daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region

North–West Region » Cluj Metro Area | Baia Mare | Bistrița | Oradea | Satu Mare | Zalău

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 20th, 2011, 11:14 PM   #361
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Likes (Received): 48

sorinucu eu cred ca asa va si rame multa vreme de acum , sper sa gresesc si in 2-3 ani sa vedem acel tunel si sa calatorim pe sub el , dar ma indoiesc !

Sponsored Links

Old June 21st, 2011, 08:43 PM   #362
taviii
Registered User

taviii's Avatar

2 milioane de euro da Baia Mare pentru noul stadion

Quote:
2 milioane de euro. Aceasta ar fi suma pe care Primaria Baia Mare ar trebui sa o cheltuie pentru construirea unui stadion ultramodern ce ar putea gazdui un meci al nationalei conduse de Victor Piturca.

Primii pasi inspre realizarea acestei arene au fost deja facuti, la inceputul lunii iulie urmand sa isi faca aparitia in Baia Mare reprezentantii unei firme agreate si recomandate de Federatia Romana de Fotbal care incheie parteneriate cu autoritatile locale.

“Au fost facute deja primele demersuri. Am invitat o firma care este agreata de Federatia Romana de Fotbal si ne-a fost sugerata de Federatie care realizeaza parteneriate cu autoritatile locale, in care autoritatea plateste aproximativ 20%, iar restul il achita ei. Cu obligativitatea autoritatii locale sa le dea in folosinta anumite spatii de acolo.

Invitatia a fost lansata si in principiu undeva la inceputul lunii iulie reprezentantii firmei vor veni in Baia Mare. Mai sunt cateva lucruri de stabilit, cu privire la ceea ce ne noi ne dorim, respectiv la capacitate. Iar pentru capacitate am avea doua variante. Fie cu 10.000 locuri, fie cu 15.000 locuri”, a declarat, pentru citynews.ro, primarul Catalin Chereches.

Acesta a mai adaugat ca intreaga investitie ar urma sa coste in jur de 10 milioane de euro, din care contributia locala ar urma sa fie de circa 2 milioane de euro.
Sursa : CitynewsMM
Old June 21st, 2011, 09:14 PM   #363
sorinucu
Registered User

sorinucu's Avatar

Likes (Received): 7

Nu mi se pare o idee asa de stralucita. Dupa parerea mea doar o mare gaura in bugetul local. Stadionul de pe Dealul Florilor sta cu lucrarile abandonate, iar cu activitatea la fel. Cel de pe deal are o capacitate de aprox. 12.000 de locrui si nu vezi niciodata mai mult de 50-100 de persoane cu exceptia Sarbatorii Castanelor !

Daca tot se doreste construirea unui nou stadion, sa nu se faca de prisos, pentru ca nu curg banii de buzunar la Primarie. Dupa mine daca tot se va construi, ar trebui sa fie de dimensiunile Cluj Arena.
Old June 21st, 2011, 09:58 PM   #364
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Dimensiunile daca ar fi de 15.000 de locuri ar fi ideeal pentru Baia Mare , intradevar lumea nu mai merge la meci pe Viorel Mateianu din cauza ca nu e echipa , nu e interes pentru echipa , si are un nume ciudat acea echipa , plus ca e o echipa nou infiintata ... Cat despre stadionul de sub Dealu Florilor , vor sa il darame , aici e pierderea caci investitiile facute pana acum au fost de prisos . Dar in rest acest nou stadion este foarte benefic , cel putin fata de actualul stadion . Sa facem niste mici comparatii : actualul stadion Viorel Mateianu este amplasat exact langa un imens cimitir , nu are locuri de parcare , plus ca nici nu ai unde sa faci , deci locatia e aiurea , terenuri pentru antenament nu ai unde sa faci acolo , plus ca ... e cam vechi deja , si ar mai fi mult de lucru la el . Despre noul stadion : amplasament bun la iesirea din oras catre Cluj Napoca , se vor face pe langa stadion si doua terenuri de antrenament , loc de facut parcari este destul chiar foarte mult , plus ca ar fi benefic petru Baia Mare ca un stadion nou si modern ar putea gazdui si unele meciuri importante de genu meciurilor nationalei , cupa romanei daca se joaca pe teren neutru , si multe altele . Si sa fim seriosi un stadion nou e totusi ceva nou . Asta-i parerea mea ...
Old June 21st, 2011, 11:05 PM   #365
RunRun1730
Registered User

RunRun1730's Avatar

Likes (Received): 229

Cu 10 milioane de € nu faceti mare lucru va trebuie un 15-20 mil.€ pt un stadion ca cel din Ploiesti cu 15.000 de locuri...
Old June 22nd, 2011, 08:33 AM   #366
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Posibil ... dar daca il fac de 10.000 de locuri doar s-ar putea sa ajunga 10 mil. , dar e clar ca daca creste capacitatea cresc si costurile ...
Old June 22nd, 2011, 02:50 PM   #367
sorinucu
Registered User

sorinucu's Avatar

Am realizat o harta a centrelor comerciale si mall-urilor din Baia Mare ! Pentru cei care nu sunt din Baia Mare, vreau sa va spun ca orasul este mult mai mare, insa doar aceasta este aria de acoperire a centrelor comerciale.

Last edited by sorinucu; June 22nd, 2011 at 03:20 PM.
sorinucu no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2011, 03:43 PM   #368
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Mda cam asa sta treaba doar cu mici precizari . In primu rand harta asta nu a trecut printr-un update de ani buni , deci harta Bai Mari nu mai e asa de fel ) adica asa ca exemplu hypermarketul Real e de vreo 4-5 ani in Baia Mare daca nu gresesc iar pe aceasta harta lipseste cu desavarsire . Cateva precizari legate de insemnele hartii la Atrium Mall nu se lucra , si , deocamdata , nici la Lidl de pe strada Cosmonautilor . Si da e mai mare orasul pe motiv ca in anii astia in care nu a fost facut update s-a dezvoltat si sa extins , plus cartierul ferneziu care nu se vede deloc .
Old June 22nd, 2011, 03:49 PM   #369
flanker1
Registered User

Likes (Received): 67

Deci la Atrium se lucreaza sau nu in momentul de fata?
flanker1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2011, 03:58 PM   #370
sorinucu
Registered User

sorinucu's Avatar

La Atrium se lucreaza, se poate vedea daca mergi cu trenul foarte bine. Sunt niste mini-macarale acolo care "pregatesc" terenul.

@taviii: imi poti trimite id-ul tau de messenger printr-un PM?
Old June 22nd, 2011, 05:20 PM   #371
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

Likes (Received): 114

La Atrium nu se lucreaza si nici nu o sa înceapa lucrarile in urmatorii 2 ani, cel putin!
Old June 22nd, 2011, 07:15 PM   #372
sorinucu
Registered User

sorinucu's Avatar

Cand am trecut pe acolo cu trenul am vazut basculante si niste macarale mai "micute" care lucrau acolo de zor. In afara de Atrium nu stiu la ce puteau lucra...
Old June 23rd, 2011, 09:06 AM   #373
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Gradina Zoologica din Baia Mare nu se mai desfiinteaza

Quote:
Gradina Zoologica din Baia Mare nu se va mai desfiinta. Consilierii locali vor vota in sedinta de joi, 23 iunie, pentru revocarea hotararii care prevedea acest lucru. In acest moment, Primaria detine aproximativ 50% din terenul pe care e amplasata Gradina, restul fiind detinut de alti proprietari, care au acceptat sa scada chiria.

“La un moment dat, noi am fost obligati sa luam acea hotarare de desfiintare a Gradinii pentru ca am pierdut acel termen prin sentinte judecatoresti. Municipalitatea are cam jumatate din spatiul pe care se afla Gradina. Dupa restituire am fost obligati sa platim o chirie de 200 milioane lei vechi pe an. Acuma expira contractul, dar proprietarul s-a aratat dispus sa negocieze cu noi o alta chirie, care va fi mult mai mica si, intre timp, in perioada asta, in care mai curge contractul de inchiriere, o sa incercam o alta locatie pentru Gradina Zoologica”, a declarat Rodica Brad, secretarul Primariei Baia Mare, in cadrul emisiunii Garda de Noapte de pe Cinemar TV.

Cu toate acestea, municipalitatea ar putea muta actuala Gradina pe un spatiu mult mai vast, printre variante aflandu-se zona Grosi sau chiar Recea.

“Vom prelungi contractul de inchiriere a terenului cu proprietarul, dar asta nu inseamna ca in perioada asta nu putem gasi o alta locatie. Poate gasim o locatie mai bune in localitatile din jur. E o discutie legata de Grosi, poate chiar de Recea”, a adaugat Rodica Brad.
Sursa : ZiarMM.ro
Buna vestea cu gradina !

Cat despre Atrium dupa cum spuneam nu cred nici eu ca se construieste , poate se construieste ceva in zona aia da Atrium mall oricum nu , si oricum si daca se construieste nu va mai fi mall , va fi parc de retail , dn spusele investitorilor .
Old June 23rd, 2011, 09:12 AM   #374
taviii
Registered User

taviii's Avatar

UPDATE: Ministerul condus de Elena Udrea intarzie sa aprobe proiectul privind reabilitarea Pietei Cetatii din Baia Mare

Quote:
Piata Cetatii si Turnul Stefan din Baia Mare ar putea intra in reabilitare inceapnd cu acest an. Totul depinde de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului, condus de Elena Udrea, care mai trebuie sa aprobe contractul de finantare. Reprezentantii Directiei Strategii Dezvoltare Comunitara din Primaria Baia Mare spun ca sunt amanati de la luna la alta.

“Proiectul, la ora asta, este la Ministerul Dezvoltarii Regionale, ei trebuie sa faca ultima verificare inainte de a da ok-ul pentru semnarea contractului de finantare. Stam de aproape doua luni si tot imi spun ca sunt foarte ocupati. Ultima varianta pe care mi-au spus-o a fost ca saptamana asta vor incepe”, a afirmat Radu Bolchis, director executiv la Directia Strategii Dezvoltare Comunitara din Primaria Baia Mare.

Reabilitarea propriu-zisa a Pietei Cetatii ar urma sa coste 8.7 milioane lei, bani care vor proveni din fonduri europene. Proiectul va consta in reabilitarea interioara a Turnului Stefan, dar si a pietei, care va avea doua fantani arteziene.

“In primul, rand e vorba de Turnul lui Stefan, partea interioara al lui, unde vom face reabilitarea intregului interior, inclusiv ceasul, care trebuie reparat. Vom pune in incaperi, la diferite nivele, standuri si plasme care vor prezenta istoria orasului, turnului si a pietei si vom face conturul fostei biserici care a existat acolo. Vom pastra arborii din piata si vom reface toata partea de alei, plus doua fantani arteziene”, a adaugat Radu Bolchis.

UPDATE: Contractele de finantare vor fi semnate in aproximativ o luna, conform celor spuse de Radu Bolchis: “tocmai am vorbit cu cei de la minister si mi-au spus ca saptamana asta dau drumul la rapoarte catre ADR Nord-Vest care urmeaza sa pregateasca contractele. Eu zic inca o luna ar fi cel mai optimist termen pana semnam contractele”.
Sunt curios cand or sa inceapa lucrarile la piata
Old June 23rd, 2011, 09:15 AM   #375
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Lucrarile la drumul Baia Sprie – Barsana continua, chiar si dupa sistarea platilor din partea Comisiei Europene

Quote:
Lucrarile la drumul Baia Sprie – Barsana nu vor fi afectate de decizia Comisiei Europene, care a sistat platile pentru infrastructura pentru lucrarile din Romania. Cu toate acestea, ritmul in care se lucreaza este unul care-i nemultumeste pe oficialii Consiliului Judetean, acestia cerand unele verificari.

“Comisia Europeana a blocat tot ce inseamna resurse pentru continuarea lucrarilor la drumurile judetene. Maramuresul are o situatie mai buna fata de media care exista pe tara, in sensul ca in acest moment sunt circa 16 milioane lei pe care ii avem in cont. Pe lucrari este o faza determinanta de la Calinesti inspre Barsana.

Oricum, daca aceasta faza determinanta va fi receptionata, nu vom consuma mai mult de 4 miliarde, deci lucrarile pot continua. Ritmul in care se lucreaza, in special venind dinspre Cavnic spre Baia Mare, are un ritm de care nu suntem multumiti, si am cerut continuarea pe detalii a proiectului”, a precizat vicepresedintele CJ Maramures, Emil Marinescu.

Valoarea proiectului de reabilitarea a drumului Baia Sprie – Barsana se ridica la aproximatv 93 milioane lei, din care 67 milioane inseamna contributia Fondului European de Dezvoltare Rurala.
Tin sa precizez ca acest drum e unul foarte important in Maramures . Face legatura dintre Baia Mare (Baia Sprie) si Maramuresul istoric .

Last edited by taviii; June 23rd, 2011 at 10:31 AM.
taviii no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2011, 12:10 PM   #376
vasilesilion
Registered User

vasilesilion's Avatar

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by taviii View Post
Buna vestea cu gradina !
În legătură cu terenurile disponibile din Baia Mare, cred că o zonă foarte interesantă este amplasamentul celor trei unităţi militare dintre Bd. Unirii şi Republicii. Din câte ştiu eu, cel puţin o parte din ele sunt dezafectate (închise). E drept că acolo, pe câteva zeci de hectare, poate, sunt şi construcţii (hale, cămine) dar şi destule terenuri de sport, terenuri libere, etc. Cu o implicare a MApN, a Guvernului şi a autorităţilor locale, s-ar putea valorifica acele imobile şi acele terenuri în beneficiul oraşului, li s-ar putea da o funcţionalitate civilă (mă gândesc, de ex., la un campus universitar, sau liceu sportiv, bază sportivă, poate chiar grădină zoologică, etc.). La fel s-a întâmplat în multe alte locuri din ţară, unde au fost transferate baze militare comunităţilor locale pentru diferite obiective civile, dar pentru asta trebuie să existe o presiune a autorităţilor locale în acest sens.
Old June 23rd, 2011, 01:23 PM   #377
sorinucu
Registered User

sorinucu's Avatar

Terenul respectiv are o latime de 300 de m si o lungime de 450 de m, suficient cat sa incape National Arena acolo (serios)
Old June 24th, 2011, 04:54 PM   #378
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Zona de agrement de 5 milioane euro pentru baimareni

Quote:
Primaria Baia Mare doreste sa realizeze o zona de agrement in viitorul apropiat. Momentan, in acest an urmeaza sa se identifice terenul, iar in anul urmator sa fie demarat proiectul. Acesta va consta intr-un aqua park pentru copii, o zona de tratament, dar si altele.

“In acest an dorim sa identificam terenul, iar anul viitor sa putem demara proiectul acesta. Va fi o zona de agrement mult mai ampla, cu parc de agrement, cu aqua park pentru copii, dar va fi si o zona de tratament, de intretinere corporala. Inclusiv noua gradina zoologica vrem sa o integram intr-un astfel de spatiu. Investitia s-ar ridica undeva la 5 milioane euro, dar din fonduri europene”, a afirmat primarul Catalin Chereches.

Cel mai probabil, terenul va fi ales la Baia Sprie sau Grosi.

“Pentru teren avem doua variante, ori facem un parteneriat cu Baia Sprie, ori un parteneriat cu Grosi. Asta e dorina noastra, o sa am o intalnire saptamana viitoare cu cei doi primari sa punem de comun acord cum putem rezolva chestiunile acestea”, a adaugat primarul.
Old June 25th, 2011, 03:38 PM   #379
sorinucu
Registered User

sorinucu's Avatar

Cum pot sa postez si eu stiri cu Quote?
Old June 25th, 2011, 04:22 PM   #380
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

[Q U O T E]stirea[/Q U O T E]

Evident fara spatii intre litere.

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
maramures, romania

Thread Tools

Posting Rules