daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old March 20th, 2013, 03:45 PM   #1021
jarekles
Registered User

jarekles's Avatar

Likes (Received): 12

on the end of July I will be in Romania again :-)
I have to see Romanian development of the roads :-)
Kind Regards Romanian Friends

viossboss, Cadīr, Mari-US liked this post
jarekles no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 20th, 2013, 07:43 PM   #1022
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

Quote:
Originally Posted by alucardsepetdalv View Post
In 2030 daca ar fi asa ar fi excelent...apoi continuarea....daca cumva nu incepem sa bagam maglevuri prin tuneluri vidate...)
OK, vise umede, de ce nu?
Dar de la Suceava si in continuare Piatra Neamt-Bacau-Focsani-Buzau-Ploiesti, dar si mai departe, Targoviste-Pitesti-Slatina-Craiova va fi una dintre cele mai aglomerate rute din Romania. Mai mult, de la Craiova poate cobora in sfarsit o autostrada pana la noul pod de la Calafat-Vidin...
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2013, 05:05 PM   #1023
spy_flo
Registered User

spy_flo's Avatar

Likes (Received): 104

Quote:
Originally Posted by jarekles View Post
on the end of July I will be in Romania again :-)
I have to see Romanian development of the roads :-)
Kind Regards Romanian Friends
honestly you have to see much.my interest is for Bialystok,Poland roadworks news.
spy_flo no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2013, 11:38 PM   #1024
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 977

Acum ca Turda - Sebes a ajuns subiect fierbinte, revin cu harti postate mai demult pe acest thread, respectiv in august 2012:

Quote:
Originally Posted by vancouverro View Post
Pe baza hartii lui tazzmaniadodo, cum vad eu prioritatile dupa finalizarea coridorului IV:

Cāteva explicatii:
Cu verde un set de autostrazi ultraprioritare, care au rolul de a LEGA autostrazile deja construite. Prin centura Bucuresti sud-est legarea celor 3 autostrazi care intra in Bucuresti, prin Sebes-Cāmpia Turzii legarea A3 de A1, astfel incat sa se poata merge neintrerupt pe autostrada de la Cluj la Bucuresti sau la Constanta. Plus doua zone extrem de aglomerate si care nu necesita investitii prea mari, fiind in zona de cāmpie sau dealuri usoare: Cāmpia Turzii - Tg. Mures si centura Bacau. Am tinut cont de faptul ca toate acestea pot primi cofinantare europeana sau macar pe TEN-T, deci investitii minime, efect maxim.

Cu roz aceeasi idee: efort financiar minim, efect maxim: toate zonele cu roz sunt in cāmpie sau dealuri joase. (Ploiesti-Buzau-Focsani; Lugoj-Caransebes; Craiova-Drobeta; A4 sud Agigea-Costinesti; A4 nord Ovidiu-aeroport M. Kogalniceanu).

Dupa parerea mea, cu un oarecare efort bugetar, tot ce este cu albastru, verde si roz este realizabil pāna in 2020-2021.

Ultima etapa desenata (gri deschis) reprezinta unirea tronsoanelor anterior executate pe C.IV sud, C.IX si Autostrada Transilvania, unde apar si zone mai dificile, fiind exclusa atacarea inainte de 2021, cānd īncepe urmatorul ciclu de finantare UE. Recunosc ca oarecum vaduvit a ramas Brasovul, dar in orice directie el va fi la ca. 110-120 km de o autostrada, cu nu mai putin de 8 drumuri nationale care pleaca din Brasov in toate directiile.

si legat de varianta mult mai ieftina cu ocol prin Cāmpia Turzii (economie cel putin 100 milioane €), care desigur dezavantajeaza un pic legatura A1 <=> Cluj, dar avantajeaza semnificativ legatura aproape la fel de importanta A1 <=> Tg. Mures:

Quote:

Cadīr, mpeculea, Demetriade, horyatm liked this post
vancouverro no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2013, 09:55 PM   #1025
viossboss
Registered User

viossboss's Avatar

Likes (Received): 21

Am sa supun dezbaterii dvs. si un subiect care m-a nedumerit si intrigat cand l-am inteles si anume acele eco-ducte :http://www.ecology.md/md/section.php...ecoset&id=9696 de care alte tari se preocupa abia acum in al 12-lea ceas.
Mi-ar fi placut ca cineva de "sus" sa se preocupe si de viitorul nostru ,de fauna cu care ne mandrim atat.
Tin sa precizez ca nu este ideea mea dar mi-ar fi placut ca statul roman sa o preia si sa o puna in aplicare .
Ca de obicei ,luam ce e mai rau de la altii dar ne place cand printul Charles cumpara o casa in tara noastra (oare de ce ?) ,ne "place" cand auzim ca Germania nu mai are nici un urs in salbaticie, ne "place" cand auzim ca fauna si flora din insulele britanice e distrusa insa pentru noi nu facem nimic sa prevenim .Am pus " " la ne place pentru ca moartea caprei vecinului se va muta la noi in curand.Celebrul urs carpatin atat de hulit azi , va fi doar in poze si filmari memorabile odata cu finalizarea acestor bariere artificiale.
Acum cand vad ca se prefigureaza un coridor IV intreg de la un capat la celalalt al tarii ma gandesc ca ar fi bine sa cerem bani de la U.E. in plus pentru asa ceva si vedem daca refuza.Argumentul ecologic ar fi cel mai puternic.
Daca cineva ar gandi cu 20-30 de ani in avans pentru tara noastra am fi de mult deasupra tuturor in ce priveste greselile pe care le-au facut in trecut si ne-am evidentia prin asta.

MNU, MHN, Mari-US, LuluMOB liked this post

Last edited by viossboss; April 28th, 2013 at 10:25 PM.
viossboss no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2013, 12:03 AM   #1026
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by viossboss View Post
Am sa supun dezbaterii dvs. si un subiect care m-a nedumerit si intrigat cand l-am inteles si anume acele eco-ducte :http://www.ecology.md/md/section.php...ecoset&id=9696 de care alte tari se preocupa abia acum in al 12-lea ceas.
Mi-ar fi placut ca cineva de "sus" sa se preocupe si de viitorul nostru ,de fauna cu care ne mandrim atat.
Tin sa precizez ca nu este ideea mea dar mi-ar fi placut ca statul roman sa o preia si sa o puna in aplicare .
(...)
Daca cineva ar gandi cu 20-30 de ani in avans pentru tara noastra am fi de mult deasupra tuturor in ce priveste greselile pe care le-au facut in trecut si ne-am evidentia prin asta.
Da, este buna ideea și n-ar fi rău să se facă de la bun īnceput așa ceva. Totuși nu e așa de grav, pentru că această problemă nu se pune la autostrăzile cu multe poduri și/sau tuneluri. Orice pod mare sau orice tunel reprezintă automat o trecere posibilă pentru animale. De ex. tunelul Săcel sau viaductul Aciliu lasă pe deasupra sau pe dedesubt mediul aproape neatins și animalele pot circula nestingherite.

Așadar problema apare numai la autostrăzile unde lipsesc structuri de artă mărețe, cum ar fi A1 București-Pitești, A2 București-Fetești, A1 Lugoj-Timisoara-Arad-Nadlac. Pe de altă parte, dacă autostrada nu traversează zone de pădure, atunci din nou utilitatea unor treceri de animale este redusă. Deci trebuie făcut un studiu și văzut unde chiar e necesar așa ceva.
Old April 29th, 2013, 05:31 PM   #1027
pro train
BANNED

Likes (Received): 60

Quote:
Originally Posted by Goldmund View Post
OK, vise umede, de ce nu?
Goldmund, nu e buna harta aia... Unire = Transnistria contra Moldova, ai uitat ?
Altfel iese cu... Tot ce este peste Nistru trebuie sa ramana la rusi...
pro train no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2013, 11:01 PM   #1028
viossboss
Registered User

viossboss's Avatar

Likes (Received): 21

Quote:
Da, este buna ideea și n-ar fi rău să se facă de la bun īnceput așa ceva. Totuși nu e așa de grav, pentru că această problemă nu se pune la autostrăzile cu multe poduri și/sau tuneluri. Orice pod mare sau orice tunel reprezintă automat o trecere posibilă pentru animale. De ex. tunelul Săcel sau viaductul Aciliu lasă pe deasupra sau pe dedesubt mediul aproape neatins și animalele pot circula nestingherite.

Așadar problema apare numai la autostrăzile unde lipsesc structuri de artă mărețe, cum ar fi A1 București-Pitești, A2 București-Fetești, A1 Lugoj-Timisoara-Arad-Nadlac. Pe de altă parte, dacă autostrada nu traversează zone de pădure, atunci din nou utilitatea unor treceri de animale este redusă. Deci trebuie făcut un studiu și văzut unde chiar e necesar așa ceva.
Din punctul meu de vedere ai pus punctul pe "I" cu aceste afirmatii :in primul rand este prea putin un viaduct gen "Aciliu" si un tunel "Sacel" pentru o asemenea autostrada.
In al doilea rand daca iti aduci aminte cate animale mici ai vazut la lumina farurilor pe un Dn de-a lungul timpului poate imi dai dreptate ( iepuri, arici etc; ),pasari (fazani , prepelite).
O alta idee interesanta ar fi aceea a albinelor ( daca a-ti sti cate albine omoara un convoi de 5 camioane intr-o zi v-ati ingrozi )[ intrebati un sofer de TIR cate albine gaseste in grila de la radiator]
E adevarat ca orice pasaj ,tunel e bun pentru eliminarea barierei artificiale dar nu indeajuns.
Si eu ca toti romanii vreau sa fie terminat coridorul IV cat mai curand si subliniez acest lucru dar , cum intotdeauna exista un dar, nu cu orice pret si in nici un caz cu pretul extinctiei faunei de la noi .
Ideea mea initiala era ca aceste eco-ducte sa fie ceva normal in proiectul unei autostrazi si nu SF-uri facute pe genunchi pentru niste bani in plus de la buget .
Nu as vrea sa fiu inteles gresit , nu am nici o treaba cu vreo organizatie ecologica sau ONG, insa vreau ca nepotii nostri sa fie mandri de noi ,nu sa priveasca inapoi cu manie.
viossboss no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 09:06 PM   #1029
Gaetano Caridi
Registered User

Likes (Received): 77

hello what's going with Motorway Bucuresti - Giurgiu?Is there a project and what is the period of construction? Best regards from Bulgaria

Cadīr liked this post
Gaetano Caridi no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 10:43 PM   #1030
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 3135

Welcome !
Well, we have a surprise for you.

Our government is planning a motorway (or expressway, it isn't known for sure) towards Alexandria, starting from Bucharest. So, no intentions towards Giurgiu yet.

Yes, I don't agree either...Especially because they are also planning a highway towards Craiova via Pitesti, which will further be connected to Calafat-Vidin.

! Yet, I like the idea of linking Bucharest to Sofia by the shortest way possible, this means Bucharest-Alexandria- bridge at Turnu Magurele-Nicopol-Pleven (Plevna)- Yablanitsa-Sofia.

İzmit Bay bridge (PPP, 2682 m.) 3.Bosporus Bridge (PPP, 2164 m.)

Eurasia Tunnel (PPP, 5.4 km) Marmaray Tunnel (U/C)

Gaetano Caridi liked this post
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 10:45 PM   #1031
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by Gaetano Caridi View Post
hello what's going with Motorway Bucuresti - Giurgiu?Is there a project and what is the period of construction? Best regards from Bulgaria
There is no need for such a motorway. The actual road is 2+2, in very good condition. No need to upgrade. Others are priorities.

You can take a look at the road condition on street view from google.

Gaetano Caridi, horyatm liked this post
Old May 10th, 2013, 05:28 PM   #1032
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1002

Tocmai ce-am discutat subiectul pe Motorways. E o idee creata a unui liderului SPD, care n-are nici o sansa de a se implini.

viossboss liked this post
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2013, 10:59 PM   #1033
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Avānd īn vedere discuțiile despre necesitatea unei concesiuni și aberațiile debitate de politicieni, cum că altfel nu se pot face autostrăzi īn Romānia, iată o variantă a ceea ce se poate realiza īn Romānia pānă īn 2020:

Acesta consider ca este un plan serios de lucru si realist pentru urmatorii ani. Ceea ce vedem din partea politicului este amatorism si DORINTA DE JAF PRIN SPAGA, indiferent de consecintele si costurile pentru Romānia. De ce concesiune scumpă, de ce 4 mari proiecte cu acces restrāns si concurență mică, deci cost mare? Ca să iasă șpaga mult visată și ticluită din anii de ”secetă” 2009-2011?

Așa cum am arătat și pe threadul A3: Important este sa se stabileasca priorități:
1. autostrazi pe fonduri europene: de 6 ori mai ieftine decat normal
2. autostrazi de la buget: pret normal
3. autostrazi in concesiune: de 5,1 ori mai scumpe decat normal

Cine crede că Romānia este o țară puternică și serioasă VA LUPTA cu corupția și impertinența incredibilă a celor de la putere
, care ne vānd ideea că numai cu concesiune se poate realiza ceva. FALS. MINCIUNA. Există chiar și contraexemple:
- Cernavoda-Medgidia s-a facut foarte repede si fara nici o concesiune si la pret OK
- Medgidia-Constanta si A4 s-au facut fara concesiune si la pret normal
- Arad-Timisoara s-a facut fara concesiune si la 3 mil. €/km
- Deva-Orăștie + centura Sibiu + centura Pitești s-au făcut fără concesiune
- Arad-Pecica, Deva-Lugoj lot 1, Orăștie-Sibiu sunt in lucru si in fază finală și se fac sigur, iar impedimentele tehnice de la Săcel și Aciliu le-ar fi avut īn egală măsură și o firmă īn concesiune
- Bucuresti-Ploiesti - cand s-a vrut, s-a putut lucra cu viteză și aici.
- pasaje Arad Nord, centura Suceava, centura Alexandria, centura Drobeta, centura Caransebes, centura Lugoj, toate reabilitările de drumuri naționale (faptul ca niste iresponsabili au oprit finantarea pe pasajele Arad nord si Suceava, n-are legătură cu ce se poate)

Toate īn 2008-2014. Cine spune ca nu se poate altfel, nu vede realitatea. SE POATE.

CE SUNTETI, CARPELE DE STERS PE JOS ALE MAFIEI SAU OAMENI CU CAPUL PE UMERI? DIN CE NE TRAGEM, DIN ROMANI SI DACI? ATUNCI HAI SA FIM MANDRI SI NU SA AFIRMAM SPĂȘIȚI CU TON DE DOMNIȘOARĂ
: decāt nimic, eu prefer concesiunea, că măcar la urmă rămānem cu ceva, chiar daca ne costă de 5,1 ori mai scump, șpaga inclusă.

Nu īn ultimul rānd, exact cum spune Baiazid:
- dacă īn Germania DB este de stat, atunci și CFR Marfă + Călători să rămānă de stat!
- dacă īn Germania statul a construit autostrăzile, fără nici o concesiune, așa să se facă și-n Romānia!

Cadīr, dcr965, cricric, mariansb, gogu.ca and 3 others liked this post

Last edited by vancouverro; May 12th, 2013 at 11:11 PM.
Old May 12th, 2013, 11:54 PM   #1034
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 1591

Se pare ca avem mai multi bani pentru 2014-2020. 3,5-4 miliarde
cricric está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 13th, 2013, 12:09 AM   #1035
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

De parca banii de pana acum i-am folosit pe toti si am ajuns la fundul sacului strigand "Foooonduri, fonduri europene, vrem fonduri ca nu ne ajung !".

cricric liked this post
Old May 13th, 2013, 12:20 AM   #1036
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Ca sa nu mai spun ce performanta si beneficii enorme ne-a adus spre exemplu miliardul de euro investit in Bucuresti-Constanta.

Am vazut pe aici scris la intrarea intr-un atelier, cum se scria la noi "pe vremuri":
"Intretinerea e cea mai buna investitie".

Cred ca in loc sa se investeasca un miliard de euro in upgradare la 160, se putea aloca mult mai putin pe intretinere de-a lungul mai multor ani. Astfel nu ne blestemam zilele mergand mai bine de 4 ore timp de cativa ani din cauza lucrarilor.

Last edited by Cadīr; May 13th, 2013 at 12:25 AM.
Old May 15th, 2013, 06:13 PM   #1037
alecu26
Registered User

Likes (Received): 817

e vorba si de intretinere vancouver...vreau o autostrada OK si sigura nu drumul national care nu trece prin localitati care e acum A1.

Crezi ca la contractele de dezapezire (de 17 ori mai scumpe ca in finlanda) semnate exclusiv cu regi ai asfaltului nu se sifoneaza bani la greu si nu se face nimic?

La fel si la micile contracte de reasfaltare.

Mai ales unde vom avea tuneluri, vreau sa fie sigure...cu lumina, ventilatie....nu sa fie intrerupte ca nu are CNADNR bani de curent.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2013, 09:02 PM   #1038
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
e vorba si de intretinere vancouver...vreau o autostrada OK si sigura nu drumul national care nu trece prin localitati care e acum A1.

Crezi ca la contractele de dezapezire (de 17 ori mai scumpe ca in finlanda) semnate exclusiv cu regi ai asfaltului nu se sifoneaza bani la greu si nu se face nimic?

La fel si la micile contracte de reasfaltare.

Mai ales unde vom avea tuneluri, vreau sa fie sigure...cu lumina, ventilatie....nu sa fie intrerupte ca nu are CNADNR bani de curent.
Contractele de dezapezire NU sunt de 17 ori mai scumpe. Presei ii place sa se complaca in rahat si sa descrie Romānia ca un lucru rau. Faptul ca in Finlanda deszapezirile sunt mai ieftine o știi tot din presa romāna, deci nu are nici o valoare...

In afara de asta in Finlanda nu exista viscol. Ca atare e suficient un utilaj pe ora sa curete drumul. La noi contractele prevad cam tot un utilaj pe ora, dar la ce viscol este n-au nici o sansa, dar ard gazul de pomana si in cantitati mari.

Preturile sunt cam duble in Romānia fata de Finlanda. Iar asta are o explicatie simpla: aceeasi firma foloseste aceleasi utilaje si vara ca sa intretina iarba, marcajele, gropile, etc... Deci are de lucru cu alti bani tot timpul anului. La noi multe utilaje stau pe dreapta vara, dar la cumparare au costat la fel. Asta este asa pentru ca nu avem bani, si culmea, atunci unele lucruri sunt mai scumpe.

Am fost in nordul Germaniei odata, sa iau o masina. Avea cauciucuri de vara in decembrie. Ninsese 4-5 cm. Omul de la service si-a cerut scuze, zicānd ca la ei practic iarna nu ninge, e un eveniment rar. De aceea nimeni nu se oboseste sa schimbe cauciucurile. Si intr-adevar lumea avea cauciucuri de vara in general, iar drumul local nu fusese niciodata deszapezit, dar se putea merge pe urmele celorlalte masini (la ei oriunde e trafic intens, si se curata singure multe drumuri).

Am mai lucrat si in Franta, in Normandia. Acolo la servisuri auto si in magazine nu aduceau niciodata cauciucuri de iarna. Doar de ploaie... Noi totusi ne-am pus de iarna pe cele mai multe masini (ale firmei). Au fost 2-3 zile de zapada in 2010 si 2011... Oamenii spuneau ca nu mai ninsese sa se si depuna de vreo 30 de ani... Circulatia a fost paralizata, masinile noaste erau cam singurele care circulau si toti se uitau mirati ca putem urca o panta. In acea zona serviciu de deszapezire NU EXISTA.

DECI NU AI CUM SA COMPARI DESZAPEZIREA DIN NORDUL EUROPEI, CU CEA DIN ROMANIA, DIN PRINCIPIU.
Old May 16th, 2013, 10:30 AM   #1039
alecu26
Registered User

Likes (Received): 817

OK, si parapeti? antiorbire? ochi de pisica, asfalt refacut, reparat, sisteme de mesaje variabile...etc.

Sincer, inclin sa-ti dau dreptate, concurenta foarte mica la aceste concesiuni i-mi poate sa duca la preturi foarte mari.

La incercarea anterioara au fost muuuult mai multe firme...de calibru.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2013, 10:05 PM   #1040
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 1591

Dupa cum au mai sugerat si altii, renuntarea la Sibiu-Pitesti si construirea alternativei pe Craiova-Lugoj.

Ar iesi undeva la 4 miliarde din partea UE plus cofinantarea statului roman.

Vancouverro daca ai timp si chef poti verifica. Pentru Dumbrava-Iasi am folosit de exemplu un cost mediu de 5,5 milioane pe km.

image hosted on flickr
cricric está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules