daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Društvo i Turizam

Društvo i Turizam Society and tourism

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 13 votes, 5.00 average.
Old March 28th, 2010, 03:58 PM   #81
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Likes (Received): 1705

Na postojeći partnerski odnos Sarajevske Pivare sa Pepsi & Co International, u 2007. godini partnerstvu sa Sarajevskom pivarom produržuje se i novi brand Lipton ledeni čajevi. Lipton je 15. po redu prepoznatljivosti robne marke u svijetu i vodeći proizvođač ledenog čaja. Više od 100 godina Lipton čajevi su svjetski poznat autoritet.

Sarajevska Pivara i Lipton startali su sa zajedničkim projekatom proizvodnje i lansiranja Lipton ledenih čajeva na teritoriji čitave Bosne i Hercegovine i to u 3 okusa - limun, breskva i zeleni čaj. Sva tri okusa su dostupna u pakovanjima 0,5L i 1,5L PET.
corvus_edin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 28th, 2010, 04:02 PM   #82
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Nice web-stranica njihova

http://www.sarajevska-pivara.ba/inde...ef8c14b&lang=B
Old March 28th, 2010, 05:11 PM   #83
BosniaHerzegovina
Registered User

BosniaHerzegovina's Avatar

Likes (Received): 444

Quote:
Originally Posted by corvus_edin View Post

Na postojeći partnerski odnos Sarajevske Pivare sa Pepsi & Co International, u 2007. godini partnerstvu sa Sarajevskom pivarom produržuje se i novi brand Lipton ledeni čajevi. Lipton je 15. po redu prepoznatljivosti robne marke u svijetu i vodeći proizvođač ledenog čaja. Više od 100 godina Lipton čajevi su svjetski poznat autoritet.

Sarajevska Pivara i Lipton startali su sa zajedničkim projekatom proizvodnje i lansiranja Lipton ledenih čajeva na teritoriji čitave Bosne i Hercegovine i to u 3 okusa - limun, breskva i zeleni čaj. Sva tri okusa su dostupna u pakovanjima 0,5L i 1,5L PET.
Lipton je bas grozan!

Jablanica
BosniaHerzegovina no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2010, 05:21 PM   #84
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 3121

Ja volim lipton limun
Old March 28th, 2010, 05:31 PM   #85
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

ja odavno ne pijem tako nesto - a hamen nikad ni Coke/Pepsi - sve mi ima previse secera - a i sokove sam cijedim ...bilo to narandza ili jabuka ili drugo voce - tu sam siguran da je 100% prirodno i da nije homosterilizovano ili sta vec
Old March 28th, 2010, 07:06 PM   #86
SaRaJeVo-City
BANNED

Likes (Received): 2

Quote:
ja odavno ne pijem tako nesto - a hamen nikad ni Coke/Pepsi - sve mi ima previse secera - a i sokove sam cijedim ...bilo to narandza ili jabuka ili drugo voce - tu sam siguran da je 100% prirodno i da nije homosterilizovano ili sta vec
i ja isto tako, zadnji put sam pio colu ili fantu prije 6-7 godina... najvise pijem vodu....kad sam u BH zovu me kiseljak zato sto svaki put kad izadem na kafu popijem po 3-4 kisele...
SaRaJeVo-City no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2010, 03:22 PM   #87
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Bihacka pivara...

Voda
gazirana

Sok

odlican design flasa

Pivo

Old April 2nd, 2010, 06:00 PM   #88
SaRaJeVo-City
BANNED

super izgleda....

treba vise vode da se pakuje i izvozi u svijet...imamo najbolju vodu u EU, i umjesto da nam je izvoz ogroman nama je veci uvoz vode...
Old April 3rd, 2010, 12:40 PM   #89
amriiich
Registered User

amriiich's Avatar

Likes (Received): 18

Industrija Modne Konfekcije KULA Gradačac

amriiich no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2010, 12:51 PM   #90
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

e da marka ima jos nekakvo fancy ime i marketing... super...
Old April 3rd, 2010, 12:54 PM   #91
amriiich
Registered User

amriiich's Avatar

Quote:
e da marka ima jos nekakvo fancy ime i marketing... super...
KULA je simbolicno zna se po cemu.. a poznati su na Tuzlanskom kantonu..ali naravno moglo bi to i bolje..
Old April 3rd, 2010, 01:05 PM   #92
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

okok...nisam htjeo nist lose reci...
Old April 10th, 2010, 01:59 AM   #93
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 3121

Napokon, bosanski odgovor na hrvatski Ledo i srbijanski Delta sladoled.

Pingo!

I to su dosta agresivno krenuli izgleda na tržište, ho-ray.

www.pingo.ba
Old April 10th, 2010, 03:17 AM   #94
SaRaJeVo-City
BANNED

Nice....samo nek prave sto vise vrsta...
Old April 10th, 2010, 04:48 AM   #95
marsdenk
Registered User

marsdenk's Avatar

Quote:
Originally Posted by SaRaJeVo-City View Post
i ja isto tako, zadnji put sam pio colu ili fantu prije 6-7 godina... najvise pijem vodu....kad sam u BH zovu me kiseljak zato sto svaki put kad izadem na kafu popijem po 3-4 kisele...
Lipton mi se ne svidja, ali to je samo moje misljenje.

SaRaJeVo-City, da li si ti ikad probao/la onaj hladni caj koji se sluzio u restoranu Moe's, koji se zove "Fiesta Fria?" Pravi ga firma China Mist u Arizoni. Nazalost ne sluze ga vise, nego su ga zamijenili nekim genericnim smecem. Ja pitao sta se desilo, a oni mi rekli da je skup i ne isplati se. Nije ni cudo, jer ja sam znao popiti preko 2 litre dok sam jeo u tom restoranu barem 2 puta u sedmici.

Ovaj caj se ne moze kupiti u trgovini u kutiji sa individualnim vrecicama, nego se prodavo "in large bulk" samo restoranima. To je nesto najbolje sto sam ikad pio u zivotu; ukus bozanstven. Ne postoje rijeci da ga opisem; jedino me malo posjecao na miris dunje.

Moram se potruditi da pitam menadzere u lokalnom supermarketu da li ga je moguce dostaviti za prodaju u malim pakovanjima. Dobro znam ako nesto trazis ili barem sugerises, postoji sansa da nabave za prodaju.

Jos sto je dobro; ovi cajevi su 100% Kosher/Halal.
marsdenk no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2010, 09:48 AM   #96
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

China Mist?

na njemackom trzistu s ovim imenom ne trebaju sta traziti
Old April 10th, 2010, 11:18 AM   #97
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Strani trgovački lanci: Na policama vrlo malo mjesta za bh. proizvode

Izvor eKapija, 09. 04. 2010.

Quote:
Dolaskom i sve većom ekspanzijom stranih trgovačkih lanaca na tržištu BiH, domaćim proizvođačima smanjene su šanse za plasman svojih brendova na policama velikih prodajnih centara. Inostrani trgovci na svojim policama pretežno promoviraju proizvode zemalja iz kojih dolaze, dok po vrlo strogim kriterijima puštaju u prodaju domaću robu.

Amir Šibić, direktor preduzeća "Vegafruit" iz Gračanice, jednog od najznačajnijih proizvođača voća, povrća i svih vrsta sokova u BiH, tvrdi da s obzirom na veliki broj uvoznih artikala, vrlo malo prostora ostaje za domaće proizvođače.

"Kao domaći proizvođač, stalno se susrećemo sa ovim problemom jer često nismo na isti način tretirani kao uvozni proizvodi. Uslovi za ulazak u centre trgovačkih lanaca su vrlo skupi. Kako bi ostvarili bolje pozicije na policama, trebate biti spremni na dodatne popuste, plaćati ulistanja, dok su frekventnija mjesta najskuplja, pozicije u visini očiju su obavezno zauzete, a o akcijama da i ne govorimo, a najgore je čekati razne procedure i svjesno odugovlačenje službi za nabavu istih", ističe Šibić.

On navodi da ukoliko kao proizvođač želite biti prisutni u većem obimu na policama, isplativost cijelog poduhvata je ravna nuli, a vrlo često kalkulacija je u debelom minusu.

"Izvoznici naprimjer u Srbiji su dotirani određenim subvencijama, što nalazimo izuzetno pametnom odlukom tamošnjih vlasti, ali naravno jako nepovoljno za domaće proizvođače. Kada uzmete sve navedene parametere, onda proizvodi domaćih proizvođača ne mogu biti konkurentni stranim", ističe on.

Šibić podvlači da uvoznički lobi i strani kapital diktiraju pravila igre na tržištu, tako da pozicija domaćeg proizvođača ima jako neizvjesnu budućnost.

Njegovo mišljenje dijeli i Mirzeta Ikić, marketing manager sarajevske firme "Ilidžanski Dijamant", čija je osnovna djelatnost punjenje mineralne vode i priozvodnja osvježavajućih napitaka. Tržni centri su uglavnom opremljeni uvoznom vodom, a domaći proizvod stavljen u drugi plan.

"Ukoliko se nastave širiti strani trgovački centri, situacija će se za domaće proizvođače još više pogoršati", ističe ona.

Procjenjuje se da se oko 30 posto domaćih prehrambenih proizvoda nalazi u tržnim centrima. Predsjednik Udruženja "Kupujmo i koristimo domaće" Admir Kapo tvrdi da plasman domaćih proizvoda u centrima pod stranim kapitalom trenutno ovisi o pregovaračkoj moći firmi.

"Oni imaju misiju plasirati svoje proizvode. Domaći proizvođači s druge strane moraju plaćati rabat za dobru poslovnu saradnju, davati gratis punjenja za svaki novootvoreni objekat i plaćati visoke cijene za ulazak, što na kraju poskupljuje njihove proizvode te ih čini nekonkurentnim", pojašnjava on.

Kao novu potencijalnu opasnost vidi stvaranje vlastitih tržišnih marki raznih stranih trgovačkih lanaca, koje će sve više plasirati na nezaštićeno tržište Bosne i Hercegovine.

N.V.
Old April 10th, 2010, 12:02 PM   #98
amriiich
Registered User

amriiich's Avatar

Definitivno, najvise domacih proizvoda ima u TC Bingo
Old April 10th, 2010, 12:51 PM   #99
BosniaHerzegovina
Registered User

BosniaHerzegovina's Avatar

Likes (Received): 444

Quote:
Originally Posted by mirza-sm View Post
Napokon, bosanski odgovor na hrvatski Ledo i srbijanski Delta sladoled.

Pingo!

I to su dosta agresivno krenuli izgleda na tržište, ho-ray.

www.pingo.ba
Vidim da imaju mnogo proizvoda

Jablanica
BosniaHerzegovina no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2010, 12:57 PM   #100
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Quote:
Originally Posted by amriiich View Post
Definitivno, najvise domacih proizvoda ima u TC Bingo