daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old August 7th, 2010, 04:59 PM   #1
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Parlamenti Shqiptar | Albanian Parliament

Lajmet te marra nga urbania.al

Thnx Ols

Article dating back to September 19, 2006

Parliament will have a new Parliamentary Complex

The Special State Committee for the new Parliamentary Complex convened in its first meeting under the presidency of Speaker of Parliament Jozefina Topalli, Chairperson of this Committee. To help implement the Project for the new Parliamentary Complex, a working group made up of town-planning experts, civil engineering experts and experts from other related areas has been set up. The working group is assigned with the task of estimating the current building, and identifying the options for a new Parliamentary Complex.
Based on Decision by the Parliament of Albania no. 188, dated 19 May 2005, an international competition will be held to select a designing company to handle the Project for Ndėrtimin e the new Parliamentary Complex. For its follow-up and implementation, a Special State Committee constituted of the Speaker of Parliament, the Chairman of the Council of Ministers, the Minister for the Territorial Adjustment and Tourism, the Minister of Finances, the Mayor of Tirana, the Chairmen of the two biggest Parliamentary Groups, the Secretary General of the Parliament, and a technical secretariat attached to this Committee, has been set up.
In the name of the technical secretariat, Mr. RiƧard Marku reported to the Committee on the work done for the new Parliamentary Complex, and the action plan for the organisation of the international competition.
In her address, the Speaker of Parliament referred to the work done for the reconstruction of the existing building, and the actions launched for the new Parliamentary Complex, as a very important step to help create conditions allowing the Parliament, the Parliamentary Committees, and each and every Member of Parliament in particular, to do their everyday job.
In his address, Prime Minister Berisha pointed out that it is highly imperative that the actions contained in the agenda laid out today are stepped up. ā€œI wish to see the best designing firms participating in the competition, which may contribute their ideas to the Project so as to ensure the necessary working conditions in the Parliament. The Government,ā€� he went on, ā€œhas taken the decision to afford other accommodation to the institutions now housed in this building, so that the whole edifice is made available to the Parliament. The Government is committed to ensuring that this Project is successfully carried out in the shortest time possible,ā€� Mr. Berisha concluded his address.
Speaker Topalli extended her thanks to the Government on the assistance it has provided to the Parliament in its efforts for the reconstruction of the existing building, and the construction of the new Parliamentary Complex, which, as she pointed out, helps improve the working conditions. On the other hand, Mrs. Topalli was confident that this Project will be implemented within her mandate as Speaker of Parliament.
She invited those present to vote for the start of procedures. With everybody casting their votes in favour, the Special State Committee adopted the documentation developed on the work done so far, and the lists outlining the actions to be undertaken to run the International Competition for the new Parliamentary Complex.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:00 PM   #2
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

VENDIM "MBI KRIJIMIN DHE PERBERJEN E JURISE QENDRORE TE KONKURSIT NDERKOMBETAR PER PROJEKTIMIN E KOMPLEKSIT TE RI PARLAMENTAR"

Nė zbatim tė Vendimit tė Kuvendit tė Shqipėrisė Nr.188, datė 19.05.2005 "Pėr Ngritjen e Kompleksit tė Ri Parlamentar", Vendimit Nr. 1, datė 19.09.2006 te Komisionit tė PosaƧėm Shtetėror, me perfundimin e fazes se pare te kualifikimit te studiove pjesemarrese ne konkurs;

V E N D O S A :
1. Krijimin e Jurise Qendrore per vleresimin e projekteve te hartuara nga studiot pjesemarrese ne Konkursin Nderkombetar per Projektimin e Kompleksit te Ri Parlamentar, te perbere nga :

1. Ark. Gae AULENTI, Itali KRYETAR
2. Ark. Stefan BEHNISCH, Gjermani ANETAR
3. Ark. Georg PENDL, Austri ANETAR
4. Ark. Preston Scott COHEN, Sh.B.A. ANETAR
5. Ark. Inaki ABALOS, Spanje ANETAR
6. Ark. Agron LUFI, Shqiperi ANETAR
7. Ark. Florian NEPRAVISHTA, Shqiperi ANETAR
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:02 PM   #3
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Shpallet projekti fitues pėr Kompleksin e Ri Parlamentar

Kryetarja Topalli: Jam e kėnaqur me nivelin prestigjoz tė jurisė dhe tė studiove pjesėmarrėse. Pas kėsaj sfide shpresoj tė jem unė tė vendos gurin e parė tė kėsaj godine tė re.
Projekti fitues pėr Kompleksi i Ri Parlamentar, i cili u shpall ditėn e enjte, mė 28 qershor 2007, ėshtė rezultat i njė bashkėpunimi shqiptaro-zviceran i arkitektėve Mario Campi, Fabio Reinhart dhe Agron Jano.
Pėrzgjedhja e projektit fitues u bė nga njė juri ndėrkombėtare, e pėrbėrė nga emra mė nė zė tė arkitekturės botėrore:
1- Arkitekt Gae AULENTI, Itali KRYETARE (Presidente dhe anėtare e mė shumė se 100 jurive nė konkurse ndėrkombėtare tė arkitekturės)
2 - Arkitekt Albert DUBLER, Francė ANƋTAR (President i Kėshillit ndėrkombėtar tė arkitekturės franceze)
3 - Arkitekt Georg PENDL, Austri ANƋTAR (President i Dhomės Federale austriake tė arkitekturės)
4 - Arkitekt Preston Scott COHEN, Sh.B.A. ANƋTAR (Dekan i Fakultetit tė Arkitekturės nė Universitetin e Harvardit)
5 - Arkitekt Inaki ABALOS, Spanjė ANƋTAR ( President dhe anėtar jurie nė mė shumė se 19 konkurse ndėrkombėtare)
6 - Arkitekt Agron LUFI, Shqipėri ANƋTAR (Shef i Katedrės sė Arkitekturės nė Universitetin Politeknik, Tiranė)
7 - Arkitekt Florian NEPRAVISHTA, Shqipėri ANƋTAR (Pedagog i Katedrės sė Arkitekturės nė Universitetin Politeknik, Tiranė).
Pas shpalljes sė fituesit, Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli shprehu kėnaqėsinė pėr mbylljen me sukses tė kėsaj faze pėr ndėrtimin e Kompleksit tė Ri Parlamentar, si dhe vlerėsimin maksimal pėr nivelin e lartė tė pjesėmarrėsve dhe tė procedurės transparente. Kryetarja e Kuvendit u shpreh:
ā€œSė pari, jam e kėnaqur dhe nuk e fsheh qė njė tjetėr ndėr sfidat e mia tė shpallura qė nė ditėn e parė qė jam zgjedhur Kryetare Parlamenti po aplikohet. Natyrisht, ky ėshtė fryt i njė pune tė gjatė. Unė dėshiroj tė falėnderoj Komitetit Shtetėror tė pėrfshirė nė tė gjithė kėtė proces tė gjatė dhe tė vlerėsoj punėn e jashtėzakonshme tė stafit tė Kuvendit. Sigurisht, uroj tė jem unė tė vendos gurin e parė tė kėsaj godine tė re tė Parlamentit, duke menduar se kėshtu ne po u japim shqiptarėve peshėn reale tė asaj qė pėrfaqėson sovranin e vėrtetė, shtėpinė e vėrtetė tė tė gjithė shqiptarėve. Besoj se kėshtu, edhe nga pikėpamja arkitektonike, po e orientojmė Shqipėrinė drejt njė tė ardhmeje europiane. Sigurisht, ėshtė diƧka jashtėzakonisht serioze fakti qė, pjesėmarrėse nė konkurs kanė qenė studiot mė prestigjoze jo vetėm tė Europės por edhe nė shkallė botėrore. Juria ka qenė e pėrbėrė nga pjesa mė elitare dhe nga arktiektėt mė elitarė botėrorė. Kjo, sigurisht qė e bėn shumė serioz tė gjithė procesin dhe na bėn ne tė jemi shumė tė kėnaqur me tė gjithė kėtė procedurė. Fakti qė studiot ishin nga mė prestigjozet dhe juria ishte po aq presitjgoze mė bėn tė mendoj se Kompleksi i Ri Parlamentar do tė jetė po ashtu i kėsaj kuote dhe i kėtij niveli.
Dėshiroj tė falėnderoj mediat pėr ndjekjen e procesit dhe pėrƧimin e transparencės nė kronikat e saj. Kjo ėshtė hera e parė qė nė njė konkurs ndėrkombėtar ka njė nivel tė tillė tė pėrfaqėsimit, tė pjesėmarrjes dhe tė gjykimit.ā€�
Ditėn e enjte, mė datė 28 qershor 2007, ora 10:00, nė mjediset e Hotel ā€œSheratonā€� u zhvillua seanca e hapur publike, ku u prezantuan projektet e studiove pjesėmarrėse nė konkursin ndėrkombėtar pėr Kompleksin e Ri Parlamentar.
Seanca publike u deklarua e hapur nga kryetari i komisionit tė vlerėsimit, RiƧard Marku. Z. Marku vuri nė dukje se ideja e ndėrtimit tė Kompleksit erdhi si njė domosdoshmėri pėr funksionimin normal, dinjitoz dhe afatgjatė tė njė institucioni tepėr tė rėndėsishėm siƧ ėshtė Parlamenti, si nė vetvete, ashtu edhe nė raport me institucionet e tjera qendrore tė tij dhe pėr njė prezantim tė denjė me institucionet homologe.
Sipas z. Marku platforma e hartuar nga grupe ekspertėsh, pėrveƧ kritereve tė mėsipėrme, parashikonte edhe kėrkesat pėr njė kompleks me vlera bashkėkohore urbanistike, estetike dhe arkitektonike.
Nė konkursin ndėrkombėtar paraqitėn kėrkesat pėr pjesėmarrje 45 studio arkitekture, me njė shpėrndarje gjeografike qė nga shtetet fqinje si: Greqia, Italia, Maqedonia, studio nga Gjermania, Anglia, Franca, Belgjika, Spanja, Zvicra e deri nė studio nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Japonia e Malajzia.
Pas shqyrtimit tė kėrkesave tė paraqitura, Komisioni i Vlerėsimit tė Ofertave, i ngritur me vendim tė Kryetares sė Kuvendit, pėrzgjodhi 10 studio, tė cilat paraqitėn projektet e tyre nė seancė publike.
Pas pėrfundimit tė seancės publike, anėtari i jurisė ndėrkombėtare Preston Scott COHEN, Dekan i Fakultetit tė Arkitekturės nė Universitetin e Harvardit shpalli fitues projektin e paraqitur nga tre arkitektėt zvicerianė dhe shqiptarė, Mario Campi, Fabio Reinhart dhe Agron Jano.
Fitues i vendit tė dytė u shpall studio CoopHimmlblau Prix & Swiczinky & Dreibholz ZT Gmbh, nga Austria dhe nė vend tė tretė u shpall Mario Cucinella Architects S.r.l dhe Politecnica-Ingegneria ed Architettura SCRL, Itali.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:02 PM   #4
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Foto nga projektiRolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:04 PM   #5
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Parlamenti i Ri, mbi Kryeministrine

Rozeta Rapushi
E Premte, 29 Qershor 2007

Parlamenti do te dominoje mbi dy institucionet kryesore te shtetit, Presidences dhe Kryeministrise. Nje ndertese teper e ndricuar, qe do te ngrihet disa metra me lart dy institucioneve kryesore te shtetit dhe do i jape nje pamje krejt tjeter bulevardit "Zogu i Pare". Keshtu do te jete, kompleksi i ri parlamentar qe pritet te nise te ndertohet vitin e ardhshem dhe qe do te respektoje dhe vizualisht formen e regjimit te shtetit shqiptar, Republike parlamentare. Juria nderkombetare perzgjodhi dje si fituese firmen Zvicerano-Shqiptare qe eshte nje bashkepunim mes arkitekteve Mario Campi, Fabio Reinhart dhe Agron Jano. Kjo firme duke ju pershtatur Kushtetutes qe e percakton Shqiperine si Republike Parlamentare, ka marre persiper te nxjerre shume ne dukje kompleksin e ri parlamentar, qe do te qendroje mbi institucionet e para te shtetit qe jane Presidenca e Kryeministria e ndodhen afer tij. Eshte ende heret per te nxjerre shifra se sa do te kushtoje godina e re e stermadhe e Parlamentit, nga rikonstruksioni e ndryshimi i se ciles do te dalin ne "qiell te hapur" shume institucione te tjera, si Kontrolli i Larte i Shtetit, Avokati i Popullit apo Gjykata Kushtetuese. Arkitekti shqiptar, Agron Jano, fitues i konkursit te djeshem per ndertimin e kompleksit parlamentar tha per gazeten "Koha Jone" se kostoja e ndertimit te kompleksit te ri parlamentar, do te varet disi dhe nga fondi i buxhetit qe shteti do te percaktoje per kete strukture si dhe materialet qe do te perdoren. Procedura e kerkon qe nga projekti i paraqitur dje, nga firma zviceriano-shqiptare e deri ne venien ne zbatim si ide te tij, kerkohet nje periudhe gjashte-mujore. "Perzgjedhja e projektit fitues u be nga nje juri nderkombetare e perbere nga emrat me ne ze te arkitektures boterore. Fakti qe studiot ishin nga me prestigjiozet dhe juria ishte po aq prestigjioze, me ben te mendoj se kompleksi i ri parlamentar do te jete po ashtu i kesaj kuote dhe i ketij niveli", tha pas shpalljes se firmes fituese, Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli. Kryetarja e Kuvendit uroi qe te jete ajo qe do te vendose gurin e pare te godines se re te Parlamentit, nderkohe qe u shpreh se nga pikepamja arkitektonike po e orientojme Shqiperine drejt nje te ardhmeje evropiane. Ne konkursin nderkombetar per kompleksin e ri parlamentar, paraqiten kerkesat per pjesemarrje 45 studio arkitekture nga te gjitha shtetet fqinje, por dhe nga Gjermania, Anglia, Franca, Belgjika, Spanja, SHBA, Malajzi e Japoni. Pas shqyrtimit te kerkesave te paraqitura, Komisioni i Vleresimit te Ofertave, i ngritur me vendim te Kryetares se Kuvendit, perzgjodhi 10 studio, te cilat paraqiten projektet e tyre ne seance publike.

Epersia

Shume shpejt Parlamenti do te jete nje nga institucionet qe do te bien me ne sy ne vend. Nga struktura e miratuar dje, kompleksi i ri parlamentar do te jete me i shndritshem dhe me i larte se dy institucionet kryesore te shtetit shqiptar, Presidences dhe Kryeministrise. Kjo ka lidhje disi dhe me Kushtetuten e cila e percakton Shqiperine si nje Republike Parlamentare. Do te jete nje objekt i shndritshem, i cili do te nxjerre jashte loje disa institucione qe kane qene "strehuar" ne kete godine.

Fituesi

Studio e arkitektures zviceriano-shqiptare me arkitektet Mario Campi, Fabio Reinhart dhe Agron Jano fituan dje, konkursin per ndertimin e kompleksit te ri parlamentar. Kjo u perzgjodh mes 10 studiove qe ishin ne gare per te marre persiper ndertimin e kompleksit te ri parlamentar. Ne vend te dyte, ishte studio CoopHimmlblau Prix & Seiczinky & Dreibholz ZT Gmbh, nga Austria dhe ne vend te trete u shpall Mario Cucinella Architects S.r.l dhe Politecnica-Ingegneria e Architettura SCRL, Itali.

Ndertimi

Ndonese u perzgjodh dje, studioja, e cila do te projektoje ndertimin e kompleksit te ri parlamentar eshte ende heret per te folur mbi nje periudhe, se kur do te nisin realisht punimet. Gjashte muaj eshte procedura, qe projekti i paraqitur nga studioja zviceriano-shqiptare te zbatohet ne realitet e me pas do te mund te nisin punimet. Kostoja varet nga fondi qe qeveria shqiptare do te jape per ndertimin e kompleksit te ri parlamentar. Ndersa fondi, ende nuk eshte percaktuar nga qeveria shqiptare.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:05 PM   #6
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Foto nga konkursi.

Marre nga urbania.al

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:05 PM   #7
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:07 PM   #8
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Foto nga projekti qe nuk fitoi

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:08 PM   #9
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

"Korrieri"

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:09 PM   #10
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Fotot te marra nga urbania.al
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:11 PM   #11
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Parlamenti, me sallė tė re nė shtator

Arkitektėt e sallės sė re tė Kuvendit ndryshojnė vendet e anėtarėve tė qeverisė nė Parlament
Kostoja e projektit kap vlerėn e 79.8 milionė lekėve

Salla e Parlamentit ndryshon imazhin. Sesioni i ri parlamentar do tė sjellė njė formulė tė re pėr uljen e deputetėve nė sallėn e Kuvendit. Dizajnuesit e projektit kanė menduar qė salla e re tė ketė njė paraqitje ovale, ndėrkohė qė e vetmja ēėshtje e pavendosur deri tani ėshtė mėnyra sesi do tė ulen ministrat e qeverisė “Berisha”. Punimet nė sallėn e Kuvendit kanė nisur nė fund tė muajit qershor tė kėtij viti dhe nė shtator, 140 deputetėt do tė kenė njė rend tė ri pėr mėnyrėn sesi do tė ulen nė sallėn e Kuvendit. Podiumi me siglėn e Republikės sė Shqipėrisė do tė vazhdojė tė qėndrojė nė qendėr tė sallės. Dilema e vetme ėshtė mėnyra sesi do tė ulen ministrat nė sallėn e Kuvendit, e cila pas disa varianteve do tė pėrcaktohet definitivisht nė ditėt nė vijim. Varianti mė i mundshėm ėshtė pozicionimi i ministrave pėrballė deputetėve nė tė njėjtėn formė qė ka aktualisht.
Salla e Parlamentit

Pas vendosjes sė sistemit elektronik tė votimit, ėshtė menduar qė Parlamenti tė ketė njė pamje tė njėjtė me sallėn e Parlamentit Europian. Pritet qė pėrpara fillimit tė punimeve tė sesionit tė ri Parlamentar, dizajnuesit e kėtij projekti tė tregojnė publikisht edhe pamjen e re qė do tė ketė salla ku do tė ulen 140 deputetėt nė Kuvend pėr tė miratuar ligjet. Mobilimi do tė pėrfshijė blerjen e tavolinave, karrigeve tė deputetėve, ministrave dhe drejtuesve tė Kuvendit. Ajo qė pritet tė qėndrojė nga salla aktuale do tė jetė me siguri sistemi elektronik i votimit, i cili u vendos i ri vetėm dy vjet mė parė, pas debateve qė u zhvilluan atėherė mes mazhorancės dhe opozitės pėr votėn e fshehtė. Pamundėsia pėr ndėrtimin e njė kompleksi tė ri parlamentar, ka detyruar institucionin e Kuvendit qė tė bėjė remont nė sallėn aktuale ku zhvillohen punimet parlamentare. Tre vjet mė parė, Kuvendi organizoi dhe njė konkurs ndėrkombėtar, pėr tė realizuar projektimin e njė kompleksi parlamentar. Mė 28 qershor tė vitit 2007, njė studio zvicerano-shqiptare e arkitekturės u shpall fituesja e konkursit ndėrkombėtar pėr projektimin e kompleksit tė ri parlamentar. Por kostoja prej miliona eurosh, me sa duket ka penguar vėnien nė zbatim tė kėtij projekti i cili parashikohej tė ngrihej mbi ambientet ku ėshtė aktualisht kryesia e Kuvendit, e njohur ndryshe si ish-Komiteti Qendror.
Shpenzimet

Mobiliet e reja pėr sallėn e re tė Kuvendit i kanė kushtuar buxhetit tė shtetit 11.2 milionė lekė, ndėrsa rikonstruksioni i tė gjithė sallės ka kapur njė vlerė qė shkon nė 48.6 milionė lekė. Po kėshtu, sė fundi ėshtė zhvilluar edhe njė tender prej 20 milionė lekėsh pėr rikonstruksionin e sallės sė Parlamentit. Vlera totale e projektit shkon nė 79.8 milionė lekė. Nė muajin shtator ėshtė parashikuar qė tė ketė pėrfunduar i gjithė rikonstruksioni, ku do tė ndėrhyhet edhe nė llozat e tė ftuarve dhe nė platenė ku qėndron media. Pjesė e projektit ėshtė edhe ndryshimi i vendeve ku ka qėndruar gjatė gjithė kėsaj periudhe kabineti qeveritar nė sallėn e Parlamentit. Projekti i ri do tė synojė edhe shmangien e ‘grushtimeve’ ose konfrontimeve fizike mes deputetėve dhe anėtarėve tė Kėshillit tė Ministrave. Po kėshtu, do tė ketė edhe njė ndėrhyrje nė poltronin ku qėndron edhe Kryetarja e Kuvendit. Sipas projektit tė ri, pozicioni i kryetares do tė vazhdojė tė jetė nė qendėr, por administrata e Kuvendit nuk bėn me dije asnjė detaj nė lidhje me imazhin e ri tė sallės sė Parlamentit qė do tė rezervohet pėr publikun vetėm nė muajin shtator.
Nga Gazeta Shqip: http://216.75.13.41/
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:19 PM   #12
Kulla
BANNED
 
Kulla's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 6,754
Likes (Received): 846

Looks great
Kulla no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:21 PM   #13
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Edhe mua me pelqen.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 05:36 PM   #14
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Ndertesa e vjeter e ParlamentitIsh-Parlamenti sot

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 06:06 PM   #15
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0

^Sa mire do benin ta rregullonin...
ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 06:27 PM   #16
BiH-x
Registered User
 
BiH-x's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Posts: 5,734
Likes (Received): 1572

I didnt read the thread thoroughly, but is this currently under construction? Looks great...
BiH-x no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 06:58 PM   #17
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

30 milion euro vetem per ate shtesen?

PS:
Do me pelqente qe kryeqytetit ti shtohej nje ndertese e re parlamenti se nje shtese mbi te vjetren.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 07:13 PM   #18
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Quote:
Originally Posted by BiH-x View Post
I didnt read the thread thoroughly, but is this currently under construction? Looks great...
The have started construction of the area inside the parliament firstly.As it cost 30 milion euro,it looks it has been sposted for some time.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 11:47 PM   #19
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by BiH-x View Post
but is this currently under construction? Looks great...
Partially.By september we will see the new face of the interior part.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2010, 11:49 PM   #20
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by ardenica View Post
^Sa mire do benin ta rregullonin...
Duket qarte se s'kane ē'ti bejne me perveē se e kane shkaterruar.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:51 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium