daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Reply

Thread Tools
Old March 16th, 2010, 11:00 PM   #1
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Likes (Received): 11

[Architektura] kolekcja wszystkich bloków z epoki PRL-u

Dobry Wieczór

Z uwagi na wstępnie omówioną w tym ( http://www.skyscrapercity.com/showth...3#post53545113 ) wątku sugestię otwieramy na próbę wątek, który z założenia powinien stać się kolekcją i kompendium "wiedzy" na temat bloków z okresu PRL.

Wiem, że założenia, które poniżej wypunktuję mogą być trudne do opanowania, ale miło by było gdyby udało się:

1. Generalnie chodzi o to, by pojawiły się tutaj zdjęcia bloków przedstawiające ich oryginalną, pierwotną formę (sprzed docieplenia czy innej transformacji). Zdjęcia "poremontowe" starajmy się dawać tylko wtedy, kiedy istnieje już zdjęcie oryginału, do którego możemy nawiązać cytując. Ewentualnym odstępstwem od tej reguły mogłaby być możliwość postowania bloków, które po remoncie nie różnią się zasadniczo, lub nie odbiegają znacznie od oryginału, a na obecną chwilę nie ma możliwości zdobycia fotek sprzed remontu.

2. Wstawiać posty zawierające zdjęcia istniejących bloków i ich opisy (miejsce powstania, projekt, rok budowy, wersje różniące się detalem, specyfikacja techniczna, rozkłady mieszkań, wszystko to, co dotyczy danego bloku).

3. Nie wstawiać komentarzy (do tego celu wystarczy użyć jednego z innych istniejących już wątków: 1 ; 2 ; 3 przeklejając tam treść cytowanego postu) chodzi o to by nie rozciągać niepotrzebnie niniejszego wątku, co ułatwi jego późniejsze przeglądanie

4. Aczkolwiek dopuszczalnym jest oczywiście wstawianie postów zawierających dodatkowe opisy, nawiązujących do wstawionych już wcześniej egzemplarzy.

5. Jeśli dany, identyczny (bardzo podobny - np. znajdujący się w innym mieście) blok znalazł się już wcześniej w wątku nie ma potrzeby postowania go ponownie.

6. Najkorzystniej by było gdyby dany blok udało się ukazać w sposób, w jaki fotografuje się więźniów (przód, tył, bok...)

jak nam coś przyjdzie do głowy, to się dopisze (ewentualne sugestie na priv?)?

PS
Koledzy wspominali coś, że ciekawie by było stworzyć stronę internetową zawierającą wszystkie te bloki, więc może dobrze by było gdyby każdy, kto wkleja tutaj zdjęcie informował czy należy ono do niego i czy wyraża zgodę na zamieszczenie go na owej stronie.

Last edited by gregry; March 17th, 2010 at 07:16 PM.
gregry no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 16th, 2010, 11:00 PM   #2
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

del

Last edited by gregry; March 16th, 2010 at 11:11 PM.
Old March 16th, 2010, 11:07 PM   #3
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

to na początek może pierwszy blok z wielkiej płyty w Polsce (oczywiście nie muszą to być jedynie bloki z wielkiej płyty)

Jak znajdę później więcej zdjęć, przedstawiających budynek z innych ujęć, to je tutaj wkleję

Budynek znajduje się w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta na osiedlu Hutniczym przy ulicy Stanisława Mierzwy. Należy do zespołu 4 identycznych budynków
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=...02272&t=k&z=19
Nie posiadam więcej informacji - jeśli ktoś je ma...

PS
zdjęcie należy do mnie i wyrażam zgodę na jego dalsze publikowanie (z resztą jest opisane licencją CC-BY-NC-ND )

Last edited by gregry; March 16th, 2010 at 11:20 PM.
Old March 17th, 2010, 06:49 PM   #4
Red Dog
Mam koników siedem

Red Dog's Avatar

Likes (Received): 1

Kraków. Blok zajmuje narożnik przy skrzyżowaniu Al. Kijowskiej i Kazimierza Wielkiego i ciągnie się przez kawałek Al. Kijowskiej. Powstał w okolicach lat 1965-1970. Nie wiem, kto go zaprojektował. Zbudowano tylko jeden taki budynek w całym Krakowie(i pewnie tez w całej Polsce).

Widok od strony skrzyżowania:

...i od podwórka, które jest zamknięte:

Jeden z moich ulubionych w tej dzielnicy Zdjęcia moje i wyrażam zgodę na ich publikację.

Last edited by Red Dog; March 17th, 2010 at 08:58 PM.
Red Dog no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 05:32 PM   #5
tomashec
Registered User

Likes (Received): 230

wątek umarł...? ja chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej nt. bloków z lat 1977-1990. Dane techniczne, zdjęcia z budów itp
tomashec no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 05:43 PM   #6
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

wątek najwyraźniej powstał zbyt późno. Większość bloków uległa termodeformacji i nie wiadomo jak wyglądały wcześniej. Nie ma materiałów. A szkoda, bo mielibyśmy tutaj niezłą kolekcję argumentów przeciwko zarzutom np. kolegi Mruczka

Byłoby idealnie, gdyby udało się sfotografować (przed dociepleniem) każdy rodzaj bloku a następnie go opisać (materiały, technologia etc)

Domyślam się, że takie zdjęcia istnieją - tyle, że trzeba by było mieć dojścia
Old February 21st, 2011, 08:29 PM   #7
WMS
Registered User

WMS's Avatar

Likes (Received): 363

WMS no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 09:25 PM   #8
talanar
Użytkownik zaszczuty

Likes (Received): 10

Przyda sie Wam tu troche faktów
  • pierwszy projekt w pełni prefabrykowanego budynku powstał w 1954
  • 24 XII 1963 - zarzadzenie nr 103 Prezesa Rady Ministrów o zaostrzeniu rygorów stosowania projektów typowych w budownictwie mieszkaniowym,
  • "Fabryki domów" kupiono z ZSRR na pocz. lat 70,
  • Systemy zamknięte płyt: "Rataje", "Winogrady", "Szczeciński"
  • Systemy otwarte płyt: "W-70", "Wk-70", modyfikacje systemu "szczecińskiego"
talanar no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 09:31 PM   #9
polkolor
Registered User

polkolor's Avatar

Likes (Received): 4

wiem, wiem, wikipedia... ale tutaj trochę więcej o systemach otwartych i zamkniętych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_p%C5%82yta
polkolor no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 11:38 PM   #10
martm
registered

martm's Avatar

Likes (Received): 257

Tutaj nawet specjalistyczne księgi nie pomogą - nie ma zbioru danych szczegółowych systemów wielkoblokowych. Potrzebna jest wiedza technologa, albo pracownika fabryki domów.
akurat jestem w posiadaniu katalogu elementów cegły żerańskiej (płyty żerańskiej), w którym są setki różnych elementów - przykład poniżej

to jest kropla w morzu, bo systemów i podsystemów z modyfikacjami były dziesiątki...
martm no está en línea   Reply With Quote
Old June 30th, 2011, 08:42 PM   #11
Metaloplastyk
Registered User

Metaloplastyk's Avatar

Likes (Received): 33

Witam wszystkich bardzo serdecznie w tym wątku. Bardzo się cieszę, że ktoś porusza temat technologii, która dziś właściwie nie jest już wykorzystywana, a co najgorsze bardzo trudno znaleźć dokładniejsze informacje o konkretnych systemach.
Ale do rzeczy. Od początku mieszkam w budynku z wielkiej płyty i z początku nie zastanawiałem się, jaka to dokładnie technologia, teraz pożera mnie ciekawość, ponieważ nigdzie indziej w Polsce czegoś takiego nie widziałem. Pokrótce opiszę w nadziei, że forum odwiedzi jakiś specjalista:

Budynki występują niezwykle rzadko (dlatego problem z identyfikacją). W Lublinie widziałem tylko na czterech osiedlach, Poręba, Widok i po kilka bloczków na Kalinie i Bronowicach. Nigdzie indziej w kraju nie spotkałem tego typu. Budynki budowane wyłącznie jako pięciokondygnacyjne. Najbardziej charakterystyczną cechą tej konstrukcji jest wypełnienie międzyokienne w postaci płyt betonowych warstwowych, wykończonych mozaiką z kolorowego szkła. Płyty zewnętrze poskładane na charakterystyczne zamki. Zarówno te kolorowe, jak i podokienne są warstwowe (beton – styropian – beton). Budynki budowlane występują jako dwu i trój klatkowe, niezwykle rzadko również jako jedno klatkowe (te ostatnie już w latach ''90). Każdy taki budynek budowlany jest samodzielną jednostką, ma swoje złącze, swoje gazomierze, wodomierze, a także węzeł cieplny. Budowane były w latach 1988 – 1992, co ciekawe te budowane w latach ''80 mają zbiorcze gazomierze (nie ma liczników w mieszkaniach). Wypełnienia międzyokienne występują w trzech charakterystycznych kombinacjach. Całkowicie brązowe (najstarsze), brązowo - zielone (najpopularniejsze) A także w najnowszych budynkach żółto – pomarańczowo – brązowe.
Na każdej kondygnacji po dwa mieszkania na klatce. Ściany nośne poprzeczne tylko pomiędzy mieszkaniami, podłużna jedna w geometrycznej osi budynku. Ciekawostką są stropy wykonane z dosłownie wielkiej płyty. I bynajmniej nie jest to cegła żerańska, tylko jakiś gigant 3x5m. Moje mieszkanie (dwupokojowe). Przykryte jest takimi czterema, doskonale widać miejsca ich łączeń

Za brak fachowości przepraszam, nie byłem kształcony w kierunku budowlanym, poniżej kilka zdjęć budynków (zdążyłem przed termomodernizacją) A także komponent wypełnienia dawnej elewacji. Udało się odzyskać na pamiątkę przed położeniem docieplenia
Jeżeli ktoś z odwiedzających ma jakieś informacje na temat tej technologii (dokładna nazwa, gdzie produkowane, czy rodzimy wynalazek, czy import z ZSRR) i tym podobne szczegóły, bardzo proszę o pomoc w zaspokojeniu ciekawości.

Old July 19th, 2011, 06:58 PM   #12
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

pierwotne idee wątku wzięły w łeb. Ale może nic się nie stanie jak od czasu do czasu coś tutaj się pojawi

Quote:
Originally Posted by asd31 View Post
Tak dla poprawienia humoru

osiedle słowiańska w Nysie gdzie niegdyś mieszkałem

wyglądało mniej więcej tak

http://www.skyscrapercity.com/showth...8#post81745268
Old July 19th, 2011, 07:29 PM   #13
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

ul. Przestrzenna Wrocław

Old July 19th, 2011, 07:31 PM   #14
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Wrocław
róg Stalowej i Mosiężnej, Grabiszyńskiej (hehe nie wiem gdzie to jest po prostu streściłem zawartość postu, która odnosiła się do bloku obok)

Quote:
Originally Posted by Marlon Monsoon View Post

Old July 19th, 2011, 07:34 PM   #15
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Radom, ul. Kościuszki 12A:

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post

Old July 19th, 2011, 07:41 PM   #16
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Osiedle Kazimierzowskie Kraków
niestety nie mam fotki całości, ale bryła jest taka:
http://mw2.google.com/mw-panoramio/p...m/26415753.jpg

Old July 19th, 2011, 08:28 PM   #17
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Kraków os. Na Stoku

te poniższe mają różną wysokość i w zależności od bloku różne rozkłady mieszkań (co widać po elewacji balkonowej)

Last edited by gregry; July 19th, 2011 at 08:42 PM.
Old July 19th, 2011, 08:40 PM   #18
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Osiedle Na Wzgórzach
Kraków

Old July 19th, 2011, 10:44 PM   #19
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

Quote:
Originally Posted by gregry View Post
Wrocław
róg Stalowej i Mosiężnej, Grabiszyńskiej (hehe nie wiem gdzie to jest po prostu streściłem zawartość postu, która odnosiła się do bloku obok)

Galeriowiec znajduje się przy Grabiszyńskiej
(choć po jego bokach są ulice Stalowa i Spiżowa).
Old July 20th, 2011, 07:50 PM   #20
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

dzięki, bardzo ciężko byłoby mi do tego dojść posługując się mapą satelitarną. Dopiero może coś takiego jak Bird's Eye view (dostępne dla innych miast w wyszukiwarce Bing) mogłoby mi pomóc ten budynek znaleźć

Reply

Tags
bloki, commieblocks, socmodernizm

Thread Tools

Posting Rules