daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Македонски форум > Photography > Слики на архитектура и населби

Слики на архитектура и населби Architecture and cities

Reply
 
Thread Tools
Old December 22nd, 2013, 06:56 PM   #1
Srdjan Adamovic
Kragujevac - U svemu prvi
 
Srdjan Adamovic's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kragujevac
Posts: 81,400
Likes (Received): 6406

Пониква | Ponikva

Пониква е туристички центар и викенд населба во источна Македонија, 20 km северно од Кочани на Осоговските Планини. Се наоѓа на надморска височина од 1.560 метри во предел со густа букова шума и разновидна вегетација. Зацртан како еден од 34-те зимски туристички центри во просторниот план на Република Македонија, Пониква завзема особено важно место во развојот на туризмот и општиот развој на Осоговијата.

Srdjan Adamovic no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
 
Old December 22nd, 2013, 06:57 PM   #2
Srdjan Adamovic
Kragujevac - U svemu prvi
 
Srdjan Adamovic's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kragujevac
Posts: 81,400
Likes (Received): 6406Srdjan Adamovic no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2013, 06:58 PM   #3
Srdjan Adamovic
Kragujevac - U svemu prvi
 
Srdjan Adamovic's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kragujevac
Posts: 81,400
Likes (Received): 6406Srdjan Adamovic no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2014, 03:11 PM   #4
Skopje/Скопје
Macedonia/Македонија
 
Skopje/Скопје's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 21,909
Likes (Received): 9966

Ски центар Пониква

Пониква е туристички центар и викенд населба во источна Македонија, 20 km северно од Кочани на Осоговските Планини.На самиот влез на туристичкиот центар Пониква се наоѓа мал спортски аеродром кој некогаш се користел за воени цели. Околу паркинг-просторот, се наоѓаат неколку угостителски објекти во кои може да уживате во вкусни домашни традиционални специјалитети.Штом пристигнете ќе забележите и два активни ски-лифта, каде што љубителите на скијањето и зимските спортови може да уживаат деноноќно, доколку Пониква ја одберете како зимска дестинацијаНека не ве изненадат дебелите слоеви на снег, затоа што на планините што просечно се повисоки од 1.500 м снегот се задржува по речиси шест месеци во годината, а честопати повеќе месеци се задржува снежна покривка од барем триесетина сантиметри.За љубителите на планинарењето, на само 16 километри се наоѓа и планинскиот врв „Царев Врв“, до кој може да се стигне со теренско возило или со искачување.Пониква се препорачува заради нејзините природни богатства, чистиот амбиент и воздух, како и поволната клима од која позитивно ќе бидат изненадени сите посетители кои сакаат да уживаат во нови, недопрени, планински убавини.Осоговските планини се познати како здрава воздушна бања, па затоа и Пониква се препорачува на сите оние кои сакаат да ги наполнат градите со свеж воздух и да се одморат од градските гужви барем на неколку дена.

http://www.crnobelo.com/vikend-predl...duh-na-ponikva
Skopje/Скопје no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:18 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like v3.2.5 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu