search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 2nd, 2010, 11:14 AM   #1
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Likes (Received): 3305

[Europa Zachodnia] Wędrówki małe i duże - szlakiem winnic, kolorowych domów i podalpejskich jezior po Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Francji

Ponieważ wątek jakoś tak naturalnie się rozrósł i zmienił swoją formułę, wzorem innych moich dłuższych wątków wklejam tu spis treści, żeby łatwiej się było zorientować odnośnie zawartości.
Ci co zaglądają to wiedzą, tym co nie byli tu jeszcze mówię - pojawiają sie tu tak zdjęcia z moich wakacyjnych wypraw, z pewnymi wstawkami z różnych miejsc w Europie, może w przyszłości też spoza? Generalnie przedstawiam poszczególne wędrówki chronologicznie, z pewnymi odstępstwami. W fotorelacjach - zdjecia moje, we wstawkach - także uriela63.
Zapraszam do oglądania i komentowania

WYPRAWA PIERWSZA - GÓRNA NADRENIA, Kilka dni szlakiem winnic, domów w kratkę i średniowiecza, 2004

1. FRANCJA: Strasburg ;
2. Colmar;
3. Colmar cd, NIEMCY: Deutsche Weinstraße(Bad Bargzabern, Dörrenbach, Landau, Sankt Martin), Speyer;
4. Speyer cd; Wormacja , Moguncja;
5. Moguncja cd, Rheintthal - Rrzełom Renu (Opactwo Eberbach, zamki Rheinthal, Rüdesheim am Rhein), Schwetzingen;
6. Schwetzingen cd, Heidelberg;
7. Nad Jeziorem Bodeńskim(Meersburg, Birnau, Lindau), Erfurt;

WYPRAWA DRUGA - SZWAJCARIA NA WEKEND - jak w zegarku, 2011

8-11. Stein am Rhein;
11-14. Schaffhausen;
15-16. Rheinfall;
17-25. Lucerna;
25-26. Z Lucerny do Lugano, Vierdwaldstettersee ;
26-30. Lugano;

LANZAROTE - ciepły przerywnik w sam raz na luty
30-33. Playa Blanca, Park Narodowy Timafaya, Punta del Aguila

WYPRAWA TRZECIA - PERŁY PÓŁNOCNEJ LOMBARDII - między Północą a Południem, 2011

34-45. Como
45-56. Mediolan cz. północna
57-58. Bellagio
59-62. Mediolan cz. południowa
63-69. Bergamo
69-73. Bonus- Rzym tropem Caravaggia i wczesnochrześcijańskich bazylik

WYPRAWA CZWARTA - NIEMCY, SZWAJCARIA, FRANCJA - od Łużyc po Sabaudię szlakiem winnic, kolorowych domów i podalpejskich jezior, 2012

73. NIEMCY: Intro - Górne Łużyce
74-75. Budziszyn, Hegau
75-79. Konstancja
80. SZWAJCARIA: Steckborn
81. Schaffhausen po raz drugi...

cdn...

Last edited by matizz; March 16th, 2015 at 07:34 PM.
matizz no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 2nd, 2010, 11:30 AM   #2
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

WYPRAWA PIERWSZA - GÓRNA NADRENIA, Kilka dni szlakiem winnic, domów w kratkę i średniowiecza

Witam. Troszkę mnie wątek maraxa0 zmobilizował do przypomnienia sobie (a przy okazji i pokazania wam ) mojej wyprawy sprzed kilku lat na niemiecko-francuskie pogranicze wdłuż doliny Górnego Renu. W sumie od jakiegoś już czasu planowałem poza cyklicznymi, co jakiś czas uaktualnianymi wątkami dokumentacyjnymi zrobić kilka wątków zamkniętych, z relacjami z odbytych podróży. Nie będzie więc historii i szczegółów, a po prostu zdjęcia, takie jakie mi z tych wypraw zostały; mam nadzieję że kogoś zainteresują.

Ta relacja to pozostałość po lipcu 2004, kiedy spędziłem tydzień w Manheim (skąd zdjęć niestety nie mam) i robiłem różne krótsze i dłuższe wypady w okolice. Będzie więc bardzo wyrywkowo, ale mam nadzieję choć trochę ciekawie, bo okolice te są niezwykle malownicze i atrakcyjne, a o ich ich podstawowych cechach IMO - jest w tytule

Oczywiście nie ma sensu stricte w polskim nazewnictwie czegoś takiego jak Górna Nadrenia (przynajmniej ja się z takim nie spotkałem), ale według mnie to najfortunniejsze tłumaczenie niemieckiego określenia Oberrhein, odnoszącego się z grubsza do tego regionu. Prezentowane miejsca będą generalnie pochodzić z południowo-zachodniej części Niemiec (czyli głównie z Nadrenii-Palatynatu i Badenii-Wirtenbergii) i z leżącej po drugiej stronie Renu francuskiej Alzacji (a konkretnie dwu miast - Strasburga i Kolmaru.

Strasburg

Nie będzie chronologicznie, ale dla uczytelnienia wątku zacznę od dwu leżących po francuskiej stronie Renu alzackich miast, które miałem przyjemność odwiedzić. Generalnie, bardzo klimatycznie, a po kilku dniach w sterylnie czystych niemieckich miasteczkach, cieszyła pewna niedbałość i to, że domki szkieletowe nie są wszystkie czarno-białe.

Strasburg (a właściwie - ponieważ jesteśmy wszak we Francji, Strasbourg), sprawił na mnie bardzo miłe wrażenie. Wszak stolica Europy, no, przynajmniej jedna z kilku! Około 270-tysięcy mieszkańców. Stare miasto malowniczo leży na czymś w rodzaju wyspy, otoczone ze wszystkich stron kanałami. To co mnie zadziwiło (jako kierowcę - pozytywnie), to poza łatwością poruszania się po mieście, możliwość zaparkowania pod samiutkim średniowiecznym rynkiem (czyli Placem Gutenberga), w podziemnym parkingu, którego cena nie powalała, a do katedry ledwie dwa kroki...

To widok z rzeczonego placu w uliczkę prowadząca ku katedrze, po prawej piękny szachulec

Jak w Paryżu - karuzela

Parton placu, sam imć Gutenberg, co to czcionkę wynalazł

Last edited by matizz; February 7th, 2013 at 09:01 PM.
Old September 2nd, 2010, 11:58 AM   #3
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Idziemy w stronę katedry, nie żałując migawki, bo na mnie fasada katedry zrobiła piorunujące wrażenie. Sama katedra powstała jeszcze w większości w późnym romanizmie w XII wieku ma zdecydowanie mniejszą skalę i rozmach, niż to ogromne kamienne urwisko, obficie zdobione koronkowymi motywami, zamykające bryłę uliczki. Wznoszenie przytłaczającego masywu zachodniego rozpoczęto w 1280 roku i budowa ciągnęła się aż do początków XV wieku, kiedy zakończono budowę drugiej kondygnacji wież i rozpiętej między nimi attyki Galerii Królewskiej. Osobna historia to budowa strzelistej wieży północnej, przez wiele lat najwyższej na świecie, 142-metrowej wysokości, ukończonej w 1439 roku. Jak to bywa z gigantycznymi przedsięwzięciami tego typu - nigdy nie doczekała się planowanej południowej bliźniaczki i stąd asymetria fasady.

Ale miało być bez rozpisywania się

Najlepsza pora na oglądanie fasady to późne popołudnie, kiedy orientowany na zachód masyw zwraca się twarzą wprost do zachodzącego słońca. Ja miałem szczęście to zobaczyć i choć nie była to pierwsza z wielkich gotyckich katedr jaką widziałem, to wrażenie było zupełnie nieporównywalne...

Zbliżenie na wspaniałą rozetę centralną

Old September 2nd, 2010, 06:01 PM   #4
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 7523

Trzeba przyznać że ta rozeta robi imponujące wrażenie
Wypalacz Rafał no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2010, 09:19 PM   #5
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

To trochę was jeszcze tą katedrą ponudzę
Zbliżamy się coraz bardziej...

Wspaniały portal katedry ze strzelistą wimpergą; widać dziesiątki misternie rzeźbionych postaci

Zbliżenie na bogate sceny figuralne tympanonu

Old September 3rd, 2010, 09:32 PM   #6
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Na moment, by odpocząć od katedry, spójrzmy na plac katedralny

Gdzie tańcowali Obeliks z Asteriksem, niestety uparcie uciekając mi z kadru

Ten widok masywu zachodniego "od podwórza" pokazuje nieźle jak bardzo przerasta on monumentalnością spokojną w sumie bryłę katedry

To czego brakuje mi w polskim gotyku... cudowny rytm przyporowych łuków, pinakli i maswerkowych balustrad

Fasada północnego transeptu - górą jeszcze romanizm, dołem późnogotycka kruchta, a nad tym wszystkim w tle średniowieczny skyscraper

Old September 5th, 2010, 11:28 PM   #7
lewik
Kolejorz fan

lewik's Avatar

Likes (Received): 3

Rewelacja, kontynuuj proszę.
Old September 5th, 2010, 11:41 PM   #8
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Dzięki! Mówisz i masz

Romański transept raz jeszcze. Bardzo mi się podoba ten lekko różowawy kolor kamieni, z których budowano monumentalne budowle nie tylko Strasburga, ale też całego regionu, który tu mam zamiar pokazywać. To piaskowiec z pobliskich gór, Wogezów.

Poniżej wspaniały koronkowy portal. Francuski późny gotyk flamboyant w pełnej krasie

Posągi portalu

Z tej perspektywy masyw katedry zyskuje niespodziewaną dynamikę

W odbiegających od placu katedralnego uliczkach rzucają się w oczy przepięknie utrzymane szkieletowe domy

To nie tylko proste belki, wiele z nich ma doprawdy budzące podziw snycerskie zdobienia

Old September 5th, 2010, 11:43 PM   #9
kam1kadze
Registered User

kam1kadze's Avatar

Likes (Received): 795

w Strasburgu byłem na przełomie kwietnia i maja, samo miasto nie zrobiło na mnie szczególnego wrażenia, ale trzeba przyznać że jest ładne i zadbane, jednak nie w takim stopniu jak miasta niemieckie. Co innego katedra. Na zdjęciach nie widać tego jak ogromna jest to konstrukcja, ale wrażenie robi niesamowite. Nie chce przesadzić, ale w porównaniu z Warszawskim PKiNem mimo prawie 100m różnicy wysokości optycznie sprawia wrażenie wyższej, czy może lepszym określeniem będzie większej.
kam1kadze no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2010, 11:52 PM   #10
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Miasto jak miasto, eleganckie ale można wręcz powiedzieć że stare miasto jest katedrą przytłoczone. Do optycznego efektu monumentalności dokładca się myślę ciasna stara zabudowa, spośród której wyrasta, nie tak jak na przykład katedra paryska, która wznosi się pośrodku pustej przestrzeni. Poza katedrą właściwie jedynym miejscem, które zrobiło na mnie wrażenie była Mała Francja, o której wkrótce
Old September 6th, 2010, 12:45 AM   #11
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Południowy transept; gdzieś między romanizmem a gotykiem; szczególnie podwójny portal

Warto zwrócić uwagę na ten średniowieczny zegar

Nie wyszły mi niestety zdjęcia z wnętrza, zaskakująco małego i ciemnego.
Żegnamy wreszcie katedrę i zatrzymujemy się jeszcze na chwilę na placu, by spojrzeć na kamieniczki naprzeciwko. Wreszcie przynajmniej na szyldzie trafił się jakiś bocian. Chociaż bociany są jednym z symboli Alzacji, trudno zobaczyć je w realu. Zupełnie inaczej niż u nas

Old September 6th, 2010, 11:47 PM   #12
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Idziemy przez strasburską starówkę do Małej Francji. Po drodze mijamy nieznany mi z nazwy potężny kościół, na oko wczesny gotyk

La Petite France, to niezwykle malownicza dzielnica rozrzucona na kilku wysepkach opływanych przez cztery kanały rzeki Ill. Ta dawna dzielnica garbarzy i młynarzy mimo turystów zachowała wiele specyficznego uroku. Udekorowane gąszczem kwiatów mosty, domki z pruskiego muru, mnóstwo knajpek i przepływające łódki tworzą miłą i nieco kameralną atmosferę. Kiedy zwiedzaliśmy ją wieczorem, na szczęście nie spotkaliśmy opisywanego w przewodnikach tłumu turystów

Ach te knajpki! Tylko siąść i cieszyć się upalnym wieczorem...

W tle wieże średniowiecznego mostu Ponts-Couverts, strzegące kiedyś wodnej drogi rzeką Ill

Samochody parkują nawet na mostach

Dwa kroki dalej i nie ma już niemal nikogo

Old September 6th, 2010, 11:58 PM   #13
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Tutaj akurat niemiecki czarno-biały porządek. Czy to zdjęcie dobrze uzasadnia środkową część podtytułu?

Bywa dość ciasno

Wypieszczone pelargonie i surfinie stanowią miłe urozmaicenie kolorystyczne

Gdyby nie te samochody powiedziałbym: iście średniowieczna scenografia

Last edited by matizz; September 7th, 2010 at 12:04 AM.
Old September 7th, 2010, 01:01 AM   #14
dzejsek
Registered User

dzejsek's Avatar

Likes (Received): 55

Quote:
Originally Posted by matizz View Post
Ta relacja to pozostałość po lipcu 2004, kiedy spędziłem tydzień w Manheim (skąd zdjęć niestety nie mam) i robiłem różne krótsze i dłuższe wypady w okolice. Będzie więc bardzo wyrywkowo, ale mam nadzieję choć trochę ciekawie, bo okolice te są niezwykle malownicze i atrakcyjne, a o ich ich podstawowych cechach IMO - jest w tytule

Oczywiście nie ma sensu stricte w polskim nazewnictwie czegoś takiego jak Górna Nadrenia (przynajmniej ja się z takim nie spotkałem), ale według mnie to najfortunniejsze tłumaczenie niemieckiego określenia Oberrhein, odnoszącego się z grubsza do tego regionu. Prezentowane miejsca będą generalnie pochodzić z południowo-zachodniej części Niemiec (czyli głównie z Nadrenii-Palatynatu i Badenii-Wirtenbergii) i z leżącej po drugiej stronie Renu francuskiej Alzacji (a konkretnie dwu miast - Strasburga i Kolmaru.

Zapraszam do oglądania i komentowania
Skoro tak to skomentuje
1. Mannheim a nie Manheim
2. Wydaje mi się, że polska nazwa to Wirtembergia
3. Mannheim to już chyba nie Oberrhein
Czekam na ciąg dalszy!
dzejsek no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2010, 01:25 AM   #15
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Rzecz jasna, Mannheim i Wirtembergia - literówki najczęściej zjawiają się jak się szybko pisze nazwy w obcych językach

Jak napisałem - "z grubsza" Oberrhein, bo tak naprawdę trudno znaleźć dobre zbiorcze określenie dla obszaru który odwiedziłem. Trzymałem się geograficznego, nie regionalnego znaczenia, a według niego Mannheim zalicza się tu jak najbardziej. Link do niemieckiej wiki: http://de.wikipedia.org/wiki/Oberrhein

Ale będą też w wątku tereny na północ od Mannheim, już w Nadrenii-Palatynacie, aż po Rheintal. Będzie też troszkę Bodensee, a teraz jesteśmy wszak we Francji, więc nazwę Górna Nadrenia traktuję czysto orientacyjnie. Jeśli przychodzi ci do głowy lepsze określenie, chętnie je wykorzystam

Zapraszam do dalszego oglądania jutro!
Old September 7th, 2010, 01:01 PM   #16
dzejsek
Registered User

dzejsek's Avatar

Likes (Received): 55

z przedstawionej definicji w wikipedii wynika, że Oberrhein dotyczy raczej nazwy odcinka Renu a nie jakiegos regionu
Ale mniejsza o to, czekam na fotosy
dzejsek no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2010, 01:58 PM   #17
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Dokładnie, post wyżej napisałem "trzymałem się geograficznego, nie regionalnego znaczenia", mając na myśli tereny leżące w pobliżu górnego odcinka Renu (czyli Oberrhein, ale Oberrhein to też region o dwóch co najmniej znaczeniach). Więc idąc za polską etymologią typu - okolice Górnego Sanu=Górne Nadsanie i tak dalej, nazwa jest dopuszczalna. Ale to nijak się ma do samych zdjęć, więc EOT
Old September 7th, 2010, 11:08 PM   #18
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Całkiem miłe te malutkie tarasiki nad wodą. Ja w każdym razie bym takim nie pogardził

Knajpiane ogródki także wchodzą na drewnianych palach do rzeki

W strasburskich knajpkach można zjeść typowe alzackie danie tarte flambee, czyli skrzyżowanie pizzy z tartą. Palce lizać

My tymczsem opuszczamy Małą Francję przechodząc przez kamienny most. Po klimatycznych szkieletowych domkach - cóż za zgrzyt architektoniczny po prawej

I po drodze na prowadzący do Niemiec most - nie mogło zabraknąć przystanku przy tej grubej beczce... Nie pamiętam co tam się mieści - stary silos czy nowoczesna wariacja na temat wyszczerbionej ściany Koloseum

No i cóż, zaszło słońce, nawet flagi nieruchomo zasnęły... i tak skończyła się moja wizyta w Strasburgu.

Colmar next...
Może jakieś komentarze, to zacznę od nowej strony?

Last edited by matizz; September 7th, 2010 at 11:14 PM.
Old September 8th, 2010, 01:47 PM   #19
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 10179

yes, yes yes.

Prawie jak miejska wioska z relacji Taipei Walkera.

Faktycznie fajne te tarasy, ale ja osobiście wolałbym w mniej eksponowanym na turystów miejscu
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2010, 10:52 AM   #20
marax0
Canonier

marax0's Avatar

Likes (Received): 283

z parlamentem sie widze dosc obscesowo obszedles...
W srodku fajnie tez wyglada ten silos
marax0 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
czechy, europa, francja, hiszpania, mediolan, niemcy, szwajcaria, włochy

Thread Tools

Posting Rules