daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Aviation News.

Reply
 
Thread Tools
Old August 13th, 2010, 03:02 AM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,268

[PRN] Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės | Prishtina International Airport

Limak-Airport de Lyon gets the concession for PIA

Turkish-French consortium "Limak-Airport de Lyon" was announced on Friday the winner of the bid for 20-year concession of Pristina International Airport.

The concessionaire is committed to invest €100 million at the airport, while the Kosovo budget will benefit 23 – 55% of the revenues.

Government of Kosovo says that through private investments in Prishtina International Airport it aims to provide modern infrastructure, an improvement of commodities and services in global level as well as to benefit from the operation efficiency and transparency.

The announcement of the winner was made during a public ceremony and broadcasted live.

Limak/Aerport de Lyon has been awarded the contract because the Government has been offered an average of 39.42% of gross revenues, in exchange for concession rights.

IC Frapport Havamanli ICTAS, the second-placed bidder has offered an average of 30.37% of gross revenue.

Limak Holding and Airport de Lyon will be asked to modernize and expand the International Airport of Prishtina, invest over € 100 million in new infrastructure, including the construction of new terminal building, to offer enhanced services and increase levels of quality. Republic of Kosovo will retain 100% ownership of airport assets.

http://www.eciks.org/english/lajme.p...s&main_id=1022
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 03:12 AM   #2
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,268

The consortium will upgrade and expand the airport by investing over €100 million in new infrastructure, including the construction of:

- A new Terminal (25.031 m2)
- A new Control Tower and related buildings
- A new Platform
- A new Parking facility
- A new area for the deployment of buses and taxis
- A new landing lane
- A new Water Treatment plant
- Airport equipment (that will support the installation of bridges for boarding the aircraft)
- Wing Expansion (to accommodate code E type aircrafts)

http://www.mtpt.org/?page=25&lang=2&item=166
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 05:31 AM   #3
gators52
Registered User
 
gators52's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 116
Likes (Received): 36

Any pics of the new terminal? Better be nice and big!!
gators52 no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 06:49 AM   #4
Mashkullore
Registered User
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Likes (Received): 1

Nėnshkruhet kontrata pėr Aeroportin


Nga Nebih Maxhuni mė 12.08.2010 nė ora 15:00

(E plotėsuar) Qeveria e Kosovės dhe Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon, nėnshkruan sot kontratėn pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Kosovės, pėr 20 vitet e ardhshme.

Kontrata ėshtė nėnshkruar nga ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala dhe ai i Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, si dhe nga pėrfaqėsuesit e dy kompanive ndėrkombėtare.

Kjo ėshtė kontrata e parė e dhėnies me koncesion tė njė kompanie tė madhe publike dhe Qeveria e Kosovės beson se ajo do tė hapė dyert pėr investime tė ngjashme nga jashtė.

“Kjo ėshtė njė ditė e madhe. Pėr herė tė parė nė Kosovė, po nėnshkruhet njė marrėveshje e tillė, nėpėrmes koncesionimit”, tha ministri Limaj, i cili u bėri thirrje edhe kompanive tė tjera tė mėdha qė tė investojnė nė Kosovė.

Nė konferencėn pėr gazetarė, pas nėnshkrimit, Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon, pėrsėriti zotimin se deri nė vitin 2012 do tė investojė rreth 140 milionė euro.

Zėvendėskryetari i Bordit udhėheqės tė Limak-ut, Sezai Bacaksuz, shpalosi synimin qė numri i udhėtarėve nga 1.5 milion sa janė aktualisht, tė rritet nė 4 milionė nė vit.

Nė mesin e investimeve parashihet zgjerimi i terminalit prej 27 mijė metrash katrorė. Do tė zgjerohet edhe vendparkimi pėr automjete, Kulla e kontrollit tė trafikut ajror do tė modernizohet etj.

Pėrfaqėsuesit e konsorciumit, tė cilėt nga sot e marrin nė menaxhim Aeroportin, pėrsėritėn zotimin se punėtorėt, tė cilėt aktualisht janė duke punuar, nuk do tė preken.


Havalimani i Prishtinės
Nga Arben Hyseni
Ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala, dhe ai i Transportit, Fatmir Limaj, do tė nėnshkruajnė sot kontratėn pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Kosovės. Kjo ėshtė kontrata e parė e dhėnies me koncesion tė njė kompanie aq tė madhe publike. Ajo do tė mbetet nė pronėsi tė Kosovės, por pėr 20 vjet do ta shfrytėzojė dhe investojė nė tė Aeroporti i Francės - Limak.

Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon do tė marr nėn administrim pėr 20 vjet aeroportin kosovar. Kushtet e caktuara janė qė ky konzorcium tė investojė rreth 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė terminali tė ri dhe pėr rregullimin e infrastrukturės sė aeroportit. Premtimet janė qė do tė ofrohen edhe shėrbime mė tė mira pėr tė gjithė udhėtarėt. Dhe, 39.42 pėr qind tė hyrave tė aeroportit, kompania fituese do t`i japė buxhetit tė Kosovės pėr 20 vjet rresht.

Endrit Shala, kėshilltari i ministrit Fatmir Limaj, tregoi se kontrata do tė nėnshkruhet nė njė ceremoni solemne tė organizuar nga Qeveria e Kosovės, ku do tė marrin pjesė gjithė krerėt e shtetit dhe ambasadorėt e huaj nė Kosovė. Ai tha se edhe pse kontrata nėnshkruhet sot, konzorciumit De Limak i duhet tė plotėsojė kriteret e parapara nė kontratė nė afat kohor prej 180 ditėsh.

“Disa nga kėto kushte pėrfshijnė transferimin e punonjėsve tė ANP`sė te operatori i ri, miratimin e dizajnėve pėr terminalin e aeroportit dhe pėrmbylljen financiare”, tha Shala.
Tregoi gjithashtu se plotėsimi i tė gjitha kėtyre kushteve pritet tė kryhet deri nė fund tė kėtij viti. Njėsia e Partneritetit Privato Publik ėshtė nė fazėn e pėrmbushjes sė kushteve paraprake. Zyrtarė tė njėsisė sė PPP`sa patėn treguar mė herėt se procesi pėr privatizimin dhe transferimin e ANP`sė nga prona publike nė atė menaxhim privat ka shkuar mirė.

Kontrata nė thelb pėrmban transferimin e kompetencave nė menaxhimin dhe operimin e ANP-sė te konsorciumi Limak-Lyon, i pėrbėrė nga operatorė francezė tė aeroportit, Aéroports de Lyon dhe kompania turke e ndėrtimit Limak Construction, tė cilat i kishin ofruar tė paguanin pėrqindjen mė tė lartė tė tė ardhurave bruto pėr qeverinė nė kėmbim tė koncesionit.

Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, gjatė viteve tė pasluftės, ka qenė njė prej kompanive mė me afera korruptive nė Kosovė. Sė pari e kanė drejtuar ndėrkombėtarėt e mė vonė duke kaluar nė duart e vendorėve.

Pėr kėtė kompani, raport patėn krijuar edhe Kombet e Bashkuara, tė cilat e patėn cilėsuar si njė prej kompanive ku lulėzon korrupsioni dhe krimi i organizuar.

Njė prej drejtorėve tė saj edhe ėshtė arrestuar.

Drejtori i fundit i Aeroportit, Agron Mustafa, tregon se nė ANP janė investuar me miliona euro. Thotė se ėshtė investuar edhe nė personel dhe ēdo segment tjetėr tė saj.

“Aeroporti ka pėrjetuar edhe periudhėn e artė tė tij, por mendoj se ka qenė koha pėr ta dhėnė me koncesion kompaninė”, tha Mustafa.

Konsorciumit Limak-Lion i ėshtė dhėnė kontrata mė 14 maj, pasi qė i ka ofruar Qeverisė sė Kosovės njė mesatare prej 39.42 pėr qind tė tė ardhurave bruto nė kėmbim me tė drejtėn pėr koncesion. Koncesionari do tė operojė me aeroport, duke ofruar shėrbime tė zgjeruara nė nivel tė cilėsisė sė lartė. Kosova do tė mbajė 100 pėr qind tė pronėsisė sė pasurive tė aeroportit.

Qeveria e Kosovės synon qė pėrmes investimit tė kapitalit privat nė aeroport tė sigurojė infrastrukturė moderne, pėrmirėsim tė komoditetit, shėrbime tė klasės botėrore, pėrfitime nga efikasiteti nė operim si dhe transparencė tė shtuar nė operimin dhe financimin e aeroportit. Pėrmes kėtij koncesionimi, pati deklaruar ministri i Transportit, Fatmir Limaj, Kosova do tė pėrfitojė investim tė huaj direkt me vlerė rreth 100 milionė euro si dhe pėrqindje nga tė hyrat bruto tė ANP`sė.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../36401/C4/C14/

Last edited by Mashkullore; August 13th, 2010 at 09:06 AM.
Mashkullore no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 10:14 AM   #5
Mashkullore
Registered User
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Likes (Received): 1

Rehatohet Aeroporti

Pėr 20 vjetet e ardhshme, koncesionohet Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės. Konzorciumi “Limak Aeroports de Lyon Consortium” premtoi se deri nė vitin 2012 do tė investojė 140 milionė euro. Qeveria e Kosovės pėrfton 39.42% tė tė hyrave bruto. Pėr dy dekadat e ardhshme, buxheti i Kosovės pėrfiton rreth 400 milionė euro


Nga Nebih Maxhuni mė 13.08.2010 nė ora 8:02

Qeveria e Kosovės dhe konzorciumi “Limak Aeroports de Lyon Consortium” kanė nėnshkruar kontratėn pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės (ANP) pėr 20 vjetet e ardhshme.

Kontrata ėshtė nėnshkruar nga dy ministra tė Qeverisė sė Kosovės, Fatmir Limaj nga Ministria e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, dhe Ahmet Shala nga Ministria e Ekonomisė dhe Financave, si dhe Sezai Bacaksiz nga zėvendėskryetari i Bordit udhėheqės tė “Limak Aeroports de Lyon Consortium.

Ministri Fatmir Limaj ka thėnė se nė kėtė kontratė parashihet ndėrtimi i njė terminali tė ri mė njė investim prej 140 milionė eurosh.

Sipas tij, pėrveē kėsaj shume qė do tė investohet nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, buxheti i konsoliduar i Kosovės pėr 20 vjetet e ardhshme do tė pėrfitojė edhe 400 milionė euro tė tjera nga kjo kontratė.

Tė dy ministrat e qeverisė kanė thėnė se kjo ėshtė hera e parė qė Republika e Kosovės po nėnshkruan njė kontratė me njė konsorcium ndėrkombėtar, i cili mė pas do tė bėjė investime strategjike dhe afatgjata nė infrastrukturėn publike.

Sipas zyrtarėve tė qeverisė dhe atyre turq e francezė, nė ANP do tė investohet rreth 100 milionė euro nė infrastrukturėn e re, pėrfshirė kėtu ndėrtimin e terminalit tė ri me gjerėsi 27 mijė metra katrorė.

Ata kanė thėnė se pėrveē kėsaj, kontrata obligon edhe ndėrtimin e kullės sė re kontrolluese dhe ndėrtesat e reja tė ndėrlidhura, platformėn e re, parkingun e ri pėr automobila, njė zonė e re pėr vendosjen e autobusėve dhe taksive, njė central tė ri pėr trajtimin e ujit, pajisje tė aeroportit, pėrfshi midis tjerash urat pėr hyrje nė aeroplan, zgjerimin e krahėve tė shtigjeve pėr tė akomoduar aeroplanėt e kodit E dhe hapėsira tė tjera tė domosdoshme pėrcjellėse.

“Nė kėmbim pėr tė drejtat e tij koncesionari do t’i paguajė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės njė mesatare prej 39.42 % e tė hyrave bruto tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės pėr 20 vitet e ardhshme nė formė tė tarifės vjetore tė koncesionit. Varėsisht nga rritja e numrit tė pasagjerėve qė planifikohet tė arrihet mbi 2 milionė pėr 20 vitet e ardhshme, kjo tarifė mund tė arrijė shumėn deri 400 milionė pėrfitime pėr vendin tonė”, ka thėnė ministrit i Transportit, Fatmir Limaj.

Pas nėnshkrimit tė kontratės, ku tė ftuar kanė qenė ambasadorė tė akredituar nė Kosovė, zyrtarė tė USAID, Bankės Botėrore, ICO e tė tjerė, autoritetet kontraktuese do tė kenė edhe 180 ditė tė tjera pėr pėrmbushjen e tė gjitha kushteve paraprake pėr hyrjen nė fuqi tė kėsaj kontrate.

Zėvendėskryetari i bordit udhėheqės tė “Limak Aeroports de Lyon Consortium”, Sezai Bacaksiz, ėshtė zotuar se do tė ndėrtohet njė aeroport modern qė i ka hije Kosovės dhe Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės do tė jetė njė qendėr ku do tė zhvillohet trafiku ajror.

Duke rikujtuar se konzorciumi Limak ėshtė treguar i suksesshėm edhe nė ndėrtimin dhe menaxhimin e Aeroportit Ndėrkombėtar tė Stambollit “Sabiha Gokēen”, Bacaksiz ka thėnė se do tė jetė njė investim prej 140 milionė eurosh nė ndėrtimin e terminalit tė ri nė ANP dhe ka premtuar se ky terminal do tė pėrfundojė nė vitin 2012.

“Me njė investim prej 140 milionė euro synojmė qė projektin ta pėrfundojmė nė vitin 2012. Me kėtė investim do tė i kemi 27 mijė metra katrorė tė hapėsirės, do tė ndėrtojmė njė terminal modern dhe 1750 vetura do tė jetė kapaciteti i parkingut”, ka thėnė Bacaksiz.

Ai ka treguar se synimi i tyre ėshtė qė tė rritet edhe mė shumė numri i pasagjerėve.

“Synojmė qė tė rrisim numrin e udhėtarėve prej 1.5 milionė nė 4 milionė udhėtarė. Uroj qė ky projekt tė jetė i mbarė pėr Republikėn e Kosovės dhe qytetarėt e saj”, ka thėnė Bacaksiz.

Sipas tij, pas investimeve qė pritet tė ndodhin nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės do tė krijohen vende tė punės edhe pėr qytetarėt e kėtij vendi.

Ndėrkohė, ministri Fatmir Limaj ka siguruar punėtorėt e ANP-sė tė ndihen tė sigurt nga ky investim, sepse siē ka thėnė ai, ata do tė vazhdojnė tė qėndrojnė sipas obligimeve qė ka kontrata me konzorciumin.

Ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala, ka ftuar tė gjithė investuesit e huaj qė tė investojnė nė Kosovė. “MEF bashkė me institucionet e tjera ka futur nė rrugėn e saj pėr tė realizuar edhe projekte tė tjera tė partneritetit publiko-privat dhe ne do tė ecim edhe nė sektorin e energjisė dhe nė sektorėt e tjerė. Shfrytėzoj rastin t’i ftoj investitorėt nga tė gjitha anėt, nga Franca, nga Turqia, nga tė gjitha vendet e tjera tė botės qė tė hedhin syrin publikimet qė kemi dhe tė mbajnė afėr kontaktet me institucionet tona”, ka thėnė ai.

Kjo ėshtė kontrata e parė e nėnshkruar ndėrmjet Qeverisė sė Kosovės dhe njė firme tė madhe pėr koncesionimin e njėrės ndėr ndėrmarrjet mė fitimprurėse nė vend.

Fakte:
140 milionė investime deri nė vitin 2012. Buxheti i Kosovės pritet tė pėrfitojė 400 - 450 milionė nga kjo kontratė. Konzorciumi do t`i paguajė Qeverisė sė Kosovės 39.42 % tė tė hyrave bruto tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės pėr 20 vjetet e ardhshme. Do tė zgjerohet ndėrtesa e terminalit, ajo e kullės sė trafikut ajror, vend parkimi pėr automjete e shumė investime tė tjera.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../36455/C4/C14/
Mashkullore no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 10:49 AM   #6
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

I hope so...
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 06:31 PM   #7
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Turkish company to build Kosovo's new gateway to the world

Quote:
Friday, August 13, 2010
GÖKHAN KURTARAN
PRISTINA - Hürriyet Daily NewsLimak Holding, a Turkish group with operations in tourism, energy, cement, technology and aviation, on Thursday signed a Public Private Partnership, or PPP, agreement with the Republic of Kosovo regarding expansion and operation of Pristina International Airport for 20 years.

With the agreement Limak becomes the first foreign company to obtain a contract since privatization started in the Republic of Kosovo. The agreement foresees an investment of 140 million euros. It will cover a modern, 27,000-square-meter terminal building that will provide world-class passenger comfort, a 77,000-square-meter apron and runway, a new traffic control tower, car park facilities with capacity for 1,750 vehicles and fuel tanks, and refurbishment of airport access roads.

Limak will be responsible for operating and maintaining the passenger terminal, car park, ground handling, fuelling and cargo areas, as well as the runway and apron facilities. The consortium will pay rental fees based on usage to the Republic of Kosovo in addition to its investments.

“We will do our best to support the growth of international investors in Kosovo,” Kosovo Minister of Economy Ahmet Shala told the Hürriyet Daily News & Economic Review. “I am pleased to see that with this investment nearly 39 percent of the revenue will be paid to the Republic of Kosovo per annum.”

Target: 4 million passengers

“Our aim is to increase the number of passenger from 1.5 million to 4 million annually,” said Sezai Bacaksız, deputy chairman of Limak, at the press conference held at the Ministry of Economy in Pristina. “I want this project to bring prosperity to the Republic of Kosovo and its citizens."

Minister of Transportation and Telecommunication Fatmir Limaj, Shala and executives from Limak and Aeroports de Lyon attended the signing ceremony hosted by Prime Minister of Kosovo Hashim Thaci.

“The Limak Group of Companies, with 35 years of experience mainly in construction and infrastructure and with a strong track record in the fields of aviation, energy, cement, tourism and food production, has proven itself with success in the design, construction, financing and operation of the projects it has undertaken,” Bacaksız said.

“Limak is highly reputable with its strong capital and management structure, its diligence in just-in-time completion of both local and international projects and world-class technology,” he said. “We strongly believe our success in the construction and operation of Istanbul’s Sabiha Gökēen International Airport will be replicated in this project, which has high importance both for the Republic of Turkey and the Republic of Kosovo, where it is the first of its kind in Kosovo.”

Strategic way to Europe

Bacaksız said: “We also reckon that the project will create a high level of added value for the regional economy. We are proud of signing the concession agreement with the Republic of Kosovo covering 20 years of operation and expansion of the Pristina Airport. Kosovo will be our strategic gateway to Europe.”

Pristina Airport has a strategic role in Central Europe, with its high international traffic providing connections to many countries including Germany, Switzerland, Austria, Turkey, the UK, Hungary and Italy. Currently Turkish Airlines, Swiss Air, Austrian Airlines, Air Berlin, German Wings and many other major airlines use Pristina Airport.

A consortium of Limak, GMR Infrastructure Limited and Malaysia Airports Holding Berhad has been operating Istanbul Sabiha Gökēen International Airport since 2008 under the buy-operate-transfer model with a 20-year concession period. Sabiha Gökēen is the youngest greenfield airport in Europe and recorded the highest growth rate on the continent between 2002 and 2009. Sabiha Gökēen's new international terminal was constructed in a record time of 18 months.

http://www.hurriyetdailynews.com/n.p...rld-2010-08-13
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2010, 04:07 AM   #8
gators52
Registered User
 
gators52's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 116
Likes (Received): 36

Quote:
Originally Posted by Pejoni View Post
Turkish company to build Kosovo's new gateway to the world
Is that the new terminal? Not that nice. What will happen to the arrivals and deperature terminal once the new one is built?
gators52 no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2010, 08:13 PM   #9
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,150
Likes (Received): 617

Quote:
Originally Posted by gators52 View Post
Is that the new terminal? Not that nice. What will happen to the arrivals and deperature terminal once the new one is built?
I dont think that is the new terminal. Why whats wrong with that one if it actually was?
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2010, 09:30 PM   #10
gators52
Registered User
 
gators52's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 116
Likes (Received): 36

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
I dont think that is the new terminal. Why whats wrong with that one if it actually was?
It's to small and plain. Plus no jet bridges
gators52 no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2010, 09:35 PM   #11
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by gators52 View Post
It's to small and plain. Plus no jet bridges
It's not too small (25,000 squared meters is a lot bigger than right now), and as regards to 'plain', I'll just say that less is more.

It also does have jet bridges.

[IMG]http://i38.************/kdubl4.jpg[/IMG]
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2010, 11:33 PM   #12
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by gators52 View Post
It's to small and plain. Plus no jet bridges
It does have jetbridges. From that render, the only thing that I would have liked to see, that's not there, was a two level entrance, one for departures, one for arrivals.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2010, 12:29 AM   #13
kosova-gala
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 160
Likes (Received): 0

that doesn't look modern at all.
kosova-gala no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2010, 12:39 AM   #14
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Hehe, was wondering when your dumb ass would show up.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2010, 12:45 AM   #15
Kulla
BANNED
 
Kulla's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 6,754
Likes (Received): 846

Quote:
Originally Posted by kosova-gala View Post
that doesn't look modern at all.
And you can tell that by the pics ? anyways looks great to me
Kulla no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2010, 03:00 AM   #16
Mashkullore
Registered User
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Likes (Received): 1

The exterior design does not look that great but it looks simple, functional, and bigger than most airports in the region. Maybe we will like it more when they provide more details/renders.
Mashkullore no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2010, 08:57 PM   #17
kosova-fener
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 459
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by kosova-gala View Post
that doesn't look modern at all.
kosova-fener no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2010, 12:03 PM   #18
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by gators52 View Post
It's to small and plain. Plus no jet bridges
Are you kidding? Just for comparison purposes, do you have any idea how big is Tirana Airport's new terminal building? It's 8,500 square meters, my friend.

Now, imagine Tirana International Airport terminal building and multiply it by 3 than add an additional 1,500 meters square... that's how big is 27,000 meters square.
Rest assured, with this new terminal building Pristina International Airport will unquestionably become the biggest Airport in the region (including Belgrade and Zagreb Airports).

Also, look at the project closer, you will notice three jet bridges.

But not only the size matters in this case because no matter how much PIA invested inside the current terminal building, from the outside the building is an utter nightmare.
The added parts after the war are not in any way matched to the existing structure of the building so now we have an architectural disaster very similar to gipsy houses.

To make a long story short, the new terminal building is a MUST for PIA and we should all hope that it starts to get built as soon as possible.

Let's not forget, Airport is not just a gateway to the outside world... its also the first impression foreigners receive when they visit our Country!

Last edited by Buki; August 16th, 2010 at 05:56 PM.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2010, 10:43 PM   #19
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,268

To be fair, the structure does look rather bland. No creative thought was put in the design process.

Quote:
do you have any idea how big is Tirana Airport's new terminal building? It's 8,500 square meters
Surface area of the current terminal including the baggage handling facility is 13.333 m2 and can accommodate up to 1.8 million passengers a year.

Quote:
Now, imagine Tirana International Airport terminal building and multiply it by 3 than add an additional 1,500 meters square... that's how big is 27,000 meters square.
Rest assured, with this new terminal building Pristina International Airport will unquestionably become the biggest Airport in the region (including Belgrade and Zagreb Airports).
TIA 2025 Masterplan envisions the expansion of the terminal's surface area by up to 31.413 m2.http://www.hintan.com/project/airport/ap_tiamaster.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2010, 02:15 AM   #20
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Are you kidding? Just for comparison purposes, do you have any idea how big is Tirana Airport's new terminal building? It's 8,500 square meters, my friend.

Now, imagine Tirana International Airport terminal building and multiply it by 3 than add an additional 1,500 meters square... that's how big is 27,000 meters square.
Rest assured, with this new terminal building Pristina International Airport will unquestionably become the biggest Airport in the region (including Belgrade and Zagreb Airports).
Ok relax. I'm one of the biggest critics of TIA when it comes to its size, but PRN is not going to be much larger, if any. I don't care what we hear and read here, I guarantee you that LIMAK will build a terminal about the same size as TIA or maybe slightly larger. As for PRN becoming the largest airport in the region (and by region I assume you mean ex-YU), BEG and ZAG and LJU are quite ahead of PRN and will continue to be so for a long time.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
airport, albania

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:00 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu