daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Cestovna infrastruktura

Cestovna infrastruktura Motorways, expressways, and other state routes

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 58 votes, 5.00 average.
Old July 30th, 2010, 07:31 PM   #61
dr_mator
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Trevor McPhee View Post
Aj dobro. Nek bude.

Ta cestica bi trebala biti ona D513 od Malog Prologa prema Pločama, ne?

Jedva čekam da se taj dio pusti u promet. Tad će do Dubrovnika biti šalamala cestom...

Edit:
To bi trebalo biti točno tu gdje piše PLOČE 2!

Veliki (dugi) vijaduk je na samom prilazu Vrgorca, dok su mali vijaduci (na slikama sa semaforima i tunelima) par kilometra prije ulaska na brzu cestu do Ploca. Na tom dijelu se gradi, ali jako jako sporo.
Ne znam koji smisao ima autocesta iza Biokova, ako se ne spoji do Ploca, jer tek tada se lakse moze dalje prema Dubrovniku, sa Jadranskom magistralom.

A kako ce dalje ici prema DU, vidjeti cemo narednih godina. Sasvim sigurno da ekonomski taj dio nece imati toliku opravdanost kao autocesta do Splita.
Gradnja Damatine je krenila jako dobro i ambiciozno, da bi na kraju isplivao sav lopovluk i zaduzenost hrvatske drzave i politcke elite.
Peljescanskom mostu, kao i dijelu autoceste od Ploca do DU se ne treba tako brzo nadati...Netko treba taj dio financirati, a kako je svima jasno da tu nema ekonomske opravdanosti, tesko da ce netko tek tako uloziti svoj novac. Drzava ionako grca u dugovima, a koliko je vlada i vlast koruptna, uvidamo svakim danom sve vise i vise.

Dijelom oko Vrgorca sam vozio prije nekoliko mjeseci i slijedece sedmice bi ponovo trebao tu proci. Pratio sam gradnju autoceste svih ovih godina i svaki novi otvoreni kilometar je donosio ogromno olaksanje. Zalosno je vidjeti kako je sada sve usporilo i kako radovima nikada kraja. Kriza je i sve je to razumljivo, ali stanovnicima juzne zupanije je sve jasnije do koje je mjere ona bitna kako hrvatskoj vlasti toliko i ostalima u ovoj drzavi. Za Dubrovnik se cesto kaze da je biser Jadrana i sigurno je jedan od najpoznatijih gradova HR. Ali uvijek je vlast (bilo koja) samo muzla ovaj kraj, a jako malo u njega ulagala. Ni danas kada je HR slobodna i samostalna, po tom pitanju se izgleda nije puno promjenilo.
dr_mator no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 30th, 2010, 09:58 PM   #62
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 1974

Thanks, znao sam da sam u pravu , no nisam htio previše razljutiti našeg Boyleda

Ovo glede zanemarivanja najjužnije županije. Nebih se baš složio. Pogledaj to ovako: napravili smo skoro 600 kilometara autoceste prema Dubrovniku!!
Jeli to malo?
Ostalo nam je još manje od 100km!

Nažalost ima krajeva u HR koji su puno više zanemareni od strane središnje vlasti od Dubrovnika...pitaj Slavonce, oni vole tu temu
Trevor McPhee no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2010, 10:53 PM   #63
passat1717
Sawasdee!

passat1717's Avatar

Likes (Received): 4543

Ja sam danas prošao dionicom Ploče-Split (brza cesta-gradilište-autocesta). Kroz gradilište se stvarno ne radi ni četvrtinu kao kad se počelo al ipak je lijepo vidjeti da se baram nešto miče i da ima radnika. Puno bolje nego pustoš koja je vladala jedno vrijeme.

Dionica od Malog Prologa do Ploče2 napreduje solidno dok između M.Prologa i Vrgorca mi se čini da radovi idu sporije. Svakako ovim tempom, iako je sve u prilično odmakoj fazi, moglo bi biti gotovo za godinu ipo-dvi.
Old July 30th, 2010, 11:31 PM   #64
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Likes (Received): 26

ovo o zapostavljanju ne drzi vodu isto kao i onaj glupi pajicev tekst od danas

btw zasto bi se onda ulagala sredstva u luke ploce i gruz.

a autocesta na terenu do dubrovnika nije ni jednostavna ni jeftina...

pogledaj rijeka-zagreb koja se cekala 38 godina!!

ivan_ri no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2010, 12:27 AM   #65
Even!
Registered User

Even!'s Avatar

Likes (Received): 627

Ipak je zapostavljena, u Dubrovnik 8 od 10 turista dolazi zrakoplovom, ne postoji u cijeloj županiji ni km autoceste, možda 7-8 km proširene magistrale na tri trake. Sve drugo je infrastruktura 60-tih godina, nema brzih cesta, zaobilaznica, uređenih odmarališta, puno je ne odgovorajućih priključaka na magistralu, cesta od Čilipa do cg granice je katastrofalna. Brza cesta od Čilipa do Dubrovnika još nije u izgradnji,a neophodna je, pogotovo u ovim ljetnim mjesecima kada je stanje neizdrživo.
O Dubrovačkim gradskim prometnicama je bolje ne govoriti.

Dobro je što je autocesta sve bliže i to se osjeti, Dubrovnik u ovom trenutku i nije spreman za toliki promet što bi ga donijela autocesta.

Last edited by Even!; July 31st, 2010 at 12:41 AM.
Even! no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2010, 04:52 PM   #66
Make it so
Cylon

Make it so's Avatar

Likes (Received): 794

Pa prometno je knin naprimjer isto zapostavljen ..iako je mozda blize autocesti i manje vazno srediste od dubrovnika ..vec godinama obecavaju brzu cestu sibenik-drnis-knin -BIH a ono nista ..masu je takvih slucajeva u HR
di mi je vrime stalo,
što mi je srce taknulo
Make it so no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2010, 10:42 PM   #67
TBoy
Registered User

TBoy's Avatar

Likes (Received): 278

A1 danas, u blizini Perušića:

TBoy no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2010, 10:45 PM   #68
shockwave01
Registered User

Likes (Received): 17

O isplativosti pravca prema Dubrovniku moci ce se govoriti tek nakon sto se cjelokupan projekt realizira tj ta autocesta prodje Dubrovnik i dalje kroz Crnu Goru i Albaniju dodje do Grcke. Cisto sumnjam da bi A1 prema Splitu imala i petinu danasnjeg prometa da su je napravili do Ogulina i stali. A bilo bi zanimljivo pronaci podatke o prometu na A6 u 1970im i 1980im (Kikovica-Orehovica) kad je ta cesta izgledala otprilike kao sto danas izgleda dionica prema Ravci i usporediti ih sa tadasnjim kriterijima o isplativosti.
shockwave01 no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2010, 11:08 PM   #69
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Likes (Received): 12362

PROMETNI RAZVOJ VOLUNTARIZAM UMJESTO STRATEGIJE

Pelješac promašen, Rijeka zapostavljena

Svi su novci otišli u ceste i kupovanje socijalnog mira u HŽ-u. Ostalo smo zapostavili zbog nerazumijevanja političkih elita, kaže Ivan Dadić

RIJEKA Pelješki most je jedan romantičarski projekt bez prometnog opravdanja, a autocestu prema Dubrovniku treba graditi tek kad se nađe zajednički jezik sa Crnom Gorom, Albanijom i dalje do Grčke o izgradnji i spajanju jadransko-jonske autoceste. Na ovaj način podatke o premalom prometu na autocesti u Dalmaciji komentira primorsko-goranski župan, Zlatko Komadina, koji dodaje da se gradnja autocesta generalno mora smanjivati ili zaustavljati, te preusmjeravati u željezničku infrastrukturu i energetske objekte.
– Strateški razvojni projekti u državi se ne smiju voditi po načelima političke podobnosti i zavičajne pripadnosti, već prema ekonomskim pokazateljima, a tu je investiranje u razvoj riječkog prometnog pravca na uvjerljivo prvom mjestu, što god tko mislio o tome. Nigdje drugdje u Hrvatskoj nećemo dobiti tako veliki povrat uloženog, odnosno tako veliki porast BDP-a, kao što je to od razvoja prometa u Rijeci i Primorsko-goranwskoj županiji, zaključuje Komadina.
Za Ivana Dadića, predsjednika Upravnog vijeća Instituta prometa i veza, jedna od najvećih pogrešaka jest odustajanje od Strategije prometnog razvitka usvojene 1999. godine, u kojoj je jasno određeno da će 40 posto investicija ići u ceste, 25 posto u željeznicu, 20 posto u pomorski i vodni promet, 10 posto u suvremene transportne tehnologije i 5 posto u zračni promet.
– Svi su novci otišli u ceste i kupovanje socijalnog mira u HŽ-u. Ostalo smo zapostavili zbog voluntarizma i nerazumijevanja političkih elita, koje očito nisu svjesne posljedica. Mi gubimo između 8 i 10 milijardi kuna godišnje zbog krivo razvijenog prometnog sustava. To je gubitak približno na razini cijelog hrvatskog duga samo u zadnjih desetak godina, zaključuje Dadić.

Nowotny: Graditi nizinsku prugu

– Daljnja gradnja autoceste prema Dubrovniku je politička odluka pod pritiskom građevinskog sektora, koju je sada teško zaustaviti, iako je odavno potrošen model ulaganja u infrastrukturu, koji je trebao biti generator ekonomskog rasta. Što sada? Hrvatska ima previše infrastrukture, treba je privatizirati i naći privatne investitore, graditi željeznicu, prije svega nizinsku prugu prema Rijeci, jer taj pravac zbog teretnog prometa i luke ima veću perspektivu od pravca prema Dalmaciji. I željeznicu treba graditi u partnerstvu s privatnim stranim investitorima, koji sigurno neće dozvoliti manipulacije građevinskog sektora s nabijanjem cijena, ističe ekonomski analitičar Damir Nowotny.

Darko PAJIĆ

http://novine.novilist.hr/Default.as...3286328592863E
Old August 1st, 2010, 10:41 AM   #70
KHS
Registered User

KHS's Avatar

Likes (Received): 330

Quote:
Originally Posted by TBoy View Post
A1 danas, u blizini Perušića:
Jel ono Janjče u pozadini?
Ne brinu se baš o tom objektu previše... WC prljav, pola pisoara ne radi, curi im voda sa stropa u dućanu (vjerojatno klima)

Zato je Dobra je zakon! Uvijek besprijekorno
KHS no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 12:47 PM   #71
mrki01
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by KHS View Post
Ne brinu se baš o tom objektu previše... WC prljav, pola pisoara ne radi, curi im voda sa stropa u dućanu (vjerojatno klima)

Primjecujem da je i Zir dosta neuredan u zadnje vrijeme.

pozdrav
mrki01 no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 12:50 PM   #72
mrki01
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by shockwave01 View Post
O isplativosti pravca prema Dubrovniku moci ce se govoriti tek nakon sto se cjelokupan projekt realizira tj ta autocesta prodje Dubrovnik i dalje kroz Crnu Goru i Albaniju dodje do Grcke. Cisto sumnjam da bi A1 prema Splitu imala i petinu danasnjeg prometa da su je napravili do Ogulina i stali. A bilo bi zanimljivo pronaci podatke o prometu na A6 u 1970im i 1980im (Kikovica-Orehovica) kad je ta cesta izgledala otprilike kao sto danas izgleda dionica prema Ravci i usporediti ih sa tadasnjim kriterijima o isplativosti.
Cesta se ne radi za danas, vec za vise godina. Ne znam sto bi nasi novinari htjeli? Guzvu kao u Italiji? Onda bi pisali kako smo izgradili lose autoceste koje nemaju dovoljno kapaciteta...

Promet ce porasti vec kad se napravi dionica do Ploca. Mnogima se vjerovatno ne da voziti po onim cesticama oko Vrgorca...

pozdrav
mrki01 no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 01:06 PM   #73
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 1974

Dionicu do Ploča (Ravča-Ploče2) treba završiti što prije, bez obzira na politiku otezanja gradnje uslijed nedostatka love.
U ovome trenutku to je optimum za Dubrovnik. Eventualnom daljnjom izgradnjom a/c premu DU ništa značajnije se ne dobiva (možda 15-20 minuta vremenski) ,no zato se može dobiti daljnjim uređenjem magistrale i dubrovačkih prometnica. Tu treba investirati.
Naravno da je sad željeznica na redu, to svi znamo.

BTW jučer ujutro je kolona prema HR u Italiji prema naplatnim kućicama kod Trsta bila 18 km (mjerio sam), s tim da je i iza prema Veneciji bio strahovito gust promet sa povremenim zastojima u istome smjeru. Po meni su za dionicu Venezia - Trst automobili trebali kakvih 4-5 sati vožnje. Mislim da talijani vole biti u koloni. Inače bi koristili zaobilaznu dionicu kroz Goriziu. To je valjda neki đir, ko zna
Trevor McPhee no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 04:51 PM   #74
Boyledd
Organ nereda

Boyledd's Avatar

Likes (Received): 4368

U noći sa petka na subotu sam odvozio autocestom od Šestanovca do Rijeke. Kao što KHS u postu gore reče, brine me sve veća nonšalancija i nebriga glede održavanja odmorišta na A1, posebice WC-a. I pri odlasku i pri povratku noćas zaustavio sam se na odmorištu Janjče. WC katastrofa. Je li to usljed vikenda i gužve, ne znam, ali ono je očajno. Totalna nebriga. WC u srcu ljetnje sezone čiste i održavaju na smjenu radnici na odmorištu koji rade na kasama. Barem bi u špici sezone, u lipnju, srpnju i kolovozu, kada su najveće gužve, trebalo uposliti sezonski nekoga tko bi se brinuo samo o sanitarnim čvorovima, pa makar trebalo nešto sitno i naplatiti korisnicima.

Ljudima je lakše platiti 5 KN, već u WC-u gledati gomile papira, limenke piva i plastične boce po podovima i porazbijano pola inventara.

Inače, pri povratku jutros rano, nisam izašao na Šestanovcu, već sam morao do Metkovića, pa sam produžio do Ravče. Jutros u 5.00 h se na naplatnim kućicama čekalo preko sat vremena. Radila su oba naplatna prolaza i prolaz za ENC. Nedovoljno, barem u udarnim vikendima.
Boyledd no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 05:41 PM   #75
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

Likes (Received): 1159

Quote:
Originally Posted by Trevor McPhee View Post

BTW jučer ujutro je kolona prema HR u Italiji prema naplatnim kućicama kod Trsta bila 18 km (mjerio sam), s tim da je i iza prema Veneciji bio strahovito gust promet sa povremenim zastojima u istome smjeru. Po meni su za dionicu Venezia - Trst automobili trebali kakvih 4-5 sati vožnje. Mislim da talijani vole biti u koloni. Inače bi koristili zaobilaznu dionicu kroz Goriziu. To je valjda neki đir, ko zna
zapravo 24 km
http://ilpiccolo.gelocal.it/dettagli...ovenia/2216152

vrlo neobično da nisu koristili put preko Gorizije.
a one kućice na Lisertu su stvarno smijurija.
Old August 1st, 2010, 08:43 PM   #76
shockwave01
Registered User

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by Boyledd View Post

Inače, pri povratku jutros rano, nisam izašao na Šestanovcu, već sam morao do Metkovića, pa sam produžio do Ravče. Jutros u 5.00 h se na naplatnim kućicama čekalo preko sat vremena. Radila su oba naplatna prolaza i prolaz za ENC. Nedovoljno, barem u udarnim vikendima.
U 5 ujutro sat vremena cekanja? Ako nije greska u tipkanju onda samo mogu reci wow. Inace, primijetio sam kako na radiju kada govore o stanju na cestama nikad ne spomenu guzve koje se stvaraju na ulazu u Hrvatsku na prelazima oko Metkovica. Ljeti su tamo rijetki dani kada se na ulaz u zemlju ceka ispod pola sata.
shockwave01 no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 08:51 PM   #77
TBoy
Registered User

TBoy's Avatar

Likes (Received): 278

Quote:
Originally Posted by KHS View Post

Da, to je Janjče. Nadam se da se radi samo o trenutnom stanju a ne trendu.
TBoy no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 08:57 PM   #78
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

OMV-ova odmorišta mene općenito ne oduševljavaju osobito. na A4 u Sesvetama se isto ne održava nešto, Vrata Jadrana bi isto mogla bit bolja, ova na A2 mi se čine ok, nisam bio.
jel zna tko kako je na Nadinu? tamo je isto OMV.

moj favorit je svakako Tifon, nisam nikad naletio na njihovo loše odmorište.
Old August 1st, 2010, 09:00 PM   #79
Boyledd
Organ nereda

Boyledd's Avatar

Likes (Received): 4368

Quote:
Originally Posted by x-type View Post
jel zna tko kako je na Nadinu? tamo je isto OMV.
Sipao sam gorivo i kupio par sitnica prošlu noć. Prilično čisto i održavano.
Boyledd no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2010, 09:06 PM   #80
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

meni je uvijek žao što kad prođem Lučko nikad nemam potrebu stajati, tako da su mi Draganić i Desinec prilično nepoznati, iako ih smatram možda najboljim našim odmorištima.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules