daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 26th, 2010, 11:07 PM   #361
g.chris
not just a user

g.chris's Avatar

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by Cosmin View Post
It's some 80 km away in a straight line. Will they also build a motorway?
De bine de rau e destul de ok DN5 de la Bucuresti la Giurgiu
Au terminat de ceva vreme si ocolitoarea Adunati-Copaceni. (tot la 4 benzi)
g.chris no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 27th, 2010, 10:38 AM   #362
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3246

Problema pe care o vad eu totusi si care e sesizata in mod eronat de articol, e ca traficul a scazut mult in 2009 pe OTP si BBU si a crescut putin anul asta, dar asta nu inseamna ca cele doua sunt foarte aglomerate. In contextul in care OTP deschide la anul sectiunea Schengen si isi extinde capacitatea cu 1,5 milioane pax, nu vad cum s-ar mai putea vorbi de o capacitate scazuta.
Castles and Mansions in Romania

Last edited by Le Clerk; October 27th, 2010 at 11:05 PM.
Le Clerk está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 11:36 AM   #363
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 98

Hmm, niste date despre numarul de pasageri din 2008 si 2009 in majoritatea aeroporturilor din RO. In caz ca datele sunt cat de cat veridice, check out Bacau & Arad.

SURSA
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 12:03 PM   #364
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Likes (Received): 309

Pentru Bacau pot sa confirm ca acelea sunt datele pe 2009. Ma astept ca anul acesta sa fie si mai mare traficul, iar anul viitor cu atat mai mult mai ales ca a introdus si Carpatair curse externe cu plecare de acolo. Pacat ca nu exista infrastructura civilizata.
Clinlin no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 12:37 PM   #365
g.chris
not just a user

g.chris's Avatar

Date oficiale pentru 2009 nu am gasit inca. Insă:

"Aeroportul Targu Mures: Fluxul de pasageri a crescut cu 20% in T1 2009

Fluxul de pasageri pe Aeroportul "Transilvania" din Targu Mures a fost de 20.000 in primul trimestru al acestui an, in crestere cu circa 20% fata de aceeasi perioada din 2008, a declarat pentru DailyBusiness.ro Stefan Runcan, directorul aeroportului."

sursa
Old October 27th, 2010, 01:25 PM   #366
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Interesant cum aeroporturile din Bacau, Sibiu si Arad au mai multi pasageri decat cel din Constanta (oras >300k locuitori, pozitie geo-turistico-strategica).
Old October 27th, 2010, 02:11 PM   #367
incredibil
Registered User

Likes (Received): 5

Eu am văzut că aeroportul din Arad a scăzut cu peste 20% īn 2009.
incredibil no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 02:42 PM   #368
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Si in ciuda acestui fapt tot a avut mai multi pasageri decat MK din CTA.
Old October 27th, 2010, 02:47 PM   #369
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 714

De cand a dat Bue Air faliment, Aradul a intrat din pacate pe o panta descendenta. Nu stiu care va fi viitorul acestui aeroport pentru ca si cei ce il gestioneaza dau din punctul meu de vedere dovada de incompetenta.
Old October 27th, 2010, 03:21 PM   #370
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Daca acelasi lucru se intampla cu Carpatair, nici Timisoara nu va mai sta grozav.
Old October 27th, 2010, 03:26 PM   #371
alecu26
Registered User

Likes (Received): 849

Quote:
Originally Posted by ThunderTM View Post
Interesant cum aeroporturile din Bacau, Sibiu si Arad au mai multi pasageri decat cel din Constanta (oras >300k locuitori, pozitie geo-turistico-strategica).
ar fi interesant constanta de vazut inainte de 2008...am impresia ca multi prin existenta autostrazii fac doar transfer intre Otopeni/Baneasa si Cta...fara a mai folosi MK.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 03:39 PM   #372
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 296

Quote:
Daca acelasi lucru se intampla cu Carpatair, nici Timisoara nu va mai sta grozav.
Profilul (clientilor) Carpatair e diferit de Blue Air...
Old October 27th, 2010, 03:44 PM   #373
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Stiu, dar asta nu inseamna ca nu ar putea sa dea faliment . Zvonuri sunt, sa vedem ce va fi peste 4-6 luni.
Old October 27th, 2010, 05:10 PM   #374
incredibil
Registered User

Quote:
Originally Posted by Clinlin View Post
Pentru Bacau pot sa confirm ca acelea sunt datele pe 2009. Ma astept ca anul acesta sa fie si mai mare traficul, iar anul viitor cu atat mai mult mai ales ca a introdus si Carpatair curse externe cu plecare de acolo. Pacat ca nu exista infrastructura civilizata.
Putin probabil sa mai creasca si in 2010. Anul trecut , Blue Air a avut o gramada de curse care acum nu mai sunt : Bologna , Catania , Valencia , etc
Old October 27th, 2010, 07:38 PM   #375
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Likes (Received): 309

Bologna este in continuare printre rutele Blue Air. Si cu siguranta grosul traficului de pe Bacau este catre Italia. Nu imi dau seama cu cat contribuiau celelalte curse, dar e posibil sa ai dreptate. Nu ne ramane decat sa asteptam si sa vedem.
Clinlin no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 08:21 PM   #376
incredibil
Registered User

Quote:
Originally Posted by Clinlin View Post
Bologna este in continuare printre rutele Blue Air.
Da asa e. Nu stiu de ce aveam impresia ca intr-o vreme nu mai aparea pe site-ul Blue Air ca destinatie din Bacau.
Old October 28th, 2010, 06:46 PM   #377
g.chris
not just a user

g.chris's Avatar

Extindere de pistă amānată la Aeroportul Transilvania

"Consiliul Judeţean Mureş are nevoie de o suprafaţă de aproape 10.000 de metri pătraţi pentru a extinde pista Aeroportului Transilvania Tīrgu Mureş.

Este vorba de un drum comunal şi un drum de cāmp din comuna Chirileu, aflat īn proprietatea privată a comunei Sīnpaul. Primarul comunei şi-a dat acordul, īn principiu, īnsă consilierii au decis să amāne votarea trecerii terenului īn domeniul judeţului, pānă la următoarea şedinţă. "

source
Old October 28th, 2010, 08:10 PM   #378
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 4018

Quote:
Si in ciuda acestui fapt tot a avut mai multi pasageri decat MK din CTA.
Da, tragica situatie

Comparand Bacaul cu Constanta, imi explic diferenta de pasageri prin doi factori:

-Constanta are acces facil prin autostrada spre Bucuresti, iar noi ne-am obisnuit cu drumurile spre capitala. E mai greu insa iarna, cand nu stii la ce ora ajungi, sau daca mai ajungi.

-Bacaul se afla intr-o zona unde, cred eu, sunt multi calatori care zboara in tarile unde lucreaza, in genul Italia si Spania. Bacaul se afla in centrul unei zone nu foarte prospere, cu multi oameni plecati de acasa (nu o spun peiorativ, ci incerc sa fiu obiectiv). Foarte aproape de Bacau se afla Vaslui(cel mai sarac judet al tarii), Piatra Neamt, Harghita,Covasna, etc. Evident ca un om destept (sau mai multi) au observat pozitia Bacaului in acest cerc si au exploatat aeroportul in sensul cel mai bun.

Altfel, sunt sigur ca ar fi multi oameni care ar prefera, sa zicem, sa vina la mare cu avionul, dar 96% din turistii de pe litoralul romanesc sunt romani, si ei vin de obicei cu masina, sau cu trenul.

Cred ca tine cel mai mult de mentalitate, asa s-a facut dintotdeauna, cu masina sau cu trenul. Din pacate transportul aerian in Romania nu e foarte dezvoltat, si nu e foarte popular printre romani.

Cred ca ar trebui ca agentiile de turism sa incerce sa mearga mai mult pe varianta aerului. Rutele aeriene nu necesita investitii de infrastructura decat la nivel de aparat de zbor, companie, si aeroport. Nu trebuie drumuri, nu trebuie sine, nu trebuie stalpi, poduri, tuneluri, etc.
Cadīr está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 28th, 2010, 08:15 PM   #379
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3246

Sunt de acord cu tine cu singura exceptie legata de "saracia" Bacaului. Nu stiu daca ai fost vreodata acolo sau in zonele contigue ale acestui oras, insa Bacaul cred ca este unul dintre cele mai prospere daca nu cumva cel mai prosper oras din Moldova (raportat la investitii). De fapt, Bacaul e un fel de Sibiu al Moldovei ca dezvoltare economica si chiar ca aspect al zonelor rurale. Eu am fost de multe ori acolo si stiu despre ce vorbesc. Ca o consecinta a dezvoltarii economice, Bacaul are si un trafic de business relativ important.
Castles and Mansions in Romania

Last edited by Le Clerk; October 28th, 2010 at 08:22 PM.
Le Clerk está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 28th, 2010, 09:37 PM   #380
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 4018

Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
Sunt de acord cu tine cu singura exceptie legata de "saracia" Bacaului.
Da, ai dreptate, cred ca trebuia sa zic ca Bacaul, desi e in centrul acestei zone mai sarace, nu are acelasi nivel cu orasele din zona pe care o acopera. E logic, fiind un centru logistic important, derivat din pozitia geografica si poate mai mult din mostenirea comunista, poate a beneficiat mai mult de atentia regimului. Nu am studiat din pacate acest aspect legat de dezvoltarea Bacaului si regret, dar asa gandesc acum.

La fel se poate spune si despre orice alt oras, mai mare sau mai mic, ca aflat intr-o anume zona, atrage crema dimprejur, se dezvolta, in timp ce zona are o dezvoltare mult incetinita.
Cadīr está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Tags
airlines, aviation

Thread Tools

Posting Rules