• daily menu » rate the banner | guess the city | one on one | forums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Македонски форум

Македонски форум Makedonski ForumReply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 3.67 average.
Old November 23rd, 2011, 09:19 PM   #241
Peter_MK
Registered User
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 18
Likes (Received): 3

You are wrong here... It is very offensive.
If you want everyone to be treated equally than you should rename all countries forums with the names they are pronounced and written in their own language.
If you are using the constitutional / international names for all countries than why are you treating us differently?
You are afraid to offend our Greek neighbors, but it is fine with ignoring and offending us...
Ah, my friend, some of you EU members are ignoring the basic principles on which this organization is formed... so sad...
Peter_MK no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

 
Old November 23rd, 2011, 10:20 PM   #242
Singidunum
Grad Oblakodera
 
Singidunum's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Beograd
Posts: 35,546
Likes (Received): 16176

Makedonski is offensive but Hrvatski is not? Yeah right
__________________
Like Skyscrapercity Serbian Forum on Facebook

Potpišite peticiju protiv rušenja Generalštaba!
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 02:37 AM   #243
FoSsiL-mk
Registered User
 
FoSsiL-mk's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,962
Likes (Received): 2470

Па Синги, Хрватите користат латиница, ние користиме кирилица. Од друга страна, самиот факт дека се прави компромис е навредувачки. Кај нас нема компромиси, поготово не за ова прашање.

Ако веќе не може Macedonia|Macedonian, барем нека биде Македонија|Македонски.

А и односот е многу важен. Јас се потрудив да ги повикам многу членови на build.mk да бидат активни и тука, но поради поранешно искуство и поради општата слика и претстава за SSC, луѓето не сакаат да дојдат. Што е и обесхрабрувачки и за нас кои еве сме колку-толку активни. А името на форумот е само капак на се‘

Друга работа, нас не ни треба модератор за да си играме мајтап наоколу или нешто слично. Ни треба модератор како најпрвин гест на почит и рамноправност. И поради вистинска и оправдана потреба за оформување и развивање на форумот по наши замисли, зборувам во контекст на формата и организираноста. И уште една многу важна улога или работа која се поврзува со сопствениот модератор е тоа што тој би претставувал еден вид водич на оваа заедница, врската и алката која моментално фали во синџирот, и иницијативата за зголемување и функционирање на оваа заедница.

Обезбедете ни сигурна рамноправност и еднакви услови и можности и работите ќе одат многу полесно, многу лесно би одржувале паралелен форум на build.mk

И една многу важна работа која треба да се знае. Целта и причината на постоењето на македонската секција/форум на SSC не е за потребите на Македонците. Ние си имаме форум на кој се разговара, дебатира, анализира и сознава за се и сешто. Првично овој форум постои за ваше информирање за случувањата во Македонија, и за пошироката заинтересирана светска јавност, или заедница на SSC, но и ошпто вон границите на SSC.

Тоа е се. Ако можете да ни излезете во пресрет добро, ако не... па и немора... ќе видиме како ќе се движат и како ќе бидат поставени работите во и околу македонскиот форум.... иако јас се надевам и посакувам просперитет... ако не ја бива... можете и слободно да ја укинете... незнам што друго да ви кажам... на некој тоа ќе му се и допадне, на некој и не толку... но тоа е што... не е моја грижа....

И така...

Last edited by FoSsiL-mk; November 24th, 2011 at 02:55 AM.
FoSsiL-mk no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 03:16 AM   #244
Macedonicus
Student
 
Macedonicus's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: Skopje
Posts: 84
Likes (Received): 14

Целосно се согласувам со FoSsiL-mk. Форумов е за промоција на Македонија на странците и што ќе помисли странец кога ќе види "Makedonski forum"? Ќе се запраша што тоа значи и додека да му текне ќе кликне на "Hungary" или "Nordic and Baltic forum"... Сменете го името на форумов во "Macedonian forum" во најкус можен рок.
Macedonicus no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 03:43 AM   #245
Singidunum
Grad Oblakodera
 
Singidunum's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Beograd
Posts: 35,546
Likes (Received): 16176

Quote:
Originally Posted by FoSsiL-mk View Post
Кај нас нема компромиси
С тим ставом нећете далеко догурати. Да ли уопште треба да указујем на real life и шта се дешава због таквог става? Но добро да не ширимо дискусију беспотребно ево одговора и на остала питања која су постављена:

Quote:
Originally Posted by FoSsiL-mk View Post
Ако веќе не може Macedonia|Macedonian, барем нека биде Македонија|Македонски.
Ево нпр. ово је један конструктиван предлог који ћу пренети администрацији форума

Quote:
Originally Posted by FoSsiL-mk View Post
Друга работа, нас не ни треба модератор за да си играме мајтап наоколу или нешто слично. Ни треба модератор како најпрвин гест на почит и рамноправност. И поради вистинска и оправдана потреба за оформување и развивање на форумот по наши замисли, зборувам во контекст на формата и организираноста. И уште една многу важна улога или работа која се поврзува со сопствениот модератор е тоа што тој би претставувал еден вид водич на оваа заедница, врската и алката која моментално фали во синџирот, и иницијативата за зголемување и функционирање на оваа заедница.
Ниједна секција величине македонске попут чешке, па и много веће попут белоруске немају сопствене модераторе. БиХ га је добила тек близу 100.000 постова. Правила су иста за све, нема завере. Ствар је у томе да се модератори и проширење форума ради уназад у складу са активношћу а не унапред ради промовисања. Македонски форум је у претходном тромесечју имао мање од 1000 нових постова чиме је био при дну. За то време грчки форум је имао 8000 нових постова (па можете и разумети зашто ће админ пре саслушати њих и то није питање да ли је фер или не већ како јесте) а хрватски 40000 нових постова што је скоро 4x више од целокупног МК форума, зато и ХР форум има модераторе а МК форум нема а не због неких фантомских разлога. И можете да пишете колико хоћете али правила која постоје и функционишу за 100ак других националних форума на SSC сигурно неће бити мењана без икаквог разлога за МК форум.

Quote:
Originally Posted by FoSsiL-mk View Post
И една многу важна работа која треба да се знае. Целта и причината на постоењето на македонската секција/форум на SSC не е за потребите на Македонците. Ние си имаме форум на кој се разговара, дебатира, анализира и сознава за се и сешто. Првично овој форум постои за ваше информирање за случувањата во Македонија, и за пошироката заинтересирана светска јавност, или заедница на SSC, но и ошпто вон границите на SSC.
SSC администратори нису молили ни нас, ни Хрвате, ни Енглезе, ни Бразилце па су сви ту. Свакоме се нешто можда није свиђало али су се сви прилагодили заједници и реалности. Да ли сад треба ми да напустимо српски форум јер је дискусија за Косово унутар албанског форума? Стога сам сигуран да неће молити ни Македонце.

Ја иначе све ово говорим само како јесте, нема потребе да се љутите на мене ако вам се не свиђа, или да покушавате да ме убедите у супротно јер ово ништа није мој лични став него само причам како јесте.

Quote:
Originally Posted by Macedonicus View Post
Сменете го името на форумов во "Macedonian forum" во најкус можен рок.
Као што рекох, било какви ултиматуми и наредбе администрацији неће успети. Веће шансе за успех имате ако сте спремни на дијалог и артикулисано објашњавање својих ставова.
__________________
Like Skyscrapercity Serbian Forum on Facebook

Potpišite peticiju protiv rušenja Generalštaba!
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 04:24 AM   #246
Macedonicus
Student
 
Macedonicus's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: Skopje
Posts: 84
Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by Singidunum View Post
Као што рекох, било какви ултиматуми и наредбе администрацији неће успети. Веће шансе за успех имате ако сте спремни на дијалог и артикулисано објашњавање својих ставова.
Никој не поставува ултиматуми туку само бараме нешто што природно треба да го имаме. Артикулисано ги објаснив моите ставови неколку постови наназад. Поздрав
Macedonicus no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 04:22 PM   #247
hypnotoad
█ ▇ ▃ ▁ ▁ ▄ ▅ █
 
hypnotoad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Ёνεиτ Ηοrιζōи
Posts: 1,032
Likes (Received): 770

SSC can't and won't solve any international-level problems. Problems that have emerged
from pure irredentism, ultra nationalism, falsification of history, disrespect towards
historical and national heritage of neighobring countries, and territorial claims.

I think Skyscrapercity administration should become more neutral and consult the only
organization encompassing every government on Earth, the United Nations. They should
rely on UN's current political thesis, universal legitimacy and capacity to address
such issues, by renaming this section to "FYROM FORUM".
hypnotoad no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 08:03 PM   #248
Macedonia
THE ONE AND ONLY
 
Macedonia's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Macedonia
Posts: 296
Likes (Received): 30

Renaming this forum to "Fyrom" would mean closing down this forum. It's that simple. Macedonians already have a good website called build.mk - The only reason I post here is to give an opportunity to the English speaking world to see the developments in Macedonia.
Macedonia no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 09:56 PM   #249
Битола
.
 
Битола's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Detroit
Posts: 109
Likes (Received): 6

No one's asking them to solve any international-level problems. What a stupid thing to say.

The people who post on this forum call the country "Macedonia," as does the vast majority of the rest of the world. Therefore, the most logical name is Macedonia. At the very least it should be "Republic of Macedonia" since there's only one such republic.
Битола no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2011, 08:55 PM   #250
Peter_MK
Registered User
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 18
Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Singidunum View Post
Као што рекох, било какви ултиматуми и наредбе администрацији неће успети. Веће шансе за успех имате ако сте спремни на дијалог и артикулисано објашњавање својих ставова.
Evo vam artikulisano objasnavanje:

Republic of Macedonia (Republika Makedonija) je nase ustavno ime, koje je prihvaceno od 135 zemalja uklucujuci Engleska, Amerika, Rusija, Kina, itd.. itd..

Mene bas to interesira,... koji je razlog da vam to objasnjenje nije dovoljno?

Jel se nasa zemlja nije zvala Makedonija(Macedonia) i pre raspada Jugoslavije? Jel nije bila Republika sa istim pravama kao i Srbija, Hrvatska, Slovenija, itd.

Kako je nase ime postalo tema razgovora, radi jedne zemlje, koja je ubedljivo lagala Evropske Unije 20 godina oko svojih finansiskih dokumenata.

Kako to vas vise zanima kako nas jedna zemlja zove nego kako nas ceo svet priznao i zove?
Peter_MK no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2011, 04:43 PM   #251
Peter_MK
Registered User
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 18
Likes (Received): 3

^ Apparently this question is not open for discussion...
Peter_MK no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2012, 11:11 PM   #252
Macedonia
THE ONE AND ONLY
 
Macedonia's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Macedonia
Posts: 296
Likes (Received): 30

A certain user who is constantly spamming the forum needs to be banned.
Macedonia no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2012, 01:33 PM   #253
JloKyM
Moderator
 
JloKyM's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Paris
Posts: 18,093
Likes (Received): 11786

Quote:
Originally Posted by Macedonia View Post
A certain user who is constantly spamming the forum needs to be banned.
Please, give me the name
JloKyM no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2012, 02:31 PM   #254
dia
ъхъ
 
dia's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Bulgaria/Luxembourg
Posts: 2,498
Likes (Received): 10

I am coming here just to ask you all something, as there is no better place, I write it here.

Do not come troll around the Bulgarian section if you believe there is a problem here. I will not tolerate it! You should address first the person who's behaviour you are objecting, then your moderator. Never seek for some kind of "pay-back" in another part of this forum. It is not the way things work. If you don't provoke and troll, you are very welcome. I am sure there are a lot of threads you can participate in

Thank you very much for the comprehension!
__________________
Добре дошли в SSC България тук и във Фейсбук | Welcome to SSC Bulgaria and its Facebook page

Last edited by dia; January 30th, 2012 at 06:00 PM.
dia no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2012, 04:57 AM   #255
N23SK
Registered User
 
N23SK's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Location: Skopje
Posts: 143
Likes (Received): 0

Зошто нема нишка Republic of Macedonia - one picture per day? Ако е фрка ради Грците, фино лепо може да се направи компромис Macedonia (FYR of) - one picture per day и решена ствар. Ја би радо да отворам таква нишка, али како нов не знам баш на што све ќе наидам.
N23SK no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2012, 04:26 PM   #256
Viva_Bulgaria
Proud to be a Bulgarian
 
Viva_Bulgaria's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Sofia
Posts: 2,617
Likes (Received): 3925

Всъщност има, но от много време не са публикувани снимки. Можеш да публикуваш снимки там
__________________
BULGARIA ABOVE ALL!!!
Bulgaria | One photo per post
Sofia projects Plovdiv projects
Viva_Bulgaria no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2012, 10:06 PM   #257
N23SK
Registered User
 
N23SK's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Location: Skopje
Posts: 143
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Viva_Bulgaria View Post
Всъщност има, но от много време не са публикувани снимки. Можеш да публикуваш снимки там
Фала ти. Долго барав да најдам ваква нишка. Ќе објавам неколку слики деновиве.
N23SK no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 02:15 PM   #258
Junkie
Supervisor
 
Join Date: Oct 2007
Location: Skopje
Posts: 1,904
Likes (Received): 795

Тргни го штркот бе
__________________
Brexit is a disaster for Europe because of the English language itself!

The Western Balkans is already in Europe i.e., it is in the heart of Europe and all of these nations want and deserve to have the same chance,
the same security and the same rights as all other citizens of the European family, right on their own continent."

BEEN IN:
MK A AL B BiH BG HR CZ EST F FIN D GR H I LT MNE NL SRB SK SLO E TR PL RKS
Junkie está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 05:36 PM   #259
N23SK
Registered User
 
N23SK's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Location: Skopje
Posts: 143
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Junkie View Post
Тргни го штркот бе
Не го тргам, особено не ако денес ја лапнеме првата титула за оваа година!
N23SK no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 06:06 PM   #260
FoSsiL-mk
Registered User
 
FoSsiL-mk's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,962
Likes (Received): 2470

Јас лично и длабоко во себе имам желба и се надевам Аеродром еден ден да стане своја засебна држава...
FoSsiL-mk no está en línea   Reply With QuoteReply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:49 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium