daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old July 13th, 2010, 06:08 PM   #41
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0

Korpusi Vullnetareve ne Gose

ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2010, 06:09 PM   #42
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0

Per me shume:
http://www.facebook.com/photo.php?pi...06961272678590
ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 06:28 PM   #43
EdiAlb
Registered User
 
EdiAlb's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: Londer
Posts: 451
Likes (Received): 32

Bankers Petroleum and the Visoka oil field explosions 9 Oct 2009

Interesting

http://wikileaks.org/wiki/Bankers_Pe...ons_9_Oct_2009
__________________

Behold, I stand at the door and knock. If anyone hears My voice and opens the door, I will come in to him and dine with him, and he with Me – Revelation 3:20
EdiAlb no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 08:07 PM   #44
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

What's interesting? A memo from an un-named source who names no names and doesn't say where or how this info came about, other than "we learned this and that happened". Who is "we"?

For all you know...I wrote this. Or Erjonka Velia.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2010, 08:01 PM   #45
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

I'm very happy it exists:
http://www.partiaegjelber.org/

http://www.youtube.com/user/PartiaeGjelber


http://www.pgjk.org/kuvendi3.htm__________________
"Do not take life too seriously. You will never get out of it alive." Elbert Hubbard
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2010, 06:18 PM   #46
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,832
Likes (Received): 6077

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Deti kėrcenon Tokėn (Top Channel)

Masat e qeveris: Pyllezim i zones bregdetar! Mase e mire!
C'lidhje kane pemet e mbjella 50 - 100 metra nga bregu me gerryerjet nga rrymat nenujore dhe dallget ne vijen bregdetare?

Erozioni nga deti eshte natyror dhe zgjidhja e vetme eshte devijimi i rrymave detare me barriera nenujore ose rimbushja e plazheve me rere. Pemet nuk bejne asgje, dhe as nuk kane si te bejne.

Me siguri do ja kete sygjeruar ndonje "specialist" me kurs 6 mujor.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2010, 04:16 PM   #47
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2010, 06:20 PM   #48
alb_trc
Registered User
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,446
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Per mua ky eshte nga krimet me te medha...sidomos Lura njehere qe ka qene nje mrekulli.
alb_trc no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2011, 04:05 PM   #49
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Fier, lumi i vdekjes dhe naftės

http://top-channel.tv/video.php?id=22473

keq
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2011, 02:24 PM   #50
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
NĖNSHKRUHET MARRĖVESHJA PĖR PROJEKTIN: "MENAXHIMI I MBETJEVE URBANE NE SHQIPĖRINĖ JUGLINDORE"U nėnshkruan sot ndėrmjet ministrit tė Punėve Publike dhe Transportit, z.Sokol Olldashi dhe ambasadores gjermane tė akredituar nė Shqipėri, Zj. Karola Myller-Holtkemper, marrėveshja pėr projektitn: “ Menaxhimi i mbeteve urbane nė Shqipėrinė Juglindore”, konkretisht nė qarkun e Korcės.

Projekti nė fjalė ėshtė nė kuadėr tė njė bashkėpunimi tė konsolidur tashmė ndėrmjet qeverisė Shqiptare dhe qeverisė sė Republikes Federale Gjermane dhe synon pėrmirėsimin e cilėsisė sė mjedisit, shėndetit publik dhe mbrojtjen e burimeve natyrore.
Nė saj tė kėsaj marrėveshje qeveria Gjermane i akordon qeverise Shqiptare njė grant prej 2 milion Euro, dhe kjo vetėm pėr fazėn e parė tė kėtij projekti, e cila do tė shėrbej pėr mbulimin e pėriudhės sė ndėrmjetme deri nė realizimin e landfillit pėr qarkun e Korces, i cili do tė jetė gati nė vitin 2013.

Gjatė fjalės sė tij ministri Olldashi u shpreh:

“Investimi i qeverisė Gjermane nė sektorin e ujit dhe mbetjeve tė ngurta vazhdon tė mbetet primar, dhe pėrben investitorin kryesor nė kėtė sektor qoftė pėrmes fondeve apo bankave tė saj , pėrfshirė kėtu dhe Bankėn Gjermane pėr Zhvillim.”
Mė tej ministri Olldashi duke folur pėr projektin nė fjalė sqaroi se faza e parė e kėtij projekti parashikon punime pėr mirėmbajtjen e fushės ekzistuese, pėrmirėsimin e depozitimit tė mbetjeve, mbajtjen nėn kontroll tė situatės sė mbetjve, si dhe mbrojtjen e mjedisit dhe shėndetit publik tė banorėve tė Shqipėrise Juglindore, konkretisht te qytetit tė Korcės, Pogradecit dhe fshatrave pėrreth.
“Ky ėshtė njė projekt i ndėrmjetėn qė do ti praprij ndėrtimit tė landfillit me njė paket tė siguarar financimi prej 9.8 milion Euro .”

Nė fund tė fjalės sė tij ministri Olldashi falenderoi qeverine Gjermane pėr vėmendjen e jashtėzakonshme qė i kushton kėtij sektori si dhe Bankėn Gjermane pėr Zhvillim (Kfw ) pėr pėrkushtimin e saj dhe pėr angazhimin nė projekte te tilla nė tė gjithė territorrin e Shqipėrisė.

Gjithashtu njė falenderim I shkoi edhe ambasadores Gjermane nė Shqiperi Zj. Karola Myller-Holtkemper, pėr angazhimin e saj personal nė kėto projekte.

Gjatė fjalės sė saj ambasadorja gjermane ,Zj. Karola Myller-Holtkemper u shpreh:

“Marrėveshja qė nėnshkruajmė sot, permbush njė boshllėk tė bashkėpunimit tonė tė deri tanishėm, pasi mbetjet janė bėrė njė problem i cili dėmton peisazhin mjaft tė bukur tė kėtij vendi, vecanėrisht luginat e lumenjėve, problem qė shpesh herė ėshtė konstatuar edhe nga turistėt e huaj.
Projekt nė fjalė do tė ketė njė ndikim shumė tė rėndėsishėm jo vetem pėr sa i pėrket mjedisit dhe shėndetit tė qytetarėve shqiptar por edhe nė drejtim tė turizmit.

Sensibilizi I qytetarėve pėr hedhjan e mbeturinave ėshtė njė tjetėr element shumė I rėndėsihėm I kėtij projekti ku sigurisht pėrfitues tė drejtėpėrdrejt janė qytetarėt e Korces,Pogradecit dhe Komunave pėrreth’’.

Tiranė 19 Korrik 2011
Ministria e Puneve Publike dhe Transportit
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 10:59 PM   #51
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2011, 04:47 PM   #52
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Une mendoja, qe Shqiperia ka me shume Parqe Kombetar. Por sic duket, qenkan "vetem" 15:
Parqet Kombetare te Shqiperise (Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujrave)

Ja edhe Zonat e Mbrojtura te Shqiperise (Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujrave) dhe Lista me Zonat e Mbrojtura
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2011, 12:18 PM   #53
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425Sa shume mbeturina ne liqen.
Nuk e di, nese mjafton te vendosish nje rrjete ne kufi. Me siguri, qe nje pjese e ketyre mbeturinave vijne nga Maqedonia dhe Kosove nepermjet Drinit te Bardhe dhe atij te Zi. Por problemi nuk eshte vetem i importuar, por edhe prodhuar vete ne Kukes.
Duhen me shume fushata sensibilizuese, qofte ne shkolla ne gjithe Shqiperine, ne rruget e qyteteve shqiptare apo edhe ne mediat shqiptare, sidomos ne TV per ceshtjen e ambientit.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2011, 07:04 PM   #54
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629Duhet percaktuar nje denim shume i ashper , shembullor per zjarrevenesit. Na i dogjen pyjet!
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2011, 07:28 PM   #55
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 01:53 PM   #56
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,385
Likes (Received): 522

Ku po jetojmė

Nė Enciklopedinė e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve, Kosova paraqitet si vendi me ujin, ajrin dhe tokėn mė tė ndotur nė Europė. Ajri ndotet nga korporatat, uji nga kanalizimet e toka shkatėrrohet nga ndėrtimet. Express sjell pjesė ende tė pabotuara tė Enciklopedisė, qė ofron shifra alarmante pėr mjedisin jetėsor.

Nga Jeton Musliu mė 28 gusht 2011 nė ora 08:03
Kosova e ka shumė tė ndotur ujin, ajrin dhe tokėn. Pėr mė tepėr, ndotja dhe degradimi i tyre vazhdon ēdo ditė.

Pėrmasat e kėsaj fėlliqėsie mjedisore bėhen edhe mė shqetėsuese kur vėrtetohen edhe nėpėrmjet hulumtimeve shkencore dhe zyrtare.

Kosova sė shpejti pritet ta ketė tė botuar dhe tė nxjerrė nė shitje Enciklopedinė e saj tė parė, e cila tashmė ėshtė dėrguar nė botim.

Ndryshe nga enciklopeditė e rajonit, Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės (ASHAK), pėr herė tė parė, nė njė botim kaq tė veēantė, ka vendosur tė pėrfshijė edhe mjedisin.

Njė kopje tė tillė e ka siguruar edhe Express, nė tė cilėn, pėrkundėr natyrės sė bukur, sipas Enciklopedisė, mjedisi nė vend cilėsohet mjaft i ndotur dhe atė nga shumė faktorė.

Pjesa pėr mjedisin, e hartuar nga profesori dhe eksperti i ēėshtjeve tė mjedisit, Zeqir Veseli, pėr llogari tė Enciklopedisė sė ASHAK-ut, nis me konstatimin se pjesė tė veēanta tė Kosovės, tash pėr tash janė nė gjendje shumė tė rėndė.

Toka, uji e ajri janė tė ndotura jashtėzakonisht shumė, sidomos nė disa pjesė, tė cilat edhe cilėsohen si pika shumė tė nxehta.

Mitrovica, Obiliqi, Hani i Elezit apo Drenasi pėrmenden nė Enciklopedi si vendet ku ėshtė mė sė shumti e pėrqendruar ndotja e kėtyre tre elementėve tė rėndėsishėm pėr jetė.

Ajri

Enciklopedia shpjegon se 97 pėr qind e sektorit energjetik ėshtė e pėrqendruar nė shfrytėzimin sipėrfaqėsor tė linjitit, i cili pėrkundėr rezervave prej 12 deri 14 miliardė tonė, ėshtė i cilėsisė sė ulėt.

Nė kėtė rast, me mihjen e tij, bėhet edhe degradimi i tokės dhe krijohet ndotje e theksuar para dhe pas procedimit. Sa i pėrket cilėsisė sė ajrit, ai ndryshon nė zonat urbane dhe ato rurale.

Derisa nė pjesėt rurale tė Kosovės cilėsia e ajrit ende ėshtė duke u ruajtur, nė ato urbane ndotėsit kryesorė janė CO2, bloza, pluhuri, tymi etj.

Kjo ndotje del tė jetė mė sė shumti e pėrqendruar pėrreth termocentraleve tė Korporatės Energjetike tė Kosovės, si dhe zonat pėrreth Mitrovicės.

Nė listėn e zonave tė ndotura tė ajrit, Enciklopedia thekson se tash sė fundi ėshtė pėrfshirė edhe ajo e Drenasit, pėr shkak tė rifillimit tė punės nga ana e Ferronikelit.

Sa i pėrket ndotėsve mė tė mėdhenj, Enciklopedia thekson se KEK-u ėshtė njė nga mė kryesorėt, qė pėrfshin tė gjitha hallkat e saj - qė nga vetėndezja e thėngjillit, mihjet sipėrfaqėsore, shkarkimet nga blloqet qė kanė teknologji tė vjetruar, e deri te shpėrndarja e hirit nga era.

Enciklopedia saktėson se pėr efektin serrė, gjatė njė viti, vetėm KEK-u e pėrkeqėson dukshėm situatėn pasi lėshon rreth 5.8 milionė tonė CO2.

Kėsaj ndotjeje tė madhe tė ajrit tė Kosovės i shtohen dhe shkarkimet qė madje pėrfshijnė metale tė rėnda, siē ėshtė plumbi. Matjet kanė treguar se pėrqendrimet e tij janė mjaft tė larta nė Vushtrri e Han tė Elezit.

Pėrveē kompanive tė ndryshme, ajri i vendit nė sasi tė madhe ndotet edhe nga djegiet e brendshme tė automjeteve, ku saktėsohet se Kosova ka mbi 332 mijė automjete tė regjistruara.

Nė kėtė shifėr nuk pėrfshihen automjetet e trupave tė KFOR-it dhe institucioneve tė tjera ndėrkombėtare, numri i tė cilave vlerėsohet tė jetė mjaft i madh.

Enciklopedia thekson se pas mbarimit tė luftės, nė Kosovė u sollėn automjete tė vjetra, shumica dėrmuese e tė cilave me naftėn si lėndė djegėse, duke bėrė qė ajri tė ndotet edhe mė shumė.

Pas korporatave apo fabrikave e automjeteve, ndotėsit mė tė mėdhenj tė ajrit nė Kosovė janė sektori i bujqėsisė, djegia e mbeturinave dhe shpesh zjarret nė ara e pyje.

“Vetėm nė vitin 2007 janė djegur 6 mijė e 690 hektarė pyje”, thuhet nė Enciklopedi.

Uji

Ndotjes sė vazhdueshme, pėrveē ajrit, nuk i ka shpėtuar as uji i Kosovės, edhe pse ai vlerėsohet tė jetė nė sasi mjaft tė paktė e tė shpėrndarė nė mėnyrė jo tė njėtrajtshme.

Enciklopedia vėren se Rrafshi i Dukagjinit ka rezerva mė tė mėdha tė ujit, kurse vetėm 30 pėr qind e popullatės ka qasje nė sistemin e kanalizimit.

Pėr mė tepėr, nė tėrė vendin nuk ka asnjė impiant qė do tė pastronte ujėrat e zeza. I vetmi ndodhet nė Skenderaj, por edhe ai nuk ėshtė lėshuar ende nė funksion.

Shumė prej lumenjve tė vendit ndoten nga derdhjet industriale qė bėhen pa asnjė kriter, duke i degraduar ata nga klasa e dytė, nė atė tė tretė dhe katėrt.

73 pėr qind e popullatės sė vendit ka qasje nė ujėsjellės publik, kurse rreth 58.4 pėr qind e resurseve ujore vijnė nga akumulacionet artificiale.

Enciklopedia vėren se ndotja e ujėrave nė vend bėhet edhe nga eksploatimi i pakontrolluar i zhavorrit nė shtratet e lumenjve, me theks tė veēantė nė ata tė Rrafshit tė Dukagjinit.

Toka

Rreth 53 pėr qind e sipėrfaqes sė tokės sė Kosovės konsiderohet si bujqėsore, respektivisht 0.15 deri 1.18 hektar pėr kokė banori.

Dendėsia e popullatės ėshtė relativisht e lartė, ose thėnė ndryshe janė 204 banorė pėr kilometėr katror.

Enciklopedia thekson se Kosova ėshtė vazhdimisht duke e humbur tokėn e saj, sidomos atė bujqėsore, pėr shkak tė ndėrtimeve nė pėrmasa shqetėsuese, aktiviteteve minerare, erozionit apo pėrdorimit tė pesticideve.

“Sipas tė dhėnave zyrtare, llogaritet se viteve tė fundit rreth 1 mijė hektarė tokė bujqėsore tė kualitetit tė lartė janė zėnė me ndėrtime tė ndryshme, sidomos pėrgjatė akseve rrugore”, shkruan mė tej nė Enciklopedinė e ASHAK-ut.

Degradimit tė tokės i shtohet dhe eksploatimi sipėrfaqėsor i linjitit pėr nevoja tė furnizimit tė KEK-ut, me sipėrfaqe prej 1 mijė e 470 hektarė, kurse djerrinat e mihjeve mbulojnė 1.599 hektarė, pa llogaritur gurėthyesit qė janė duke shkatėrruar sipėrfaqe tė tėra nė mėnyrė enorme.

Pėr mė keq, nė as njė prej kėtyre djerrinave dhe shkatėrrimeve qė bėhen nuk ndėrmerret asnjė hap drejt rikultivimit pėr rikthim tė gjendjes sikur nė kohėn e para shfrytėzimit tė asaj sipėrfaqe tė tokės.

Nė kėtė rast, shkatėrrimi ėshtė duke ndodhur edhe pėr shkak tė erozionit tė madh, pėr shkak tė prerjes sė pakontrolluar tė pyjeve, ku nga tėrė sipėrfaqja e vendit, vetėm 10 pėr qind ėshtė duke u ruajtur nga kjo gėrryerje.

Sa u pėrket pesticideve, nė Enciklopedi shkruan se vetėm nė vitin 2005 ėshtė importuar njė sasi prej rreth 4.7 milionė kg dhe ato, pėrveē ndotjes sė tokės, ndotin edhe ujėrat nėntokėsore.

Mbeturinat janė ndotėsi i radhės i tokės sė Kosovės, ku brenda vitit krijohen 1 milion e 675 mijė e 977 tonė, tė cilat pastaj ndahen nė ato qė njihen si komerciale, hiri, zgjyra, tė amvisėrisė etj.

Megjithatė, Enciklopedia vėren se viteve tė fundit ka pak pėrparim nė drejtim tė pėrmirėsimit tė gjendjes, sa i pėrket deponimeve tė mbeturinave.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 7th, 2011, 07:08 PM   #57
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Berisha: Jo plehra ne rruge (Vizion Plus)
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2011, 07:16 PM   #58
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

me fal...

Last edited by Tartanzan; September 7th, 2011 at 08:06 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2011, 07:45 PM   #59
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Lajm per ambientin?
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2011, 04:25 PM   #60
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
PERFUNDON PROJEKTI I “REHABILITIMI I ZONĖS SĖ NXEHTĖ TĖ PORTO ROMANOS”MINISTRI MEDIU: I RIKTHYEM BANOREVE TE ARDHMEN, ZONES POTENCIALET E ZHVILLIMIT

Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te ujerave, inaguroi perfundimin e projektit te Bankes Boterore, “Rehabilitimi i Zonės sė nxehtė tė Porto Romanos”. Ne prani te kryeministrit te vendit, si dhe autoriteve lokale, ministri i Mjedisit, zoti Fatmir Mediu, se bashku me drejtorin ekzekutiv te BB, zotin Cipollone, prene shiriti e kesaj vepre, te cilesuar si shume te rendesishme per zonan e Porto Romanos. Ne fjalen e tij pershendetese ministri Mediu u shpreh:
I nderuar Z. Kryeminister,
I nderuar Drejtor Ekzekutiv i Bankes Boterore, Z Cipollone,
Te nderuar eksperte dhe qytetare...
Zbatimi i projektit “Rehabilitimi i Zonės sė nxehtė tė Porto Romanos” ka qene pėrgjegjėsi direkte e Ministrisė sė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, e cila me mbėshtetjen e Bankės Botėrore realizoi pastrimin dhe kthimin e 78000m2 sipėrfaqe te ndotur nė tėrėsisht tė pastra. I cilėsuar si njė nga hot spotet mė tė rrezikshme nė Ballkan, sipas nje studimi te UNEP te vitit 2004, implementimi i kėtij Projekti me vlerė 5 milion USD, tė dhuruara nga granti i Qeverisė Hollandeze, bėri tė mundur rehabilitimin e 3 pikave tė nxehta tė kėsaj zone, punimet e te ciles u iniciuan nė pranverė tė vitit 2010 dhe pėrfunduan nė Qershor tė kėtij viti.
Nė kėtė zonė ku para viteve ’90 funksiononte Ndėrmarrja Kimike, kishte njė pėrqėndrim tė madh tė elementėve tė rrezikshėm kimik si: lindan dhe krom. Kėto pesticide cėnonin rėndė shėndetin publik tė banorėve tė kėsaj zone dhe kishin pėrkeqėsuar tė gjitha standartet mjedisore nė atė zonė. Duke u cilėsuar si njė nga Projektet mė tė nevojshme dhe domosdoshme, nėpėrmjet njė kėmbėngulje tė Ministrisė sė Mjedisit dhe Bankės Botrore, u bė e mundur largimi dhe inkapsulimi i 60 000 m³ dhera tė ndotur. Sipas direktivave tė BE-sė sė vitit 2003 u ndertua njė kapsulė izolimi, e para kjo per mbetje tė rrezikshme e ndėrtuar nė Shqipėri, ku nė tė njėjtėn kohė ėshtė pėrpiluar me iniciativėn tonė njė Plan “ Menaxhimi, Monitorimi dhe Mirėmbajtje” pėr periudhėn pas ndėrtimit.
Ėshtė i pari i kėtij lloji qė po zbatohet nė vendin tonė e cila financohet nga Banka Botėrore dhe granti hollandez, me vlerė rreth 10 milion lekė pėr tė garantuar integritetin e financimit tė pėrbashkėt midis qeverisė Shqiptare dhe asaj Hollandeze. Tė nderuar qytetarė, Do t’ju bėj njė thirrje. Mė shumė se sa miqėsore, jetėsore pėr ju, dhe pėr tė gjithė banorėt e Porto Romanos, qė kėtė projekt kaq tė realizuar nga tė gjithė ne, tė mos lejojmė askėnd tė ketė mundėsinė ta degradojė apo tė cėnojė integritetin e tij fizik. Njė ndėr ēėshtjet sociale mė tė rėndėsishme e inciuar me pėrkushtim nga Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe mbėshtetjen e Kėshillit tė Ministrave, ishte kalimi i titullit tė pronėsisė pėr banorėt e shpėrngulur nė Porto Romano dhe tė vendosur nė NPA, Shkozet.
Ky vendimi i Kėshillit tė Ministrave u mor me datė 8 Qershor 2011 dhe ai pėrmbush finalizimin e marrėveshjes midis Qeverisė Shqiptare dhe IDA-s, duke bėrė tė mundur realizimin nė afatet e paracaktuara 100 % tė gjithė komponentit tė Porto Romanos. Kėtu vlen pėr t’u theksuar edhe kontributi i Bashkisė Durrės dhe i Kėshillit Bashkiak tė cilėt kanė njė kontribut nė realizimin e kėsaj pike me karakter social tė marrėveshjes midis qeverisė dhe Bankės Botrore. Referuar tė gjitha misoneve tė periudhės sė punėve civile kryer nga Banka Botėrore, ky projekt ėshtė njohur si nga mė tė sukseshmit, si nė aspektin profesional ashtu edhe nė atė administrativ.
Mbi tė gjitha vlen tė theksohet cilėsia, e cila ka garantuar realizimin e objektivave kryesorė nė shėrbim tė njė jete mė tė mirė pėr banorėt e Porto Romanos. Dikur era e lindanit shoqėronte kėta banorė edhe nė veshjet qė ata mbanin. Sot ju e shihni qė me pėrkushtimin e Qeverise shqiptare dhe mbėshtetjen e partnerėve ndėrkombtare, kjo zonė inspiron potenciale zhvillime dhe te ardhme per banoret e saj. Aq sa Banka Botėrore ne njė reportazh promovues, qe do publikohet nė faqen zyrtare tė Bankės Botėrore nė Washington dhe Tiranė, e cilėson si njė nga projektet mė tė suksseshme nė rajon. Gjithashtu, me realizimin e kėtij Projekti MMPAU ka pėrmbushur me sukses qėllimin kryesor tė tij duke mbajtur nė konsideratė prevalimin dhe primatin e njė zhvillimi tė qėndrueshėm konceptual nė mbėshtetje tė parimeve mjedisore.
Ju faleminderit!
Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujerave
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:14 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium