daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region

North–West Region » Cluj Metro Area | Baia Mare | Bistrița | Oradea | Satu Mare | Zalău

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 4th, 2012, 05:48 PM   #821
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Likes (Received): 48

Parcarea exterioara din fata de la Gold Plaza

1

2

3

4

Nu e prea mare , dar e foarte utila pentru acea zona .

Sponsored Links

Old August 6th, 2012, 08:55 PM   #822
DanielBM
Registered User

Likes (Received): 122

Orasul nostru are un nou website.http://www.municipiulbaiamare.ro/ro/ pagina de facebook http://www.facebook.com/MunicipiulBaiaMare
Acum ma uit la site.Imi place cum arata site-ul.Deasemenea imi place partea cu "raporteaza o problema"..http://www.municipiulbaiamare.ro/ro/...alta-problema/ Sper ca baimarenii s-o folosesc cu solicitari serioase.Are si optiunea "Vreau sa fiu ținut la curent cu rezolvarea problemei sesizate de mine." Foarte interesant.

O noua identitate vizuala are municipiul Baia Mare, incepand de astazi. Municipalitatea poate fi identificata dupa o stema noua, un logo personalizat dupa initialele orasului, dar si un site actualizat care sa le ofere baimarenilor informatii corecte si utile.

“Imi doresc prin aceasta metoda, prin prisma noului site, atat eu ca primar, dar si executivul sau consilierii locali, sa aflam problemele care se ivesc in cartiere si nu numai, intr-un timp foarte scurt.

Era necesar ca baimarenii sa aiba la dispozitie o platforma pe care sa poata comunica intr-un timp scurt problemele lor. Imi doresc sa prezentam, actualizand zilnic acest site, tot ceea ce inseamna informatie si noutate, astfel incat sa nu lasam loc de interpretari”, a declarat Catalin Chereches, primarul municipiului Baia Mare.

Avand in vedere faptul ca stema oficiala a municipiului Baia Mare nu se potriveste fiecarui eveniment, municipalitatea a gandit si un logo, format din initialele B si M, transformate in doua inimi. Edilul baimarean a tinut sa compare logo-ul orasului cu problemele actuale ale urbei, respectiv discutiile care au loc cu privire la viceprimarul Istvan Ludescher, lasandu-ne sa intelegem ca romanii si maghiarii isi pot uni inimile.

“Sunt doua litere in alfabet care se pot transforma in inimi, literele B si M. Aceste doua inimi care formeaza logo-ul municipiului Baia Mare si care reprezinta inimile baimarenilor. Daca ar fi sa fim in ton cu ce se mai discuta astazi in diverse zone mai mult sau mai putin pozitive, aceste doua inimi care reprezinta inimile baimarenilor, pot fi clasificate in diverse feluri. Inima albastra poate reprezenta inima unui roman, iar cea rosie, inima unei unguroaice. La fel de bine, inimile acestea pot fi simbolul viu al memoriei celor care au plecat dintre noi, dar au construit acest oras lasandu-ne mostenire tot ceea ce avem si ceea ce insemnam noi astazi. Totul se rezuma la ceea ce simtim cu totii pentru acest oras in care ne-am nascut, ne dezvoltam si traim: iubim Baia Mare“, a punctat primarul Catalin Chereches.
http://www.ziarmm.ro/o-noua-identita...ema-noua-foto/
Old August 7th, 2012, 02:50 PM   #823
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Da , e excelent acel site , arata tot ce trebuie despre Baia Mare , inclusiv proiectele implementate in oras (de catre administratia locala bineinteles , nu si cele private ) , arata despre viata in Baia Mare , educatie , parcuri si spatii verzi , sanatate , istoria orasului , etc. , tot ce trebuie si ce tine cu si despre Baia Mare , un site bun si reusit .

Astept acum sa vad cum vor arata acele placute de strazi legat pe tema acestui site , plus ar fi buna o promovare a orasului legata de aceasta tema ( ma refer la acea sigla interesanta , site , etc. ) si prin oras cu tot felul de afise , panouri , etc. .

Oricum eu zic ca a iesit bine .
Old August 7th, 2012, 08:21 PM   #824
DanielBM
Registered User

Bun.Acum s-a terminat emisiunea lui butuza,la care primarul a fost invitat.La cald o sa enumar ce-a zis primarul.Ca sa nu imi pierd ideile,o sa le numerotez.

1.la inceputul emisiunii,chereches s-a razboit cu dobrican de la emm(desi nu i-a zis numele in emisiune),acuzandu-l ca e un carcotas si ca nu are o gandire pozitiva si nu contribuie la dezvoltarea orasului.la sfarsitul emisiunii l-a facut frustrat,desi iar nu i-a pronuntat numele.
ii dau dreptate, dobrican asta e numa cu critica.din cele 55 de minute ale emisiunii,s-a pierdut timp aiurea cu disputa chereches-dobrican.

2.a vorbit despre ce reprezinta logo-ul orasului.cele 2 litere putand pinde forma unei inimi.un om de cultura din baia mare(imi scapa numele),ar fi spus ca forma orasului,mai exact fostul centru vechi al baii mari,se aseamana cu o inima.iar chereches a marsaluit pe acest aspect.pe finalul subiectului de fata,a zis o chestie cam S.F...cica orasul e protejat de Fecioara Maria,si, poate,poate,vor face o statuie cu Fecioara Maria,undeva deasupra orasului,si care sa protejeze orasul.Ceva de genul celei din rio de janeiro.

3.a vorbit de proiecte si licitatii.cica s-a finalizat licitatia pentru locurile de joaca,si e in stadiu de analiza a ofertelor primite pentru soseau de centura.azi au inceput lucrarile la centrul pentru pensionari(fostu club al vacarilor) din parcul maria,care va fi inaugurat pe 1 decembrie 2012.azi a mai fost sa vada cum merg lucrarile la viitoarea piata alimentara de pe bilasco, pe spatiul fostei centrale termice.

4.buzura l-a intrebat despre strandul de langa dealu florilor.chereches s-a enervat pe politicienii de la centru.s-a luat de marinar,ponta si antonescu.are tupeu a zis ca are nevoie ca cei de la centru sa-i dea acum strandul,ca sa-l poata finaliza pana vara viitoare.pe langa strand,cica vrea sa ceara atat fosta sala de sport,cat si terenu de handbal, deoarece vor sa faca loc de agrement.a mai vorbit si de terenu de atletism,care ar costa 400.000 ron ca sa puna pista de tartan,primaria mai dorind sa faca vestiare,intrare pe teren.

5.a zis ca inainte de sarbatoarea castanilor,toti baimarenii vor primi in cutia postala,programul sarbatorii ,pe toata saptamana.deci,in acea perioada premergatoare,nu aruncati la gunoi toate reclamele de la praktiker,o sa aveti si ceva de la primarie:

6.cel mai important lucru care l-a zis.la urmatoarea sedinta de CL, va cere consilierilor,sa voteze "amnistia fiscala".cica exista prevederile legale ca primaria sa anuleze penalitatile acumulate de persoanele fizice si firme,cu conditia ca sa se plateasca datoria fata de primarie, pana la 31 decembrie 2012.

7.a vorbit si de placutele cu numele strazilor.mie imi plac placutele.tot aici a zis ca vrea sa promoveze orasul prin diferite obiecte pe care le vor comercializa,si pe care vor imprimate bm,in forma de inima,precum si obiective reprezentative pt oras(ex: turnu lu stefan),ca turistii sa isi aduca aminte c-au fost in baia mare.
Old August 8th, 2012, 12:04 PM   #825
scurt/2
rakastan sisua!

Likes (Received): 50

Există cumva vreo schiţă a noului stadion? Eventual vreo referinţă la numărul de locuri pe care-l va avea?...
scurt/2 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 8th, 2012, 12:13 PM   #826
Junkyardette
Registered User

Likes (Received): 1

Foarte reusit logo-ul si faptul ca exista o strategie pentru identitate vizuala. De luat ca exemplu pentru restul oraselor.
Junkyardette no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2012, 12:09 AM   #827
taviii
Registered User

taviii's Avatar

DanielBM cum or sa arate acele placute pentru strazi ?
Ca sa nu inducem lumea in eroare , nu centrul vechi a avut forma de inimica , ci fostul zid de aparare al cetatii .
Logo-ul e chiar interesat un BM mai "diferit" intrun mod palcut ca sa zic asa , doar ca vorba ta lui Dobocan asta nu-i convine , pana chiar si de acest logo s-a legat , nu il are la suflet deloc pe Chereches .
Despre strand si pista , ar fi excelenta o reabilitare a pistei caci multa lume o frecventeaza , iar despre strand parerea mea e ca mai bine ar inchide strandul respectiv definitiv , si ar face altul nou , intr-o locatie mai buna ( nu in vecinatatea unui cimitir ) , mai mare , mai modern , etc . .
scurt/2@ o schita oficiala a stadionului nu exista , de locuri e vorba ca 10-15 mii , depinde de proiect ca cica is mai multe si diferite . Dar partea importanta e ca momentan nu mai exista echipa de fotbal in oras , actuala s-a mutat la Zlatna , si anume FC Maramures Universitar .
Imi place punctul 7 zis de DanielBM o idee excelenta si un lucru foarte bun !!
Old August 11th, 2012, 12:15 AM   #828
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Parcul central

Imagini cu proiectul de la Parcul Central :
1

2

3

4

5

6
Old August 11th, 2012, 12:17 AM   #829
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Turnul lui STefan

Imagini cu proiectul reabilitarii turnului in interior :
1

2

3

Daca o sa fie aceasta reabilitare macar ca la nivelul reabilitarii Bastionului Macelarilor , atunci o sa fiu multumit !
Old August 11th, 2012, 07:23 AM   #830
DanielBM
Registered User

tavii: din pacate nu gasesc poze cu placutele.si eu le-am vazut in emisiunea lui butuza.aratau bine.insa sper sa nu aiba sfarsitul celorlalte placute.care au fost sparte.daca mai tineti minte,erau niste placute albaster care indicau ce numere de strada se afla intr-o anumita directie.au fost deteriorate.

desi nu folosesc autobuzul,sunt curios care vor fi opiniile celor care vor folosi noul autoboz.vad ca alti useri lauda aceste modele de autobuze si trolebuze.

cat priveste virtualul stadion, nu se poate vorbi de asa ceva,pana ce zona pirita(unde se doreste plasarea) nu va fi curatata de tigani si ecolegizata.iar cum nu s-a terminat treaba cu tiganii de pe craica,eu zic ca cel mai devreme in 2014 s-ar putea incepe eventuala constructie.daca tot am pomenit de stadion.sper ca sa nu ajung bunic,pana o sa vad un meci in nocturna al baietilor de la rugby si al fc-ului.sper....

cu privire la mutarea echipei de fotbal.nu-i nicio pierdere,oricum nu era fc-ul,ci..universitar
cele 2 proiecte, turnu si serelor,sunt proiectele castigatoare pentru acele lucrari?

dupa cum zicea si tavi,eu nu vad cum poti face un loc de agrement,la 2 pasi de-un...cimitir.e macabru.la strand merg fete in bikini,care pot face si topless,iar de peste gard se poate uita si unu care asista la o inmormantare...pur si simplu nu merge.

cei de la romprest trag tare.dupa ce primaru i-a fugarit prin tot orasul,cerandu-le ca intr-o luna sa faca curatenia pe spatiile verzi.(pe mine chiar m-au trezit... ) acum rompresistii au inceput sa lucreze la pusul florilor.am vazut asta in zona marinex.plus la sensul giratoriu de langa spitalul judetean.

ieri am fost in cora.incep sa traseze locurile de parcare pentru parcarea de langa mall.in 10 zile ar trebui sa termine cu trasatul,dupa care sa predea lucrarea.banuiesc...

------------------------------------------------------------------------------

Primaria Baia Mare doreste sa acceseze suma de 13 milioane de euro, prin Ministerul Economiei, pentru a realiza un parc industrial unde sa existe o zona de cercetare si una de productie, pe o suprafata de 25.000 de metri patrati, in vederea crearii locurilor de munca.

Primarul Catalin Chereches a spus ca dezvoltarea economica si crearea locurilor de munca sunt o prioritate atat pentru el, cat si pentru Primarie si Consiliul Local.

“Dorim sa realizam, la nivelul Municipiului Baia Mare, un pol de competivitate. Ca si parteneri vom avea Municipiul Baia Mare prin primar si Consiliul Local, respectiv Centrul Universitar Nord si societati din zona componenelor electrice si ansamble pentru industria auto, pentru ca dorim accesarea, prin Ministerul Economiei, a unei sume de 13 milioane de euro, pentru realizarea unei zone de cercetare si zone de productie pe o suprafata de 25.000 de metri patrati de hale, suprafata pe care Municipiul o are deja in proprietate.

Indiferent ce am dori sa facem, de la zone verzi, la curatenie, la infrastructura, la apa si canalizare, la sport, cel mai important lucru este sa realizam premisele pentru dezvoltarea economica, respectiv locuri de munca. Aici va fi pentru mine, pentru Primarie si pentru Consiliul Local, o prioritate.

Veti vedea ca in perioada urmatoare vom agresa finantatorii, respectiv Ministerul Economiei, Ministerul Dezvoltarii, cu proiecte pentru parc industrial, pentru ca majoritatea celor care vin sa investeasca doresc sa aiba ori infrastructura pregatita, ori sa aiba hale pentru inchiriere”, a punctat Catalin Chereches.
http://www.ziarmm.ro/baia-mare-ar-pu...-finantatorii/

---------------------------------------------------------------------------------------
Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului este foarte aproape sa aprobe construirea a inca doua blocuri ANL in Baia Mare. Informatia a fost furnizata de catre primarul Catalin Chereches, care spune ca lucrarile la cele doua constructii vor demara in 2012.

“Avem o legatura intensa cu Ministerul Dezvoltarii, care e in curs sa ne aprobe inca doua blocuri ANL in acest an, executia lor urmand a fi facuta anul viitor. Aproximativ 80 de locuinte, asta pentru familiile tinere, si cred ca este important acest lucru”, a spus Catalin Chereches.

In primava acestui an, alte 48 de apartamente au fost distribuite exclusiv familiilor de tineri casatoriti
http://www.ziarmm.ro/alte-doua-blocu...rii-baimareni/

fara nicio tenta politica,insa cu acest primar, incepem sa scoatem capul.16 ani am stat precum strutul.

Last edited by DanielBM; August 11th, 2012 at 07:58 AM.
DanielBM no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2012, 09:05 AM   #831
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Da e bun primarul , ANL-urile alea de mult era vorba sa se faca , dar vad ca abia acum primim autorizatia pentru el .
Buna treaba cu parcul industrial , chiar e nevoie de asa ceva .
Da , sunt proiectele castigatoare , caci sunt luate pozele tocmai de pe noul site al primariei .
Pe pirita nu mai exsta tigani de ceva vreme , e zona curata acolo .
Si apropo de asta : "vad ca alti useri lauda aceste modele de autobuze si trolebuze" , ce modele de autobuz ???
Old August 11th, 2012, 09:16 AM   #832
DanielBM
Registered User

asa vor arata autobuzele si troleurile din bm.seamana cu testoasele ninja

esti sigur ca nu mai sunt tigani pe pirita?cineva care lucreaza in zona meda, mi-a zis contrariul.si primarul a zis ca va scapa zona firiza,ferneziu, pirita si faimoasa craica,de tigani.
Old August 11th, 2012, 01:26 PM   #833
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 2632

Daca te referi la culori troleibuzul din imagine, are schema de culoare a operatorului de transport urban din Debretin, DKV parca, dar autobuzele din Oradea sunt albe, imaginile sunt sugestive, nu cred ca vehiculele care vor fi aduse in BM vor avea aceste culori.
status está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 11th, 2012, 02:39 PM   #834
DanielBM
Registered User

ma refer la design-ul masinilor,nu la culori.
Old August 11th, 2012, 03:16 PM   #835
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Mda , sunt ok masinile , desi ma asteptam la ceva mai "interesant" :P .
Apropo de acele locuinte ANL despre care este vorba in postarea lui DanielBM legat de proiectele lui Chereches , acum am inceput sa fac legatura , este posibil ca acel bloc , despre care vorbeam intr-un post anterior , acea ruina din spate de la Lukoil de pe Republicii , pe care de ceva timp scrie "proprietate privata" , este posibil ca acel bloc sa fie unul din ANL-uri , caci despre acel bloc a mai fost vorba candva ca se vrea a face ANL cu 8 etaje . Si iar spun ca decat sa ramana in stadiul in care e acum , mai bine un ANL .
Old August 11th, 2012, 07:06 PM   #836
class009
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Staude6 View Post
deci Cora nu are mai mult de 4500 - 4800 mp. la pariu
Probabil ca are mai multi daca pui la socoteala si partea de receptie si depozit.
class009 no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2012, 03:50 AM   #837
taviii
Registered User

taviii's Avatar

La un nou bloc a inceput constructia in cartierul Vasile Alecsandri (chiar in vecinatatea complexului Europa) , inca nu am reusit sa fac poze , dar o sa ii fac cand o sa apara panoul informativ , caci inca nu este . La bloc deja fundatia e turnata .
Spunea cineva aici ca "interesant ca se investeste in imobiliare" incep sa fiu si eu de aceiasi parere , mai ales dupa cate blocuri s-au tot facut in acest cartier in ultima vreme . Dar sa asteptam panoul informativ , poate nu va fi bloc pentru locuinte .
Old August 12th, 2012, 09:57 AM   #838
DanielBM
Registered User

In viitorul apropiat, blocurile de pe bulevardele principale ale Municipiului Baia Mare ar putea fi reabilitate in totalitate, conform primarului Catalin Chereches. El a spus ca exista promisiuni ca Baia Mare sa primeasca in jur de aproximativ 6 milioane de euro pentru aceste lucrari de modernizare, prin Ministerul Dezvoltarii.

“Din septembrie, Romania va beneficia, prin Ministerul Dezvoltarii, de un program de 300 de milioane de euro, pentru reabilitare de blocuri doar in municipiile resedinta de judet si avem promisiuni ca Baia Mare sa obtina aproximativ 5-6 milioane.

Ma intereseaza in special reabilitarea blocurilor turn, respectiv reabilitarea blocurilor de pe bulevardele principale, inclusiv Piata Revolutiei, Bulevardul Bucuresti, blocurile care sunt mai vechi si care trebuiesc reabilitate”, a punctat edilul baimarean.

Vlad HERMAN
http://www.ziarmm.ro/baia-mare-ar-pu...le-principale/
poate,poate, termina de reabilitat si semiluna.eu inteleg ca numele ar sugera ca tre facut pe jumatate... insa e mai bine daca e full.
se mai stie ceva despre renovare pietei revolutiei?au castigat aia din bucuresti.s-a semnat ceva contract?
tavii,uite aici placutele.cate print screen-uri.mai multe detalii pe http://www.baiamare.ro/Baiamare/manu...ntitate_BM.pdf

http://www.baiamare.ro/ro/Administra...tier-in-lucru/

Last edited by DanielBM; August 13th, 2012 at 10:54 PM.
DanielBM no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2012, 11:04 PM   #839
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Pfoai , sunt total dezamagit de aceste placute , atat de simpe ca si un copil le-ar putea face , si ce cauta rosu ala acolo asa ??? Scrisu e simplu , nimic interesant .
Old August 14th, 2012, 01:50 AM   #840
bodoodob
Registered User

Likes (Received): 0

In Gold Plaza, Samsonite (7) a fost mutat langa Douglas, Atena (5) a fost inchis (poate il muta in locul unde era Lorand Coza, ca am vazut ca lucreaza si acolo), daca mai muta si SPLEND'OR (6) si Orange Store (9), toata partea cu albastru ar fi goala.
Sa fie cumva pregatiri pentru magazinele de care se vorbea acum cateva saptamani?

bodoodob no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
maramures, romania

Thread Tools

Posting Rules