daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

View Poll Results: A duhet tė prishet Piramida?
Po 12 25.00%
Jo 30 62.50%
Nuk e di/Abstenim 6 12.50%
Voters: 48. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old December 18th, 2011, 11:44 AM   #21
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,153
Likes (Received): 1829

Ja sic e shikni te gjith, dy tre puqista jan ata qe dun me mbajt ne kamb liderin e tyne shpiteror duke mos shemb piramiden. Pra qeveria ka mbeshtetjen e plote, sikurse u pa qarte nepermjet votimit, ne shembjen e piramides, dhe jo vetem, pastaj do shembim muzeun, banken, operen, SHISHA NAN E MOTER T'TANA KENA ME I SHEMB!!
ps: shikoni pak me cfare ju ngjan rezultati i pasqyruar ne kollona i votimit??
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 01:10 PM   #22
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Rrenimi View Post
Ket piramid ja ka nderti partia socialiste mas si ka dek enveri. Kjo kur far sheje nuk eshte per paqe. Aj i ka myt njerzit e vet me urdhur te Beogradit dhe the Athines. Kjo duhet mu prish, deri nja 50 metra ner tokė se duhet me hup me rraj. Ata persona se jan kundra komentit tim sigurisht se i perkazin politikes tjeter se une...! Ket projekt vetem Komunistet e perkrahin dhe ata 100 vet ne kret shqiprinė e isoluar se nuk kan hek keq. Jukrejt po e permendeni koston e lart te rrenimit te kesaj piramide. Ju shikoni gjendjen aktualle dhe athere bani mend nje her sa ju kushton rrenovimi i piramides e enver hoxhes.

Edhe nje her: aj nuk eshte projekt per paqe as bashkim, aj eshte projekt i ndertun pas ati momentit se ka dek enveri dhe nuk ka kurr far lidhje me Histori. Kjo piramid duhet me u hek me rraj jo vetem me u rrenu se eshte projekt i shumtun edhe i marrun prej te shumtuarit.

Ps. Ky eshte mendimi i im personal, dhe mundet pak a shum me dallu nga pikpamjet e juve.
Pikerisht ky mentalitet i prapambetur shkaktoj gjithe ato prishjet e fabrikave dhe ndertesave te tjera publike ne 1991 dhe me pas ne 1997.
Sipas logjikes tende, gjithe ndertesat qe ka ndertuar regjimi komunist duhen prishur, sepse ato perfaqesojne nje regjim vrases.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 03:35 PM   #23
AlbanianBerlin
Registered User
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 163
Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by KingGenti View Post
Duhet apo jo?.Demton vlerat dhe historine e qytetit prishja e saj?.Apo kalaja e fundit e diktatures komuniste dhe si e tille duhet rrenuar?.Si mendoni.
This.
AlbanianBerlin no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 05:50 PM   #24
endrity
Registered User
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,502
Likes (Received): 724

Me thene te drejten e vetmja gje qe me shqeteson eshte aspekti financiar. Pra eshte me mire te prishet dhe te ndertohet dicka nga fillimi, apo ja vlen me mire te behet nje ndertese e re per Parlamentin ne bulevardin e ri. Ky eshte i vetmi shqetesim qe kam vertet.

Ajo si ndertese tani vetem ha hapesire kot pa asnje vlere te vertete publike, kshuqe dhe per tu ruajtur si monument nuk eshte se kam ndonje simpati te madhe. Me shqeteson pak aspketi i "historia fillon nga une" qe kane politikanet, po nuk eshte ky rasti me ekstrem.
endrity no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 07:38 PM   #25
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 604
Likes (Received): 79

Quote:
Originally Posted by Tartanzan

Pikerisht ky mentalitet i prapambetur shkaktoj gjithe ato prishjet e fabrikave dhe ndertesave te tjera publike ne 1991 dhe me pas ne 1997.
Sipas logjikes tende, gjithe ndertesat qe ka ndertuar regjimi komunist duhen prishur, sepse ato perfaqesojne nje regjim vrases.
Nuk eshte ky mentalitet i ime por ka qen mentalitet i komisisteve, dhe ndertesat i ka djeg partia sozialiste ne vitin 1997 kurr ja prishen mandatin Berishes. Ky projekt nuk e ka vleften ma te madhe sikur ata Bunkere neper gjith Shqiperinė. Ti qysh po thu, na duhet mi falenderu edhe per ata Bunkera se na ka lan per msysh! Aj mos me pas kan budall nuk i kish marru Bunkerat krejt ka ana e Italisė por ka ana e greqisė. Nuk ka vleft ky projekt te merremi me ta. Ky projekt nuk eshte kan aty ne kohen e enverit, keta ja kan ndertu ket piramid pas si ka dek enveri.
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 10:34 PM   #26
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,783
Likes (Received): 542

Te paret per te prish, te fundit per te ndertuar.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 10:38 PM   #27
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,153
Likes (Received): 1829

E di ku qendron ndryshimi midis nesh dhe japonezeve? Ndryshi eshte se ata mendohen per 40 vjet dhe e bejn nje gje per 1 muaj, ndersa ne mendohemi 1 muaj pastaj e bejme per 40 vjet
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 10:40 PM   #28
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,783
Likes (Received): 542

Quote:
E di ku qendron ndryshimi midis nesh dhe japonezeve?
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 11:09 PM   #29
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Rrenimi View Post
Nuk eshte ky mentalitet i ime por ka qen mentalitet i komisisteve, dhe ndertesat i ka djeg partia sozialiste ne vitin 1997 kurr ja prishen mandatin Berishes. Ky projekt nuk e ka vleften ma te madhe sikur ata Bunkere neper gjith Shqiperinė. Ti qysh po thu, na duhet mi falenderu edhe per ata Bunkera se na ka lan per msysh! Aj mos me pas kan budall nuk i kish marru Bunkerat krejt ka ana e Italisė por ka ana e greqisė. Nuk ka vleft ky projekt te merremi me ta. Ky projekt nuk eshte kan aty ne kohen e enverit, keta ja kan ndertu ket piramid pas si ka dek enveri.
Nuk eshte pyetja se kush cfare ka djegur, por eshte ceshtje e mentalitetit te mbrapsht per te shkaterruar gjithecka qe nuk ka te beje me partine, e cila eshte ne pushtet. Ate cfare ka bere PPSH-ja kur erdhi ne pushtet, duke prishur gjysmen e Tiranes historike, e kane bere me pas PD-ja dhe PS-ja e tani perseri PD-ja po perpiqet te prishe akoma ndertesa qe nuk ju shkojne pershtat me ideologjine e tyre "historia fillon nga une" (sic e tha endrity). Ne kete pikepamje, ku eshte dallimi midis PD-se dhe PPSH-se?! PPSH-ja prishi gjysmen e Tiranes "borgjeze", kurse PD-ja po prish Tiranen "komuniste".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 11:22 PM   #30
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 604
Likes (Received): 79

Quote:
Originally Posted by Tartanzan

Nuk eshte pyetja se kush cfare ka djegur, por eshte ceshtje e mentalitetit te mbrapsht per te shkaterruar gjithecka qe nuk ka te beje me partine, e cila eshte ne pushtet. Ate cfare ka bere PPSH-ja kur erdhi ne pushtet, duke prishur gjysmen e Tiranes historike, e kane bere me pas PD-ja dhe PS-ja e tani perseri PD-ja po perpiqet te prishe akoma ndertesa qe nuk ju shkojne pershtat me ideologjine e tyre "historia fillon nga une" (sic e tha endrity). Ne kete pikepamje, ku eshte dallimi midis PD-se dhe PPSH-se?! PPSH-ja prishi gjysmen e Tiranes "borgjeze", kurse PD-ja po prish Tiranen "komuniste".
Se eshte partia demokratike fajtor per prishjen une nuk jam dakort me ty se deri dje e ka qeverisė edi rama tiranen dhe ka mujt me nderu edhe me rrenu qka ka dasht. Tirana kurr nuk eshte qeverisur nga PD-ja. Jam me ty kur eshte fjala me rrujt te kaluaren se nuk ban ma hup te kaluaren se vjen e ardhmja dhe ajo history e mir a po jo te shpeton. Se history eshte fakt se ka ndoll. Por per ket piramid nuk jam me nje perqindje te madhe e shqiptareve, se ky ka me kushtu shum shtrejt me rrenovu dhe shka eshte kan arsya e asaj ndertese kur esht ndertu.

Nje shembull: Ky hajni rama e pat prish sheshin e skenderbeut per gati 3 vjet dhe tash kur erdh basha per nje koh rekorde e ka ndertu!
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 11:38 PM   #31
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Rrenimi View Post
Se eshte partia demokratike fajtor per prishjen une nuk jam dakort me ty se deri dje e ka qeverisė edi rama tiranen dhe ka mujt me nderu edhe me rrenu qka ka dasht. Tirana kurr nuk eshte qeverisur nga PD-ja. Jam me ty kur eshte fjala me rrujt te kaluaren se nuk ban ma hup te kaluaren se vjen e ardhmja dhe ajo history e mir a po jo te shpeton. Se history eshte fakt se ka ndoll. Por per ket piramid nuk jam me nje perqindje te madhe e shqiptareve, se ky ka me kushtu shum shtrejt me rrenovu dhe shka eshte kan arsya e asaj ndertese kur esht ndertu.

Nje shembull: Ky hajni rama e pat prish sheshin e skenderbeut per gati 3 vjet dhe tash kur erdh basha per nje koh rekorde e ka ndertu!
Shiko, une nuk kam deshire te debatoj me ty ketu, se cila parti eshte me e mire, sepse per mua njesoj jane si PS ashtu edhe PD. Une them ne pergjithesi qe ndertesat me vlere historike dhe arkitektonike duhen ruajtur.
Argumenti se per ke eshte ndertuar dhe per cfare qellimi per mua nuk qendron, sepse ajo ndertese nuk ka me ate funksion qe ka patur. Kurse sa per koston, eshte nje argument qe qendron. Edhe une do isha per prishje, nese rinovimi do dilte disa here me shtrenjte sesa ndertimi i nje ndertese te re ne ate vend. Por meqe nuk dime se sa mund te kushtoje rinovimi, nuk mund edhe te flasim shume per koston.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2011, 02:01 AM   #32
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,475
Likes (Received): 3105

Quote:
Originally Posted by L1nk1g View Post
Une votova "Nuk e di" per arsyen sepse nuk me pelqen si arkitekture,por pare ne aspektin politik qe i eshte dhene kesaj ceshtjeje,jam totalisht kundra.
Kurse une votova "Nuk e di" per te kunderten!! Me pelqen si arkitekture (e mare ne koncept si e vetme) por jam shume skeptik mbi dimensionin qe mund te mare ne prespektive. Per vete faktin se ne Shqiperi nuk funksionon referendumi, ku nese xxx qytetare duan te bejne dicka institucioni perkates duhet detyrimisht ta mare ne shqyrtim. Me ato letrat me firma pushteti vendor/qendror fshin b. Pra nese sot vendoset te lihet piramida, dhe bashkia vendos t'a lere ashtu sic eshte.....per mua me mire te ishte bere shatrivan....se ashtu nuk shihet me sy.

Sa per disa komente qe lexova mbi bashkimin, serbet, greket, enverin, komunistet.......shiko, jo cdo ndertese ne Tirane duhet te pasqyroje atdhetarizem, monumentalizem, nacionalizem etj, etj. Kjo eshte gjeja e pare qe duhet te ērrenjoset e jo piramida. Neve s'kemi nje rruge te kalueshme e po na dalin ujerat e zeza ne siperfaqe, tjetri ka hall se pasqyron apo jo "bashkimin kombetar" piramda !!

Meqe gjendemi ne nje forum mbi arkitekturen/urbanistiken, me mire komentojme: Cfare vlerash estetike/arkitekturore ka?! Sa eshte ne simbjoze me ate qe e rrethon (per mua 0, pasi nuk ka asnje lidhje me kullat binjake apo ETC).
Sa funksionale mund te behet pas nje restaurimi e sa funksionale dhe estetike mund te jete me ato parabolat e transmetimit te TCH aty siper.

Prandaj edhe ky lloj sondazhi eshte pak ne kufi te praktikes. Nese gjerat ne kete vend do te ishin optimale e jo populistike, do paraqitej:

#1: Projekti per rikonstruksionin e objektit, si nga ana estetike ashtu edhe nga kapaciteti ne funksionalitet...sigurisht edhe kostoja.
#2: Projekti i parlamentit.

E te vendosej nga pikenisje te njejta se cfare duam te bejme me debat publik.
Ti thuaj car t'i bejme qe ka vendosur mesia me ate arbitraritetin karakteristik e s'e luan me as topi...............
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2011, 11:01 AM   #33
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post
Kurse une votova "Nuk e di" per te kunderten!! Me pelqen si arkitekture (e mare ne koncept si e vetme) por jam shume skeptik mbi dimensionin qe mund te mare ne prespektive. Per vete faktin se ne Shqiperi nuk funksionon referendumi, ku nese xxx qytetare duan te bejne dicka institucioni perkates duhet detyrimisht ta mare ne shqyrtim. Me ato letrat me firma pushteti vendor/qendror fshin b. Pra nese sot vendoset te lihet piramida, dhe bashkia vendos t'a lere ashtu sic eshte.....per mua me mire te ishte bere shatrivan....se ashtu nuk shihet me sy.

Sa per disa komente qe lexova mbi bashkimin, serbet, greket, enverin, komunistet.......shiko, jo cdo ndertese ne Tirane duhet te pasqyroje atdhetarizem, monumentalizem, nacionalizem etj, etj. Kjo eshte gjeja e pare qe duhet te ērrenjoset e jo piramida. Neve s'kemi nje rruge te kalueshme e po na dalin ujerat e zeza ne siperfaqe, tjetri ka hall se pasqyron apo jo "bashkimin kombetar" piramda !!

Meqe gjendemi ne nje forum mbi arkitekturen/urbanistiken, me mire komentojme: Cfare vlerash estetike/arkitekturore ka?! Sa eshte ne simbjoze me ate qe e rrethon (per mua 0, pasi nuk ka asnje lidhje me kullat binjake apo ETC).
Sa funksionale mund te behet pas nje restaurimi e sa funksionale dhe estetike mund te jete me ato parabolat e transmetimit te TCH aty siper.

Prandaj edhe ky lloj sondazhi eshte pak ne kufi te praktikes. Nese gjerat ne kete vend do te ishin optimale e jo populistike, do paraqitej:

#1: Projekti per rikonstruksionin e objektit, si nga ana estetike ashtu edhe nga kapaciteti ne funksionalitet...sigurisht edhe kostoja.
#2: Projekti i parlamentit.

E te vendosej nga pikenisje te njejta se cfare duam te bejme me debat publik.
Ti thuaj car t'i bejme qe ka vendosur mesia me ate arbitraritetin karakteristik e s'e luan me as topi...............
Nese ben ti referndum dhe e ben sic duhet, askush nuk mund te fshij prapanicen me ato dokumente, sespe ti mund te ankohesh deri ne Gjykaten Kushtetuese dhe te Presidenti.

Sa per projektin e Parlamentit te ri: Mqs. u rinovua Parlamenti eksistues, nuk besoj se kemi nevoje per Parlament te ri. Dhe po deshem doemos nje Parlament te ri, mund te ndertohet te Bulevardi i ri.

I vetmi argument per mua qe vlen eshte aj i kostos.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2011, 04:21 PM   #34
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,475
Likes (Received): 3105

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Nese ben ti referndum dhe e ben sic duhet, askush nuk mund te fshij prapanicen me ato dokumente, sespe ti mund te ankohesh deri ne Gjykaten Kushtetuese dhe te Presidenti.

Sa per projektin e Parlamentit te ri: Mqs. u rinovua Parlamenti eksistues, nuk besoj se kemi nevoje per Parlament te ri. Dhe po deshem doemos nje Parlament te ri, mund te ndertohet te Bulevardi i ri.

I vetmi argument per mua qe vlen eshte aj i kostos.
SHUME DAKORT!!! Per kete jam 100% dakort edhe une. Mund edhe te jem dakort te prishet piramida se eshte bere si zhele. Por jo me disa komente ketu qe te prishet se "nuk simbolizon bashkimin kombetar" .
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2011, 07:18 PM   #35
kontvrana
Registered User
 
kontvrana's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 52
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
E di ku qendron ndryshimi midis nesh dhe japonezeve?
7 centimetra?

Per temen: Njė shalqi i madh nėn kumbull/ tė gjithėve na mblodhi grumbull/ kur e ēamė na doli kungull.
kontvrana no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2011, 08:13 PM   #36
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,153
Likes (Received): 1829

Quote:
Originally Posted by kontvrana View Post
7 centimetra?

Per temen: Njė shalqi i madh nėn kumbull/ tė gjithėve na mblodhi grumbull/ kur e ēamė na doli kungull.
Shprehje e gjetur. Ndryshimin e kam thene vet.
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2011, 10:59 PM   #37
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by AlbanianBerlin View Post
This.
Jo,mo..jo.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2011, 07:08 PM   #38
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,123
Likes (Received): 1450

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2011, 03:09 PM   #39
AlbanianBerlin
Registered User
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 163
Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Jo,mo..jo.

Po, mo ..po.
AlbanianBerlin no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2011, 05:55 PM   #40
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,475
Likes (Received): 3105

BNISRESSO 2RRB.......WTFFFF?! Mir gomari qe na vdiq, po nuk len rrehat as keta "ēunat e barit" !!! Sa vjen e me shume po me mbushet mendja qe vetem fadroma i jep zgjidhje kesaj piramides.....
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:33 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium