/...+orasului.html
iskandarani no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2010, 02:09 AM   #104
gattone
Extended Holiday

Likes (Received): 597

Palas vazut din Hotelul Moldova:

gattone no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2010, 11:37 AM   #105
rgi
Registered User

Likes (Received): 411

Quote:
Originally Posted by iskandarani View Post
cateva noutati despre parcul din cadrul Palas : http://www.iasiplus.ro/news/5/38536/...+orasului.html
Aaa, desigur, noutati din campania electorala, pardon, publicitara (in fine, totuna) la care e parte si publicatia respectiva (a psd-ilor, dar care, nicio grija, nu e singura, e alaturi de celelalte, ale pdl-ilor, pnl-ilor si tot asa) ....

De fapt, toata esenta "articolului" este concentrata in ultima fraza a acestuia

Deja parculetul apare si in hartile oficiale ale primariei:
http://www.map2web.cc/map4/index.php?fpnr=273&lang=en

Last edited by rgi; December 16th, 2010 at 12:42 PM. Reason: esenta lemnoasa
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2010, 11:25 PM   #106
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Likes (Received): 270

"Iulian Dascălu are probleme cu legalitatea proiectului Palas Iaşi "

http://media.imopedia.ro/stiri-imobi...asi-14409.html
sorinAcesta no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2010, 11:39 PM   #107
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Am acordat un "DA",cu o singura mentiune:toata lumea care vazuse pana acum macar o fotografie,o vedere a Palatului culturii,vedea palatul,iar in spate cerul.Acum....cam pe aceeasi directie cu turnul central,se vede blocul acela si sincer....cam strica imaginea
Old December 30th, 2010, 10:31 PM   #108
vinterriket
I own a PC Computer

vinterriket's Avatar

Likes (Received): 6002

sursa: http://romanian-spotters.forumer.ro/...e-de-sus#93898
vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2011, 09:22 PM   #109
rgi
Registered User

Interesant

Motivarea Curtii de Apel Oradea: Sursa

Quote:
.... o serie de elemente ce rezultă din probele administrate în cauză converg spre concluzia că trecerea în proprietatea privată a fost făcută doar pentru a se eluda dispoziţiile imperative care reglementează regimul proprietăţii publice şi a se putea încheia contractul de asociere cu un anumit investitor privat.
Quote:
Prin urmare, prerogativele conferite de calitatea de titular al dreptului de proprietate publică nu poate fi exercitată în mod discreţionar, astfel cum pretinde pârâtul, ci în limitele şi condiţiile conferite de lege. Este în afară de orice îndoială că, pentru a dispune trecerea unui bun din proprietatea publică în proprietatea privată, pârâtul trebuia să justifice un interes legitim care să impună o asemenea măsură, căci simpla prerogativă conferită de lege de a putea adopta o asemenea măsură nu îl scuteşte de dovedirea existenţei unei cauze legitime. Or, o asemenea justificare ar fi putut fi doar dezafectarea suprafeţei de teren de 119.392 mp interesului sau uzului public şi, în consecinţă, introducerea sa în circuitul civil.
Quote:
.... regimul juridic al domeniului public este dominat de principiul că bunurile aparţinând domeniului public nu pot fi sustrase de la afectaţiunea lor normală, aceasta pentru că aceste bunuri sunt considerate a fi inalienabile, imprescriptibile şi insesizabile. În consecinţă, în condiţiile în care suprafaţa de teren ce a făcut obiectul HCL nr. 576/28.12.2004 nu a fost dezafectată uzului public, introducerea acesteia în circuitul civil nu se justifică. Degrevarea bugetului Consiliului Local nu poate în nici un caz să justifice o asemenea măsură, care putea fi luată doar cu respectarea regimului proprietăţii publice.
Old January 25th, 2011, 07:34 PM   #110
iskandarani
Registered User

Descoperirile arheologice de la santierul Complexului Palas, expuse in Gradina publica

Quote:
Arheologii au descoperit importante vestigii din timpul domniei lui Vasile Lupu • Obiectele scoase la iveala de sapaturi vor fi expuse în gradina publica de la Palas • Descoperirile arata ca vechea Curte Domneasca era o adevarata fortificatie, transformata în timp într-un veritabil centru comercial
http://www.bzi.ro/descoperirile-arhe...publica-204783
iskandarani no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2011, 08:22 AM   #111
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Sa o vedem si pe asta....candva
Old February 26th, 2011, 09:12 AM   #112
rgi
Registered User

S-a pus in aplicare hotarirea Curtii de Apel Oradea

Consiliul Local Iasi a trecut terenul aferent proiectului Palas din domeniul privat al municipiului in domeniul public.

Quote:
„După ce această suprafaţă de teren a fost introdusă în domeniul public, următorul pas este rezilierea contractului de asociere dintre Consiliul Local şi SC Iulius Group, aşa cum cere Curtea de Apel Oradea, iar apoi trebuie reluată asocierea cu investitorul şi trebuie încheiat un alt contract”, a declarat prefectul Dragomir Tomaşeschi.
Pe de alta parte, Primaria Iasi si-a dat in judecata partenerul Iulius Group pentru neplata redeventei in ultimii 3 ani de zile!

Quote:
„După 6 ani de critici pe marginea proiectului de hotărâre, terenul de la Palas a trecut în domeniul public. În ciuda acestui aspect care a adus puţină normalitate, pe cei implicaţi în acest proiect ar trebui să-i chinuie grija de redevenţa de 1,5 milioane de euro pe care investitorul o are restanţă de trei ani către Consiliul Local. Aceşti bani nu au intrat în conturile Primăriei din partea Iulius Group”, a spus consilierul Sorin Ionescu.
Sursa
Old February 26th, 2011, 08:55 PM   #113
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Praf in ochi si o mare teapa ... din care tot Iulius va avea de castigat Un smen prin care se va legaliza mall-ul de kakat la care lucrarile continua fara probleme
Quote:
„După ce această suprafaţă de teren a fost introdusă în domeniul public, următorul pas este rezilierea contractului de asociere dintre Consiliul Local şi SC Iulius Group, aşa cum cere Curtea de Apel Oradea, iar apoi trebuie reluată asocierea cu investitorul şi trebuie încheiat un alt contract”, a declarat prefectul Dragomir Tomaşeschi.

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
Old February 27th, 2011, 11:44 AM   #114
rgi
Registered User

Bine, bine, dar mall-ul asta exista in planuri de la inceput Cu ce era mai bun acum 2 ani? Faptul ca, pana la urma, de la 1000 apartamente s-a ajuns initial la 500 iar in final la 150, poate fi considerat benefic, dar zecile de mii de metri patrati de spatii comerciale au fost de la inceput in proiect

Bineinteles ca "se va intra in legalitate" iar, la un moment dat (dincolo de termenul, trambitat, de septembrie 2011, cand, probabil, vom asista la o "inaugurare oficiala"), proiectul chiar va fi finalizat. Si culmea, in final, va fi admirat si laudat de cei mai multi (pina la urma procentele de mai sus reflecta o realitate cotidiana).
Old February 27th, 2011, 03:30 PM   #115
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

M-am referit la mall-ul de langa Luceafarul. Solutia initiala continea DOAR apartamente.

Solutia initiala
Quote:
Originally Posted by nebunul View Post
Solutia curenta

Old February 27th, 2011, 03:30 PM   #116
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by vinterriket View Post

Old February 28th, 2011, 09:24 AM   #117
rgi
Registered User

Inca din 2008 Mall-ul exista (si era tot acolo, sub cele trei blocuri in corespondenta cu spatiile de sub turnul principal)

Aici vorbim de mai multe proiecte:

1. 2007 - Proiectul original, cel premiat si cel mai mult afisat, a fost doar teoretic (si pentru marketing);

2. 2008 - Proiectul real, dupa care s-au inceput lucrarile, contine alte date (din ianuarie 2009 apare, in comunicate si in materialele de prezentare, denumirea de Mall), suprafata reala construita creste de la 250.000 mp la 320.000 mp, cele 6 cladiri rezidentiale inca raman parte a proiectului (500-600 apartamente); parcarea subterana initial de 3000 locuri, redusa ulterior la 2500;

3. 2009 - Proiectul actual e de fapt proiectul 2, dar cu o singura cladire alocata zonei rezidentiale (din cele 6), impartita (in 2010) la randul ei in doua (comercial + rezidential), de unde si marirea suprafetei pentru birouri (la 20.000 mp); in septembrie 2009, proiectul "se imbunatateste" (cu "sprijinul" Consiliului Local) cu "Centrul Integrat de Dezvoltare a Afacerilor, Consultanta, Spatii Expozitionale si de Conferinta", practic o noua constructie in locul fostului Teatru de Vara.

Suprafaţă totală construită:
Proiect 2007: 249.884 mp
August 2008: ~320.000 mp
Ianuarie 2009: ~320.000 mp
Septembrie 2010: ~320.000 mp

Zona comercială:
Proiect 2007: ~41.500 mp
August 2008: ~41.500 mp
Ianuarie 2009: ~57.000 mp (150 magazine, Palas Mall + Shopping Street)
Septembrie 2010: Palas Mall (118 magazine, 47.800 mp) + Palas Shopping Street (38 magazine, 6.500 mp) + Auchan (5300 mp) = 59.600 mp

Proiectul teoretic (2007), asa cum apare intr-o prezentare:
Suprafaţă totală construită este de 249.884 mp
- parcaje subterane - 37,77% (~94.400 mp)
- zona rezidenţială - 28,04% (~70.000 mp)
- zona comercială - 17,07% (42.655 mp)
- birouri - 5,43% (~13.600 mp)
- hoteluri - 7,3% (~18.200 mp)
- alte funcţiuni - 4,4% (~11.000 mp)
Partea de entertaiment a proiectului: parc de 50.000 de metri pătraţi, un teatru de vară, un patinoar, o pistă de role şi zone de apă special amenajate.

In concluzie, Mall-ul ar fi existat oricum, cu sau fara criza!
Old February 28th, 2011, 02:03 PM   #118
waddler
BANNED

Urăsc mall-ul ăla aruncat parca așa în scârbă și el în proiect. Asta nu e o problemă de criza sau nu, ci pur și simplu de bun gust în arhitectură. Înțeleg că a fost de la început și că s-ar fi construit orice ar fi, dar ce naiba e cu arhitectura aia? Mall-ul nu mă deranjează așa de mult că oricum Iașul nu are un centru pietonal istoric, precum Sibiu sau Brașov, pe care să-l 'sufoce' mall-ul cu pricina. Mall-ul hai OK, ar merge un mic sacrificiu pentru că în opinia mea proiectul înca mai e tare și aduce ceva bun Iașului. Singura problemă e ca mall-ul putea să arate MULT mai bine.
waddler no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2011, 04:46 PM   #119
LuluMOB
Registered User

LuluMOB's Avatar

Likes (Received): 94

Iasiul are un Palat al Culturii pe care-l sufoca rau de tot complexul asta.
LuluMOB no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2011, 07:35 PM   #120
waddler
BANNED

Quote:
Originally Posted by LuluMOB View Post

Iasiul are un Palat al Culturii pe care-l sufoca rau de tot complexul asta.
Nu m-am exprimat corect, am vrut să spun că Iașul nu are un centru Istoric cu artele comerciale care pot fi afectate de deschiderea mall-ului, vorbeam strict din punct de vedere comercial cu 'sufocatul'.

După părerea mea proiectul nu prea sufocă Palatul Culturii așa de grav. Iar economic în nici un caz, adică aici vin avantajele. Mie îmi place în mare cam tot proiectul, cu excepția mall-ului, pe care l-aș fi tolerat și n-aș fi avut vreo problemă cu el (din motivele pe care le-am precizat mai sus) dacă era construit mai cu cap și cu o arhitectură mai impresionantă! În rest chiar nu văd cum restul proiectului ar sufoca Palatul Culturii, totul se îmbină destul de bine cu excepția mall-ului.

Last edited by waddler; February 28th, 2011 at 07:45 PM.
waddler no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules