daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 9th, 2010, 12:29 AM   #61
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Likes (Received): 543

Speyer - c.d.

Speyer jest jednym z nielicznych starych miast regionu, gdzie nie widać szkieletowych domów

Późnobarokowy ewangelicki kościół św Trójcy z 1707-1717

Last edited by matizz; November 9th, 2010 at 12:35 AM.
matizz no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old November 9th, 2010, 12:34 AM   #62
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Katedra z jednej z bocznych uliczek

Old November 9th, 2010, 12:46 AM   #63
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Główną ulicę z przeciwnego katedrze krańca zamyka Altpörtel, czyli Stara Brama. Jej dolna część powstała pomiędzy 1230 a 1240 rokiem, część górna została nadbudowana w latach 1512-14. Dach z latarnią dodano w 1708 roku. Jest to podobno jedna z najwyższych wież miejskich w Niemczech. Ze swoimi 55 metrami to rzeczywiście niezły skyscraper

Poza murami starego miasta - w tle wieże kościoła św Józefa

To tyle ze Speyer, teraz trochę przerwy i za czas jakiś udamy się dalej wzdłuż Renu... Przypomnę milczącym oglądaczom: wszelkie komentarze mile widziane!
Old December 8th, 2010, 11:12 PM   #64
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Worms (Wormacja)

Czas po przerwie, by choć trochę pociąnąć wątek. Posuwając się od Speyer z biegiem Renu trafiamy na kolejne z prastarych miast o starożytnym rodowodzie. W tym miejscu była celtycka osada, potem rzymskie miasto obronne, jeszcze później pierwsza stolica królestwa Burgundii a wreszczie jeden z ośrodków władzy Karolingów. Warto wspomnieć, że upadek tegoż królestwa Burgundii opiewała sławna Pieśń o Nibelungach. W średniowieczu Wormacja stała się jednym z ulubionych miast cesarzy niemieckich, którzy wznieśli tu kolejną z wielkich romańskich katedr.

Przystanek w Wormacji był krótki, zdecydowanie zbyt krótki, tylko tyle by zobaczyć katedrę i jej najbliższe okolice. Ilość wspaniałych średniowiecznych zabytków zadziwia, bardzo żałuję że nie zobaczyłem romańskich kościołów św Piotra czy św Marcina, najstarszego w Europie żydowskiego cmentarza (najstarsze nagrobki XI wiek!) czy starej synagogi. Kiedyś muszę tu wrócić. No i zrobić lepsze zdjęcia, bo te które mam są szczerze mówiąc bylejakie

Kościół św Andrzeja lokowany przez biskupa Burcharda w 1020 roku, może zmylić gotyckimi oknami z XIII wieku. Wewnątrz to czysty romanizm

Kościół jak i klasztor obecnie pełnią rolę muzeum miejskiego. Bez kupowania biletu można na szczęście przynajmniej rzucić okiem na wspaniały romański krużganek, obowiązkowo jak to w okolicy - z różowego kamienia.

Wychodzimy na zewnątrz i już mamy widok na najstarszą świątynię w mieście. To kościół św Magnusa, wzniesiony przez Karolingów na przełomie VIII/IX wieku. A w oddali masyw katedry

Last edited by matizz; December 9th, 2010 at 12:12 AM.
Old December 9th, 2010, 11:43 PM   #65
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Ogromna katedra w Wormacji obok Spiry i Moguncji to jedna z trzech największych romańskich budowli nie tylko Niemiec ale i Europy. Chociaż mówiąc szczerze, zrobiła na mnie mniejsze wrażenie niż tamte dwie. Budwowana w latach 1171-1230, posiada dwa chóry, transept, cztery wieże i dwie oktagonalne kopuły - nad masywem zachodnim i na skrzyżowaniu naw.

Fasada wschodnia

Gotycki portal południowy flankowany kaplicami

Old December 9th, 2010, 11:56 PM   #66
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Wieże katedry z jednej z okolicznych ulic

Old December 17th, 2010, 12:52 AM   #67
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Zostało mi jeszcze dosłownie cztery zdjęcia z wnętrza, niestety nieostre, ale pokażę je bo widać trochę klimatu miejsca.

Wnętrze katedry, wspaniale surowa kwintesencja romanizmu

W nawach bocznych monumentalne późnogotyckie płaskorzeźbione płyty przedstawiają historię zbawienia. Niesamowite, ekspresyjne, wyjątkowo dobitna realizacja idei obrazkowej Biblii

Dzrzewko Jessego, czyli genealogia przodków Chrystusa

I złożenie do grobu

Kończę Wormację i za czas jakiś będzie nieco więcej zdjęć z Mainz czyli Moguncji, trzeciego z miast z cesarską katedrą

Last edited by matizz; December 17th, 2010 at 09:00 AM.
Old December 17th, 2010, 08:25 AM   #68
deVoo
Registered User

Quote:
Originally Posted by matizz View Post
Kończę Wormację i za czas jakiś będzie nieco więcej zdjęć z Maintz czyli Moguncji, trzeciego z miast z cesarską katedrą
Cieszy mnie zapowiedź zdjęć z Moguncji. Ale co to jest ten/to Maintz?
Mainz piszemy bez "t".
deVoo no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2010, 08:59 AM   #69
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Dzięki, literówka. Jak to o pierwszej w nocy
Old December 21st, 2010, 01:01 AM   #70
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Moguncja (Mainz)

Kolejnym przystankiem na naszej drodze z biegiem Renu będzie Moguncja, dziś całkiem spore miasto, liczące blisko 200 tysięcy mieszkańców, stolica landu Nadrenia-Palatynat. Miejscowość o rzymskich korzeniach, w VIII wieku stała się siedzibą biskupstwa i jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijańskich na ziemiach niemieckich. W XI wieku rozpoczęto wznoszenie ogromnej katedry cesarskiej, która dominuje nad mogunckim starym miastem. Niestety w czasie ostatniej wojny zmieciono z powierzchni ziemi większość historycznej zabudwy, na szczęście przetrwało choć kilka uroczych zaułków no i przede wszystkim katedra.

Pomnik najsłynniejszego syna Moguncji, Johannesa Gutenberga na placu jego imienia

Stare miasto jest zdominowane przez różowy kolor kamiennych budowli, nawet tych nowszych jak teatr miejski

Przy rynku zachowane stare kamienice, co niestety na większości ulic starego miasta nie jest regułą

Wszystko różowe... i nad wszystkim górują gigantyczne jak na romanizm wieże katedry

Old December 21st, 2010, 04:26 PM   #71
preslaw
w głębii kontinuum

preslaw's Avatar

Likes (Received): 63

Przepiękne zdjęcia! Miasta na nich uwiecznione są tak cudownej urody, że coś mnie w środku ścisneło. To wielki żal, że na co dzień w Polsce takich miejsc po prostu nie ma. Te miasta to miejscami dzieła sztuki w najlepszym znaczeniu tego słowa. Piękne i przyjazne pod każdym względem.

Zawsze przy takich okazjach zastawiam się dlaczego współczesne miasta ( w ogólności) nie są tak budowane? Czy zmieniły się potrzeby człowieka?
preslaw no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2010, 12:11 AM   #72
hetmantom
Registered User

Likes (Received): 4

Miejsca super, ma to wszystko swój jakiś klimat. Pozdrawiam i czekam na coś może jeszcze więcej.
hetmantom no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2010, 01:56 AM   #73
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Dzięki za komentarze! Co do urody nadreńskich miast, to rzeczywiście coś niesamowitego, zazdroszczę nie tylko monumentalizmu i klasy zabytków, ale też cudownej harmonii, sprawiającej że można je smakować jak najlepsze danie

A do Moguncji przyjeżdża się przede wszystkim dla wspaniałej katedry, wznoszonej etapami od 1081 do 1239 roku, a więc przez ponad półtora wieku. Nigdy nie widziałem romanizmu równie monumnetalnego. Katedra w Spirze zachwyca czystością formy i jest ponoć największa z trzech, ale to właśnie moguncka świątynia jest najpotężniejsza. Niesamowite piętrzenie brył, kolosalne wieże (jest ich sześć - dwie duże nad korpusem i cztery mniejsze flankujące elewacje), dwa chóry. Wszystko to obudowane gotyckimi kaplicami.

W przeciwieństwie do obu poprzednio prezentowanych świątyń, katedra w Moguncji jest gęsto obudowana, stąd nie da się jej ogarnąć w całości spojrzeniem. Ale dzięki swojej wysokości wznosi się nad okolicznymi budynkami, stanowiąc dominantę starego miasta

Widok wschodniego masywu, surowszego i pochodzącego z pierwszej fazy budowy, z przełomu XI/XII wieku

Bardziej ozdobnie prezentuje się katedra od zachodu, chór zachodni św Marcina wzniesiono bowiem sto lat później, w fazie późnego romanizmu. Szczególne wrażenie robi zaś potężna wieża na skrzyżowaniu naw, z misternymi galeryjkami, ukończona już w duchu wczesnogotyckim.

Old December 23rd, 2010, 02:06 AM   #74
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Widok od południowego ramienia transeptu. Bezpośrednio przy nim wznosi się kaplica św Gotarda, zachwycającą czystym klasycznym romanizmem i mocno skontrastowana z otoczeniem dzięki zastosowaniu do jej budowy innego kolorystycznie kamienia. W tym różowo-grafitowym pejzażu ścian i dachów "zwyczajny" piaskowiec jej murów uderza w oczy mocniej niż najjaskrawsze barwy

Old December 23rd, 2010, 09:30 AM   #75
deVoo
Registered User

Quote:
Originally Posted by matizz View Post
A do Moguncji przyjeżdża się przede wszystkim dla wspaniałej katedry, wznoszonej etapami od 1081 do 1239 roku, a więc przez ponad półtora wieku.
Ja do Mainz jeżdżę w innym celu. Nieraz przechodziłem obok tej katedry ale nie przyglądałem się jej dokładniej. Może po części dlatego, że nie lubię katedr, kościołów i innych takich budynków, ale przede wszystkim dlatego, że wiele innych miejsc w Mainz i okolicznych mniejszych miasteczkach można naprawdę podziwiać za ich piękno.
deVoo no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2010, 11:56 AM   #76
flush2
Registered User

flush2's Avatar

Likes (Received): 0

Piękne zdjęcia. Najbardziej lubię niemieckie względnie holenderskie miasta. Porządek i styl. Nie byłem jeszcze w Skandynawii, ale myślę, że też byłbym pod wrażeniem. Czekam na następne zdjęcia.
Old December 26th, 2010, 01:29 AM   #77
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Dzięki! Zazdroszczę ci @deVoo możliwości częstego bywania w okolicznych miejscowościach. Z pewnością jest tam wiele ciekawych miejsc, co widać też było na niedawnych zdjęciach @urbanned. Ale ja jestem takim standardowym turystą, który nając możliwość szybkiej wizyty w kilku miejscach wybiera według klucza "co warto zobaczyć, bo jest wyjątkowe", a katedra dla miłośników historii sztuki z pewnością jest wyjątkowa . Zresztą ten wątek też taki jest, czyli bardzo wycinkowy. I jednym z kluczy według których dobierałem trasę był monumentalny romanizm, zjawisko wyjątkowo w tej okolicy spektakularne. Bardzo tylko żałuję, że dla pełniejszego obrazu nie starczyło mi już możliwości zobaczyć czwartego romańskiego giganta czyli opactwa Maria Laach. No cóż, może kiedyś...
A co do okolicznych miasteczek, rzeczywiście są cudnej urody. Ja miałem okazję zobaczyć akurat Rudesheim, z którego będzie wkrótce kilka zdjęć.
Old December 26th, 2010, 03:08 PM   #78
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Do katedry przylega otoczony gotyckim krużgankiem wirydarz.

Old December 26th, 2010, 03:15 PM   #79
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Wnętrze mogunckiej katedry, w sumie podobnie do poprzednich dwu... i niestety znów nieostro

Strasznie mi się spodobało to pełnoplastyczne Złożenie do grobu, najwyraźniej późnogotyckie

Jeden z gotyckich tryptyków

Old February 10th, 2011, 01:22 AM   #80
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Strasznie ostatnio zaniedbałem wątek, więc wracam, żeby dokończyć zdjęcia z Moguncji. Mimo zniszczenia niemal całęgo starego miasta, na szczęście zachowało się choć kilka uliczek starej, pięknej zabudowy

Reply

Tags
czechy, europa, francja, hiszpania, mediolan, niemcy, szwajcaria, włochy

Thread Tools

Posting Rules