daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 39 votes, 5.00 average.
Old September 16th, 2009, 01:34 AM   #1
Aston666
Registered User

Aston666's Avatar

Likes (Received): 0

Arrow [Trójmiasto] Estetyka miasta: przestrzeń publiczna, tereny zieleni, mała architektura, remonty elewacji

Natchnęło mnie aby założyć wątek wzorem innych polskich miast, a także usystematyzować postulowane przez Forumowiczów kwestie związane z estetyką miasta Gdynia.

Wszelkie propozycje zmian w nazwie tematu mile widziane

Zapraszam do dyskusji
Aston666 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 16th, 2009, 09:10 AM   #2
broker
Registered User

Likes (Received): 2260

jesli juz to niech bedzie jeden wątek dla całego Trójmiasta.

chociaz i tak wiem, ze mimo wszystko dyskusja o zieleni czy malej architekturze dalej bedzie pojawiala sie w 3miejskich watkach ogolnych w dziale inwestycji (np watek mniejsze inwestycje) a juz szczegolnie w watkach o srodmiesciu gdyni, gdanska i sopotu.
i w ten sposob temat sie rozmyje na dwa dzialy.

w sumie jestem przeciw.

Last edited by broker; September 16th, 2009 at 09:15 AM.
broker no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2009, 10:23 AM   #3
hal
Registered User

hal's Avatar

Likes (Received): 864

Popieram założenie wątku ale dla całego 3miasta.
hal no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2009, 11:13 AM   #4
Dybuk
Strzyƶ

Dybuk's Avatar

Likes (Received): 42

Zawsze mnie zastanawia dlaczego w Gdyni mamy tylko jedną fontannę ( za to konkretną), nie licząc oczywiście tych w centrach handlowych Witawa czy Klif.
Kiedyś było ich więcej np. pod Muzycznym czy pod Kwiatkowskim. Świetna byłaby fontanna w Kolibkach, Orłowie albo na Kamiennej Górze. Ostatnio byłem w Szczecinie i byłem zszokowany ilością fontann w tym mieście, dosłownie na każdym kroku fontanna.
Dybuk no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2009, 09:53 PM   #5
NorthPole
Great Ape Project

NorthPole's Avatar

Ja też popieram założenie wątku dla całego 3CT. Pewnie często sprawy gdyńskie będą w nim tonąć, ale cóż, przecież nie ma sensu zakładać oddzielnego "zielonego" wątku dla każdej trójmiejskiej "superdzielnicy".
"[Trójmiejski OM] Zieleń i meble miejskie - rozważania estetyczne" czy jakoś podobnie. Oczywiście chodzi o aglomerację trójmiejską, więc także okolice lotniska/lotnisk i Małe Trójmiasto Kaszubskie, bo i tam są rzeczy ciekawe i warte naśladowania.

Gdynia from above
NorthPole no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2009, 12:21 PM   #6
fochman
Lubię dobre.

fochman's Avatar

Idea słuszna (w sensie, że dla całego 3M), ale wątek zginie, jeśli nie będzie obecny w dziale "Pomorze i Warmia". A nie będzie - więc zginie.
fochman no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2009, 04:23 PM   #7
Aston666
Registered User

Aston666's Avatar

Generalnie widzę, że większość głosów opowiada się za pozostawieniem wątku, lecz traktującego o całym trójmieście. Dlatego też temat zmieniam i pisze informację do moderatora w celu dokonania tego oraz przeniesienia go do działu "Pomorze i Warmia".
Aston666 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2009, 08:47 PM   #8
Esprit.
Registered User

Esprit.'s Avatar

Likes (Received): 1

No dobra, można więc chyba zacząć, pozwolę sobie od Gdyni.

Tak wygląda informacja o zieleni miejskiej na stronie miejskiej: www.gdynia.pl

Parki i rezerwaty

Trójmiejski Park Krajobrazowy
Został utworzony w 1979 roku. Jego ogólna powierzchnia wynosi 20104 ha. Park obejmuje część wysoczyzny morenowej wraz z jej strefą krawędziową, w obrębie której występują liczne rozcięcia erozyjne z bardzo atrakcyjnymi geomorfologicznie i krajobrazowo dolinami. Dominującymi zbiorowiskami roślinności są fitocenozy lasów bukowo - dębowych, bukowych i grądowych, w dnach rozcięć spotyka się lasy łęgowe olszowo - jesionowe. Na terenie Parku w granicach administracyjnych Gdyni znajdują się dwa rezerwaty przyrody i kilkanaście pomników przyrody. Położenie Parku i nagromadzenie w nim różnorodnych obiektów przyrodniczych czyni go jednym z najbardziej interesujących rejonów dla badań przyrodniczych i ochrony środowiska.

Rezerwat Kępa Redłowska
Stanowi utworzony w 1938 roku rezerwat krajobrazowy o powierzchni 118,16 ha. Położony w granicach administracyjnych Gdyni, między Orłowem a Kamienną Górą. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych lasów bukowych oraz stanowisk jarząba szwedzkiego. Jeden z najpiękniejszych zakątków Wybrzeża. Wspaniałe widoki na Gdynię, występowanie charakterystycznych roślin (rokitnik zwyczajny), możliwość obserwowania procesów abrazji morskiej. Jest to pierwszy rezerwat utworzony w byłym województwie gdańskim i jeden z najstarszych w Polsce.

Rezerwat Kacze Łęgi
Jest to rezerwat leśno - florystyczny o powierzchni 8,97 ha utworzony w 1983 roku, leżący w dolinie rzeki Kaczej. Obejmuje odcinek potoku z niewielkim dopływem oraz dobrze zachowany fragment lasu łęgowego z okazałym drzewostanem i wieloma drzewami pomnikowymi. Rezerwat chroni pozostałość dawnej szaty roślinnej dolin rzecznych (łęg wiazowy) w formie typowej dla roślinności dna dolin niewielkich rzek.

Rezerwat Cisowa
Rezerwat leśny o powierzchni 24,76 ha, utworzony w 1983 roku w celu zachowania fragmentów buczyny i łęgu jesionowo - olszowego oraz stanowisk roślin chronionych i rzadkich.

Klify
Najciekawszymi strukturami przyrodniczymi występującymi tylko w strefie nadmorskiej a także najbardziej naturalnymi miejscami pierwotnymi są klify. Specyficzne warunki siedliskowe spowodowały wykształcenie tu unikalnych fitocenoz z wieloma gatunkami roślin rzadkich i chronionych. Klify aktywne, w szczególności Klif Redłowski, stanowią cenne, naoczne źródło wiedzy geologicznej. Zarówno klify aktywne jak i martwe posiadają bardzo duże walory krajobrazowe, co może je kwalifikować do ochrony także jako zespoły przyrodniczo - krajobrazowe. Klif Redłowski ma wysokość 60 m.

Miasto - ogród Kamienna Góra
Zespół obejmuje obszar Kamiennej Góry, na który składają się park "Kamienna Góra", skarpy klifów od strony Zatoki oraz dzielnica domów jednorodzinnych - rezydencji pochodzących głównie z okresu międzywojennego. Na terenach zielonych występują fragmenty naturalnych drzewostanów porastających klify i niektóre fragmenty zboczy. Wśród drzew dominują buki, klony, często spotyka się dęby, czereśnie, jarzębiny i graby. Licznie występują drzewa i krzewy gatunków i odmian ozdobnych, np. klon jesionolistny, cypryśniki, żywotniki, cisy i jałowce. Wśród terenów zielonych duże obszary zajmują skwery i zieleńce. Jest to jeden z najlepiej zagospodarowanych i najładniejszych fragmentów Gdyni.

Zespół dworsko - parkowy
Znajduje się przy ul. Folwarcznej 2 w Orłowie. Drzewostan tworzą w nim głównie drzewa rodzime jak: buki, klony, graby, olsze, wierzby, cisy i topole a z gatunków obcych występują tu między innymi kasztanowce, daglezje i grochodrzewy. Na jego terenie znajdują się dwa pomniki przyrody (kasztanowce) oraz wiele drzew o rozmiarach drzew pomnikowych (np. buk o średnicy 135 cm.).

Zespół dworsko - parkowy Kolibki
Umiejscowiony jest przy Al. Zwycięstwa 291 (Orłowo - Kolibki). W skład jego wchodzą - zespół budynków i tzw. "Park Marysieńki". Obecnie jest tu szkółka jeździecka. Wśród drzew występujących na tym terenie dominują gatunki rodzimego pochodzenia (klon zwyczajny, buk zwyczajny, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jesion wyniosły, klon, jawor) z niewielką domieszką drzew obcych (np. kasztanowiec). We wschodniej części parku występuje także bardzo stary jesion wyniosły, posiadający rozmiary drzewa pomnikowego (średnica 173 cm).

Wygląda to fajnie, z tym że wyżej wskazane miejsca nie są w zasadzie elementem przestrzeni publicznej, w każdym razie ciężko tak nazwać park krajobrazowy, stworzony przez naturę, a nie rękę człowieka, ani też zamknięty dla publiczności zespół dworsko-pałacowy. Dla mnie zieleń miejsca sensu stricto to w zasadzie 3 miejsca w centrum miasta - Kamienna Góra, Skwery Plymouth i Sue Ryder no i Park Rady Europy. W zasadzie oprócz pierwszego żadne nie jest sensownie zagospodarowane, nie spełnia rekreacyjnych funkcji. Idąc dalej, można chyba stwierdzić, że w Gdyni nie ma prawdziwego parku miejskiego. Jest owszem ogród Kamienna góra, ale to nie to samo.

Druga sprawa to kwestia zapotrzebowania. Gdynia jest dość "rozłożystym miastem" , zewsząd otoczonym lasami. W zasadzie można sobie postawić pytanie - czy w ogóle potrzebujemy urządzać prawdziwy park miejski? Park jest bowiem "namiastką lasu" w mieście, czy jednak jest niezbędnie potrzebny, skoro dostęp do terenów zielonych jest w zasadzie nieograniczony?

No i trzecia kwestia - gdzie rozwijać w Gdyni zorganizowane tereny zielone? Mowa oczywiście o centrum miasta. O ile ciężko wskazać kierunek, w którym będzie się śródmieście rozbudowywać, o tyle wskazanie terenu odpowiedniego na inwestycje typu park miejski jest w zasadzie niemożliwe. W naszym małym śródmieściu w zasadzie nie da się sensownie zagospodarować takiej dużej, zielonej przestrzeni.

Można za to - i trzeba - dbać o to, co jest. A stan miejskich terenów zielonych pozostawia bardzo wiele do życzenia. Na zachodzie nie jest rzadkością widok ludzi siedzących na trawie, uprawiających tai-chi, biegających, czy cokolwiek innego. U nas wszystko ogranicza się do spacerowania alejką, ewentualnie siedzenia na ławce.

tak na szybko takie kwestie związane z miejską zielenią widzę jako fundamentalne, pewnie inni mają jeszcze więcej pomysłów.
W tym bowiem miejscu Europy, gdzie leży Polska istnieć może tylko państwo silne, rządne, świadome swych trudności i swego celu, wolne, rozwijające bujnie indywidualne wartości każdego człowieka, a więc demokratyczne, zwarte i zorganizowane, solidarne i silne wewnętrznie, budzące szacunek na zewnątrz, przeniknięte walorami kultury i cywilizacji, państwo nowoczesne, zachodnie mnożące w wyścigu pracy własne wartości materialne i moralne. Czy możemy wahać się, stojąc u drogowskazu, gdzie pójść?
Eugeniusz Kwiatkowski
Esprit. no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2009, 10:40 PM   #9
Dybuk
Strzyƶ

Dybuk's Avatar

Likes (Received): 42

Najlepsza gdyńska zieleń miejska to bulwar nadmorski. Z jednej strony morze, z drugiej las, w środku 2 deptaki odgrodzone od sobą dużym pasem zieleni. No i długi jak cholera Każdy może pozazdrościć
KG też jest świetnym parkiem, szkoda tylko że brakuje tam małej architektury. Fontanna w tym miejscu byłaby idealna.
Park Kolibki ma ogromny potencjał. Coś się zaczęło dziać tam parę lat temu, ale jakoś entuzjazm upadł i nadal jest tam dziko. Szkoda że kaleczy się to miejsce jakimiś złomami i foliami co robią niby za jakąś sztukę (!?). Fajnie jakby ten park zyskał taki wygląd jak gdański park między Przymorzem a morzem. To jest dopiero wypasiony park, chyba najlepszy w Trójmieście (nie licząc oczywiście Oliwy). Promenada Marysieńki w Orłowie wg mnie też jest świetna.
Generalnie myślałem że pani ogrodnik ruszy trochę nasze parki, ale niestety pani woli sadzić kwiaty na rondach...

Quote:
Na zachodzie nie jest rzadkością widok ludzi siedzących na trawie, uprawiających tai-chi, biegających, czy cokolwiek innego. U nas wszystko ogranicza się do spacerowania alejką, ewentualnie siedzenia na ławce.
Nie zgodzę się. Na Kamiennej Górze takie zachowania są czymś normalnym i nikogo nie dziwią
Dybuk no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2009, 01:37 PM   #10
tata_stasia
Registered User

tata_stasia's Avatar

w trójkącie między Warszawską a Kołłątaja trwają prace nad zielenią, na razie jakieś krzewy przybyły i drzewka, efekty będzie można ocenić na wiosnę, widać biorą się za gołe trawniki
tata_stasia no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2009, 09:52 PM   #11
gdynianin8
Registered User

gdynianin8's Avatar

Likes (Received): 600

A ja zauwazylem, ze uporzadkowano skarpe przy wjezdzie na Fikakowo oraz wal dzwiekochlonny przy Wielkopolskiej na wysokosci Wzg.Bernadowo. W obu przypadkach rowniez pojawily sie nowe nasadzenia.
Oby jak najwiecej tego typu inwestycji w miescie. Bardzo malym kosztem mozna mocno poprawic estetyke miasta. Zaniedbanych placykow, trawnikow itp jest w miescie mnostwo!
Old April 2nd, 2010, 08:25 AM   #12
diffel
Registered User

Likes (Received): 3

Arrow [Trójmiasto] Estetyka miasta, remonty elewacji

Proponuje by byl to watek o remontach budynkow nie bedacych w rejestrze zabytkow oraz poza terenem scislej ochrony konserwatorskiej.
Dotyczyc bedzie remontow. Nie bedziemy zajmowac sie tutaj konserwacja zabytkow.
Zapraszam do postowania
diffel no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2010, 10:33 AM   #13
Asinus
Asinorum..&-((*GDAŃSK!**#

Asinus's Avatar

Location: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pomorze, Rzeczpospolita Europejska
Likes (Received): 19659

No to taka niezabytkowa kamienica ze Starego Miasta,
remont elewacji niestety częściowy, ale przynajmniej dobry kolor:

Old April 2nd, 2010, 12:48 PM   #14
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

Likes (Received): 349

Remonty kamienic, wszystkich powinny trafiać do wątku zabytkowego, który trzeba zmienić na renowacje kamienic i zabytków jak w innych miastach. Robi się tego u nas tak mało, że dodatkowe dzielenie kompletnie rozmydli temat.
Podział na kamienice zabytkowe i nie-zabytkowe w odniesieniu do budownictwa XIX-XX wieku jest sztuczny, tak jak sam rejestr. Obiekty generalnie wpisuje się na wniosek właściciela, czyli tam gdzie ma on w tym interes, np. walczy o dotację na renowację. Moja wspólnota dała sobie spokój, chociaż ja byłem za, bo na dotację czekalibyśmy parę lat a remont chcemy zrobić niebawem. Oczywiście zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, ale mniej użerania z biurokracją.

Inna sprawa to bloki, ale to bym połączył z ogólną estetyką miasta w takim właśnie wątku, którego nie wiedzieć czemu jeszcze u nas nie ma. Znaczy nie było.

A w kamienicy z postu Asinusa razi obdarcie z detalu i ornamentów. Pewnie ich odtworzenie to dziś mżonka ze względów finansowych. Jest jakaś fotka tego budynku przed "deprusyfikacją"?
urbanIII no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2010, 01:43 PM   #15
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

[Trójmiasto] Trójmiejski esteta

Temat ogólnie pojętej estetyki z natury rzeczy przewija się w dyskusjach o wszystkich trójmiejskich inwestycjach.
Na osobny wątek zasługują jednak inwestycje i działania, których kluczowym produktem jest zmiana estetyki. Działania te mogą być podyktowane wyłącznie chęcią upiększenia obiektu, ulicy, placu, szerzej przestrzeni miejskiej lub też towarzyszyć innym pracom renowacyjnym czy termomodernizacyjnym.
Jako, że poczucie estetyki w narodzie jest jakie jest, to często w dobrej wierze i za grubą kasę czyni się więcej szkody niż przy zaniechaniu działania. Osobną kwestią jest kiepska jakość remontów lub zeszpecenie budynków z powodu braku kasy – szczególnie dotyczy to wymiany okien na plastiki. Tu zło nie jest tak oczywiste, ale już wytłumaczyć oszczędnością wstawienie okien innego koloru z innym podziałem się nie da.

Tak więc zapraszam wzorem forumowiczów z innych miast do dyskusji o elewacjach bloków, chodnikach, latarniach, ławkach, sztuce w przestrzeni miejskiej, zieleni itd…
Old April 2nd, 2010, 01:50 PM   #16
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

Kilka ostatnich postów w temacie:

Quote:
Originally Posted by IVAZIKOV View Post
Blok we Wrzeszczu,
w stosunku do poprzednich fotografii
w ciągu ostatniego miesiąca z kawałkiem - nie widać zmian.

Quote:
Originally Posted by konsumpcjonista View Post
Obrzydliwe kolory. Poza tym część budynku pewnie zostanie wyremontowana, a część nie.

BŁAGAM! Zdziałajmy coś, by nie było już więcej tak beznadziejnych remontów.
Od powyższego budynku nie trzeba daleko szukać by znaleźć pozytywne przykłady. Zobaczcie, jak wyremontowano kamienicę przy ul. de Gaulle'a

Jak dla mnie najlepsze przykłady termoizolacji i renowacji elewacji można znaleźć na Suchaninie.

Jestem w stanie zaakceptować takie kolory, jeśli cały budynek zostanie wyremontowany. Na Kartuskiej robią to jednak fragmentami.
Quote:
Originally Posted by Dziki REX View Post
Szkoda, że to jak malują ten budynek tym wszystkim dziadkom i kilowcom nie przeszkadza a jak ma powstać coś ciekawego to od razu są protesty.
Old April 2nd, 2010, 01:55 PM   #17
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

jeszcze moje beznadziejne wezwanie:

Quote:
Originally Posted by urbanIII View Post
Problem malowania fasad budynków niezabytkowych pojawia się często w różnych wątkach. Myślę, że temat dojrzał do tego, żeby zacząć działać - uderzać do administratorów (nie ma ich wielu) i spółdzielni, proponując współpracę, projekt malowania, organizację konkursu. Zaangażować studentów, jakieś konkursy. Może by grancik wyszarpać od miasta.

Proponuję spotkać się wśród zainteresowanych tematem estetyki i przegadać temat. Przyszły tydzień?
Kto by sie w to pobawił. Trzeba działać bo będziemy gadać aż całe miasto pokryje się moczową żółcią, pomarańczem i dopełni oczojebną zielenią.

Temat może być wdzięczny, bo nie chcemy niczego blokować, zmuszać do większych wydatków itd. Ci, którzy obsrywają nas tymi kolorami też chcą, żeby było ładnie. Nie ich wina, że nie potrafią. Zwykle pewnie nawet nikt sobie głowy nie zawraca kolorystyką, coś zaproponuje administrator i wszyscy to kupują. Wiem, jak trudno się przebić z tematem na zebraniu wspólnoty, bo ludzi interesuje tylko grubość styropianu.
Ostatnio ten proces dotarł na Dolne Miasto, i pierwszy wieżowiec od podwala dostał pomarańczową ścianę (jedną). Spieprzyło to nawet efekt lustrzanej tafli "invisible gate" pod mostem, bo ten pomarańcz odbija się w części paneli.
Przykład murali na zaspie pokazuje, że można działać w tym temacie.

Kto podjąłby się tematu?

Proponuję puki co pisać w tym wątku, jako najbardziej adekwatnym. Jak będzie większe zainteresowanie założę nowy dot estetyki miasta.
i odzew

Quote:
Originally Posted by blondyn1 View Post
Zgłaszam się na ochotnika.Jestem tu nowy (dziś się zarejestrowałem, choć
czytam ssc od wielu lat) Mam czas -mogę działać w realu-byle nie w pojedynkę. Przyszły tydzień-ok.Kto jeszcze?
zarzuciłem temat na ludziom z Fasada Foto Projekt. Czekam w dalszym ciągu na chętnych do działania. Wierzę, że "dasię".

tu mój zaczepny wpis
http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?p=25543#25543

Last edited by urbanIII; April 2nd, 2010 at 02:16 PM.
Old April 2nd, 2010, 01:57 PM   #18
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

Pozbierałem, przeważnie z wątku o renowacji bloków trochę bardziej lub mniej udanych moim zdaniem przykładów.

Holandia? – ideał
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3009
kukurydze
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3777
rytm wzorów (project, nie wykonanie)
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3722
Korea Północna (sic!)
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3577
nieźle, odwzorowanie podziałów płyt
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3525
gra kolorów
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3531
Dresden wow
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3229
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3231
katowice superjednostka i hapeerowiec
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3214
Kraków AGH
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=3092
Wilno rewelka
http://www.skyscrapercity.com/showpo...2&postcount=19

bryła – bloki w czechach modernizacja i rozbudowa
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,6500900.html
hotel
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/51,8...92856.html?i=0
Old April 2nd, 2010, 02:01 PM   #19
n3w.mod3l
unknown artist

n3w.mod3l's Avatar

Likes (Received): 34844

Zainteresowany inicjatywą. Zwłaszcza, że jako mieszkaniec Zaspy codziennie mijam estetyczny dramat.
n3w.mod3l no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2010, 02:54 PM   #20
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

Dzięki n3w.mod3l, w przyszłym tygodniu jak będzie widać odzew ustalimy jakies spotkanie.

Polecam rzucić okiem jak zaszaleli w Łodzi
http://66.249.128.91/showpost.php?p=...&postcount=382
w ogóle dobry wątek o rewitalizacji na świecie, zdominowany przez nasz piękny kraj
http://66.249.128.91/showthread.php?t=222812&page=20

Reply

Tags
estetyka, gdańsk, gdynia, mała architektura, pomorskie, pomorze, przestrzeń publiczna, remonty, rewitalizacja, sopot, trójmiasto, zieleń miejska

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules