daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 29th, 2010, 07:21 PM   #1
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 10315

[Ukraina 2010] Lwów, Kijów, Krym, Kamieniec Podolski, Chocim, Czerniowce

Po wakacjach i ładnej pogodzie ani śladu, więc czas na kontynuację ubiegłorocznego wątku ukraińskiego (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1072237). W zasadzie myślałem, żeby pojechać znowu do Rosji, ale kalkulacja kosztów wypadła niekorzystnie i skończyło się na tańszym Krymie.

Jechaliśmy w 3 osoby, a kolega dla którego był to pierwszy wyjazd za Bug dołączył do grona ludzi baaardzo zafascynowanych Ukrainą (i tanim dobrym zimnym piwem z budki na ulicy ).

Trasa nasza wiodła (czerwone kropki) z Lublina na Przemyśl, Lwów i Kijów do Teodozji, gdzie robiąc bliższe i dalsze wypady spędziliśmy pierwszy tydzień. Potem na drugi tydzień przenieśliśmy się do Ałuszty, również spędzając czas dosyć intensywnie. Wracając do Polski (kropki niebieskie) odwiedziliśmy jeszcze Kamieniec Podolski, Chocim i Czerniowce, a w celach przesiadkowo-zakupowych po raz n-ty Lwów i Przemyśl.

Lista miejsc odwiedzonych jest spora, choć miała być jeszcze dłuższa:
- Lwów
- Kijów
- Teodozja
- Szczołkino i Morze Azowskie
- Stary Krym i Klasztor Surb-Chacz
- Koktebel i Kara-Dag
- Sudak i Nowy Świat
- Symferopol
- Ałuszta
- Czatyr-Dah (nielegalnie)
- Jałta i Jaskółcze Gniazdo
- Uties-Partenit
- Kamieniec Podolski
- Chocim
- Czerniowce

W planach na kiedyś zostały:
- Kercz i Twierdzę Jenikale (już nam się nie chciało)
- Masyw Demerdży (zagrożenie pożarowe)
- Jaskinia Marmurowa i inne (zamienione na Uties-Partenit)

Koszt wyjazdu dla dwóch osób (ja i żona) wyniósł ok. 2550 zł na 20 dni.

Last edited by khan_tengri; March 13th, 2016 at 07:24 PM.
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 29th, 2010, 07:43 PM   #2
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Dzień 1 - 16.08.2010: Lublin - Przemyśl - Medyka - Lwów

1. Wstajemy wcześnie, ale bez problemów. W końcu zaczynały się wakacje a nie kolejny dzień w pracy.

2. Sytuacja zmusiła nas do skorzystania z mojego najmniej ulubionego środka transportu; zaraz po 6 rano mieliśmy bus do Przemyśla (28 zł normalny, 22 zł studencki).

3. Po 3,5h byliśmy już w Przemyślu. W busie spotkaliśmy parę, która też jechała na Krym, ale z kilkudniowym postojem we Lwowie.

4. Z Przemyśla do Medyki trafił nam się bydłowóz (2 zł), gdzie miejsce na nogi było robione pod 10 letnie dzieci.

5. Medyka.

Last edited by khan_tengri; March 13th, 2016 at 07:25 PM.
Old September 29th, 2010, 07:48 PM   #3
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Likes (Received): 318

Hehe, wczoraj właśnie wróciłem z wycieczki na Ukrainę, też byliśmy w Sudaku i Nowym Świecie, ale my ponadto jeszcze w Mikołajowie przez tydzień i w Odessie. Jeszcze prawie dzisiaj staliśmy w tym miejscu na zdjęciu 5 w oczekiwaniu na cokolwiek co zawiezie nas na dworzec w Przemyślu
Jedrzej no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2010, 07:51 PM   #4
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

6. Medyka, droga na przejście graniczne. Kurs w kantorze wynosił 1zł=2,4hr i był lepszy niż po stronie ukraińskiej.

7. Terminal graniczny.

8. Szehyni. Przejście przez obie odprawy zajęło nam mniej niż 30 minut.

9. Dawno przez Medykę nie jechałem, więc zaskoczył mnie brak przystanku busów do Lwowa przy głównej drodze.

10. Po zasięgnięciu języka skierowano nas na lewo od drogi, gdzie zbudowano bardzo ładny mini-dworzec autobusowy.

Last edited by khan_tengri; March 13th, 2016 at 07:27 PM.
Old September 29th, 2010, 08:01 PM   #5
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jedrzej View Post
Hehe, wczoraj właśnie wróciłem z wycieczki na Ukrainę, też byliśmy w Sudaku i Nowym Świecie, ale my ponadto jeszcze w Mikołajowie przez tydzień i w Odessie. Jeszcze prawie dzisiaj staliśmy w tym miejscu na zdjęciu 5 w oczekiwaniu na cokolwiek co zawiezie nas na dworzec w Przemyślu

I jaka pogoda była na Krymie?
Mam nadzieję, że podzielisz się swoimi zdjęciami
Old September 29th, 2010, 08:15 PM   #6
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

11. Bilety do Lwowa kupiliśmy w kasie (16,65 hr), jest tu też ładna bo nowa toaleta (chyba 1,5hr). Wymieniliśmy też parę złotych w kantorze po kiepskim kursie 1zł=2,35 hr, żeby mieć jakieś awaryjne hrywny.

12. Autobusów do Lwowa jest bardzo dużo, ale do okolicznych miejscowości już mniej (najlepiej dojechać do Mościsk skąd wybór połączeń jest dużo większy).

13. Wyjeżdżamy z Szehyni.

14. Wolica i jeden z wielu w tej wsi progów zwalniających.

15. Widząc turystów rowerowych coraz częściej myślę o zmianie sposobu podróżowania.

Last edited by khan_tengri; March 13th, 2016 at 07:28 PM.
Old September 29th, 2010, 09:01 PM   #7
Beck's
Polska wielonarodowa!!

Beck's's Avatar

Likes (Received): 7856

Fajne fotki A jak się woogóle jechało?? To znaczy ile staliście na granicy, jakie są drogi na Ukrainie i jakie ogólnie wrażenie zrobił na was kraj?? Pytam się, bo też bym chciał tam pojechać i z tego co wiem kraj jest bardzo fajny, ale różnie to tam bywa
Beck's está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 29th, 2010, 09:03 PM   #8
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

16. Trzciniec. Neogotycki kościół pw. św. Józefa z lat 1924-28.

17. Mościska. Zapewne siedziba miejscowych władz.

18. Mościska. Bliżej niezidentyfikowana cerkiew.

19. Główny plac komunikacyjny w Mościskach.

20. Całkiem niezłe oznaczenie kierunków trasy rowerowej.

Last edited by khan_tengri; June 6th, 2016 at 12:26 AM.
Old September 29th, 2010, 09:10 PM   #9
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Quote:
Originally Posted by Beck's View Post
Fajne fotki A jak się woogóle jechało?? To znaczy ile staliście na granicy, jakie są drogi na Ukrainie i jakie ogólnie wrażenie zrobił na was kraj?? Pytam się, bo też bym chciał tam pojechać i z tego co wiem kraj jest bardzo fajny, ale różnie to tam bywa
Jak napisałem wyżej, na Ukrainę pół godziny na przejściu pieszym (na powrocie 2h...). Reszta będzie na zdjęciach i opisach, bo nie da się tego streścić w paru zdaniach. Ciężko też w moim wypadku mówić o wrażeniach z Ukrainy, bo to byłem tam już tak dużo razy, że niewiele jest w stanie mnie zaskoczyć Prawie każdy kto pojedzie tam pierwszy raz, chce jechać znów bo Ukraina i wschód mają w sobie to "coś", czego nie ma uporządkowany zachód.
Old September 29th, 2010, 09:21 PM   #10
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

21. Sądowa Wisznia, wyjazd na drogę główną.

22. Duże rondo, gdzie łączy się obwodnica Lwowa i trasa na Medykę.

23. Lwów i "piękny" widok na początek.

24. Autobusy z Szehyni kończą kurs pod dworcem kolejowym we Lwowie.

25. Przed końcem podróży zapoznaliśmy się z parą Francuzów, którzy wyskoczyli na 2 dni na Ukrainę. Wyjaśniliśmy im co i jak funkcjonuje we Lwowie (Paweł znający francuski robił za tłumacza) i zostawiliśmy bagaże w przechowalni (7hr/plecak/dobę).

Last edited by khan_tengri; June 6th, 2016 at 12:27 AM.
Old September 29th, 2010, 10:00 PM   #11
kresypolskie
Registered User

kresypolskie's Avatar

Likes (Received): 548

Ja również 16 sierpnia jechałem na Ukrainę przez przejście graniczne Medyka - Shegini Bardzo ciekawe zdjęcia jak na początek. Pozdrawiam
kresypolskie no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2010, 10:17 PM   #12
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Likes (Received): 3361

Hurra! Powrócił do nas z nową relacją mistrz podróżniczego reportażu! Potomek dumnych ujgurskich kaganów nadciągnął ze wschodu wraz ze swą armią fantastycznych zdjęć!
Będę uważnie obserwował twoją fotorelację
matizz no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2010, 11:13 PM   #13
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

e tam mistrz, ja bym takiego porównania w życiu nie wymyślił, więc prędzej Ty kiedyś napiszesz książkę i będziesz sławny niż ja

I pamiętaj, że jak będziesz miał kiedyś wolne miejsce w samochodzie jadąc na zwiady turystyczne do UA to jestem chętny
Old September 30th, 2010, 11:40 PM   #14
pedrow
Registered User

pedrow's Avatar

Likes (Received): 2

uwielbiam takie klimaty, czekam z niecierpliwością na kolejne zdjęcia
pedrow no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2010, 11:46 PM   #15
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

26. Lwów. Podstawową sprawą do załatwienia na dworcu było odebranie biletów kolejowych na Krym i z powrotem (łącznie 12 sztuk), które przed wyjazdem kupiłem na www.e-kvytok.com.ua
Wprowadzenie takiej usługi przez koleje ukraińskie bardzo pomaga planować podróż, gdyż można zawczasu sprawdzać wolne miejsca w pociągach, a kupując bilet wybrać sobie konkretne miejsce w wagonie, zaznaczyć lub nie opcję pościeli, większego bagażu itd. Do wyboru mamy albo zakup, albo rezerwację. W pierwszym wypadku płacimy bezpośrednio przelewem, wpisując w oknie transakcji numer karty i jej 3 cyfrowy kod, natomiast w drugim za bilety płaci się w kasie, przy czym trzeba je odebrać min. 24 lub nawet 48h przed odjazdem pociągu. Potem trzeba tylko wydrukować kartkę z numerem i danymi zlecenia i iść do kasy.
Prowizja jest doliczana do każdego biletu i zależy od jego wartości, na trasie Lwów-Kijów i Kijów-Teodozja było to niecałe 18 hr/bilet.
Bilety odbiera się w dowolnej kasie, a żeby biurokracji stało się zadość, trzeba dla każdego zamówienia (jedno zamówienie-jeden pociąg) wypełnić widoczną na zdjęciu karteczkę wpisując imię, nazwisko i numer paszportu.

27. Hala dworca.

28.

29. Elewacja dworca lwowskiego po kilku latach od generalnego remontu znów się zaczęła sypać, ale jak wracaliśmy 4 września było już widać panów ze szpachelką na podnośniku.

30. Standardowo wsiadamy do tramwaju (1 hr) i od razu kierujemy się na Cmentarz Łyczakowski. W sierpniu, z uwagi na remont Pl. Osmomysła koło Opery linia #6 nie kursowała, natomiast linia #7 zamiast na ul. Szewczenki jeździła na trasie Dworzec - Cm. Łyczakowski/Wachnianina, co nam bardzo pasowało. (obecnie #7 jeździ już na Szewczenki, natomiast #6 już kursuje, ale nie przez Gródecką a ul. Witowskowo i Podwale.

Last edited by khan_tengri; June 6th, 2016 at 12:29 AM.
Old September 30th, 2010, 11:55 PM   #16
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

31. Lwów, pętla przy dworcu.

32. Jedziemy, pusty tramwaj w wakacje to nic nadzwyczajnego, w przeciwieństwie do roku szkolnego, gdy całe miasto stoi w korku a człowiek wisi na szybie i nie ma czym oddychać (przerabiałem to równo tydzień temu).

33. Kilka zdjęć z okien tramwaju.

34. Neogotycki kościół św. Elżbiety i św. Olgi na rogu pl. Kropiwnickiego i ul. Gródeckiej.

35. Kościół św. Marii Magdaleny przy ul. Bandery.

Last edited by khan_tengri; June 6th, 2016 at 12:30 AM.
Old October 1st, 2010, 12:00 AM   #17
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

36. Przecinamy Prospekt Swobody, gdzie od strony pomnika Mickiewicza trwał remont nawierzchni.

37. ul. Podwale i ściana Arsenału Miejskiego.

38. Wysiadamy na ul. Miecznikowa.

39. A na przystanku kilkanaście ogłoszeń "oddam kota w dobre ręce".

40. ul. Miecznikowa i boczna neogotycka brama wejściowa (zamknięta) na Cmentarz Łyczakowski.

Last edited by khan_tengri; June 6th, 2016 at 12:36 AM.
Old October 1st, 2010, 12:20 AM   #18
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Quote:
Originally Posted by khan_tengri View Post
36. Przecinamy Prospekt Swobody, gdzie od strony pomnika Mickiewicza trwał remont nawierzchni.
Przez ten ch... remont fatalnie ostatnio pobłądziłem jadąc nocą przez Lwów, bo oznakowanie objazdów to chyba na Ukrainie niepotrzebna fanaberia Wcale nie było mi do śmiechu i dopiero pewnien taksiarz pomógł mi dotrzeć do wylotu na Lublin. To mnie już chyba trwale przekonało, że jak się jest w drodze, to należy doceniać obwodnice i korzystać z nich. A obwodnica Lwowa jest naprawdę całkiem niezła

Last edited by khan_tengri; June 6th, 2016 at 12:32 AM. Reason: poprawiony url zdjęcia
Old October 1st, 2010, 12:25 AM   #19
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Tydzień temu moja przygoda z obwodnicą Lwowa skończyła się raz na pojechaniu na północ zamiast na południe (durne oznakowanie węzła od strony Krakowca), oraz na przejechaniu węzła Winniki (najpierw było oznakowanie na Winniki, a potem nagle na Tarnopol, no i zgłupiałem, trzeba było nawracać ). Także mi zdecydowanie łatwiej przychodzi orientowanie się na lwowskich ulicach, niż na jednej niby prostej obwodnicy
Old October 1st, 2010, 12:34 AM   #20
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

No i Czop na drogowskazach, gdzie jest ten cholerny Czop, do dzisiaj nie wiem?!

Po prostu młodemu narodowi ukraińskiemu nie przychodzi łatwo napisanie na drogowskazach nazw polskich miast. Jak się już obwodnicą przejedzie, to jakoś idzie już potem zapamiętać.

Reply

Tags
kijów, kresy, krym, lwów, ukraina

Thread Tools

Posting Rules