daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old December 8th, 2010, 02:54 PM   #161
kosovar-nor
Rroft Shqiptaria
 
kosovar-nor's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Norway - Oslo
Posts: 60
Likes (Received): 0

OMG~! STOP TALKING ABOUT COPY THIS COPY THAT! In the end, there will be only one, Europe.
__________________
Kosovar-Nor

Bror fra nord
kosovar-nor no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2010, 11:30 PM   #162
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2010, 05:47 PM   #163
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Projekti i Parlamentit tė ri: Kreu i Parlamentit do jetojė brenda godinės.

Nė njė sipėrfaqe prej 38334 m2, bash mu aty ku sot ekziston qendra ndėrkombėtare e kulturės "Pjetėr Arbnori" do tė ndėrtohet Kompleksi i ri I Parlamentit Shqiptar. Projekti ėshtė gati dhe gjithēka qė pėrmblidhet nė tė duket se i jep fund debatit tė prishjes sė njė prej objekteve mė tė debatueshme, piramidės. Nė tetor tė kėtij viti Kėshilli i Ministrave vendosi shkatėrrimin e ish muzeut tė diktatorit Enver Hoxha. Ndėrsa pėr me miratimin e detyrės sė projektimit tė kompleksit tė ri parlamentar kryesia e kuvendit ka paravendosur ēfarė do tė ndėrtohet nė bulevardin kryesorė tė Tiranės, Dėshmorėt e Kombit.


Por nė morinė e shumtė tė detajeve tė parlamentit tė ri ėshtė parashikuar edhe njė ambient i veēantė me njė sipėrfaqe 250 metra katrorė. Sipas projektit, kjo sipėrfaqe do tė jetė apartament pritje dhe banimi i Kryetarit tė Kuvendit. Nė kėtė mėnyrė kushdo qė do jetė nė krye tė parlamentit duhet tė lidhė jetėn me vendin e punės pasi realisht do tė
jetė edhe shtėpia e tij. Dr. Ark. Arben Shtylla dhe Urb. Eleonora Zaloshnja janė dy njerėzit qė parashikuan qoftė dhe detajin mė tė fundit nga ajo qė do tė jetė nesėr Kompleksi i Ri i Parlamentit. Detyra e projektimit tė tyre ėshtė miratuar nga kryesia e kuvendit e cila mė 23 nėntor ka shpallur tenderin ndėrkombėtar pėr ku ftohen tė konkurrojnė tė gjitha firmat pėr realizimin e projektit qė do tė ketė njė sipėrfaqe prej 38334 m2. Kėshtu nė bazė tė detyrės sė projektimit mbi bazė e tė cilėt janė ftuar tė marrin pjesė nė konkurrim firmat e huaja tė ndėrtimit Kompleksi parlamentar do tė pėrbėhet nga katėr blloqe kryesore: Blloku i sallės sė seancave plenare, Blloku i zyrave dhe ambienteve tė shėrbimit, Blloku i parkingut dhe ambiente tė infrastrukturės. Kėshtu salla e parlamentit ėshtė e parashikuar pėr 140 vende me tavolinė e adoptueshme pėr 250 vende dhe do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 500 m2.


Po kėshtu nė projekt janė parashikuar edhe vendet e veēanta pėr anėtarėt e qeverisė, 25 vende, njė lozhė e veēantė pėr Presidentin e Republikės, pėr personalitet tė huaj dhe ambasadorė tė akredituar nė Shqipėri si dhe njė vend tė posaēėm pėr gazetarėt. Sipas projektit salla e parlamentit do tė pėrbehet nga komponentėt e mėsipėrm, e zgjidhur nga pikėpamja funksionale, me hyrjet pėr secilin grup, pa u pėrziere me njeri-tjetrin. Salla do tė shtrohet me materiale tėbuta, rezistente ndaj fėrkimit, me veti tė mira akustike absorbuese si mokete ose tė tipit parket. Salla e Parlamentit do tė jetė nė formėn e njė hemicikli, do tė ketė hyrjet e nevojshme si: hyrjen kryesore nga hyjnė deputetėt e Kuvendit, pastaj hyrje anėsore nga hyn Kryetari i Kuvendit, Kryeministri, ministrat, specialistėt qė mbrojnė projektligjin, stafi mbėshtetės I seancave plenare etj. Po kėshtu parashikohet tė ketė sistemin e kamerave televizive pėr kanalin televiziv tė Parlamentit i cili do siguroje sinjal
audio - video nė cilėsi transmetimi televizive. Ndėrsa mbi tavolinėn e ēdo deputeti do tė jetė I instaluar njė monitor apo njė kompjuter laptop pėr funksionimin e sistemit tė Parlamentit.


AMBIENTET PRITĖSE
• Apartament pritje/banim i Kryetarit tė Kuvendit = 250 m2
• Kabinetet e nėnkryetarėve tė parlamentit dhe Sekretarit tė
pėrgjithshėm: 5 x 120÷150 m² = 600÷750 m2
• Zyra tė kryetarėve tė komisioneve parlamentare:
13 x 20 m² = 260 m2
• Zyrat pėr deputetė: 100 x 20 m² = 2000 m2
• Zyrat e Grupeve Parlamentare: 10 x 30 m² = 300 m2
• Arkiva + fonti + sallė leximi arkiv = 400 m2
• Biblioteka + fonti = 400 m2
• Salla muzeale e parlamentit = 150 m2
• Restorant me 200÷250 vende pėr deputetė = 450 m2
• Restorant me 150-200 vende pėr stafin = 350 m2
• Restorant pėr dreka qė shtron Kryetari pėr nder tė homologėve apo delegacioneve
parlamentare: 30 vende = 70 m2
• Zyra pėr stafin e Kuvendit: 200 x 10 m² = 2000 m2
• Bar-bufe: 1 x 60 m² = 60 m2
• Bar-bufe pranė komisioneve parlamentare = 70 m2
• Magazina e shėrbime tė ndryshme = 400 m2
GJITHSEJ = 11010 m2
Mure, korridore, shkallė, ashensorė,
nyje sanitare, holle pėr katet: 60% = 6000 m2
TOTAL = 17010 m2.
http://www.shekulli.com.al/2010/12/1...-piramide.html
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 07:08 PM   #164
Tele-joni
Registered User
 
Tele-joni's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 356
Likes (Received): 0

Albania starts competition for design of new Parliamentary complex

Michael Roberts - 21.02.2011

The Albanian Government has started a competition for design of the new Parliamentary complex. The competition is for the design of the building with a general area of 39000 square meters and volume of 180,000 sqm on a site of approximately 28,000 square meters. The competition wiht be in one phase and intially shortlisted to 10 parties. Included with the documentation of submission, the Government has asked fora 3D film of about 4-5 minutes long which will be presented to the public in order to receive their opinion reports Balkans.com. Those interested must submit the documents in both English and Albanian.

Source: http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=94419
__________________
"Do you remember when the air was so clean and the sex so dirty"
Tele-joni no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 08:26 PM   #165
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Per ate konkursin e pare qe nxori fituese ate shtesen te ish komiteti qendrore.. sa leke u paguan nga taksat e shtetasve shqiptare????
emri i temes eshte gabim: Kuvendi do ishte ishte me sakte dhe me shqip.
__________________
No One Can Handcuffs The Light"Albanians belong to the nations who are older than the history, and the grandfathers of Albanians took part in the Troy War, ruled by Hector (...on one part) and by Achilles (on the other part)"
Maurico Druon- Secretary of the French Academy
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 09:54 PM   #166
Tele-joni
Registered User
 
Tele-joni's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 356
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Pirro View Post
Per ate konkursin e pare qe nxori fituese ate shtesen te ish komiteti qendrore.. sa leke u paguan nga taksat e shtetasve shqiptare????
emri i temes eshte gabim: Kuvendi do ishte ishte me sakte dhe me shqip.
Kshu eshte kur ke organizata paralele...por thone qe q'do vend e meriton lidershipin qe e ka! Sna ka faj askush

Berisha thote do e bej ketu, Edvini thote beje ku te duash se une tani jam i nzene te sillem si Arab!

Ndersa per emrin e temes dhe une mendoj ashtu
__________________
"Do you remember when the air was so clean and the sex so dirty"
Tele-joni no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2011, 10:17 PM   #167
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by Pirro View Post
Per ate konkursin e pare qe nxori fituese ate shtesen te ish komiteti qendrore.. sa leke u paguan nga taksat e shtetasve shqiptare????
emri i temes eshte gabim: Kuvendi do ishte ishte me sakte dhe me shqip.
Nuk e kam te qarte pse ka nevoje per nje konkurs te dyte ..kur u hodhen ca miliona euro para ca vjetesh per nje konkurs.Projektet jane...arkitektet ti vleresojne dhe te zgjidhet me i pershtatshmi per ne.

Sa per emrin..te na e nderroj Altini.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2011, 04:13 PM   #168
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Nė Kuvend prezantohen 12 maketet pėr ndėrtimin e kompleksit tė ri parlamentar.
http://www.parlament.al/web/Kryetarj...pt_11981_1.php
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2011, 06:48 PM   #169
Tele-joni
Registered User
 
Tele-joni's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 356
Likes (Received): 0

Has anyone got any pictures?

Here is another article from balkanweb.com.

Tirane, Kompleksi i ri Parlamentar prezantohen 12 maketet

TIRANE- Janė prezantuar nė mjediset e Kuvendit 12 maketet e parlamentit tė ri tė Shqipėrisė.

Kompleksi i ri qė do tė ngrihet tek Piramida aktuale do tė ketė njė hapėsirė prej 17 mijė metra katrore.

Nė bazė tė projektit tė miratuar nga qeveria, Parlamenti i ri do tė ketė 13 salla pėr komisionet parlamentare si dhe dy salla pėr konferenca shtypi si dhe njė sallė pėr mbledhjen e komisioneve tė pėrbashkėta.

Maketet e paraqitura, qė i pėrkasin firmave mė tė njohura evropiane dhe botėrore, pėrfaqėsojnė modelet mė tė arrira arkitekturore, kombinuar me elementė tė modernes, traditės dhe bashkėkohores.

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, gjatė prezantimit tė elementėve kryesorė tė ēdo maketi, tha se kompleksi i ri parlamentar do tė jetė monumenti i kombit dhe demokracisė.

"Pėrmes gjuhės sė arkitekturės, peshės sė sovranit i materializuar nė godinėn e kompleksit qė do tė ndėrtohet, Parlamenti i ri shqiptar do tė jetė njė shans dhe pėr kryeqytetin e vendit", u shpreh kryeparlamentarja.

Ekspozita e maketeve do tė qėndrojė e hapur pėr publikun, i cili pėrmes njė programi tė posaēėm elektronik, do tė ketė mundėsi tė zgjedhė modelin e preferuar pėr godinėn e re tė parlamentit shqiptar.

Kompleksi i ri parlamentar, njė projekt ambicioz i qeverisė shqiptare, do tė pėrurohet nė 100-vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrise

Source: http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...tet-57719.html
__________________
"Do you remember when the air was so clean and the sex so dirty"
Tele-joni no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2011, 09:25 PM   #170
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2011, 02:59 AM   #171
Tele-joni
Registered User
 
Tele-joni's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 356
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
They look silly!!!
__________________
"Do you remember when the air was so clean and the sex so dirty"
Tele-joni no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2011, 11:39 AM   #172
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2011, 07:15 PM   #173
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Me pelqejn te gjitha propozimet.

Ai propozime me heret qe pretendonte ta ndertonte parlamentin mbi ate ndertesen egzistuese ishte shum i shemtuar. Por ai nuk ishte faji i arkitektit pasi qe kriteret ishin ashtu qe kufizojshin mundesine per nji propozime arkitektural te persosur.

I vetmi problem qe kam me keto propozimet e reja, eshte qe do te ndertohet ne vend te pirmaides. Edhe pse piramida nuk me pelqen fare, jam kunder prishjeve te objekteve te vjetra per te bere vend per objekte te reja, pa marre parasyshe se qfar vlera perfaqsojne ato objekte. Ajo eshte pjese a histories, dhe nuk ben qe te jemi selektive ne procesin e ruajtjes se trashigimis kulturore/historike.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2011, 07:32 PM   #174
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
Me pelqejn te gjitha propozimet.

Ai propozime me heret qe pretendonte ta ndertonte parlamentin mbi ate ndertesen egzistuese ishte shum i shemtuar. Por ai nuk ishte faji i arkitektit pasi qe kriteret ishin ashtu qe kufizojshin mundesine per nji propozime arkitektural te persosur.

I vetmi problem qe kam me keto propozimet e reja, eshte qe do te ndertohet ne vend te pirmaides. Edhe pse piramida nuk me pelqen fare, jam kunder prishjeve te objekteve te vjetra per te bere vend per objekte te reja, pa marre parasyshe se qfar vlera perfaqsojne ato objekte. Ajo eshte pjese a histories, dhe nuk ben qe te jemi selektive ne procesin e ruajtjes se trashigimis kulturore/historike.
Plotesisht pajtohna. Nuk kisha shtu dhe nuk kisha hjeke asnje pike apo presje prej kesaj qe e tha.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2011, 09:05 PM   #175
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,783
Likes (Received): 542

Quote:
Originally Posted by Tele-joni View Post
They look silly!!!

x2 and this topalli woman is a complete idiot...
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2011, 05:13 AM   #176
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

http://www.top-channel.tv/video.php?id=23519
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2011, 11:17 AM   #177
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2


Last edited by Ohri; March 13th, 2011 at 03:11 PM.
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2011, 01:22 PM   #178
Tele-joni
Registered User
 
Tele-joni's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 356
Likes (Received): 0

Thanks for sharing them Ohri!

The one that I think may win is number 6 as its architectural square-like form is very much in line with the surrounding buildings i.e the current parliamentary offices opposite. However although this may be a good enough office block somewhere in Germany or Switzerland, it has very little Albanian elements to it I feel.

The ones that deserve to win are 7 or 9 imo. 7 would definitely be not only unique in the region & even a landmark but potentially one of the most modern in EU!! Very innovative, transparent, spacious, green and VERY aesthetically pleasing....I'm personally fixated on it as these are the kinds of buildings missing in this capital but I feel that not many will vote for it as people in Tirana still have that mouldy, match box mentality! Number 9 is very grand and yet modern. The most "Albanian" of them all I think and if 6 does not win then I think this should! Although elsewhere it could be mistaken for a public library in Tirana I think its a building fit enough for a parliament and "boxy" enough to justify this decision so to please all.

3 and 2 are impressive but 3 looks like an airport and is very "concrete-box" which we have plenty in Albania. The same goes for number 4 which looks like a block of modern council flats. Although 2 is very modern, I don't like how the building is split in the middle into two separate blocks...defies the purpose really in terms of representing us. The architects clearly didn't skim through any of our history books so...qfare do thone kto me kete ide?!. As for 5 and 11 I would definitely like to know what on earth were these architects thinking of!
__________________
"Do you remember when the air was so clean and the sex so dirty"

Last edited by Tele-joni; March 13th, 2011 at 01:50 PM.
Tele-joni no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2011, 06:48 PM   #179
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Ohri,flm per videot.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 14th, 2011, 05:19 AM   #180
ArberKusari
Registered User
 
ArberKusari's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 263
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Ohri View Post
Nuk me pelqen asnjeri projekt 100%, por nese duhet te zgjidh njerin, ishte projekti 7.
ArberKusari no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 07:00 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium