daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Софийско строителство, развитие и общи дискусии

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 11 votes, 5.00 average.
Old June 3rd, 2010, 05:09 PM   #21
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 4045

Май нямаш много познания в сферата на икономиката и говориш празни приказки. Възвръщаемостта на инвестицията няма нищо общо с загуба/печалба за държавата от генерирания стокооборот и данъци. Възвръщаемостта се определя от маржа между себестойност на стоката, разходите по заплати и поддръжка, платените данъци от една страна и продажната стойност от друга. Ако този марж е 20% и се продадат стоки за 500 милиона, възвръщаемостта ще е 100 милиона, но също така и данъците платени на държавата само от ДДС ще са 100 милиона, както и всички други положителни ефекти, като данък печалба, който расте пропорционално на този марж.
Един бизнес не е само инвестиция и печалба. Имаш реално завъртане на капитали, а от това, че тези няколко стотин хора са си намерили работа в магазина, дори реално печалбата да отива в чужбина, икономиката се завърта, парите които са взели като заплати, ги харчат за продукти, голяма част от които са български и като цяло това стимулира българското производство. Не става дума за никакво източване, а ефекта за икономиката е положителен, не отрицателен. Отделно, че част от продукцията продавана в магазина, също ще е българска, а и строителството ще има български изпълнители. Покрай такъв бизнес се завъртат и други като прилежащи към магазина заведения например. Дори горивото, с което се доставят стоките до магазина и от него до клиентите, както и с което клиентите идват до него - се върти в български рафинерии, минава през български доставчици и бензиностанции и се облага с български акцизи.
Chilio no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 3rd, 2010, 05:17 PM   #22
nickname778
Registered User

Likes (Received): 16

Quote:
Originally Posted by moshtno View Post
Да, българинът-купувач дава 1000 лева, от тях 500 да остават в България от данъци, разходи за персонал и т.н., 500 - в Гърция като печалба. На голяма далавера сме. Същата работа и с моловете. Нали всяка инвестиция има заложена възвръщаемост примерно 10% на година? След 10 години държавата ни ще е на загуба от тая инвестиция.
Пропуснал си да кажеш, "Върнете комунизма". Сигурно имаш и вземане даване с пазара на мебели и сигурно ти е много гадно че няма да си продаваш боклучките на супер надути цени ( поне така беше преди кризата, съдя по спада на цените на мебелите в последно време ).
nickname778 no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 05:20 PM   #23
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 204

Quote:
Да, българинът-купувач дава 1000 лева, от тях 500 да остават в България от данъци, разходи за персонал и т.н., 500 - в Гърция като печалба. На голяма далавера сме. Същата работа и с моловете. Нали всяка инвестиция има заложена възвръщаемост примерно 10% на година? След 10 години държавата ни ще е на загуба от тая инвестиция.
И какво да правим? Да започнем да събаряме моловете и хипермаркетите ли? И да започнем да пътуваме до съседните страни и да си оставяме валутата по техните магазини.

Quote:
Голяма радост за магазин, пълен с боклуци Всичките ми мебели от ИКЕА са пред разпад, явно стават само за студенти в чужбина да се обзаведат евтино и след следването да ги запалят... ако нещо е останало от тях ахаххаах. В София има далеч по-хубави магазини за мебели ...
Оборота от мебели на IKEA е 45%. Има предостатъчно голям асортимент - от чаши и салфетки до кухни, всеки ще си намери продукта. Аз имам основно дреболийки и нямам никакви забележки по отношение качеството им.

Дай идея за хубав магазин за мебели!

Quote:
Originally Posted by velbujd View Post
Не знам дали това е реалния рендер за тази Икеа, обаче дано е по-голяма, щото така ми изглежда с размерите на квартален хипермаркет (някоя БИЛЛА например). На сайта на IKEA инфото е от 2008 г. и гласи, че магазина в София ще се простира на 60 000 кв.м. и изграждането му ще струва 12 млн. евро. Дано към днешна дата не са смалили размерите заради кризата
Не знам колко е голям магазина в Солун, обаче често пътувам до там и ми изглежда огромен, а и винаги е пълен.
Проекта мисля че е на Atelier Serafimov Architects - проектът фигурира в сайтът им.
Магазинът в София изглежда ще е по-голям от този в Солун. Магазинът там е 22 000 кв.м. Двата в Атина са по 25 000 кв.м.
Pressian no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 05:21 PM   #24
moshtno
Registered User

Likes (Received): 399

Ще излезе, че досега никой не си е купувал мебели отникъде, та тази ИКЕА ще промени всичко и ще даде мощен тласък на икономиката . Производство трябва, добавена стойност, износ. Станахме държава на продавачките
moshtno no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 05:34 PM   #25
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 11

За икономическите специалисти , дето си мислят ,че подобни магазини/моловете и т.н. могат да движат икономиката са в голяма грешка. Подобни инвестиции могат да спомагат за, а не да движат една развиваща се икономика , каквато е нашата.
Иначе остносно самият магазин, няма лошо разбира се, добре дошла инвестиция на световна марка ,беше време да стъпи тук.
Old June 3rd, 2010, 05:37 PM   #26
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 7866

Само да вметна, че има и български производители, които правят стока, която се продава в магазините ИКЕА. На първо време това са две великотърновски предприятия - Дървообработване – ВТ АД и НФ Терна. Вероятно в страната има и много други...
Turnovec no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 07:07 PM   #27
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ivanski View Post
За икономическите специалисти , дето си мислят ,че подобни магазини/моловете и т.н. могат да движат икономиката са в голяма грешка. Подобни инвестиции могат да спомагат за, а не да движат една развиваща се икономика , каквато е нашата.
Иначе остносно самият магазин, няма лошо разбира се, добре дошла инвестиция на световна марка ,беше време да стъпи тук.
Никой не говори за движене на икономиката, просто се опитвам да покажа, че ако има някакъв икономически ефект от цялата работа, той ще е положителен... Направо е смешно да се говори, че това е източване на държавни пари, все пак
Old June 3rd, 2010, 07:49 PM   #28
danchoti
Registered User

danchoti's Avatar

Likes (Received): 86

Мене ама грам не ме интересува дали печалбата от търговската надценка ще отиде при "Киро БРАДВАТА" или пък ще отпраши за Гърция, като и при двете положения няма да ми стане по-топло от това
Важно е да отбележим обаче, че наще прекупвачи също НЕ СТАВАТ!!!
Още повече магазини като "Айко" например - ПЩЕ ПОВЕЧЕ НЕ СТАВА!!!
Имах удоволствието да си купя диван и спалня от тях и за 2 години от дивана, който никак не беше евтин нищо не става (започна да се разплита на шестия месец още)!!! Това не е кой знае къв проблем сигурно, но при положение, че боклукът идва от Франция, като ги извиках познай каква прелестна гаранционна подръжка получих?!?
Х.й в ****, ама голям!!!
От "Икея" обаче същиия боклук щях да го купя два пъти по-евтино и ако не беше изкарал задължителните 3 години за мебели, щяха да дойдат и да се постараят повече - ГАРАНЦИЯ!!!

Добре дошли в България
danchoti no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 07:57 PM   #29
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Освен това, косвено това пак е добре за българската икономика. Като го купиш два пъти по-евтино, с останалите пари ще си купиш кисело мляко "На баба", кашкавал "Витоша", български чорапи от Трявна и други продукти, за които иначе няма да имаш пари И ето ти го спомагателството за българската икономика
Old June 3rd, 2010, 08:15 PM   #30
tanashubav
Registered User

Likes (Received): 1964

Сори, чеще ви прекъсна научно-икономическата полемика но някой би ли ми показал на Гугъл ърт къде се намира точно този магазин!

И само за информация, не знам дали тук се предвижда ИКЕА да си изградят собствени отклонения за магазина, но няма да е зле. И дано не очакват само общината да им строи пътя! Пардон държавата!
tanashubav no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 08:45 PM   #31
Делян
Registered User

Делян's Avatar

Likes (Received): 186

Quote:
Originally Posted by tanashubav View Post
Сори, чеще ви прекъсна научно-икономическата полемика но някой би ли ми показал на Гугъл ърт къде се намира точно този магазин!

И само за информация, не знам дали тук се предвижда ИКЕА да си изградят собствени отклонения за магазина, но няма да е зле. И дано не очакват само общината да им строи пътя! Пардон държавата!
Симеоновския лифт
Делян no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 08:49 PM   #32
Делян
Registered User

Делян's Avatar

Quote:
без да те познавам мога да кажа, че имаш ИЗКЛЮЧИТЕЛНО елементарни познания по икономика.
нека да опростиме нещата и да ги направиме следните:

1. гърците влагат $50 мил. в България, нещо имаш ли да кажеш по този въпрос? не ти ли е достатъчно или са ти "малко"?

2. магазина започва да работи като плаща заплати на еди колко си души. това нищо ли е?

3. всичко което се продава вътре си плаща съответната такса, не съм точно запознат с това, но по американски стандарти например тази такса е 6-7% от стоиноста на продукта, и това ли ти е малко?

4. от какво прави пари бюджета на държавата? точно от тези такси!

5. да, производството наистина носи допълнителни пари в бюджета, но се радвай на това което имаш.

6. искаш продуктите да са правени в България, добре къде си бил в последните 65 години за да създадеш производство. аз не си спомням България да е произвеждала нещо, не ми казвай, че през комунизма нещо се е произвеждало!

7. това за загубата за държавата нещо не го разбирам. единствената загуба за държавата е ако инвеститора не дойде или фалира и спре да плаща данъци....
Old June 3rd, 2010, 08:58 PM   #33
moshtno
Registered User

Likes (Received): 399

Не говоря за бюджета на държавата, където отиват данъците, а общо за капитала в България. Като дадеш 1000 лева в магазина и 500 от тях отидат в чужбина, това никакъв ефект ли е според теб? Ако дадеш 1000та лева в българска фирма, тя после ще ги даде за нещо друго (в България). Е, и гръцката фирма ще ги даде за нещо друго, но никой не гарантира, че това друго ще е в България, т.е., че ще реинвестира печалбата.
moshtno no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 09:05 PM   #34
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Likes (Received): 3067

Брей, мощно, недей да се пенявиш толкова! Никаква гаранция нямаш какво си правят българските фирми с печалбата. Както ти каза колегата по-горе, няма значение дали печалбата отива в гръцки или в български капиталист - от това ти не печелиш нищо. Важното е, че има инвестиция, стотици хора ще си вадят хляба от нея и в хазната ще влизат данъци. Дреме ти откъде е собственикът!
FloatingShift no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 09:21 PM   #36
COD
Registered User

COD's Avatar

Likes (Received): 552

Не ми се намесва в тази дискусия, защото тя е бая извън темата. Но все пак, ако имате по-дълбоки познания по икономика ще разберете, че moshtno е прав до някъде! Но мисля тук да приключа, защото много разводняваме темата.
П.С. Ако някой все пак му се спори, нека прочете някой читав учебник по икономика.
COD no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2010, 09:42 PM   #37
Делян
Registered User

Делян's Avatar

Quote:
Originally Posted by COD View Post
Не ми се намесва в тази дискусия, защото тя е бая извън темата. Но все пак, ако имате по-дълбоки познания по икономика ще разберете, че moshtno е прав до някъде! Но мисля тук да приключа, защото много разводняваме темата.
П.С. Ако някой все пак му се спори, нека прочете някой читав учебник по икономика.
по принцип е прав, но неговото мнение за мен е едно изключително издребняване стигашто границите на фантазия. това все едно аз да искам ИКЕА да е българска фирма и да продава по света стока произведена само в България, тоест печалба, данъци, такси и т.н. да влиза само в България.
тоест чиста фантазия!
Old June 3rd, 2010, 10:38 PM   #38
PhirgataZFs1694
Registered User

PhirgataZFs1694's Avatar

Likes (Received): 1524

Quote:
Originally Posted by Делян View Post

6. искаш продуктите да са правени в България, добре къде си бил в последните 65 години за да създадеш производство. аз не си спомням България да е произвеждала нещо, не ми казвай, че през комунизма нещо се е произвеждало!
-1, всички останали точки прекрасни и тази...
PhirgataZFs1694 no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2010, 12:53 AM   #39
georgisz
Registered User

Likes (Received): 51

Ами на хората които твърдят, че ИКЕА ще вреди - да идат в Северна Корея, там няма гнусни чуждестранни инвеститори да им вгорчават живота охолен.

Иначе не се сдържах и качвам снимка от какво си пих сока преди малко докато четох форума

georgisz no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2010, 01:19 AM   #40
brank
Registered User

brank's Avatar

Likes (Received): 268

^ NICE
brank no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
sofia

Thread Tools