daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Aviation News.

Reply
 
Thread Tools
Old August 6th, 2013, 11:15 AM   #1081
Pirro_E7
BANNED
 
Join Date: Feb 2013
Location: Ulpiana
Posts: 257
Likes (Received): 219

Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės (ANP) “Adem Jashari” vazhdon tė ketė mė shumė pasagjerė krahasuar me disa aeroporte tė tjera tė vendeve tė rajonit. ANP-ja, nėse krahasohet me Aeroportin e Shkupit pėr periudhėn gjashtėmujore tė kėtij viti, e kalon atė mbi 300 mijė udhėtarė.
Arianit Dobroshi nga Departamenti pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar dhe Rregullim Ekonomik nga Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovės ka bėrė me dije pėr gazetėn “Epoka e re” se gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2013 nė ANP “Adem Jashari” kanė operuar 3 474 fluturime, nė tė cilat janė bartur 756 mijė pasagjerė apo 15 pėr qind mė shumė se nė tė njėjtėn periudhė tė vitit 2012.
“Ndėr kompanitė ajrore qė ka bartur mė shumė pasagjerė ėshtė ‘Belle Air Europe’, e cila ka bartur 142 903 udhėtarė, pastaj ‘Germanwings’ 75 451, ‘Darwin Airlines’ 73 429, ‘Adria Airways’ 65 813, ‘Turkish Airlines’ 61 905 udhėtarė etj”, ka deklaruar ai. Dobroshi ka bėrė me dije se destinacionet qė prijnė pėr fluturime nė ANP janė: Cyrihu me 167 983 udhėtarė, pastaj Stambolli (Ataturk) me 60 517, Shtutgarti me 51 752, Dyseldorfi me 47 231 dhe Mynheni me 46 090 udhėtarė.

Numri i pasagjerėve tė transportuar nė aeroportet nė Republikėn e Maqedonisė nė gjashtė muajt e parė tė kėtij viti ėshtė mė i madh nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar. "Nė Aeroportin 'Aleksandri i Madh' nė Shkup nė gjashtė muajt e parė tė vitit 2013 janė regjistruar 443 601 pasagjerė, qė paraqet 18.7 pėr qind mė shumė nga viti i kaluar, ku janė regjistruar 373 692 pasagjerė. Nė kėtė aeroport ėshtė rritur edhe numri i lėvizjeve tė aviacioneve pėr 8.7 pėr qind, ndėrsa ėshtė shėnuar edhe rritje e vėllimit tė qarkullimit kargo dhe postal pėr 12.7 pėr qind nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar", ka njoftuar Ministria e Transportit dhe Lidhjeve e Maqedonisė.

Pjesa mė e madhe e udhėtarėve nė Aeroportin "Aleksandri i Madh" 19,2 pėr qind kanė udhėtuar deri nė Stamboll, 10,6 deri nė Cyrih, 10,4 deri nė Vjenė, 6,5 deri nė Londėr, 5,6 pėr qind deri nė Lubjanė, 5,1 deri nė Bazel, 5 pėr qind deri nė Zagreb, ndėrsa mė pak se 5 pėr qind deri nė destinacionet Malme, Beograd, Dortmund, Mynih, Dyzeldorf, Milano, Dubai dhe tė tjera. /Telegrafi/
Pirro_E7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2013, 12:58 AM   #1082
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Pristina Airport terminal nears completion

Quote:
The new multi million euro terminal in Pristina is set to open its doors to passengers this fall. Construction work on the 45.000 square metre building is nearing completion with late September being tipped as the official opening date for the new terminal. Project manager Holdon Koktur says 130 million euros has been invested into the terminal building, which will have the capacity to handle 3.2 million passengers per year. “We have expanded the airport’s capacity and I am sure that the government will be satisfied. We have invested more into the project than was originally planned. I am very pleased with our progress“, Mr. Koktur commented.

Pristina Airport believes the new terminal will also lure passengers away from using its nearest rival - Skopje Airport. “People do not want to cross the border to use Skopje Airport. It is not attractive for those in Kosovo to travel two hours to Macedonia. We are ready for any kind of competition and believe we will provide much better services than other airports in the region”, Mr. Koktur said. He added airport authorities are considering subsidising low cost airlines in order to attract more customers. Low fares have recently attracted many from Kosovo to use Skopje Airport, with the airport recently launching its own shuttle bus to Pristina.

Pristina Airport is the former Yugoslavia’s third busiest after Belgrade and Zagreb. In 2012 it handled 1.524.134 passengers and has been recording considerable growth throughout this year as well. The new terminal, which will employ fewer than 700 people, features three air bridges. Furthermore, a new control tower, apron and car park have been built as part of the project, launched when the Turkish-French operator Limak-Aéroports de Lyon took over the airport.
http://exyuaviation.blogspot.com/201...nal-nears.html
__________________

Prishtinė, Drenicaku, Pirro_E7 liked this post
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2013, 02:52 AM   #1083
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

kapacitet per 3.2 mln pasagjere sikur nuk mjaftojne per nje aeroport ne ekspanzion si PRN. Me kete trend te rritjes kete kapacitetin maksimal prej 3.2 mln mund ta arrije brenda kesaj dekade. Keta sikur e kane 20 vite kontraten per aeroport!!
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2013, 01:50 PM   #1084
Prishtinė
BANNED
 
Join Date: Jul 2013
Location: Prishtina
Posts: 1,308
Likes (Received): 599

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
kapacitet per 3.2 mln pasagjere sikur nuk mjaftojne per nje aeroport ne ekspanzion si PRN. Me kete trend te rritjes kete kapacitetin maksimal prej 3.2 mln mund ta arrije brenda kesaj dekade. Keta sikur e kane 20 vite kontraten per aeroport!!
Nuk besoj se eshte reale qe numri i udhetareve ne PRN te shkoje ne mbi 3 milione. I vetmi kusht qe kjo te arrihet eshte nese Kosova pernjehere shenderrohet ne nje atraksion turistik ose nese Aeroporti i Prishtines shenderrohet ne transit hub per rajonin. E qe te dyja opcionet jane pak te mundshme.

Une kisha me qene shume i lumtur nese PRN arrine shifren ne rreth 2 milione udhetare dhe e mban kete shifer, pa ulje, ne dekaden e ardhshme.
Prishtinė no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2013, 05:31 PM   #1085
dardanian
visitdardania.com
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 161
Likes (Received): 85

Prishtina International Airport ‘Adem Jashari’ Limak Kosovo is ‘Getting ready for the World!

Quote:
Prishtina International Airport ‘Adem Jashari’ Limak Kosovo is ‘Getting ready for the World!

Prishtina International Airport ‘Adem Jashari’ Limak Kosovo opened the doors to allow the first and last visit of media having access to all New Terminal facilities of the PIA ‘Adem Jashari’ which is being constructed before opening doors to passengers.

This visit included not only the new terminal but all airport facilities such as underground tunnels, mechanical and electrical rooms as well as air traffic control tower that would be accessible only by the airport employees in the future.

By this visit Prishtina International Airport ‘Adem Jashari’ ensures public that it is ready to open the gate to the world.
Source: Prishtina International Airport Adem Jashari

For a complete press release, go to: http://airportpristina.com/en/median...the-world.html

Sadly, no new photographs were released.
__________________
Visit Dardania

Prishtinė liked this post
dardanian no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2013, 06:01 PM   #1086
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,106
Likes (Received): 2814

It's just a matter of days anyways.

Meqe ra fjala cfare applikacioni perdorni per udhetimet ne Kosove? Une kam kete per momentin.
__________________
Survival of the dankest.

Last edited by Ermir; August 7th, 2013 at 06:11 PM.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2013, 10:45 PM   #1087
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024


S3 e paske telefonin?
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2013, 11:00 PM   #1088
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,106
Likes (Received): 2814

Jo, S4.
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 12:06 AM   #1089
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

Quote:
Originally Posted by Prishtinė View Post
Nuk besoj se eshte reale qe numri i udhetareve ne PRN te shkoje ne mbi 3 milione. I vetmi kusht qe kjo te arrihet eshte nese Kosova pernjehere shenderrohet ne nje atraksion turistik ose nese Aeroporti i Prishtines shenderrohet ne transit hub per rajonin. E qe te dyja opcionet jane pak te mundshme.

Une kisha me qene shume i lumtur nese PRN arrine shifren ne rreth 2 milione udhetare dhe e mban kete shifer, pa ulje, ne dekaden e ardhshme.


Me trendin qe po tregon 2 mln Prishtina i arrin hic me vone se vitin e ardhshem! Rritja e vazhdueshme prej 10% ne vit eshte vecse realitet!
Ketu flas per diasporen, se per turizmin e Kosovs nuk besoj, aq me pak ne ndonje mrekulli turke!
Per mua celesi i suksesit eshte eliminimi i monopoleve dhe cmimeve astronomike!
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 12:30 AM   #1090
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Nese kete vit Prishtina i arrin 1,6 milione, atehere nje rritje prej 10% vitin e ardhshem kishte me qene 160,000. Dmth vitin e ardhshem i bie 1,600,000 + 160,000 = 1,760,000.

Me rritje te vazhdueshme prej 10% ne vit, Prishtina nuk i arrin 2 milione as edhe nja 3 vjet te mira. Kjo nenkupton qe rritja ka me qene 10% tri vite rresht, qe eshte rritje marramendese per Prishtinen.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 12:44 AM   #1091
Lumibree
Rare Chandeliers
 
Lumibree's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Utopia
Posts: 141
Likes (Received): 72

What's happening to the current facilities when the new place opens?
Lumibree no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 02:21 AM   #1092
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Limaki kunder TAV'it duhet te kete pasoja positive per ne nga rajoni - vecse ka fillu, tani blen bileta me Wizz Air nga Malmö-Shkup per 50 euro..Kthyse! Shume ndryshimi madh kur ta bojsh hesap se ka qen gati 500 euro para dy viteve ne sezonin e veres.
__________________

Pirro_E7 liked this post
  Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 04:17 PM   #1093
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

Shume mire qe ka nje Shkup me Wizzair afer Kosoves, ndryshe Turqit na kishin rrjep me ēmime.
Psh: Per momentin, nje bilete per fundjave ne Ljubljane kushton 480EUR (sipas tri agjensive ne Prishtine), ndersa nje bilete PRN-Vjene kushton hiq me pak se 600 euro!

Malmo Shkup 50EUR? Skopje you ROCK!
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 06:13 PM   #1094
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 283
Likes (Received): 84

^ Pajtohna edhe une ktu... Turqit kan me na rejp deri sa i ju kalon leja per aerport... ishalla kta gllupa kan naj strategji tjter per me konkuru kunder shkupit perndryshe shum mergimtar skan me pas rrugdalje ose me udhtu per Shkup ose Tirane... cmimemt jan shum ma te ulta ne keto vene sesa per Prishtine.
Neve ne Londer psh na ka mar ne qf British Airways qe u terhjek shkaku i rritjes te cmimit per 'landing fees'.
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 06:20 PM   #1095
Lumibree
Rare Chandeliers
 
Lumibree's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Utopia
Posts: 141
Likes (Received): 72

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Shume mire qe ka nje Shkup me Wizzair afer Kosoves, ndryshe Turqit na kishin rrjep me ēmime.
Psh: Per momentin, nje bilete per fundjave ne Ljubljane kushton 480EUR (sipas tri agjensive ne Prishtine), ndersa nje bilete PRN-Vjene kushton hiq me pak se 600 euro!

Malmo Shkup 50EUR? Skopje you ROCK!
Yeah, but it's all thanks to subventions from the macedonian government and I'm guessing a great amount of the travelers on that route are albanians(who are from Kosovo) taking advantage of the low prices. Kosovar government should do something similar, if possible, when the new terminal opens.
Lumibree no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 06:46 PM   #1096
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

Une skam informata se si kryhen apo ne ēfare mase subvencionen keto kompani ajrore po e kam te veshtire te besoj se Qeveria Maqedone subvencionon secilen bilete te aeroportit!?

Shkupi ende nuk eshte konkurrence - shpresoj ne behet shpejt - per te miren e qytetareve te Kosoves e mergimtareve te saj te tej-eksploatun deri me tash.
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2013, 07:26 PM   #1097
Festin
Changeable constant
 
Festin's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Antarctica, North Pole
Posts: 3,026
Likes (Received): 1458

Nuk esht subvencione nga Shkupi ose mirekuptimi i Aeroportit.

http://www.norwegian.com/dk/fly/lavp...=DKK&rnd=52534

Nga Goteborgu per Prishtine biljeta esht 45 euro per nje drejtim. Por nuk esht kthyse. Varret edhe nga agjensioni...
Festin no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2013, 10:32 AM   #1098
tolitony
Registered User
 
Join Date: Dec 2011
Location: Pristina/Oslo
Posts: 17
Likes (Received): 17

Wizz air ka subvencione shteterore per fluturime ne Shkup. E njejta eshte edhe per Ryanair per fluturime ne drejtim te Podgorices.

http://exyuaviation.blogspot.no/2012...om-skopje.html

Definitivisht PRN duhet til ul kostot/fees e aeroportit ne menyre qe kompanite e huaja te kene bileta me te lira. Mu me ka ra rasti te flututoje me deri ne Beograd me kompanine "Norwegian" dhe bileta kthyese deri atje eshte sa 1/3 e asaj per Prishtine. E kuptoje qe distanca deri ne Prishtine eshte me e gjate, por prap nuk e justifikoje nje cmim shume me te larte se pershembull per BG.
tolitony no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2013, 12:41 PM   #1099
Prishtinė
BANNED
 
Join Date: Jul 2013
Location: Prishtina
Posts: 1,308
Likes (Received): 599

Per juve qe thoni "Skopje you rock" duheni me kuptu se Qeveria e Maqedonise subvencionon kompanite e ndryshme ajrore (kjo eshte arsyeja e vetme pse Wizzair sot eshte atje) duke ju pagu nje shume te caktuar per secilin udhetar.

Kjo behet, kryesisht, per ta vendos jashte loje Aeroportin e Prishtines si konkurentin kryesor te tij. Qellimi i Aeroportit te Shkupit eshte qe te marre sa me shume udhetare nga Prishtina, e ne momentin kur e arrine kete qellim, subvencionet nga qeveria do ndalen dhe cmimet prap rriten ngjashem me ato qe sot jane ne Prishtine (nese jo edhe me lart). Dallimi i vetem do jete se atehere ne prishtine do kete aq pak fluturime sa qe ne do jemi te detyruar ta perdorim Aeroportin e Shkupit, hargjimet shtese per te udhetu deri atje si dhe te durojme maltretimet e policise Maqedonase ne kufi.

Ne ekonomi kjo njihet edhe si "damping", prandaj asnje Shqiptari te Kosoves nuk do duhej ti konvenon sistemi "Shkupi you rock" por duhet te mendojme pak me larg per hire te vetes tone dhe shtetit tone.

Sidomos po me pengojne keto fjalet "turqit keshtu, turqit ashtu". Juve si duket po harroni se ne Aeroportin e Prishtines punojne qindra Shqiptare, ju po harroni se te gjitha taksat ne PRN i paguhen shtetit te Kosoves, juve po harroni sa taksisti dhe kompanite tjera sherbyese i mbajne familjet duke punuar ne kete aeroport etj. Nuk pe kuptoj qysh mundeni me a shpreh kete deshiren e juaj per "Shkupi you rock".
Prishtinė no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2013, 12:52 PM   #1100
natedhedite
Registered User
 
natedhedite's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 976
Likes (Received): 272

Quote:
Originally Posted by Prishtinė View Post
Per juve qe thoni "Skopje you rock" duheni me kuptu se Qeveria e Maqedonise subvencionon kompanite e ndryshme ajrore (kjo eshte arsyeja e vetme pse Wizzair sot eshte atje) duke ju pagu nje shume te caktuar per secilin udhetar.

Kjo behet, kryesisht, per ta vendos jashte loje Aeroportin e Prishtines si konkurentin kryesor te tij. Qellimi i Aeroportit te Shkupit eshte qe te marre sa me shume udhetare nga Prishtina, e ne momentin kur e arrine kete qellim, subvencionet nga qeveria do ndalen dhe cmimet prap rriten ngjashem me ato qe sot jane ne Prishtine (nese jo edhe me lart). Dallimi i vetem do jete se atehere ne prishtine do kete aq pak fluturime sa qe ne do jemi te detyruar ta perdorim Aeroportin e Shkupit, hargjimet shtese per te udhetu deri atje si dhe te durojme maltretimet e policise Maqedonase ne kufi.

Ne ekonomi kjo njihet edhe si "damping", prandaj asnje Shqiptari te Kosoves nuk do duhej ti konvenon sistemi "Shkupi you rock" por duhet te mendojme pak me larg per hire te vetes tone dhe shtetit tone.

Sidomos po me pengojne keto fjalet "turqit keshtu, turqit ashtu". Juve si duket po harroni se ne Aeroportin e Prishtines punojne qindra Shqiptare, ju po harroni se te gjitha taksat ne PRN i paguhen shtetit te Kosoves, juve po harroni sa taksisti dhe kompanite tjera sherbyese i mbajne familjet duke punuar ne kete aeroport etj. Nuk pe kuptoj qysh mundeni me a shpreh kete deshiren e juaj per "Shkupi you rock".
Bwah. Nuk je serioz?!
natedhedite no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
airport, albania

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:12 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium