daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | PrishtinaReply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old November 24th, 2010, 04:02 AM   #81
OriginalEuropean
BANNED
 
Join Date: Jul 2010
Location: NYC
Posts: 115
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Jo pra jo.

Shkodra mund te duket me e madhe kur sheh foto nga lart per shkak te numrit te madh te shtepive te ulta qe ka...Por Elbasani,Vlora dhe Fieri jane qytete me te medhenj.
Kaloj ne vend te 6 tani Shkodra?


Eja ore se s'dini c'ka po flisni. Shkodres i ka shkuar popullsia aman gati ~125,000 banore, sepse jane zbritur te gjithe nga Malesia, Dukagjini, Puka, etj. dhe kane shkuar ne qytet.


1.Tirana
2.Durresi
3.Shkodra
4.Vlora
5.Elbasani
6.Fieri
7.Korca

etj.
OriginalEuropean no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
 
Old November 24th, 2010, 11:42 AM   #82
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,713
Likes (Received): 337

Quote:
Originally Posted by OriginalEuropean View Post
Kaloj ne vend te 6 tani Shkodra?


Eja ore se s'dini c'ka po flisni. Shkodres i ka shkuar popullsia aman gati ~125,000 banore, sepse jane zbritur te gjithe nga Malesia, Dukagjini, Puka, etj. dhe kane shkuar ne qytet.


1.Tirana
2.Durresi
3.Shkodra
4.Vlora
5.Elbasani
6.Fieri
7.Korca

etj.

Sa i perket numrit te banoreve, Shkodra duket se eshte e pesta ne Shqiperi.

1.Tirana
2.Durresi
3.Elbasani
4.Vlora
5.Shkodra
6.Fieri
7.Korca

Mirepo, nuk do te thote se numri i banoreve eshte percaktues se cili qytet eshte me i miri.

Per mua, Shkodra eshte qyteti numer 1 ne Shqiperi.

Shkodra e ka traditen e gjate. Korēa eshte aty afer.

Durresi e ka historine me te gjate...

Tirana eshte kryeqyteti, dhe qyteti me i madh...

Ama, Shkodra eshte disi ndryshe. Nuk di me e spjegu pse me pelqen me se shumti.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 06:29 PM   #83
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,641
Likes (Received): 1991

Quote:
Originally Posted by OriginalEuropean View Post
Kaloj ne vend te 6 tani Shkodra?


Eja ore se s'dini c'ka po flisni. Shkodres i ka shkuar popullsia aman gati ~125,000 banore, sepse jane zbritur te gjithe nga Malesia, Dukagjini, Puka, etj. dhe kane shkuar ne qytet.


1.Tirana
2.Durresi
3.Shkodra
4.Vlora
5.Elbasani
6.Fieri
7.Korca

etj.
Mos beso keto ti

http://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e...C3%ABris%C3%AB
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 06:43 PM   #84
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,479
Likes (Received): 25

Aman edhe ju me ca merreni. Kush paska 3 banor me shum se tjetri? Kujt i intereson?
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 08:50 PM   #85
OriginalEuropean
BANNED
 
Join Date: Jul 2010
Location: NYC
Posts: 115
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by KingGenti View Post
C'far po tregon me kyt? A e ke pa ate linkun qe postove? Aty Elbasani dhe Shkodra jan barazim per vendin e trete, taman sic thashe une, me 125,000 banore.


Disa njerez ketu thane qe Shkodra eshte ne vend te gjashte tani


Por prap nuk i besoj ato numra, deri sa te behet "sensusi" (a eshte fjal Shqip kjo?) ne Prill te 2011, nuk do te dihet me siguri. Por kyt e di, qe edhe ne qoft se Shkodra nuk eshte numer 3, patjeter eshte numer 4, e jo e 6-shta sic po flitet.

OriginalEuropean no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 11:03 PM   #86
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,144
Likes (Received): 2

Regjistrimi i popullisise.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2010, 09:27 PM   #87
Tele-joni
Registered User
 
Tele-joni's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 356
Likes (Received): 0

Only recently I read somewhere an interview by the Mayor of Shkodra who said that a plan for the city's flood problems is being devised by an architecture faculty at some Italian University!

Has anyone dug up any info on this? What do they propose to do? Isn't the new motorway which will link Shkodra with Podgorica meant to be build by the lakeside which is also currently under water?
__________________
"Do you remember when the air was so clean and the sex so dirty"
Tele-joni no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 04:44 PM   #88
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5,987

Liqeni i Shkodrės, projekt pėr mbrojtjen
05/08/2011 15:00


Nė liqenin e Shkodrės nuk do tė derdhen mė ujėra tė zeza tė papėrpunuara. Njė projekt i pėrbashkėt i qeverisė gjermanė, austriakė dhe zvicerane, qė kanė dhuruar njė fond prej 18 milionė eurosh ka synim mbrojtjen mjedisore tė liqenit tė Shkodrės, njė nga basenet mė tė mėdha ujore nė Shqipėri.
Per inaugurimin e ketij projekti, qe nis me ndertimin e impiantit per perpunimin e ujrave te ndotura, ka ardhur ne Shqiperi ministri gjerman i Ekonomise, Dirk Niebel. Bashke me kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli ata vendosen tullat e para te impiantit.

"Shembulli i ketij projekti ne Shkoder tregon se permes bashkimit te mjeteve financiare dhe eksperiences qe ofrojne donatoret, nje projekt i tille mund te behet i suksesshem. Shpresoj dhe besoj se punimet e ketij projekti do te mund te perfundojne sa me shpejt, ne menyre qe ai te kontribuoje ne rritjen e cilesise se jetes se banoreve tė Shkodrės”, tha ministri.

Per kryetaren e kuvendit, Jozefina Topalli, ky projekt i shtohet investimeve te tjera ne trajtimin e ujrave te ndotura, ku Shqiperia deri para vitesh shenonte prapambetje te dukshme, pasi te gjithe ujrat e ndotura derdheshin te paperpunuara ne dete dhe liqene.

“Ky projekt ėshtė njė vlerė e shtuar e programit madhėshtor pėr Shkodrėn. Nėpėrmjet programit tė madh synojmė investime mbi tre ēėshtje thelbėsore; mbrojtjen e shėndetit tė qytetarėve shkodranė dhe turistėve tė shumtė qė vijnė nė kėtė qytet tė mrekullueshėm, mbrojtjen e liqenit tė Shkodrės, si dhe do tė garantojmė fqinjėsi tė mirė e tė shėndetshme me Malin e Zi nėpėrmjet ujerave te pastėr e tė pasur", tha Topalli.

Investimi prej 18 milione eurosh, qe pritet te perfundoje pas dy vjetesh, siguron furnizim me ujė, kanalizime dhe ujė te trajtuar sipas te gjitha standardeve te Bashkimit Evropian dhe Organizatės Botėrore te Shėndetėsisė.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=216383&ref=fp
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2011, 11:58 AM   #89
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 6,335
Likes (Received): 1793

Bashkia e Shkodrės i kėrkon partneritet FSHF-sė

Quote:
Kryebashkiaku i Shkodrės, Lorenc Luka, ka pasur njė takim me presidentin Duka, ku ėshtė diskutuar pėr mundėsinė e bashkėpunimit nė zbatimin e disa projekteve

Kryetari i Bashkisė sė Shkodrės, Lorenc Luka, aktualisht numri 1 i klubit shkodran (Vllaznia ėshtė kthyer nė sh.a. dhe bashkia ėshtė aksionarja e vetme), dje ka pasur njė takim me kreun e FSHF-sė, Armand Duka, ku ėshtė diskutuar pėr disa projekte tė futbollit nė qytetin verior.

Mėsohet se Luka ka kėrkuar partneritet nga FSHF pėr ndėrtimin e njė kompleksi sportiv dhe rregullimin e tribunės sė “Loro Boriēit”, pėr tė ulur barrėn e investimeve, qė janė tė papėrballueshme pėr kėtė bashki. Duhet pranuar fakti qė para se Vllaznia tė shndėrrohej nė sh.a., bashkia nuk ka pasur interes pėr tė investuar nė asetet e futbollit, por gjėrat kanė ndryshuar.

Kompleksi sportiv Ideja pėr njė kompleks sportiv nė Shkodėr ėshtė hedhur rreth 3 vjet mė parė, pas njė vizite tė Kryeministrit Berisha nė kėtė qytet. Pas njė kėrkese tė Kujtim Shabės pėr njė kompleks sportiv, Berisha premtoi zyrtarisht ngritjen e tij, por bashkia u tregua indiferente. Pati vonesa, sepse toka e pėrzgjedhur pėr ndėrtimin e kėtij kompleksi ka qenė nė pėrdorim tė Institutit tė Misrit dhe Orizit dhe nė pronėsi tė Ministrisė sė Bujqėsisė.

Pas ndėrhyrjeve tė vazhdueshme nė kėto institucione, u arrit qė toka tė kalohej nė pronėsi tė Bashkisė sė Shkodrės. Bėhet fjalė pėr 2.5 ha tokė ku mendohet tė ngrihen dy fusha futbolli, njė minifutbolli, njė tenisi, sallė force, palestėr, hotel, sallė konferencash dhe shumė gjėra tė tjera nė njė godinė shumėfunksionale.

Bashkia ka hartuar edhe projektin pėrkatės dhe tashmė mbetet vetėm gjetja e fondeve pėr ndėrtimin e kėtij kompleksi. Toka ku ėshtė menduar ngritja e komplesit ėshtė nė tė dalė tė Shkodrės, nė rrugėn drejt Koplikut, pranė ish-SMT-sė.

Ndėrhyrja nė “Loro Boriēi” Stadiumi i Shkodrės mbetet mundėsia e parė pėr zhvillimin e ndeshjeve tė kombėtares pas shembjes sė “Qemal Stafės’. FSHF ka premtuar qė punimet pėr ndėrtimin e stadiumit tė ri do tė fillojnė verėn e ardhshme, ēka do tė thotė se duhet gjetur njė tjetėr impiant pėr ndeshjet eliminatore tė Botėrorit 2014. Mirėpo “Loro Boriēi” ka nevojė pėr ndėrhyrje, nė mėnyrė qė t’i plotėsojė kushtet pėr ndeshjet e kombėtares. Ideja pėr tė ndėrhyrė nė “Loro Boriēi” ekziston prej kohėsh.

Planet janė pėr shembjen e tribunės qendrore dhe ngritjen e njė tribune moderne nė vend tė saj, ku duhet tė ketė sektor VIP, vende pėr gazetarėt etj. Drejtuesit e Bashkisė Shkodėr kanė shprehur mendimin se mund tė merrnin njė kredi afatgjate pėr kėto investime, por gjėrat kanė mbetur vetėm nė kuadrin e ideve. Kryebashkiaku Luka kėrkon asistencėn e FSHF-sė, e cila duhet tė jetė edhe financiare pėr zbatimin e kėtyre projekteve.
http://www.sportishqiptar.com.al/new...ritet-fshf-se/
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2011, 03:22 PM   #90
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,789
Likes (Received): 421Do ishte mire, nese Eco Volis do hapte edhe ne Shkoder nje stacion bicikletash, mqs. Shkodra tradicionalisht ka qene qyteti i bicikletave ne Shqiperi. Ne asnje qytet shqiptar nuk sheh aq shume cikliste si ne Shkoder.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2012, 11:19 AM   #91
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5,987

Rehabilitimi i vijes liqenore te Shkodres, prishen 6 ndertime pa leje ne Shiroke
09/01/2012- Burimi: Bruna Gjoka, Albanian Screen


Inspektoriati i Ndertimit ka zbatuar vendimin e KRRT-se se bashkise Shkoder dhe Urbanistikes per prishjen e 6 objekteve ne piken turistike te Shirokes. Behet fjale per objekte sherbimi, lokale, por dhe hotele te cilat kane qene te ndertuara pa leje ne vijen e liqenit te Shkodres.

Ky aksion i hap rruge fillimit te dy investimeve te rendesishme ne Shiroke, punimeve ne impiantin e sistemimit dhe perpunimit te ujerave te bardha dhe te zeza te kesaj zone dhe Shkodres qe financohet nga qeveria gjermane, austriake dhe ajo zvicerane si dhe pedonales qe do ndertohet ne qender te Shirokes qe do permiresoje akoma me shume infrastrukturen turistike te kesaj zone.

Aksioni i ndertimoreve ne Shiroke ishte paralajmeruar per pronaret e objekteve pa leje qe ne nentor te vitit qe shkoi, ne menyre qe t'i jepej kohe atyre qe te cmontonin keto objekte nga materialet me vlere. Pavaresisht prezences se forcave te rendit ky aksion nuk u shoqerua me tensionime nga ana e pronareve te objekteve pa leje, te cilet prej vitesh ushtronin aktivitet si lokale sherbimeshm, restorante dhe hotele ne Shiroke.

Aksioni i ndertimoreve parashikon pastrimin e vijes liqenore deri ne Zogaj, nje tjeter pike turistike buze Liqenit te Shkodres. Behet fjale per mbi 50 objekte te tilla te cilat do te prishen ne nje distance kohore prej dy muajsh, cka do ndikoje dhe ne minimizimin e ndotjeve ne kete resurs natyror, i cili ne vitet e demokracise pesoi nje deformim te madh si pasoje e ndertimeve pa leje.

Gjithe keto lokale ne breg te liqenit kane funskionuar me gropa septike ne mungese te kanalizimeve pa llogaritur ketu dhe hedhjen e mbetjeve nga lokalet ne breg te liqenit apo brenda tij. Sistemimi i kesaj zone turistike dhe vete Liqenit te Shkodres edhe permes perfundimit te impiantit te perpunimit te ujerave te bardha e te zeza shton mbrojtjen nga ndotja te kesaj pasurie qe gezon statusin Ramsar per pjesen shqiptare dhe park kombetar per ate malazeze.

http://www.mjedisisot.info/content.a...=200&lloji=dok
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2012, 09:09 PM   #92
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,789
Likes (Received): 421

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2012, 03:53 PM   #93
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,789
Likes (Received): 421

Quote:
Raiffeisen Bank sponsorizon rikonstruksionin e salles se koncerteve ne Shkoder

E Hene, 23 Janar 2012 10:25

TIRANE - Raiffeisen Bank sponsorizon rikonstruksionin e salles se koncerteve dhe dhuron nje piano per shkollen e muzikes “Prenk Jakova” ne Shkoder.


Raiffeisen Bank ka sponsorizuar rikonstruksionin e plote te salles se koncerteve te shkolles se muzikes “Prenk Jakova” ne Shkoder. Gjithashtu ne bashkepunim me Energji Ashta kane bere te mundur edhe dhurimin e nje pianoje per kete shkolle ne kuadrin e projektit “Mozaik 2011”.

Me kete rast u organizua nje ceremoni inaugurimi ne ambjentet e kesaj shkolle. Ne ceremoni ishte pranishem Ministri i Arsimit dhe Shkences, Z. Myqerem Tafaj si dhe Drejtori Ekzekutiv i Raiffeisen Bank, Z. Christian Canacaris, Ambasadori Austriak ne Shqiperi, Z. Florian Raunig, perfaqesuses te Drejtorise Arsimore Rajonale Shkoder, te pushtetit lokal, mesues e nxenes te shkolles, etj.

Pas prerjes se shiritit nga personalitetet e siperpermendura, nxenesit e shkolles se muzikes “Prenk Jakova” dhane nje koncert ne sallen e re te koncerteve per te gjithe te pranishmit.

“Jam shume krenar qe ndodhem sot ne kete ceremoni inaugurimi dhe ne te njejten kohe shume i lumtur qe Raiffeisen Bank me kontributin e saj beri te mundur rikonstruksionin e kesaj salle duke ndihmuar ne permiresimin e ambjenteve mesimore si dhe ne zhvillimin e nevojave te tyre. Ne emer te Raiffeisen Bank ju uroj shume suksese dhe besoj fuqimisht qe do te vazhdojme te mbeshtesim sektorin e arsimit edhe ne te ardhmen”, tha Z. Drejtori Ekzekutiv I Raiffeisen Bank, Z. Christian Canacaris gjate fjales se tij.

Raiffeisen Bank ka kontribuar mjaft ne rajonin e Shkodres nepermjet bashkepunimit me Bashkine dhe Drejtorine Arsimore. Duke patur parasysh se fokusi kryesor i politikes se sponsorizimit ne Raiffeisen Bank eshte sektori i arsimit, dhe ky sektor eshte shume i rendesishem per banken ne rajonin e Shkodres, Raiffeisen Bank ka sponsorizuar projekte dhe aktivitete te ndryshme kulturore dhe arsimore per shkollat ne rajonin e Shkodres. (B.L/Infoalbania)
Info Albania
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 08:39 PM   #94
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5,987

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 09:54 PM   #95
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,251
Likes (Received): 590

me pelqeu si lajm zbulimi i mureve por duhet ta kene pasur dijeni per egzistencen e tyre, nuk besoj se eshte krejt rastesi!!
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 10:51 PM   #96
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 651
Likes (Received): 75

Shpresoj qe ne vend te ndertimeve te xhamive te reja pa shije dhe vlera arkitektonike komuniteti musliman te financoj rindertimin e ketij objekti ne baze te modelit origjinal.

Btw, a ka diku ndonje liste te objekteve te kultit te shkaterruara nga komunistet, ka degjuar dikush per dicka te tille?
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Organizata per Mbrojtjen e Kafsheve - Kosove

http://www.omkk.org/
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2012, 08:35 PM   #97
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,789
Likes (Received): 421

Di dikush se si kane vajtur punimet te rruga Gjuhadoll?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 12:05 AM   #98
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,531
Likes (Received): 31

Quote:
Mos ju fusni Fierit dhe njehere se erdhi Grupi
Me thirre? Te gjithe e dime qe Fieri eshte qyteti me i madh ne Shqiperi. Mbase jo nga popullsia, mbase jo nga gjatesia...por pa dyshim nga gjeresiaSa fallco. Kush i ben kto "projekte"? Nxenes te shkollave te mesme?
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 01:39 AM   #99
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano |Tiranė
Posts: 4,228
Likes (Received): 1362

Po ti shif konceptin o burr....varkat me vela jane "ilustrative" !!
Si ato projektet e komplekseve te banimit qe e kane gjithmone nga nje Ferrari te parkuar perpara pallatit....
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2012, 06:40 PM   #100
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5,987

Nis asfaltimi i rruges se Rusit

TV1 Channel Tė hėnė do nis asfaltimi I aksit rrugor nga kryqėzimi I Dobraēit nė hyrje tė Shkodre e nė drejtim tė qėndres sė qytetit, mesohet kėshtu nag drejtuesit e Bashkisė Shkoder. Aktualisht njė pjesė e kanalit tė hapur pėr instalimin e kolektorit kryesor tė qytetit ėshtė asfaltuar, dhe ėshtė pritur nisja e asfaltimit paraprakisht tė kanalit tė ujesjellesit pėr tė vijuar mė pas me shtrimin e tapetit tė ri tė asfaltit.Punimet pėr fazen e parė ėshtė dashur tė nisin diten e premte por pėr arsye tė nevojes pėr njė ndėrhyrje nė rrjetin e ri tė ujėsjellėsit ėshtė shtyrė pėr dy ditė qė pėrkon edge me fazen e dytė tė asfaltimit.
Sic mėsohet edhe nga drejtuesit e Bashkisė Shkodėr ky segment do pėrfundoj brenda muajit mars, ndėrs vijon edhe faza tjeter pastaj ajo e sistemimit tė rrugėve dytėsore tė cilat lidhen me kolektorin kryesor dhe kėshtu zgjidhet problem kryesor I sistemimit tė kanalizimeve tė ujerave tė bardha tė qytetit Shkodėr
http://www.shkodraonline.com/comment...ment.news.5056
rene1234 no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:11 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like v3.2.5 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu