daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 24th, 2010, 01:22 PM   #21
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Likes (Received): 231

da pentru ca zona rosie este podul peste CF care are 2 benzi pe sens
hentz no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old November 24th, 2010, 07:22 PM   #22
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by hentz View Post
da pentru ca zona rosie este podul peste CF care are 2 benzi pe sens
Nu neaparat. E doar un plan aproximativ. Pana la implementarea in teren pot fi modificari... poate mai fac o banda sau cine stie ce.

Asa a fost si la Basarab, proiectul initial era mult mai "light".

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 08:38 PM   #23
ionutzyankoo
Registered User

ionutzyankoo's Avatar

Likes (Received): 16

E clar ca nu e definitiv proiectul. Mi se par aiurea făcute bretelele alea. De exemplu venind dinspre Militari și acceptând ca varianta finala de mers spre Pitești e cea indicata de tazz, la un moment dat breteaua trece pe sub viitoarea străpungere și din stânga vine o alta bretea. Eu nu am mai văzut asa ceva...și sincer nu înțeleg nici rostul
ionutzyankoo no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 08:56 PM   #24
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 140

Quote:
Originally Posted by amst View Post
Cred ca acest drum ar putea fi catalogat ca drum expres fara probleme, avand in vedere schitele prezentate. Sper ca in final sa arate ca o autostrada urbana precum cele din America. De fapt, cu putina fortare puteau sa construiasca autostrada si sa prelungeasca pana la splai. Oricum A1 incepe la km 11 deci nu ar fi fost probleme cu numerotarea.

De vazut cum se va face descarcarea traficului in semafoarele de la Grozavesti..
O mare parte din trafic va face stanga ca sa intre pe breteaua de la Carrefour in pasajul Basarab , iar o alta parte dreapta ca sa mearga spre intersectia Leu pe langa P.Basarab. ar putea creea o intersectie cu semafoare inteligente, alta solutie nu vad.
Mi-ar placea sa vad indicator de drum express cu acea masinuta alb pe albastru ar fi primul din Romania
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 09:18 PM   #25
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Cel mai bine ar fi sa largeasca A1 la 4 benzi pe durata nodului, facand 2 benzi dinspre Militari si 2 benzi "flyover" dinspre Basarb care sa se combine in autostrada.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 09:31 PM   #26
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 140

come again? Nu prea am inteles la ce te referi.
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 09:31 PM   #27
nitz
Registered User

Likes (Received): 18

Nu au foarte multe optiuni sa construiasca nodul respectiv, la Ciorogarla sunt cateva parcuri logistice si este deja construit un hotel intre bretele.

Google maps link
nitz está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 11:01 PM   #28
orioane
Registered User

Likes (Received): 19

Quote:
Originally Posted by nitz View Post
Nu au foarte multe optiuni sa construiasca nodul respectiv, la Ciorogarla sunt cateva parcuri logistice si este deja construit un hotel intre bretele.

Google maps link
Nodul incepe dupa podul de peste calea ferata, in terenul gol care este intre calea ferata si cimitir.
orioane no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2010, 11:03 PM   #29
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
come again? Nu prea am inteles la ce te referi.
Ma refeream la faptul ca venind pe Iuliu Maniu trebuie sa intri pe bretea si pe autostrada celalata ca sa intri pe A1. Pe cand, daca fac o rampa suspendata peste soseal, pot sa faca 2 benzi (Militari) + 2 benzi (Noul Basarab) care sa se uneasca in 4 benzi sensul spre Pitesti, pe urma, sa se reduca progresiv la 2 benzi.

Ma refeream la o largire pentru o fluiditate mai buna a intrarii.

Ar fi nevoie de ceva exproprieri (din parcari/nu demolari) dar cred ca pe termen lung ar merita.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2010, 08:18 AM   #30
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Likes (Received): 231

Quote:
Originally Posted by ionut View Post
Nu neaparat. E doar un plan aproximativ. Pana la implementarea in teren pot fi modificari... poate mai fac o banda sau cine stie ce.

Asa a fost si la Basarab, proiectul initial era mult mai "light".
pai ce sa mai modifice asta este configuratia finala.Daca este sa modifice ceva trebuie dublat podul ala pentru ca 2 benzi actuale si cu 2 cele noi nu poti sa le inghesuii pe 2 de pe pod
Da' mai bine nu le mai dau idei ca astia sunt in stare sa fac si acolo un hobanat
hentz no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2010, 08:41 AM   #31
alecu26
Registered User

Likes (Received): 850

eu din cum vad conceput acel nod...autostrada acolo va fi continuata de fapt prin acesata strapungere....si nu va mai ajunge in Bucuresti prin Militari.

Punctul ei terminus va fi in Crangasi...cel putin asta e impresia...sensul principal va fi A1-Strapungere.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2010, 10:40 AM   #32
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Likes (Received): 108

Quote:
Originally Posted by ionutzyankoo View Post
E clar ca nu e definitiv proiectul. Mi se par aiurea făcute bretelele alea. De exemplu venind dinspre Militari și acceptând ca varianta finala de mers spre Pitești e cea indicata de tazz, la un moment dat breteaua trece pe sub viitoarea străpungere și din stânga vine o alta bretea. Eu nu am mai văzut asa ceva...și sincer nu înțeleg nici rostul
Eu nu inteleg ce nu intelegi tu. Acolo mai e un drum venind dinspre nord care poate vrea si el sa ajunga pe autostrada, ce, nu are voie ?
cornel001 no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2010, 12:45 PM   #33
ionutzyankoo
Registered User

ionutzyankoo's Avatar

Likes (Received): 16

Ba are voie, dar chestii cu cedează trecerea pe o bretea nu am mai văzut. Ma rog nu neg ca e gândit proiectul dar e puțin mai ciudat configurat atâta tot.
ionutzyankoo no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2010, 01:34 PM   #34
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
eu din cum vad conceput acel nod...autostrada acolo va fi continuata de fapt prin acesata strapungere....si nu va mai ajunge in Bucuresti prin Militari.

Punctul ei terminus va fi in Crangasi...cel putin asta e impresia...sensul principal va fi A1-Strapungere.
Da, ieșirea pe Militari nu va mai fi punctul terminus practic, ci o ieșire obișnuită.
Ayceman no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2010, 07:09 PM   #35
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 34

Marian a aflat ceva

Quote:
Din informatiile oficiale pe care le am in zona Ciurel lucrarile vor dura aproximativ 12-16 luni, termen lung dat in special de realizarea podului hobanat peste Dambovita.
[ sursa ]

Pt cei care nu stiu de Marian Andrei, tin sa-i anunt ca este o sursa mai buna decat 10 ziare. E primul termen concret, 99% oficial, pe care-l aud despre acest proiect. Mie nu mi se pare mult, sincer. La ce dihanie de hobanat va fi la Ciurel.

Astept cu muuuult interes termenul pt lucrarea de dupa Ciurel/Virtutii... adica restul de 7 km.

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2010, 10:15 PM   #36
emilul
BANNED

Likes (Received): 46

De departe e cel mai util proiect de infrastructura supraterana demarat in Bucuresti de la la noul pod Grant incoace...
- are cap are si coada, pleaca din CIV si se varsa ori in centura mica...ori in Splai care sunt sosele sau vor fi sosele cu 2-3 benzi pe sens, sa ma scuzati dar pasajul Basarab, dupa ce trece inutil spectaculos si scump peste sinele de tren se infunda la fel de spectaculos in niste stradute cu o banda utila ca pe aialata sunt parcate mereu masini
- nu implica multe constructii gratuite, un pod cu hobane, mai ales cand face legatura peste un baraj, o sosea ci 4 benzi un tramvai si un rau...e JUSTIFICAT,
- din punct de vedere oportunitate a turnului, fara discutie aici e pus in valoare, nu e ca cel de la basarab parasutat intre monumente istorice si hale si blocuri comuniste, aici isi creaza un spatiu al lui de necontestat, intre barajul ciurel si turnul de comunicatii al STS, si ce s-o mai construi pe locul Semanatoarea...turnul hobanat e de acolo, unde mai pui ca fiind pe un deal, se va vedea de departe
- nu cred sa fie retele dense...odata turnata fundatia turnului vesnicele surprize ale descoperirii conductelor si tunelelor vor fi mai rare, deci constructorii vor trebui sa se tina de schema si de buget
- zona de intrare in bucuresti va fi spectaculoaza, practic vom zbura la 8 m inaltime pe deasupra lacurilor

Nici nu imi vine sa cred ca nu ii gasesc vreun cusur . Va fi o minunatie, o adevarata poarta spre occident a capitalei.

Stiti cine construieste?
Sper sa ramana la FCC si Astaldi.
emilul no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2010, 10:31 PM   #37
emilul
BANNED

Likes (Received): 46

oh, mi-am stricat ziua!!! Cum s-a licitat sub Videanu, a castigatara cine trebe...nu cine stie:

Pe langa Astaldi s-au lipit 3 firme cu stranse legaturi pedeliste dintre care numa' max bogl stie cu betonu' si santieru...restu' sunt din grupu' PCR,
- tehnlogica radion (asta e a lu' unu pirpiliu care e fie fratele sau chair seful filialei pdl de la 3, niste sugaci din banu' public de mare arta), asfantangii si dezapezitori si de polistiren puitori...nicio legatura deci cu flyoverele, betoanele, hobanele
- euroconstruct, asta e a lu' besciu, patronu' fostului goldenblitz...ca aia de mai sus...poate ca nu au facut izolatii la suprapret, atat.

Caaaaaaaaaahhhhhhhhhh lipseste doar Delta ACM, ca sa fiu sigur ca se sifoneaza 30% din contul lucrarii in contul PDL...si bineinteles ca astia o sa tarseasca picioarele, cu retele si santiere pana la alegeri, sa arate ce nevoie are bucurestiul de ei.

Dupa ce am vazut ca fac la Vidin-Calafat si mai ales in Spania sunt fac FCC , recunosc.
emilul no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2010, 10:29 PM   #38
PaulFCB
BANNED

Likes (Received): 254

Interesant proiect, elimina cartierul Militari din intrarea in oras, practic niciun semafor pana la Spitalul Municipal daca nu ma insel avand in vedere ca la Grozavesti se va trece pe sus, nu?
Ar putea sa faca ceva similar si cu A2, mult mai scurt: legatura cu Splaiul Unirii ( in prezent ar trebui sa intri pe centura, sa faci dreapta ) si eventual intrare in cartierul Pantelimon.
PaulFCB no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2010, 12:11 AM   #39
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Era în plan și o penetrație Splai-A2 parcă.
Ayceman no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2010, 10:51 AM   #40
alecu26
Registered User

Likes (Received): 850

Quote:
Originally Posted by emilul View Post
oh, mi-am stricat ziua!!! Cum s-a licitat sub Videanu, a castigatara cine trebe...nu cine stie:

Pe langa Astaldi s-au lipit 3 firme cu stranse legaturi pedeliste dintre care numa' max bogl stie cu betonu' si santieru...restu' sunt din grupu' PCR,
- tehnlogica radion (asta e a lu' unu pirpiliu care e fie fratele sau chair seful filialei pdl de la 3, niste sugaci din banu' public de mare arta), asfantangii si dezapezitori si de polistiren puitori...nicio legatura deci cu flyoverele, betoanele, hobanele
- euroconstruct, asta e a lu' besciu, patronu' fostului goldenblitz...ca aia de mai sus...poate ca nu au facut izolatii la suprapret, atat.

Caaaaaaaaaahhhhhhhhhh lipseste doar Delta ACM, ca sa fiu sigur ca se sifoneaza 30% din contul lucrarii in contul PDL...si bineinteles ca astia o sa tarseasca picioarele, cu retele si santiere pana la alegeri, sa arate ce nevoie are bucurestiul de ei.

Dupa ce am vazut ca fac la Vidin-Calafat si mai ales in Spania sunt fac FCC , recunosc.
pe mine ce ma distrat...e ca acest proiect e blocat de vreo cativa ani buni...contestatii initial...dupa aia sa pierdut finantarea.

CUm se termina Lia Manoliu si Basarab....s-a deblocat acest proiect.

O firma adevarata asa face....face lobby politic, national, loca, etc...dar si returneaza ceva inapoi. (astaldi a castigat lucrari sub toate conducerile ata de guvern, cat si de MTI si CNADNR).

Ar trebui sa invete de la ei asfaltangii nostri.

PS: imi place si ce face PA&CO la pasajul peste Barbu Vacarescu...sunt destul de complexe lucrarile....utilitati multe, pereti mulati de sustienre temproara, lucru sub trafic, etc, etc.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules