search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i WydarzeniaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old March 17th, 2010, 12:00 AM   #1
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

[Architektura] kolekcja wszystkich bloków z epoki PRL-u

Dobry Wieczór

Z uwagi na wstępnie omówioną w tym ( http://www.skyscrapercity.com/showth...3#post53545113 ) wątku sugestię otwieramy na próbę wątek, który z założenia powinien stać się kolekcją i kompendium "wiedzy" na temat bloków z okresu PRL.

Wiem, że założenia, które poniżej wypunktuję mogą być trudne do opanowania, ale miło by było gdyby udało się:

1. Generalnie chodzi o to, by pojawiły się tutaj zdjęcia bloków przedstawiające ich oryginalną, pierwotną formę (sprzed docieplenia czy innej transformacji). Zdjęcia "poremontowe" starajmy się dawać tylko wtedy, kiedy istnieje już zdjęcie oryginału, do którego możemy nawiązać cytując. Ewentualnym odstępstwem od tej reguły mogłaby być możliwość postowania bloków, które po remoncie nie różnią się zasadniczo, lub nie odbiegają znacznie od oryginału, a na obecną chwilę nie ma możliwości zdobycia fotek sprzed remontu.

2. Wstawiać posty zawierające zdjęcia istniejących bloków i ich opisy (miejsce powstania, projekt, rok budowy, wersje różniące się detalem, specyfikacja techniczna, rozkłady mieszkań, wszystko to, co dotyczy danego bloku).

3. Nie wstawiać komentarzy (do tego celu wystarczy użyć jednego z innych istniejących już wątków: 1 ; 2 ; 3 przeklejając tam treść cytowanego postu) chodzi o to by nie rozciągać niepotrzebnie niniejszego wątku, co ułatwi jego późniejsze przeglądanie

4. Aczkolwiek dopuszczalnym jest oczywiście wstawianie postów zawierających dodatkowe opisy, nawiązujących do wstawionych już wcześniej egzemplarzy.

5. Jeśli dany, identyczny (bardzo podobny - np. znajdujący się w innym mieście) blok znalazł się już wcześniej w wątku nie ma potrzeby postowania go ponownie.

6. Najkorzystniej by było gdyby dany blok udało się ukazać w sposób, w jaki fotografuje się więźniów (przód, tył, bok...)


jak nam coś przyjdzie do głowy, to się dopisze (ewentualne sugestie na priv?)?


PS
Koledzy wspominali coś, że ciekawie by było stworzyć stronę internetową zawierającą wszystkie te bloki, więc może dobrze by było gdyby każdy, kto wkleja tutaj zdjęcie informował czy należy ono do niego i czy wyraża zgodę na zamieszczenie go na owej stronie.

Last edited by gregry; March 17th, 2010 at 08:16 PM.
gregry no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 17th, 2010, 12:00 AM   #2
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

del

Last edited by gregry; March 17th, 2010 at 12:11 AM.
gregry no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2010, 12:07 AM   #3
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

to na początek może pierwszy blok z wielkiej płyty w Polsce (oczywiście nie muszą to być jedynie bloki z wielkiej płyty)

Jak znajdę później więcej zdjęć, przedstawiających budynek z innych ujęć, to je tutaj wklejęBudynek znajduje się w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta na osiedlu Hutniczym przy ulicy Stanisława Mierzwy. Należy do zespołu 4 identycznych budynków
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=...02272&t=k&z=19
Nie posiadam więcej informacji - jeśli ktoś je ma...

PS
zdjęcie należy do mnie i wyrażam zgodę na jego dalsze publikowanie (z resztą jest opisane licencją CC-BY-NC-ND )

Last edited by gregry; March 17th, 2010 at 12:20 AM.
gregry no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2010, 07:49 PM   #4
Red Dog
Mam koników siedem
 
Red Dog's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Cracow
Posts: 1,722
Likes (Received): 4

Kraków. Blok zajmuje narożnik przy skrzyżowaniu Al. Kijowskiej i Kazimierza Wielkiego i ciągnie się przez kawałek Al. Kijowskiej. Powstał w okolicach lat 1965-1970. Nie wiem, kto go zaprojektował. Zbudowano tylko jeden taki budynek w całym Krakowie(i pewnie tez w całej Polsce).

Widok od strony skrzyżowania:...i od podwórka, które jest zamknięte:Jeden z moich ulubionych w tej dzielnicy Zdjęcia moje i wyrażam zgodę na ich publikację.

Last edited by Red Dog; March 17th, 2010 at 09:58 PM.
Red Dog no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 06:32 PM   #5
tomashec
Registered User
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,481
Likes (Received): 2905

wątek umarł...? ja chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej nt. bloków z lat 1977-1990. Dane techniczne, zdjęcia z budów itp
tomashec está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 06:43 PM   #6
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

wątek najwyraźniej powstał zbyt późno. Większość bloków uległa termodeformacji i nie wiadomo jak wyglądały wcześniej. Nie ma materiałów. A szkoda, bo mielibyśmy tutaj niezłą kolekcję argumentów przeciwko zarzutom np. kolegi Mruczka

Byłoby idealnie, gdyby udało się sfotografować (przed dociepleniem) każdy rodzaj bloku a następnie go opisać (materiały, technologia etc)

Domyślam się, że takie zdjęcia istnieją - tyle, że trzeba by było mieć dojścia
gregry no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 09:29 PM   #7
WMS
BANANED BY VOLT CENTERTEL
 
WMS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Warsaw, PL
Posts: 3,827
Likes (Received): 2334

WMS está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 10:25 PM   #8
talanar
Użytkownik zaszczuty
 
Join Date: Jul 2009
Location: Poznań
Posts: 4,134
Likes (Received): 12

Przyda sie Wam tu troche faktów
  • pierwszy projekt w pełni prefabrykowanego budynku powstał w 1954
  • 24 XII 1963 - zarzadzenie nr 103 Prezesa Rady Ministrów o zaostrzeniu rygorów stosowania projektów typowych w budownictwie mieszkaniowym,
  • "Fabryki domów" kupiono z ZSRR na pocz. lat 70,
  • Systemy zamknięte płyt: "Rataje", "Winogrady", "Szczeciński"
  • Systemy otwarte płyt: "W-70", "Wk-70", modyfikacje systemu "szczecińskiego"
__________________
It's entirely practical to segregate several speeds of traffic each to it's own roadway, free from interference.
Norman Bel Geddes
O moderniźmie, przez modernizm, dla modernizmu
talanar no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 10:31 PM   #9
polkolor
Registered User
 
polkolor's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 158
Likes (Received): 71

wiem, wiem, wikipedia... ale tutaj trochę więcej o systemach otwartych i zamkniętych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_p%C5%82yta
polkolor no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2011, 12:38 AM   #10
martm
Mamo, zbieram gruz!
 
martm's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Białystok
Posts: 3,931
Likes (Received): 2056

Tutaj nawet specjalistyczne księgi nie pomogą - nie ma zbioru danych szczegółowych systemów wielkoblokowych. Potrzebna jest wiedza technologa, albo pracownika fabryki domów.
akurat jestem w posiadaniu katalogu elementów cegły żerańskiej (płyty żerańskiej), w którym są setki różnych elementów - przykład poniżej

to jest kropla w morzu, bo systemów i podsystemów z modyfikacjami były dziesiątki...
martm no está en línea   Reply With Quote
Old June 30th, 2011, 09:42 PM   #11
Metaloplastyk
Registered User
 
Metaloplastyk's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Lublin
Posts: 435
Likes (Received): 184

Witam wszystkich bardzo serdecznie w tym wątku. Bardzo się cieszę, że ktoś porusza temat technologii, która dziś właściwie nie jest już wykorzystywana, a co najgorsze bardzo trudno znaleźć dokładniejsze informacje o konkretnych systemach.
Ale do rzeczy. Od początku mieszkam w budynku z wielkiej płyty i z początku nie zastanawiałem się, jaka to dokładnie technologia, teraz pożera mnie ciekawość, ponieważ nigdzie indziej w Polsce czegoś takiego nie widziałem. Pokrótce opiszę w nadziei, że forum odwiedzi jakiś specjalista:

Budynki występują niezwykle rzadko (dlatego problem z identyfikacją). W Lublinie widziałem tylko na czterech osiedlach, Poręba, Widok i po kilka bloczków na Kalinie i Bronowicach. Nigdzie indziej w kraju nie spotkałem tego typu. Budynki budowane wyłącznie jako pięciokondygnacyjne. Najbardziej charakterystyczną cechą tej konstrukcji jest wypełnienie międzyokienne w postaci płyt betonowych warstwowych, wykończonych mozaiką z kolorowego szkła. Płyty zewnętrze poskładane na charakterystyczne zamki. Zarówno te kolorowe, jak i podokienne są warstwowe (beton – styropian – beton). Budynki budowlane występują jako dwu i trój klatkowe, niezwykle rzadko również jako jedno klatkowe (te ostatnie już w latach ''90). Każdy taki budynek budowlany jest samodzielną jednostką, ma swoje złącze, swoje gazomierze, wodomierze, a także węzeł cieplny. Budowane były w latach 1988 – 1992, co ciekawe te budowane w latach ''80 mają zbiorcze gazomierze (nie ma liczników w mieszkaniach). Wypełnienia międzyokienne występują w trzech charakterystycznych kombinacjach. Całkowicie brązowe (najstarsze), brązowo - zielone (najpopularniejsze) A także w najnowszych budynkach żółto – pomarańczowo – brązowe.
Na każdej kondygnacji po dwa mieszkania na klatce. Ściany nośne poprzeczne tylko pomiędzy mieszkaniami, podłużna jedna w geometrycznej osi budynku. Ciekawostką są stropy wykonane z dosłownie wielkiej płyty. I bynajmniej nie jest to cegła żerańska, tylko jakiś gigant 3x5m. Moje mieszkanie (dwupokojowe). Przykryte jest takimi czterema, doskonale widać miejsca ich łączeń

Za brak fachowości przepraszam, nie byłem kształcony w kierunku budowlanym, poniżej kilka zdjęć budynków (zdążyłem przed termomodernizacją) A także komponent wypełnienia dawnej elewacji. Udało się odzyskać na pamiątkę przed położeniem docieplenia
Jeżeli ktoś z odwiedzających ma jakieś informacje na temat tej technologii (dokładna nazwa, gdzie produkowane, czy rodzimy wynalazek, czy import z ZSRR) i tym podobne szczegóły, bardzo proszę o pomoc w zaspokojeniu ciekawości.__________________
http://rury.kolej.org.pl/ - Strona o historii posterunku, serdecznie zapraszam!
Metaloplastyk no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 07:58 PM   #12
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

pierwotne idee wątku wzięły w łeb. Ale może nic się nie stanie jak od czasu do czasu coś tutaj się pojawi


Quote:
Originally Posted by asd31 View Post
Tak dla poprawienia humoru

osiedle słowiańska w Nysie gdzie niegdyś mieszkałem

wyglądało mniej więcej takhttp://www.skyscrapercity.com/showth...8#post81745268
gregry no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 08:29 PM   #13
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

ul. Przestrzenna Wrocław

gregry no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 08:31 PM   #14
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

Wrocław
róg Stalowej i Mosiężnej, Grabiszyńskiej (hehe nie wiem gdzie to jest po prostu streściłem zawartość postu, która odnosiła się do bloku obok)

Quote:
Originally Posted by Marlon Monsoon View Post


gregry no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 08:34 PM   #15
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

Radom, ul. Kościuszki 12A:


Quote:
Originally Posted by redoxygene View Postgregry no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 08:41 PM   #16
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

Osiedle Kazimierzowskie Kraków
niestety nie mam fotki całości, ale bryła jest taka:
http://mw2.google.com/mw-panoramio/p...m/26415753.jpg

gregry no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 09:28 PM   #17
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

Kraków os. Na Stokute poniższe mają różną wysokość i w zależności od bloku różne rozkłady mieszkań (co widać po elewacji balkonowej)

Last edited by gregry; July 19th, 2011 at 09:42 PM.
gregry no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 09:40 PM   #18
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

Osiedle Na Wzgórzach
Kraków

gregry no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 11:44 PM   #19
Marlon Monsoon
______________
 
Marlon Monsoon's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Polskie Breslau
Posts: 942

Quote:
Originally Posted by gregry View Post
Wrocław
róg Stalowej i Mosiężnej, Grabiszyńskiej (hehe nie wiem gdzie to jest po prostu streściłem zawartość postu, która odnosiła się do bloku obok)

Galeriowiec znajduje się przy Grabiszyńskiej
(choć po jego bokach są ulice Stalowa i Spiżowa).
__________________
Marlon Monsoon no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2011, 08:50 PM   #20
gregry
Assolutamente sě
 
gregry's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: [↗ Kraków 5]
Posts: 15,156
Likes (Received): 44

dzięki, bardzo ciężko byłoby mi do tego dojść posługując się mapą satelitarną. Dopiero może coś takiego jak Bird's Eye view (dostępne dla innych miast w wyszukiwarce Bing) mogłoby mi pomóc ten budynek znaleźć
gregry no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
bloki, commieblocks, socmodernizm

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 05:10 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu