daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > Asian Forums > Indonesia Skyscrapers Forum > The Skybazaar of Indonesia > Archive

Closed Thread

Thread Tools
Old May 14th, 2010, 05:07 AM   #241
callee
Registered User

callee's Avatar

Likes (Received): 2

"The new kebaya will be officially launched together with the inaugural Europe services on 01st June"

hmm.... yg warna ijo-nya kemana ya kira"? kok jadi warna ungu?? luntur kali yak btw.... rok mrk sepertinya kedodoran n kepanjangan gitu ya??
callee no está en línea  

Sponsored Links

Old May 14th, 2010, 09:34 AM   #242
Sizter85
Classy with Phan

Sizter85's Avatar

Likes (Received): 464

Garuda Indonesia Enhances Service for Premium Passengers Departing Singapore

Indonesia’s national carrier, Garuda Indonesia has launched a VIP service for Executive Class passengers and Garuda Frequent Flyer Platinum members travelling from Singapore.

This experience starts even before one boards the aircraft. Upon arrival at the luxurious JetQuay CIP terminal located next to Changi International Airport, each passenger will be met by a personal concierge who will handle check-in, immigration and baggage clearances while they relax in the spacious lounge which boasts a full service business centre with Wi-Fi enabled PCs, a self-service bistro and a mini gym. Passengers will then be transported via a dedicated buggy to the boarding gate in the main terminals when the flight is ready to depart.

“While airlines across the region and beyond are scaling back on their business class products, Garuda Indonesia is actually investing heavily in service enhancements to capture the premium passenger market,” said Iswandi Said, Senior General Manager – Area Asia, Europe & Middle East, Garuda Indonesia. “Business and premium passengers are becoming more sophisticated and discerning in their travel preferences. Garuda Indonesia is constantly looking to develop innovative services and products to ensure that we stay ahead in this highly competitive industry.”

Passengers travelling from Singapore will fly onboard Garuda Indonesia’s new Boeing 737-800 Next Generation aircraft. The aircraft features Garuda Indonesia’s new signature interior, with individual touch-screen LCD TVs with Video on Demand (VOD) entertainment systems offering 25 feature films and 25 audio tracks. Executive Class passengers will also enjoy table service during meal times as they savour authentic Indonesian cuisine such as the mini Nasi Tumpeng.

For travellers heading to Jakarta, there will be dedicated immigration counters for Executive Class passengers to fast-track their immigration clearances. Soekarno-Hatta International Airport The same service is also available for passengers departing from Jakarta and in cities such as Hong Kong, Kuala Lumpur and Bangkok.

From B A L I K P A P A N with Love ♥,-
Sizter85 no está en línea  
Old May 14th, 2010, 05:25 PM   #243
carloanggrio
Registered User

carloanggrio's Avatar

Likes (Received): 0

[QUOTE=callee;56872409]
"The new kebaya will be officially launched together with the inaugural Europe services on 01st June"

tapi menurut gw udh bagus and keliatan lebih indah dan cantik dilihat ..
terlihat anggun dan cantik sekali pramugarinya memakai kebaya tersebut ..
mungkin karena pic/foto yang kurang jelas aja jadi terlihat agak buram ..
dan mungkin juga kebaya hijaunya masih dirahasiakan kali ..
hehhe ..
carloanggrio no está en línea  
Old May 14th, 2010, 05:41 PM   #244
yudibali2008
BANИED

yudibali2008's Avatar

Betul juga pendapat kamu bro....moga2 deh GA lebih cerdas dan cermat utk nentuin langkah bisnis mereka utk masa depan....paling tidak bisa jadi maskapai yg disegani kembali
yudibali2008 no está en línea  
Old May 14th, 2010, 07:50 PM   #245
GARUDA 777
Registered User

GARUDA 777's Avatar

Quote:
Originally Posted by callee View Post
btw.... rok mrk sepertinya kedodoran n kepanjangan gitu ya??
Don't worry, bro, nantinya juga bakal dipendekin. Kalo masih kedodoran, ya back to basic seperti yg sekarang ini lah . Sorry, untuk perubahan livery gw udah bisa melihat keindahannya sekarang. Tapi kalo perubahan seragam dari dulu sampai gambar ini keluar gw tetap aja gak sreg. Soalnya ya itu balik lagi, desainnya kayaknya buru2 kali ya, hasilnya biasa2 aja (unlike the ones belong to TG & SQ) . Sorry again, but that's my opinion.
GARUDA 777 no está en línea  
Old May 15th, 2010, 03:11 AM   #246
callee
Registered User

callee's Avatar

yaaa Gar..... klo itu mah nge-guntingnya kebanyakan!! hahahahhaa
maybe you need more time to get use to it for the new uniform. klo gwa seh, secara design... dah ok (tp mungkin akan ada baiknya klo rok-nya dibikin agak sedikit pas body... namanya jg kebaya bukan sarung!!). Tp yg bikin gwa gregetan, sepatunya kok warna hitam!! knapa gak dibikin warna yg sama dgn atasan-nya seh?

Last edited by callee; May 15th, 2010 at 03:17 AM.
callee no está en línea  
Old May 15th, 2010, 06:06 AM   #247
GARUDA 777
Registered User

GARUDA 777's Avatar

Like I said, bro, gw sih kebaya sebenarnya gak masalah. Tapi kita kayaknya punya segudang desainer handal deh yg punya keahlian membuat kebaya2 spektakuler, contohnya bisa dilihat di acara2 seperti Putri Indonesia & Miss Indonesia. Seharusnya Garuda hired mereka kek untuk merancangnya. Eh, ini jadinya kok malah plain banget kesannya, terutama atasannya (here we go again, I'm back to the Plain Topic ). Tapi ya sudah lah, kadung jadi, mudah2an bisa dinikmati dgn berjalannya waktu seperti pada akhirnya bisa menerima livery barunya.
Old May 15th, 2010, 06:22 AM   #248
callee
Registered User

callee's Avatar

terlepas masalah "terlalu polos" utk atasannya, mungkin mrk jg memperhitungkan dr sisi "emergency"nya, hingga came up dgn final design seperti itchu. klo masalah atasannya yg polos, mungkin biar gak di cap meniru 2 negara tetangga kali

bukannya designer Obin, jg designer khusus kebaya?? gwa rasa GA tdk memilih designer kebaya lain krn alasan klise aja..... MAHAL coy!! hahahahhaha
callee no está en línea  
Old May 15th, 2010, 08:42 AM   #249
DJ_Archuleta
Registered User

DJ_Archuleta's Avatar

Likes (Received): 16

by Zach Liepa

image hosted on flickr
Old May 15th, 2010, 10:08 AM   #250
GARUDA 777
Registered User

GARUDA 777's Avatar

Quote:
Originally Posted by callee View Post
terlepas masalah "terlalu polos" utk atasannya, mungkin mrk jg memperhitungkan dr sisi "emergency"nya, hingga came up dgn final design seperti itchu. klo masalah atasannya yg polos, mungkin biar gak di cap meniru 2 negara tetangga kali

bukannya designer Obin, jg designer khusus kebaya?? gwa rasa GA tdk memilih designer kebaya lain krn alasan klise aja..... MAHAL coy!! hahahahhaha
Sorry, gw gak tahu Obin itu siapa, mungkin bini gw tahu tuh. Yg gw tahu Ane Avanti kalo gak salah ya utk spesialisasi acara Putri2 an. Nah, kalo itu kebayanya baru mantabs2. Emang mahal2 sih kata bini gw .
Old May 15th, 2010, 12:07 PM   #251
arirangboy
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by GARUDA 777 View Post
Sorry, gw gak tahu Obin itu siapa, mungkin bini gw tahu tuh. Yg gw tahu Ane Avanti kalo gak salah ya utk spesialisasi acara Putri2 an. Nah, kalo itu kebayanya baru mantabs2. Emang mahal2 sih kata bini gw .
Setahu saya, Obin itu desainer kain yang handal. Dia juga pembuat kebaya yang "ringan" untuk dilihat. Dia itu pecinta budaya lokal Indonesia, meskipun warga keturunan. Sementara, Anne Avanti itu juga desainer kebaya yang tak diragukan lagi. Cuma hasil cipta Anne lebih kelihatan berat ya, karena terkesan setengah adi busana.

Jadi siapapun pilihannya, saya pikir Garuda tahu yang terbaik, karena pastinya sudah melalui tender terkait dengan pengadaan barang (government procurement).

Saya sendiri belum pernah lihat seragam baru garuda secara langsung. Mungkin saja aslinya lebih bagus daripada yang di foto itu ya.... mudah-mudahan....
arirangboy no está en línea  
Old May 15th, 2010, 01:56 PM   #252
aksjiah
ein Weltbürger

aksjiah's Avatar

Likes (Received): 10

I was thinking about whether I should post this news here or not.. but then I decided to

Air Canada, Garuda, Thai and Air Austral could sublease Air India’s 777s
By Brendan Sobie
taken from http://www.flightglobal.com/articles...ir-indias.html

Air Canada, Thai Airways International, Garuda Indonesia and Reunion Island-based Austral have expressed interest in subleasing Boeing 777-200LRs and 777-300ERs from Air India.
Earlier this year Air India announced plans to lease out a large portion of its new 777 fleet as part of a cost cutting programme. Air India chairman and managing director Arvind Jadhav says the carrier has so far received responses from Air Canada, Thai, Garuda and Air Austral.

"There are four responses. We are evaluating them," Jadhav told ATI during a Star Alliance event in Sao Paulo.
Air India is in the process of joining Star while Air Canada and Thai are already in the alliance.
Air India initially indicated it was seeking to lease out nine 777s. But Jadhav says the carrier is now negotiating subleases on six aircraft - a mix of 777-200LRs and 777-300ERs.

"We got six to lease out," he says. "The evaluation is going on right now."
Jadhav declined to say when a deal would be concluded. He says the carrier is now looking at when it can remove the aircraft from its operation and when the four interested carriers are able to take the aircraft.

"We are looking at the timelines," Jadhav says. "The timelines have to match up."
According to Flightglobal's ACAS database, Air India currently operates eight 777-200LRs and 10 777-300ERs. All 17 of these aircraft are less than three years old.
Old May 15th, 2010, 02:47 PM   #253
carloanggrio
Registered User

carloanggrio's Avatar

kalau menurut saya apabila atasannya terlalu rame terlaluh berat dilihat juga (begah bgt).. apalagi ketika FA tsb mondar-mandir di lorong pesawat yg udh sempit..

utk masalah sepatu saya setuju kenapa harus warna hitam..
seharusnya mengikuti warna kebaya nya ..
carloanggrio no está en línea  
Old May 15th, 2010, 04:04 PM   #254
GARUDA 777
Registered User

GARUDA 777's Avatar

Quote:
Originally Posted by arirangboy View Post
Setahu saya, Obin itu desainer kain yang handal. Dia juga pembuat kebaya yang "ringan" untuk dilihat. Dia itu pecinta budaya lokal Indonesia, meskipun warga keturunan. Sementara, Anne Avanti itu juga desainer kebaya yang tak diragukan lagi. Cuma hasil cipta Anne lebih kelihatan berat ya, karena terkesan setengah adi busana.

Saya sendiri belum pernah lihat seragam baru garuda secara langsung. Mungkin saja aslinya lebih bagus daripada yang di foto itu ya.... mudah-mudahan....
Oic. Thanks for the info. Sorry, seharusnya mungkin gw tanya bini dulu kali ya, secara gw kan cowo, ya wajar dong kalo gak tahun siapa tuh Obin. Yg gw tahu Boeing, Airbus, Tennis, etc . Kalo Ane itu juga masukan dari bini and pas lihat2 cewe2 cantik berseliweran di ajang putri2an .
Old May 15th, 2010, 04:12 PM   #255
GARUDA 777
Registered User

GARUDA 777's Avatar

Quote:
Originally Posted by aksjiah View Post
I was thinking about whether I should post this news here or not.. but then I decided to

Air Canada, Thai Airways International, Garuda Indonesia and Reunion Island-based Austral have expressed interest in subleasing Boeing 777-200LRs and 777-300ERs from Air India.
Earlier this year Air India announced plans to lease out a large portion of its new 777 fleet as part of a cost cutting programme. Air India chairman and managing director Arvind Jadhav says the carrier has so far received responses from Air Canada, Thai, Garuda and Air Austral.

"We are looking at the timelines," Jadhav says. "The timelines have to match up."
According to Flightglobal's ACAS database, Air India currently operates eight 777-200LRs and 10 777-300ERs. All 17 of these aircraft are less than three years old.
Wow!!! You got it right to post it here, aksjiah, thanks a lot. I certainly hope that Garuda will take on the LR version, all of them available to be leased, but not the -300ER since GA is about to receive the brand new one next year. LR version will be just great, as I have been dreaming for so long for GA to have it. With that one, I think GA won't have to wait for another years to begin the North America nonstop service such as CGK to LAX, SFO, VAN, and JKF (another option is adding DPS as a stopover on those routes). Massive news!
Old May 15th, 2010, 04:42 PM   #256
aksjiah
ein Weltbürger

aksjiah's Avatar

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by GARUDA 777 View Post
Wow!!! You got it right to post it here, aksjiah, thanks a lot. I certainly hope that Garuda will take on the LR version, all of them available to be leased, but not the -300ER since GA is about to receive the brand new one next year. LR version will be just great, as I have been dreaming for so long for GA to have it. With that one, I think GA won't have to wait for another years to begin the North America nonstop service such as CGK to LAX, SFO, VAN, and JKF (another option is adding DPS as a stopover on those routes). Massive news!
hehehe Im really hoping that GA would fly to FRA directly sooner than expected. hopefully bei the beginning of 2010 maybe??? I cant wait any longer.
Yea, I personally think that LR is the perfect choice to fly on American routes. But ive read(or heard ) from some sources not too long ago that the only (or maybe the first) US destination GA will fly in the next few years is LAX. CMIIW
Old May 15th, 2010, 06:17 PM   #257
GARUDA 777
Registered User

GARUDA 777's Avatar

I heard that too. Seems like Garuda plans to re-open their US classic route first, and then analize the prospect with other cities. In my opinion, it will be OK for Garuda to open VAN & SFO along with LAX, since a lot of Asian leave there. If they concern about the load factor, the LR will be very efficient rather than operating the -300ER.
Old May 15th, 2010, 08:16 PM   #258
yudibali2008
BANИED

yudibali2008's Avatar

i agree with those opinions , better late then nothing. Go Garuda!
yudibali2008 no está en línea  
Old May 16th, 2010, 01:51 AM   #259
co_cool
Registered User

co_cool's Avatar

ini seragam GA yang baru yang sudah diperkenalkan di ITB 2010 Berlin
Old May 16th, 2010, 03:33 AM   #260
kanitupus
Registered User

bukannya masalah seragam udah dibahas ya? Gue nambahin aja ya

Menurut Gue seragam garuda paling bagus itu yang kebaya kayak SQ

Tapi diberhentikan karena suatu alasan. Gue sih ngerasanya kayak seragam dari maskapai asia tenggara lain. Nih contoh ya:

SQ

MH

Thai

Royal Brunei

Nah, mayan mirip kan? jadi mungkin takut dikira plagiat, padahal kayanya konsumen cukup puas sama seragam itu. Tapi seneng juga liat seragam GA yg baru, bener2 nampilin indahnya indonesia. tapi emang kurang motif dan.. apa ya?? pokonya ada yang kurang deh menurut saya! setuju bgt sama Garuda777 mestinya disewa aja desainer indonesia, ato bikin sayembara ajaa! kenapa ngga Kan? tapi mungkin emang karena gw belum terbaisa. Not badlah, paling ngga memperlihatkan keindahan indonesia. MAJU TERUS GARUDA!!!!

(Pict taken from www.uniformfreak.com)
kanitupus no está en línea  
Closed Thread

Thread Tools

Posting Rules